חולדאי והגיבנת הדרומית

הגזענות במערכת החינוך החרדית זוכה לתמיכה של משרד החינוך, ועיריית תל אביב לא שונה בהתנהלותה מבתי הספר של בית יעקב בעמנואל או בירושלים. ראש העיר התל אביבי בכלל מעדיף שלא להדרים
יעל בן יפת

בעוד כחודש וקצת יתקיימו אירועי הלילה הלבן בתל אביב יפו. מעבר לחגיגות, מסיבות ומסעדות בהנחה, הלילה הזה מסמל בעיקר את תו התקן לו מייחלת תל אביב כבר שנים: תו תקן אירופאי. במרדף אחרי האירופאיות, תיוג העיר כלבנה נותן הרבה נחת לכמה יורוצנטרים ויורוצנטריות.

בכנס החינוך האחרון של תל אביב, עמד חולדאי וחבט במערכת החינוך החרדית ובדרך גם בחרדים עצמם. הוא השיג כותרות ראשיות ועיתונאים התגודדו סביבו, רק אף אחד לא טרח לשאול מתי בפעם האחרונה הצליח חולדאי לצמצם את הפערים בחינוך התל אביבי – עזבו הצליח, מתי הוא בכלל ניסה?

אני משערת שחולדאי ואנשי החינוך של עיריית תל אביב צקצקו בלשונם השבוע עם פרסום דוח המבקר בעניין התלמידות המזרחיות בחינוך החרדי וההתעללות בהן. אני מאמינה שהנושא באמת נגע ללבם; רק עצוב שהגיבן לא רואה את הגיבנת שלו, שכן הגזענות במערכת החינוך החרדית קיימת בתמיכתה המלאה של מערכת החינוך הישראלית ועיריית תל אביב לא שונה בהתנהלותה מאף בית ספר יסודי של בית יעקב בעמנואל או בירושלים.

עם השקעתה בבתי הספר הייחודיים ובתלמידים המיוחסים של העיר, מקדשת עיריית תל אביב את הגזענות ומנציחה את האפליה. עיריית תל אביב אף מסרבת להקים תיכון עיוני בשכונות הדרום. מנהל החינוך העירוני מסתובב עם כל כך הרבה תירוצים שמתחילים עם מספר תלמידים קטן, וכשזה לא מחזיק – עוברים לאיומים לאומניים. הכול כדי לכסות על אמת אחת פשוטה: למה להשקיע בתיכון עיוני בדרום אם בכל מקרה לא תעשו עם התעודה הזאת כלום? עדיף לכם מקצוע. אמר את זה שר החינוך זלמן ארן, בשנות החמישים אמנם, אבל רוחו מרחפת על פני מערכת החינוך כולה בין אם א/נשיה יודו ובין אם לאו, בין אם הם בירושלים, בעמנואל או בתל אביב.

את נושא המכסות שאימצו מתקופות אחרות ומערים לבנות, מיישמים אנשי החינוך החרדי עם מכסות למזרחיות, ואצלנו הם קוראים לזה "מכסות לדרומיים". לא אלה ולא אלה מתייחסים למכסות כמינימום כפי שצריך אלא כמכסות מקסימום. באמת תודה.

עכשיו משרד החינוך החליט לבדוק איך ניתן לפקח על הגזענים. מעניין. זה אותו משרד חינוך שטען כי האפליה בעמנואל מבוססת על הבדלי תפילה בלבד, ולכן אין מדובר בגזענות. היה צריך צדיק בסדום בשם אדמונד לוי שירים את קולו תרתי משמע ויבהיר כי זאת גזענות, שכולם יודעים שזאת גזענות ושהגיע הזמן לעשות לזה סוף.

סוף לא היה, כי הורי הילדות האשכנזיות לא נכנסו לכלא אפילו שאיימו כי יתאבדו מות קדושים אם ייאלצו לחנך את ילדותיהם הרכות עם ספרדיות. הם עדיין בחיים והילדות שלהן הולכות לבית הספר המופרד באישור משרד החינוך הישראלי ועולם כמנהגו נוהג. יואב ללום והרב אמסלם החליטו לשנות קצת את הנוהג ולהפסיק להיות נחמדים, מה שעלה להם באיומים, גידופים ועוד. אבל לא מכתבי השטנה מגורמים עצבניים יחבלו באומץ שמאפיין אותם ובתמיכה הרבה שמאפשרים להם להמשיך במאבק.

בתל אביב הלבנה נתגלתה השבוע סיבה נוספת להתנגדות לפתיחת בית ספר תיכון עיוני בדרום: פחד. אחרי שמועצת העיר אישרה ברוב קולות מוחץ ובתמיכה של תושבי הדרום שהגיעו במיוחד, את קיומה של ישיבת מועצה בתחנה המרכזית, נשלחו היועצים המשפטיים לבדוק איך אפשר למנוע מראש העירייה את המאמץ להדרים. מה, שהוא יישב עם כל אלה שלא התקבלו לבית יעקב או לבית הספר לטבע? ועוד אחרי שש בערב? ואם הם יתעצבנו? זה לא מסוכן?

אז אחרי שבועות של שמועות שרצו בקומה ה-11, קיבלנו מכתב המודיע כי ראש העיריה בעזרתו האדיבה של היועץ המשפטי שלו הצליח למצוא פרצה חוקית שתאפשר לו להימנע מהעיר השחורה. ביטלו אותה, את הישיבה, דמוקרטיה עירונית 2011 – ביזיון.

הכותבת היא חברת מועצת העיר תל אביב יפו מטעם סיעת עיר לכולנו ומנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית. היא תושבת קרית שלום שבדרום תל אביב. למאמרים נוספים של יעל בן יפת

גרסא של פוסט זה התפרסמה ב-Mynet

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. זלמניהו

  בירושלים יש גם בית ספר זלמן ארן וגם כיכר זלמן ארן (ברמת אשכול), במדינת ישראל יש צעקות רמות בכל פעם שמנסים לתת שם של רחוב לאמיל חביב או לזוהר ארגוב אבל לגזענים כמו ארן ישראל נותנת המון כבוד. כשעיריית ירושלים או עיריות אחרות יתחילו למחוק שמות של רחובות על שם גזענים נשכחים נדע שמהו השתנה במדינה הזאת.

  לגבי דרום תל אביב לא צריך לדאוג, הצפון יאכל את הדרום ואת יפו, זה פועל במלוא המרץ, לזה האשכנזים אומרים שזה ייפתר עם הזמן, הכוונה היא לזה שזה ייפטר עם הזמן.

 2. ומצביעים להם כפייתית שוב ושוב

  לא רק בעיריות גם לראשות ממשלה פושעת וגזענית.
  םני הדור כלבא שבוע של החרמות .
  עשירים שבעים זחוחים שמים ז. גדול על הקיטוב שמשרת את ענייניהם ,על העוני שמשרת יותר ועל הדמוקרטיה השיוויון והיושרה כי אחרת איך יוכלו לנהוג כפי רצונם העריצים,שועי הארץ או אפסי כל ארץ?

 3. שי

  יועיל מבקר המדינה ויבדוק גם את האפליה במערכת החינוך הממלכתית. בתי ספר ייחודיים שעולים להורים עשרות אלפי שקלים בשנה הם מכבסת מילים לבתי ספר מפלים.

 4. יעל

  לא רק שאין חדש תחת השמש, אף לעולם לא יהיה.
  רון חולדאי הוא בורגני, קפיטליסט בנשמה. איש קר ומנוכר המנוהל על ידי קבוצה אליטיסטית של תושבים המתגוררים במתחם שבין הכפר הירוק, עובר למתחם המשתלה, רמת החייל, צהלה, מעוז אביב, רמת אביב על כל שלוחותיה ותו לא. כל יתר התושבים נחשבים ל-upstairs של העיר.

 5. יונתן ברזילי

  כידוע, הכי קל להשמיע מסרים קסנופוביים באיצטלה פופוליסטית של "ירידה אל העם". לעשות ישיבת מועצה ליד התחנה הישנה זה חשוב, מצידי אפילו שחולדאי יעבור לגור שם בחוק לצמיתות, אבל דווקא בתזמון הזה זה נראה לי צעד שמושך לכיוונים שיעל בן יפת לא תשמח ללכת איתםץ

 6. ירדנה אלון

  טוב אני לא מכירה באופן אישי את חולדאי אז אין לי שום דבר לומר על אישיותו וזה גם לא מעניין אותי כל עוד כראש עיר הוא מתפקד למען כל תושבי תל אביב ולא רק למען החלק הצפונבוני כמו קודמיו.
  אבל יש לי שתי הערות
  כמי שחיה בדרום העיר,וכמי שהילד שלה הוא בוגר של ביאליק-רוגוזין,שהוא כידוע בית ספר של ישראלים קודם כל וראשית לכל לפני שהוא הפך להיות בתודעה בית ספר של ילדי הזרים או ילדי מהגרי העבודה.
  ביאליק רוגוזין זהו בית ספר תיכון עיוני,והמנהלת שלו קארן,וכך גם חלק מצוות המורים,עושים הרבה,ומעל ומעבר למה שניתן לצפות על מנת שבוגרי בית הספר ירכשו תעודת בגרות ואכן רואים עלייה מאוד משמעותית באחוזים של בוגרי בית הספר שזכאים לתעודת בגרות שהיא כידוע המפתח לשינוע השכלתי.
  אם תשעים אחוז מהמורים בישראל וממנהלי בתי הספר בישראל היו כמו קארן,רמת החינוך בישראל הייתה מהטובות בעולם, ובתי הספר ומערכת החינוך היו גן עדן לילדים,הצרה היא שקארן יש רק אחת,לא הכרתי הרבה אנשי חינוך כמוה,וגם אני בוגרת של מערכת החינוך הישראלית,ואני עוד למדתי בבתי הספר שנחשבים עד היום לאליטיסטים,למרות היותי מזרחית.
  המאמצים הניכרים של הנהלת ביאליק – רוגוזין לא להפסיד אף ילד שיש לו פוטנציאל,ושהוא רוצה בכך לסיים בגרות בבית ספר עיוני,מעוררים התפעלות ונוטעים תקווה,אולי בגלל שגם קארן היא ממוצא מזרחי ולכן היא מודעת ורואה את החשיבות .אז כך שיש גם דברים טובים לומר,למרות שיש לי גם בקורת(כרגיל).

  בקשר לארועי הלילה הלבן בתל אביב(הלילה הלבן הוא שיא הארוע אבל לפניו ואחריו מתקיימים ארועים נמשכים שמתחילים בתחילת הקיץ כמו יריד האמנות השימושית שמתקיים בכל שנה ביפו,יריד שיצא לי להשתתף בו לאחר שנים ארוכות של שתיקה,אני חייבת לציין שיריד מהסוג הזה הוא שמחה גדולה לא רק לבאים אלא גם למשתתפים בו יוצרים ובעיקר הרבה מאוד יוצרות מכל שטחי האמנות השימושית שמביאים את יצירותיהם ליריד,נחשפים לקהל הרחב,מוכרים ומתפרנסים,בעיקר מתפרנסות יש שם הרבה נשים שהיריד מהווה עבורן התפתחות של יוזמה עיסקית מבורכת.רק חבל שההשתתפות בו היא יקרה יחסית(בקורת כרגיל).
  אבל מעבר ליריד עצמו שנמשך כחודשיים יש מופעי תרבות,של מוסיקה מכל הסגנונות וכך נחשפים מוסיקאים צעירים יותר או פחות לקהל הרחב,שמעתי שם הרבה מוסיקה טובה שאלמלא זה לא הייתי מודעת לקיומה ולקיומם של המוסיקאים.אז שוב לא הכל כזה שחור ולבן .
  אני האחרונה שתהייה נגד בקורת(אני כל הזמן מבקרת)אבל גם בקורת צריכה להביא גם את הצדדים החיוביים ולא רק השליליים.
  ובאשר לגזענות בחינוך החרדי דוגמת מה שקורה בעמנואל ולא רק שם
  מה קשור עמנואל לתל אביב?.
  את זה לא כל כך הבנתי מהרשימה.
  ובקשר לעוד בתי ספר עיוניים בדרום תל אביב
  הייתי רוצה לשמוע מיעל פרוט רב יותר בקשר לחזון שלה,מה צריך,איפוא צריך,ואיך עושים זאת.זה הרבה יותר מעניין אותי לקרוא פרוט של החזון שלה מאשר לקרוא על אישיותו המלבבת יותר או פחות של חולדאי.