• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הציון לנתניהו: שלילי

הפלגים הפלסטיניים מצהירים על דבקות בהסכם הפיוס בין פתח לחמאס, נסראללה משבח את ההתנגדות העממית החמושה כדרך הפעולה היחידה. קולות מפלסטין בעקבות נאום נתניהו
תרגם וערך: נדב פרנקוביץ'

בנאום שנשא שלשום (שלישי) בבית הקונגרס האמריקני, חזר ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו והצהיר כי ישראל לא תסכים לשוב לגבולות 67' ולחלוקת ירושלים, שתישאר מאוחדת בשליטת ישראל. הוא אף חידש את תביעתו כי הפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית, יסכימו לנוכחות צבאית ישראלית במדינה הפלסטינית, יוותרו על זכות השיבה ויבטלו את הסכם הפיוס הפלסטיני.

בנימין נתניהו. חזון חסר תוכן קונסטרוקטיבי. צילום: cc by-Truthout.org

בתגובה לנאום נתניהו, הבהירו כלל הפלגים הפלסטיניים כי הם מחויבים להסכם הפיוס בין פתח לחמאס וכי יישומו בשטח יהווה את התגובה לנאום נתניהו ולאיומיו. במהלך אסיפת הארגון לשחרור פלסטין בראמאללה כינה הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס את הנאום "שלילי". עבאס הודיע כי יפעל להשגת הכרה בינלאומית במדינה הפלסטינית במידה שלא תושג פריצת דרך לשלום עד ספטמבר הקרוב. הוא הוסיף וציין כי חזון השלום שהציג נתניהו בנאומו בקונגרס חסר כל תוכן קונסטרוקטיבי.

בתום הישיבה פירסמה הנהגת הארגון הודעה רשמית מטעמה, שהקריא המזכיר הכללי יאסר עבד רבו. בהודעה נאמר בין היתר:

סגירת הדלת בפני התהליך המדיני תחייב את ההנהגה לבחון אפשרויות אחרות, והיא תפנה אל האומות המאוחדות ומועצת הבטחון בספטמבר במסגרת המשך המאמצים להביא להכרה עולמית במדינה הפלסטינית. ההנהגה תמשיך בפעולותיה הדיפלומטיות ביתר שאת לאחר ישיבת הוועדה הערבית המשותפת בקטאר ביום שבת הבא, בכדי לגבש עמדה ערבית מאוחדת הנדרשת לנוכח הסכנות שנראה כי העתיד הקרוב טומן לתהליך השלום. על העולם היום לבחור בין שלום אמיתי לבין כיבוש, התנחלויות והתכחשות לזכויות העם הפלסטיני.

ההנהגה מקדמת בברכה את נאומו של הנשיא אובמה שבו הבהיר כי המדינה הפלסטינית תוקם בגבולות 67', יהיו לה גבולות משותפים עם ירדן, מצרים וישראל, וכי פרטי הפתרון שיושג לפי מתווה זה יסוכמו במשא ומתן בין הצדדים. אנו מגנים את הצהרותיו המתגרות של נתניהו שנועדו לסכל את הסיכוי לתהליך שלום אמיתי. דבריו מוכיחים כי ישראל מעוניינת להמשיך בכיבוש ובהתנחלות, וכי תכלית המעש הישראלי הינה ההשתלטות על אדמות בחסות תירוצים של שיקולי בטחון וסילוף עובדות היסטוריות.

דיאא כחלות, שליח אל-ג'זירה בעזה, מדווח כי כלל הפלגים הפלסטינים הבהירו שלא יוותרו על הפיוס וכי יישומו בשטח יהווה את המענה המעשי לנאום נתניהו ולאיומיו. הדיווחים באל ג'זירה מוסיפים עוד, כי גורמים פלסטיניים בכירים מכל הפלגים ציינו שקבלת הפנים האוהדת ומחיאות הכפיים הסוערות והממושכות שזכה להן נתניהו מעידות כי הממשל האמריקאי קרוב אצל ישראל ואינו יכול לשמש מתווך הוגן.

עזאם אל-אחמד, אחד מבכירי פתח השוהה במוסקבה (שם נערך כינוס משותף של נציגי הפלגים הפלסטיניים, נ.פ), הצהיר כי פניית הפלסטינים לאו"ם בבקשה להכרה במדינה פלסטינית בגבולות 67' וצירופה כחברה מן המניין לעצרת האו"ם איננה בגדר צעד חד צדדי. בהצהרת ההנהגה נאמר עוד, כי תפיסת השלום של נתניהו מהווה הכתבת תנאים באמצעות הפעלת כוח הכיבוש:

נתניהו הביא לכך שהעולם סופסוף מבין שישראל נותרת מדינת הכיבוש והאפליה הגזעית היחידה בעולם כולו, כפי שמוכיחות העובדות בשטח. זאת במיוחד לאור העובדה שהוא הורה להרחיב את ההתנחלויות בירושלים ובגדה המערבית ואישר בניית אלפי יחידות דיור, יום טרם בואו לוושינגטון. אנו מאמינים שהקהילה הבינלאומית מבינה שנתניהו פועל על מנת להמשיך את הכיבוש וההתנחלויות ומתכחש לזכויות העם הפלסטיני.

אנו מייחסים חשיבות עליונה ליישומו המדוקדק והמהיר של הסכם הפיוס הפלסטיני, ונמשיך בהתייעצויות עם כלל הגורמים, המפלגות והמוסדות שהיו שותפים למאמץ הארוך להביא לסיומו של הפילוג, כדי ללכד את חלקי המולדת ולחזק את חוסנו של העם הפלסטיני, לנוכח האתגרים מחוץ ומבית. כל זאת תחת הנהגתו של הארגון לשחרור פלסטין, שהוא הנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני.

הפיוס הפלסטיני זוכה ללגיטימציה פלסטינית ערבית ובינלאומית, וזהו מקור של עוצמה לנוכח הניסיונות להכשיל את הפיוס. הארגון מחויב לתוכניות הפיתוח הלאומיות, להסכמים שחתם ולהחלטותיו להקמת ממשלת מעבר בלתי מפלגתית כמו גם לעריכת בחירות לפרלמנט ולנשיאות.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. לא מוותרים על הפיוס עם חמאס. צילום: cc by-Olivier Pacteau

ראש הממשלה הפלסטיני בעזה, אסמעיל הנייה, אמר כי "העמדות שהציג נתניהו בקונגרס אינן מפתיעות, ומייצגות את פניה האמיתיות של ישראל". הנייה, שנשא דברים בטקס סיום אירועי יום הזכרון ה-63 לנכבה בבית להייא שבצפון הרצועה, קרא לגיבוש אסטרטגיה פלסטינית שתתבסס על יישום הסכם הפיוס ועל חיזוק האחדות הפלסטינית, ושתשים דגש על עמידה משותפת ואיתנה ועל מאבק והתנגדות מדינית לכיבוש ולעמדות נתניהו. הוא קרא ליישום "מזורז, מדוקדק ואמיתי" של הסכם הפיוס שנחתם בקהיר ברביעי לאפריל בחסות מצרית, זאת כדי "שהפיוס יראה אור ויזכה לביטוי המעשי שהעם הפלסטיני מצפה לו".

אין לסמוך על הדוד סם

חבר המשרד המדיני של חמאס, מחמוד א-זהאר, אמר כי קבלת הפנים בקונגרס היא עדות לעומק היחסים בין ארה"ב וישראל, וכי זהו מסר למי שסבור שניתן להסתמך על העמדה האמריקאית לשם פיוס אזורי. באשר לכינוי חמאס "זרוע של אל-קאעדה", הבהיר א-זהאר שחמאס איננה אל-קאעדה, שהיא נבדלת ממנה בסגנון פעולתה ושאינה מעוניינת להתעמת עם אף גורם מחוץ לפלסטין. יש לה יריב אחד בלבד, והוא הכיבוש. בכך ביקש א-זהאר לשים לאל את הניסיון להסית את החברה האמריקאית ואת הקהילייה הבינלאומית נגד תנועת החמאס ולהצדיק מתקפה על עזה.

פייצל אבו-סהלה, חבר הפרלמנט מטעם תנועת הפתח, אמר כי נתניהו "לא מדבר על פתרון של שלום אלא על פתרון צבאי, משל היינו בעיצומה של מלחמה". הוא הבהיר את כוונתו והסביר שניכר כי נתניהו מכין עצמו למלחמה ולא לשלום, בדברו על תנאים כמי שמנהל מלחמה ותובע כניעה מהצד שכנגד. אבו-סהלה ציין גם שעמדותיו של נתניהו הן תוצאה טבעית של חולשת הנשיא אובמה.

ג'מיל מזהר, חבר הוועד המרכזי של החזית העממית לשחרור פלסטין, אמר כי נאום נתניהו מהווה מאמץ נוסף בשורה של איומים ולחצים על הנשיא עבאס שמטרתם להביא להכשלת הפיוס הפלסטיני, "היות שהכיבוש הוא היחיד שמרוויח מן הפילוג". מזהר הצביע על כך שנתניהו פועל להשיג ויתורים נוספים מן הפלסטינים, וכי זהו ניסיון מסוכן שעלול לפגוע בלב הסוגיה הפלסטינית. בכך רמז לדרישה החוזרת ונשנית להכיר בישראל כמדינה יהודית.

דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שהאב, אמר כי נתניהו חזר בנאומו על אותן המניפולציות, הכזבים והסילופים הרגילים שלו. שהאב הוקיע את האהדה לה זכה נתניהו בקונגרס, ואמר כי ברור שעכשיו כבר אין ערך לדיבורים כלשהם על משא-ומתן ופיוס. הוא קרא לדבוק בהסכם הפיוס הפלסטיני וגינה את שיתוף הפעולה הכלכלי האמריקאי-ציוני, המבוסס על מדיניות גלויה של גזל ומשרת את ישראל.

חסן נסראללה, המזכיר הכללי של תנועת חיזבאללה הלבנונית, התבטא אמש בנאום ואמר:

כששומעים את דברי אובמה באייפא"ק ונתניהו בקונגרס, גובר השכנוע שלנו שהדרך שבחרנו בה מלכתחילה היא הנכונה. הבחירה האבסורדית והבלתי מציאותית, שבסופו של דבר מביאה לקיבוץ נדבות, היא הבחירה במשא ומתן. הבחירה הנכונה, המושכלת, המציאותית, ההגיונית, זו שיש בה הדר, תוחלת, הישגים והגשמה, היא בהתנגדות העממית החמושה.

נתניהו ואובמה הנחיתו מכה ניצחת על מה שמכונה 'היוזמה הערבית לשלום', מה שמעלה את השאלה מהי עמדת מדינות ערב והליגה הערבית. האם לא הגיע הזמן שהיוזמה הזו תרד מהפרק? אנו דורשים למשוך סופית את היוזמה הערבית, ולו כתגובה מינימאלית לנאום. ואפשר גם לבחור בתגובה המקסימאלית –  שהאומה תכריז יחדיו: לא למשא ומתן, לא לקיום ישראל, לא לכיבוש ירושלים, כן להתנגדות. הממשלות שלא פועלות כך הן ממשלות מתות.

כנראה שיעניין אותך גם: