חוק הכבילה

כדי לאפשר חופש מיני לכולם/ן, יש לזכור כי אונס, פגיעה והטרדה מינית הם אקטים אלימים; אקט בדס"מי, גם אם כרוך במתן פקודות, בציות ובכאב, אינו אלים
פנינה מולדובנו

בחודש שעבר פירסמו הבלוגרית חנה בית הלחמי ועו"ד רוני אלוני סודובניק ידיעות בנוגע לצו איסור פרסום על פרשת אונס שביצע, לכאורה, איש תקשורת מוכר. בית הלחמי מתארת בפוסט שלה אונס ברוטאלי ומסבירה מדוע הוצאת צו איסור הפרסום בעייתית: "צא"פ הוא שיטה מצוינת להגן על בעלי שררה או אנשי תקשורת, משפט, הון, הון-שלטון, פוליטיקה וחברה מהתמודדות עם תוצאות מעשיהם". הבלוגר ריצ'רד סילברסטיין הכותב מארה"ב ואינו כפוף לצו איסור הפרסום חושף פרטים רבים על הפרשה והחקירה, כולל זהותו של האנס לכאורה. בין השאר, עולות בפוסט שאלות על ההבדל בין מין בדס"מי (BDSM – Bondage, Discipline/Domination, Sadism, Masochism) בהסכמה לבין אלימות מינית.

אינני יודעת פרטים נוספים על הפרשה, אך כפעילה פמיניסטית מצאתי לנכון לעמוד על ההבדל בין השניים.

בדס"מ הוא מונח-על האוגד בחובו פרקטיקות מיניות ו/או רגשיות שאינן "נורמטיביות". אקט בדס"מי עשוי לכלול כבילה, משמעת, שליטה, כאב וכניעה. ההבדל בין מין בדס"מי למין ונילי (Vanilla, כלומר שאינו בדס"מי), אינו חד וברור, אך ההבדל בין מין בדס"מי לאונס הינו מובהק: מה שאינו נתון לפרשנות, מה שאינו שטח אפור הוא זה שאיש אינו רשאי לגעת, להעיר הערות, לנסות לשלוט או לנסות להישלט ללא הסכמה מפורשת, בצלילות דעת, של האדם האחר.

בדס"מ מלווה בחוסר הבנה ודעות קדומות. צילום: S.L.M., cc by-nc

הכרחי לכל העוסק/ת בבדס"מ להבחין בין אלימות לשמה ובין חילופי כוח בהסכמה. אונס, פגיעה והטרדה מינית הם אקטים אלימים; אקט בדס"מי, גם אם כרוך במתן פקודות, בציות ובכאב, אינו אלים. אלימות לא עושים/ות מרצון ובהסכמה. בעולם בו כולנו חיים, אך במיוחד חוות זאת אנחנו הנשים, חל בלבול בין אלימות מצד אחד, והנאה וחופש מיני מצד שני. אשה יכולה לבחור לעצמה את חבריה, חברותיה, וסוגי העונג שלה, מבלי שאדם זה או אחר יבלבל בין חופש הפעולה שלה לשם קוד לאלימות מצידו.

חשוב לציין, כי האישה הנשלטת במסגרת יחסים בדס"מיים, מתוך רצון והסכמה מלאים מצידה, נשארת נאמנה לרצונותיה שלה גם אם היא ממלאת תפקיד פאסיבי ואין זכות לאף שולט/ת לפגוע, מילולית ו/או פיסית, בנשלט/ת.

בדס"מ אינו איצטלה לפעולות פוגעניות כלפי נשים, גברים או כל מגדר אחר. דווקא ביחסים בדס"מים, אף בפעילויות בודדות התחומות בזמן ומקום, קיימים כללים ברורים. הנשלט/ת, שבוחר/ת את השולט/ת בזמן נתון מציב/ה גבולות, היינו סך הפעילויות שהנשלט/ת מוכן/ה לקיים, וכאלה שאינו/ה מוכן/ה לקיים. על שני הצדדים להכיר אחד את השני קודם לכן, לברר את אותם גבולות, ולקבוע מילת ביטחון המקובלת על שני הצדדים בה יוכל הצד הנשלט להשתמש בכל עת. שולט/ת שמתעלם משימוש במילת ביטחון, שולט/ת שאינו קשוב/ה לנשלט/ת, אינו רגיש/ה לצרכיו/ה בעת הפעילות, לפניה ולאחריה, אינו/ה שולט/ת בבדס"מ אלא עבריינ/ית מין, אלים/ה ומסוכן/ת.

חופש מיני עבור נשים אינו מדע בידיוני. נשים יכולות לממש את תשוקתן כיצורות מיניות מתוך כוח ועוצמה, בלי קשר לאוריינטציה הבדס"מית שלהן. גברים שמנצלים את החירות הזאת, שהופכים אותה למוגבלת, לפוגענית ולמשתקת הם גברים אלימים, פושעי מין שעליהם להיענש.

בדס"מ מלווה בחוסר הבנה ודעות קדומות. כדי לאפשר חופש מיני לכולם/ן, כדי להבחין בין בדס"מ לאלימות, יש לקיים שיח פתוח, ביקורתי, קשוב וסובלני בנושא. כדי לאפשר מתן טיפול הולם, בין אם זה טיפול רפואי, טיפול נפשי או יעוץ משפטי לנשים שחוו אלימות מינית, יש לקבל את העובדה שבדס"מ כשלעצמו אינו אלים, ושאשה יכולה לחוות עונג רב בפעילות בדס"מית, באופן חופשי ובטוח, ללא רגשות אשם, אך שגם בדס"מ עלול להפוך למסע אימים של פולשנות, פגיעה וצלקות פיסיות ונפשיות. באמצעות האבחנה הזאת, על ידי הבהרת פני הדברים והמשך קיום שיח בנושא, נשים יהיו בטוחות יותר, חופשיות יותר, ירגישו מועצמות ואף עבריין מין לא יוכל לעוות את המציאות כראות עיניו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. בהסכמה

  כעקרון נראה כי טענת הטקסט היא נכונה, אך הבעיה הטמונה במשפט "אלימות לא…" היא קשה ומשליכה למסקנות המאמר.
  האם נער שמשתתף בקרבות רחוב בשביל להרוויח כסף הוא לא אלים או לא, האם זו אלימות?
  התשובה במקרה הזה היא חד משמעית כן.
  ועל כן השאלה האמיתית העומדת היא על הנורמות חברתיות תרבותיות וגבולותיהם.
  בדס"מ נמצא בתחום האפור כי הוא כולל אלימות, אם הוא לא יהיה תחום אפור זו תהיה בעיה ועל כן המסקנה הדורשת פתיחות לנושא היא בעייתית.

  בנוסף, במקרה של הנער נשאל את עצמנו מה הביא אותו למצב הזה ומה יוציא אותו משם….
  האם השאלה הזו לא תקפה גם כלפי בדס"מ

 2. Dan_Kap

  Power and violence are opposites; where the one rules absolutely, the other is absent. Violence appears where power is in jeopardy, but left to its own course it ends in power's disappearance.