נאום שמום, ללכת לאו"ם

מחיאות הכפיים הסוערות לדברי ההבל של נתניהו מחייבות תגובה בינלאומית הולמת. וזה אומר החלטה של האו"ם על הקמת מדינה פלסטינית, מתוך עמדה ברורה כי העם הפלסטיני הוא הריבון החוקי וישראל היא כוח כובש
לב גרינברג

אני חייב להודות שעד לנאום נתניהו בוושינגטון, לא הייתי בטוח שהיוזמה הפלסטינית להביא לעצרת האו"ם הצעה על הקמת מדינה פלסטינית נכונה. זאת מסיבה פשוטה: סברתי, כמו אובמה, שזה לא יביא להקמת מדינה פלסטינית, כי ממשלת ישראל לא תכבד את ההחלטה.

אולם דווקא העמדה החד-צדדית של ישראל וחוסר נכונותה לפנות את השטחים הופכים את החלטת האו"ם לחיונית. נתניהו טוען שישראל איננה כובשת, ו"יהודה ושומרון" הם שלה בתוקף זיקתו ההיסטורית של העם היהודי. בכך הוא מתעלם מהכיבוש הצבאי של השטחים ומכל מה שנעשה מאז: מגזל אדמת הפלסטינים, משלילת זכויות האזרח והאדם שלהם, ממניעת הפיתוח כלכלי ומהגבלת תנועת האוכלוסייה. כל אלה מעשים בלתי חוקיים כאשר מדובר בכיבוש, אבל הצידוק הישראלי הוא שהיא איננה כובשת כלל. אין מעשה יותר חד-צדדי מהכיבוש, והחלטת האו"ם היא מעשה רב-צדדי הדרוש דווקא כדי להגדיר את ישראל ככובשת ואת מעשיה כבלתי חוקיים.

טענת הזיקה ההיסטורית נכונה, אבל לא רלוונטית. הרי לעם היהודי יש זיקה היסטורית לגדה המזרחית של הירדן – האם בשל כך מותר לה לכבוש אותה, לשלול זכויות אזרחיה ולהתנחל בה? לעם ישראל יש זיקה גם לסיני – האם הדבר מנע הכרה בצורך לפרק את כל ההתנחלויות ולסגת לגבול הבינלאומי המוכר ב-1979? מחיאות הכפיים הסוערות של הקונגרס האמריקאי לדברי ההבל של נתניהו מחייבות תגובה בינלאומית הולמת, והתגובה המתאימה היא החלטה של עצרת האו"ם שלא תשאיר מקום לספק כי ישראל כובשת, ושהכיבוש הוא המעשה החד-צדדי והבלתי חוקי.

לאור תוכן דבריו של נתניהו בקונגרס, הקריאה לפלסטינים לנהל מו"מ ישיר מקבלת משמעות שלילית. לא זו בלבד שמו"מ ישיר לא יוביל לשום מקום, אלא שהוא ייתן לגיטימציה לטענה כאילו השטחים הם של ישראל, וזכותה לסגת מהשטחים שהיא חפצה ולהישאר במקומות שהיא רוצה. מו"מ ישיר אפשרי, אם בכלל, רק אחרי שתתקבל החלטת האו"ם, ומתוך עמדה ברורה כי העם הפלסטיני הוא הריבון החוקי וישראל היא כוח כובש.

הטענה המשפטית של ישראל כאילו איננה כובשת מבוססת על המצב ששרר בין 1948-1967, ועל העובדה שב-1967 לא היה ריבון חוקי בגדה המערבית וברצועת עזה. הרי בשטחים אלה הייתה אמורה לקום מדינה פלסטינית, לפי החלטת האו"ם 181, אבל השטחים נכבשו על ידי צבאות מצרים וירדן. כלומר ישראל מתבססת על הטענה כי "הכובש מכובש פטור", והיא מחזיקה בשטחים "בפיקדון", על פי תנועת העבודה, או ש"שיחררה" אותם מכובשיה, על פי נתניהו. על כן הבאת נושא הריבונות לדיון והחלטת עצרת האו"ם היא המהלך הענייני, הרלוונטי והמתבקש ביותר. הרי הלגיטימיות של מדינת ישראל איננה זיקתו ההיסטורית של העם היהודי לאשקלון ולתל אביב, אלא החלטת החלוקה של עצרת האו"ם. הבעיה היא שבגלל התנגדות הפלסטינים נוצר חלל ריק ליד ישראל.

אחרי שעצרת האו"ם תקבע מחדש מה הם גבולות המדינה הפלסטינית והישראלית, ניתן יהיה לנהל מו"מ על ירושלים המאוחדת כבירה משותפת, על היחסים הכלכליים בין המדינות, על סידורי הביטחון ועל הניהול המשותף של המים, האוויר והמקומות הקדושים. אחרי החלטת האו"ם ניתן יהיה להסדיר את הזכויות של המתנחלים הישראלים שיחפצו להישאר במדינה הפלסטינית, וגם ניתן יהיה להגדיר את הבנייה בהתנחלויות, בניית החומה והכבישים העוקפים כמעשים בלתי-חוקיים. נוכחות המתנחלים איננה יכולה להוות נימוק לתיקוני גבול, הרי בכך מבקש נתניהו לאשרר בדיעבד את מעשיה הבלתי-חוקיים והחד-צדדיים של ישראל.

כל מי שרוצה למנוע חזרה למעגל הדמים חייב לתמוך במאבק הבלתי-אלים הפלסטיני נגד הכיבוש, והחלטת עצרת האו"ם היא רק תחילת הדרך ההכרחית. יש לקוות כי אובמה יתעשת ויתן גיבוי למהלך, אבל במידה ולא – חשוב שתהיה אמירה בינלאומית ברורה ומוסמכת ביחס לכיבוש הישראלי.

הכותב הוא פרופסור לסוציולוגיה פוליטית ומחבר הספר Politics and Violence in Israel/Palestine, Routledge, 2010

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גרי רשף

  הוא ציין במפורש שהוא מקבל הקמת מדינה פלסטינאית, שישראל תהיה נדיבה בנכונותה לסגת, ושיפונו התנחלויות.

  נכון- אפשר לחשוד שהוא מתכוון לפנות חצי התנחלות ולהקים מדינה פלסטינאית בגודל מגרש כדורסל;
  אבל לפי מה שאתה כותב אני מתרשם שהבנת שהוא סבור שאין לסגת ואין להקים מדינה פלסטינאית כלל.

 2. איזי גור

  אודה ואתוודה.
  זה למעלה מארבעים שנה שאני נמנה על המיעוט הגועלי של עוכרי העם, האנטי ציוניים, רפי הרוח והשכל (כל שוחרי ארץ ישראל השלמה. מוזמנים בזה להוסיף על המעלות כהנה וכנה )
  ומדוע בורכתי בתכונות נוראיות אלו. משום שלאורך כל אותן שנים לא זו בלבד שחשבתי, כי אם חשתי שלהמשיך ולשבת שם , יביא בסופו של יום למשהו רע, רע מאוד. וכי בטובתנו היא לצאת מ"השטחים" ולסייע, כן לסייע, לשכנינו הפלשתינאים להקים להם מדינה משלהם.
  אך מה לעשות. חלקו הגדול של העם בציון, הוא ציוני נלהב, סומך על האל שהבטיח ועל צווחני הבית היהודי, ממשיך לצרוח "היידה ביבי" בגרון ניחר ובהמית מעיים, וכלל לא איכפת לו שבבית הנבחרים יושבים אחד בן ארי, אחד אלדד, ועוד שכמותם.
  אלא מה,
  כיום שוב איני יודע היכן אני , וכולנו, עומדים.
  לסייע להקמת מדינת פלשתין, ואפילו רק להתיר זאת- סיפור אחד.
  להתנגד ולראות את אומות העולם מקימות את מדינת הערבושים – סיפור אחר לגמרי.
  ומהסיפור האחר לגמרי אני מפחד.
  אתם לא?

 3. מאור

  מתבקשת לפני קריאה לכפיה של פיתרון חיצוני. עד כמה הכותב בטוח שעם פלסטין "ניתן יהיה לנהל מו"מ על ירושלים המאוחדת כבירה משותפת, על היחסים הכלכליים בין המדינות, על סידורי הביטחון ועל הניהול המשותף של המים, האוויר והמקומות הקדושים"? אולי גם בגבולות 67' היא תישאר דחליל הקרוע בין האינטרסנטים של הרשות לקנאים של החמאס ולמחבלים נתמכי חיזבאללה ואל-קעידה? נניח והיינו מגיעים למצב של אוקטובר 2000 לא אחרי שנים של מו"מ (שאגב, גם הוא כלל לחץ חיצוני) אלא רק בגלל לחץ חיצוני- האם האינתיפאדה השניה לא היתה קורית?

 4. ציוני

  כלומר בעצם אתה מודע לכך שישראל אינה כובשת, ומעשיה חוקיים לחלוטין (אם כי חלקם חייבים שינוי ותיקון, כמו בכל מדינה אחרת). אתה רוצה שהאו"ם חכריז על עוד אחת מהכרזותיו סרות-הטעם, "כדי להגדיר את ישראל ככובשת ואת מעשיה כבלתי חוקיים"? מגוחך… האו"ם עשו את זה כמה וכמה פעמים בעבר, למרבה המזל התעלמנו מהם.
  מצחיק שאתה מתעלם מהזיקה ההסטורית. אז מה אתה עושה פה? או שאתה לא פה בכלל. מה לדעתך מדינת ישראל עושה בארץ ישראל, אם לא בגלל הזכות הראשונית שלה פה. מאין הגיעו הפלשתינאים, רובם, אם לא ממצרים, לבנון, סוריה וערב הסעודית, ל-א-ח-ר שיהודים החלו לבנות את הארץ, לאחר שהבריטים היו צריכים ידיים עוזרות? קרא קצת הסטוריה.
  מי שמך להחליט שיוחזר גוש עציון ולא חיפה, שהיא למשל היתה מלאה בערבים שברחו מהאזור במלחמת העצמאות (בהוראת המפקדים שלהם)? בחיפה הרי היו יותר ערבים, שם באמת גרים על אדמות ששם גרו (לאו דווקא היו שלהם, אבל גרו) ערבים.
  מיהו העם הפלשתינאי? איך הוא נהיה ריבון חוקי? מה היו מעשיו מאז הוקם כאיחוד של כמה מאצות ערב? משהו, לבד מרצח חפים משפע?
  האם ידוע לך, שבימי המנדט נתנו למשפחת חוסיין את השליטה על סעודיה ומזרח הירדן, כדי שממערב לירדן תוקם מדינה יהודית בלא הפרעות? למה ומדוע המדינה הפלשתינאית צריכה להיות דווקא ממערב לירדן? האם כדי להגיע למטרה הנעלה של כיבוש כל פלשתין, היא ארץ ישראל, מידי היהודים הגנבים? למה כאשר רוב תושבי ירדן הם פלשתינאים, רוצים להקים מדינה פלשתינאית דווקא ממערב לירדן? למה אתה משלה את עצמך שהפלשתינאים רוצים מדינה ושלום, בדיוק כמו שהם רצו זאת ב-48'? אתה משלה את עצמך שניתן יהיה לנהל איתם משא ומתן? אלה שרוצים עכשיו לרצוח אותך, יחיו איתך בשלום כי תתן להם עוד פיסת אדמה? צחוק.
  למה אתה קורא לזה כיבוש? ממי כבשנו? נכון שכבשנו מירדן. נכון שכבשנו מסוריה. האם היתה להם זכות כאן? ומה ההבדל הפיזי בין הערבים שם לערבים פה? שלפני מאה-מקסימום מאה וחמישים שנה הם היגרו לאזור זה? להגיד שהגיעו להם זכויות ממשל פה? שטות מוחלטת. הארץ היתה אז בשיממונה. הגענו לכאן, והפרחנו אותה. ברכה לכל המתגוררים כאן.
  הלגיטימיות של ישראל היא האו"ם? אתה צוחק בוודאי. אוי לנו אם נחיה לפני קביעת האו"ם. נחיה? סליחה, התכוונתי נמות.
  אם האו"ם לא היה אומר זאת, אזי לא היתה ליהודים זכות למדינה?
  מדוע יש לך צורך להגדיר את הבנייה בחלק מסויים של ישראל כבלתי חוקית? ועוד במקומות שמעולם לא חיו ערבים והם מעולם לא היו שייכים לאף ערבי? שלא נגזלו מאף אחד?
  מראש הובטח האזור הזה ליהודים. זכותם של הערבים להגדרה עצמית בפעם ה-23 יכולה להתממש בירדן, אם זה באמת מה שהם היו רוצים. עניין שולי, שבגלל התנגדות הפלשתינאים נוצר חלל ריק. ה-ת-נ-ג-ד-ו-ת. מילה מעניינת. מה היא כוללת? האם מובן מתוכה כל הרצח שהיה? שנים ע"ג שנים, רצחו יהודים ס-ת-ם. לא איימו, לא דרשו. סתם, היו כאן. לידם. לא רצו מדינה, לא יקבלו מדינה. מה אתה דוחף להם בכוח? מי שרוצה לחיות בשלום, יהנה מהשליטה הישראלית ומאזרחות ירדנית-פלשתינאית. מי שלא רוצה לחיות בשלום- זו כבר הבעיה שלו.
  מה תחזיתך באת, למה שיקרה אחרי הקמת המדינה הפלשתינאית בעוד חלק של ישראל? במדינת ת"א הרי יישארו ערבים. אז יוקם העם האמורוסי. וכמובן תהיה לו זכות להגדרה עצמית, בין שאר העמים הערביים. אז נחלק גם את הגרגר האחרון לשניים. וזה עוד לא הכל, הרי יש גם את האטום, זה חלק קטן מספיק שאליו אתה שואף להגיע, נכון?
  הקמת מדינה פלשתינאית היא-היא חזרה למעגל הדמים, איך אתה לא רואה את זה נבצר מבינתי.

 5. נתן.

  יש משהו מגוחך בעמדה של הימין שנעמד על רגליו האחוריות בחמת זעם בכל פעם שהוא שומע את המילה קוי 67 , למרות שאותו ימין עצמו בכל ממשלותיו כולל ממשלת הימין הקיצוני הנוכחית לא סיפחו אפילו סנטימטר מרובע בשטחים מעבר לקוי 67.