הגיעו מים עד נפש

תאגידי המים שעושקים את האזרחים בחסות המדינה מהווים עוד אמצעי דרוויניסטי להוצאת העניים מהמשחק. לקראת הפגנה נגד הפרטת המים
יעל בן יפת

ביום שישי ה-3 ביוני תתקיים הפגנה נגד מזללת הכספים הידועה בישראל גם בשם "תאגידי המים". המורסה האחרונה במפת הרפורמות וההפרטות של ביבי ושות' הגיעה אחרי שבמשך שנים חווינו שטיפות מוח על כך שהפרטה היא הדבר הטוב ביותר לכולנו. העובדות דיברו ומדברות נגד, אבל מקהלת המעודדות המורכבת מהרבה ביבים ונערי אוצר ממשיכה לדרדר את כולנו.

תאגידי המים הם חוליה אחת בשרשרת ארוכה המלופפת סביב צווארנו. בדרך למטה אנחנו יכולים לפגוש את כל שאר נפגעי המדיניות הכלכלית: קשישים עניים נטולי פנסיה, חולים ללא טיפול נאות (ואולי באמת זה הזמן להודות גם לרמון-לשון), עובדי הקבלן, תלמידי בתי ספר, סטודנטים, ים המלח או מה שנשאר ממנו והרשימה ארוכה ומתארכת.

בין קמפיין "ישראל מתייבשת" לבין קמפיין העושק של תאגידי המים מסתתרת אמת אחת ברורה. כאשר האידיאולוגיה שמנחה את הנבחרים ולצערי גם לא מעט מבוחריהם היא תפוס ככל יכולתך, הרוב לא יתפסו כל כך הרבה. העובדה שהיום 18 משפחות מנהלות את המדינה כעסק פרטי שלהן אינה מקרית, ובוודאי שאינה גזירה משמים אלא נבלה מעשה ידי אדם. לקח די הרבה זמן וחוקים ונבחרים מושחתים כדי להפוך את ישראל למקום האידיאלי לחזירי ההון.

השאלה אינה האם המצב צודק או לא. העובדה שיש כל כך הרבה קשישים עניים, שאנשים נטולי זכות דיור רבים יותר מבעלי זכות דיור, שהסיכוי של רוב הצעירים היום להשגת דירה קטן לאין שיעור מהסיכוי שהיה להוריהם, מוכיחה באופן די מובהק שהמצב הכלכלי המצוין שבו המדינה כביכול נמצאת הוא בזכות העובדה שמצבם הכלכלי של רוב האזרחים בכי רע. לא צריך ששר הביטחון יגור באקירוב או שראש הממשלה יגור בקיסריה לגרום לכך שנבין עם מי יש לנו עסק, אבל הדוגמה החזירית שהם נותנים בהחלט מסייעת.

לפני מספר שנים יצא אדם אחד למאבק בניצול עובדי הקבלן במפעלי ים המלח. "יצא למאבק" בהקשר של הטרור הכלכלי המתקיים בישראל היה קודם כל להופיע בסרט תיעודי חשוף פנים וללא מסיכה. הוא התראיין לסרטה של טלי שמש "זהב לבן עבודה שחורה" וחשף עם עוד מספר עובדים את שיטות ההעסקה של משפחת עופר. כמובן שכמו בכל מדינה נורמלית, הוא פוטר בהקדם האפשרי. קוראים לו ג'קי אדרי ולמי שמתעניין, אלו שפיטרו אותו לא נכנסו לכלא וכנראה גם לא ייכנסו, לפחות לא על פיטוריו, אולי על זה שהרסו את ים המלח או שסחרו עם איראן. נחכה למבחן מנבר.

מאז מר אדרי דואג להמשיך במאבקו לצדק חברתי בהרבה מרחבים אחרים. היום הוא מוביל מאבק ארצי נגד תאגידי המים, שכלל גם מרד תשלומים בדימונה. תאגידי המים הם דרך נוספת של הממשל הקפיטליסטי הנוכחי להגביר פערים ולמסות את האזרחים והאזרחיות לא למען חינוך ציבורי איכותי חינם לא למען סיוע בדיור ציבורי לקשישים וחסרי דיור אלא סתם לגרום לכך שבמקום 18 משפחות שעושקות אותנו יהיו 20 או 21.

לפני מספר חודשים שבתו מספר ראשי עיריות נגד התאגידים, ראש עיריית תל אביב יפו לא שבת. אולי בגלל שבסופה של כל הפרטה יש מי שמוצא את עצמו מחוץ למשחק, בתל אביב מי שלא יעמוד בתשלומים יהיו אלו שמלכתחילה אינם רצויים כאן – העניים.

ביום שישי ה-3 ביוני תתקיים הפגנה בדימונה נגד הבלוף של תאגידי המים. זהו מאבק חשוב בהובלתו של ג'קי אדרי ובהשתתפות תושבים ותושבות מכל הארץ וארגונים חברתיים. שיטת השקשוקה מנהלת את המדינה כבר יותר מדי זמן, אדרי מזמין את כולנו להשתתף במאמץ להחזיר את המדינה לאזרחיה. מדינה לכולנו?

הכותבת היא חברת מועצת העיר תל אביב יפו מטעם סיעת עיר לכולנו ומנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית. תושבת קרית שלום בדרום תל אביב. למאמרים נוספים של יעל בן יפת

גרסה של פוסט זה התפרסמה ב-Mynet

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יצחק ג'קי אדרי

  אתר העוקץ ואנשיי המערכת, לד"ר יוסי דהאן וד"ר איציק ספורטא, תודה על התמיכה והסיוע, ליעל בן יפת חברת מועצת העיר תל אביב ומנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית כבוד והערכה.

  אשמח לארח אותכם בדימונה, ומי יקח את האחריות בתל אביב לארגן את "שיירת המים לדימונה" שתגיע להפגנה. תודה.
  מרד תשלומי מים בדימונה.
  0545921733

 2. נתן.

  להלן תוצאות הבחירות לכנסת בעיר דימונה:
  ליכוד 26 אחוז ישראל ביתנו 24 אחוז שס 16 אחוז קדימה 16 אחוז עבודה 5 אחוז.

  במילים אחרות דימונה עם השלטון ודימונה תמשיך להיות עם השלטון גם בבחירות הבאות וכל ההפגנות האלה (בלי קשר לאדרי שהוא באמת אדם יקר ואמיץ) הם בבחינת זריית חול ברוח.

 3. חמוטל

  יעל בן-יפת, כל הכבוד על המאמר. אולי תרימי את הכפפה ותאגני הפגנה מקבילה גם בת"א? לאלה מאיתנו שמזדהים עם כל מלה אך לא יכולים להגיע לדימונה ביום ששי בבוקר…

 4. שלומית

  על סמך מה הבטחון שתאגידי המים יותר מושחתים מראשי העיריות? במשך שנים שילמנו אגרת ביוב והכסף נשרף כמו זיקוקי דינור ביום העצמאות. מישהו צריך לשקם את מערכות הביוב כדי שהים והנחלים לא יזדהמו וכדי שאפשר יהיה לטהר את הביוב ולנצל אותו לחקלאות. את באמת סומכת על ראש העיר שלך שיפנה את אגרת הביוב למטרה הזאת?

 5. ששון ציון

  תאגיד המים של העיר ירושלים הגיחון מתעלל בנו וממשיך לתעתע בנו באין מפריע וכול זאת תחת גיבוי של רשות המים.אכתוב בקצרה את העוול המשווע שנעשה לנו דיירי הבניין. מתחילת שנת 2008 התאגיד החל לחייב אותנו בחשבונות המים על צריכה משותפת שאין אותה כלל אין גינות משותפות ולא שותפים מכוניות ואין חיבור לא חוקי וכמובן שאין נזילות כפי שטוען התאגיד.התאגיד קבע שמד המים הראשי תקין בבדיקת מעבדה מטעמו.והקריאות תקינות.ממש מצחיק מחשבון לחשבון הצריכה מטיילת לה מעלה ומטה בכמויות שאפשר להשקות פרדסים ומילוי בריכות שחייה את זה לא עניין את התאגיד.מחוסר ברירה ומתוך אוזלת ידם של רשויות החוק הנחנו קו מים חדש לחלוטין כולל מד מים ראשי חדש בעלות של 30.000 ש"ח כולל סכום של 7.500 ש"ח עבור בקשה מהתאגיד ויצאנו לדרך חדשה לתדהמתנו ולתדהמת הפקידים הזוטרים בתאגיד תופעת הצריכה המשותפת המשיכה להופיע בחשבונות המים אולם בכמות יותר קטנה שגם היא לא צריכה להיות תגובת התאגיד לזה שוב פעם יש נזילות וכולה בבדיקה שערכתי גליתי שמקור הבעייה היא במדי המים קיימים הפרשי מדידה במדי המים כלומר סך הכול כמות המים של כול הדירות היא פחותה באופן משמעותי ממה שמראה המד הראשי וזה מתרחש אפילו בפרקי זמן של 24 שעות. את התאגיד זה לא עניין ושוב פעם אותם תשובות מרגיזות כאילו שעד עכשיו לא נעשה דבר בנידון. ובזה אסיים בתחושה של הפקרות מזעזעת שמתחוללת לה באין מפריע ממש בושה וחרפה ואני בז לכול רשויות המדינה שלוא עושות מאומה בעניין כשהיא מודעת לתעתועים של תאגידי המים.אשמח מאוד שאים עוד צרכנים עוברים את מה שאנו עוברים ליצור קשר לטלפון 0503391366 לששון ציון ששון ציון ירושלים