על ראש שמחתנו? לא ממש

נתניהו מחזק את הבנייה במזרח ירושלים, מתוך כוונה ברורה לכתר את השכונות הערביות ולנתק אותן מהגדה המערבית. אם לא ייזנחו הבלופים על בירת הנצח המאוחדת ותתבצע חלוקת ריבונות בירושלים, לעולם לא ייתכן הסדר קבע עם הפלסטינים. לכבוד היום שבו חוברה לה יחדיו
זהבה גלאון

ירושלים היא עיר שצעיריה עוזבים אותה, חילוניה בורחים ממנה ועסקיה נסגרים. מרוב שראש הממשלה, שרים בממשלה, חברי-כנסת ועמותות ימין מנהלים תחרות על "מי יצהיר יותר נאמנות לירושלים" הם הורגים אותה וחונקים אותה בהצהרות אהבה.

כל הדיון על ירושלים כבר מזמן אינו רציונאלי ותפח לממדים של מיתוס. הרטוריקה ומילון המושגים השחוקים, ביניהם "לשנה הבאה בירושלים הבנויה", "בירת הנצח המאוחדת של מדינת ישראל" ו"שלנו לנצח נצחים" – שימשו ככלי להעברת מסר מיתי ביחס לירושלים, מסר שאינו מתחשב במציאות.

הפגנת "סולידאריות" נגד ההתנחלות החדשה בראס אל עמוד, 27.05, צילום: אקטיבסטילס

תחת כסות זו, טרם צאתו של נתניהו למפגש עם הנשיא אובמה, אישרה הוועדה לתכנון ובניה בירושלים 1500 יחידות דיור לבנייה בהר חומה ובפסגת זאב. ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שהופיע אתמול בוועדת הכלכלה של הכנסת, אמר שמתוכננות לקום עוד אלפי יחידות דיור בהר חומה ובשאר השכונות במזרח ירושלים. הפעילות היזומה הזו, שהופכת את ירושלים ליותר יהודית על חשבון הרס חייה של הקהילה הפלסטינית, עלולה להצית את הפתיל של האינתיפאדה הבאה.

רה"מ הכריז בנאומו בפני שני בתי הקונגרס שירושלים תישאר מאוחדת. גיבוי לעמדתו זו הוא קיבל בשבוע שעבר, כשהיה בדרכו חזרה מהמפגש עם הנשיא אובמה, בטקס חנוכת שכונה יהודית בת כ-100 משפחות בשכונת ראס אל עמוד שהתקיים באותו הזמן. יו"ר הכנסת ריבלין, ניר ברקת, השר ארדן וח"כים מהליכוד, התחייבו להמשיך ולחזק את ירושלים, להשאירה שלמה ומאוחדת, ולהמשיך ולבנות בכל חלקי העיר.

אבל אלה מילים גבוהות שאין מאחוריהן דבר. הרי רה"מ יודע, שאין ולא יהיה הסדר קבע עם הפלסטינים בלי חלוקת ריבונות בירושלים.

מאז 1967 ירושלים לא רק שאינה מאוחדת, אלא שהיא מפוררת ומחולקת. מאז 1967, ישראל הפקיעה 35% משטחי מזרח ירושלים, כ-24 קמ"ר. על האדמות האלו הוקמו שכונות יהודיות חדשות ולא הוקמה שום שכונה לטובת הערבים החיים בה. אין תכנית מתאר כוללת לירושלים, בגלל סחבת פוליטית מכוונת. נתניהו מוכר את הבלוף ש"פלסטיני ממזרח ירושלים רשאי לבנות בכל מקום בעיר", בזמן שלמעשה לא ניתן להוציא היתרי בנייה מחוץ לשטחי השכונות הפלסטיניות הצפופות.

ממשלת ישראל מנסה להכתיב בירושלים את גבולות הקבע תוך יצירת עובדות בשטח. בניית המובלעות היהודיות בלב שכונות פלסטיניות – בשייח ג'ראח, בסילוואן, בראס אל עמוד, באבו דיס וברובע המוסלמי בתוך העיר העתיקה – אינה פעילות ספוראדית רק של מתנחלים קיצוניים אלא פעילות ממשלתית מתוכננת, שמטרתה היא לכתר את השכונות הערביות ולנתק אותן מהגדה המערבית, מתוך רצון ליצור שליטה ישראלית מלאה על ירושלים המזרחית. במקביל נמשכים הניסיונות לחבר את שטח A1 למעלה אדומים ובכך לבתר את הגדה לשניים, ולמנוע הקמת מדינה פלסטינית בעלת רצף טריטוריאלי.

כשהיהודים שרו "נפש יהודי הומייה" הם לא התכוונו לוואלג'ה או לשועפט. צריך לרדת מהמיתוסים ולהציע פתרונות אפשריים, על-מנת לדבר על אנשים חיים במושגים נורמאליים.

כך נראה באמת יום ירושלים:

הפתרון הוא חלק מעסקת חבילה כשמרכיב הפשרה הוא מרכיב ראשון במעלה. אני מציעה לקבל את מתווה קלינטון שקבע: מה שליהודים ליהודים ומה שלערבים לערבים. הערבים יקבלו את העובדה שנוצרה מציאות בלתי הפיכה, ושירושלים המערבית והשכונות היהודיות, מעלה אדומים וגבעת זאב, שהיו שטח כבוש, יהיו חלק מבירת ישראל. ישראל, מנגד, תעביר לידי ריבונות פלסטינית את השכונות הערביות במזרח העיר ובצפונה, כך שיהיו חלק מהמדינה הפלסטינית הריבונית. בשאלת העיר העתיקה, יתקבל פתרון משותף ישראלי-פלסטיני וגורמים בינלאומיים.

נתניהו חושש מהסיכוי לשלום. אך אין סיכוי להגיע להסדר ללא פשרה בירושלים.

עלינו לעשות שינוי תודעתי לגבי ירושלים, להתפכח מכל המיתוסים ולהציע פתרונות אפשריים המעוגנים בקרקע המציאות. היום זה נראה כטאבו, אך לא הכל סלע קיומנו. כיום זוהי חובתו של נתניהו להציע הידברות, על מנת למנוע מעגל דמים נוסף.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אמת מקיר תזעק!

  בשנת 1596 גרו בכפר אל-וולאג'ה ה י ש ן 655 תושבים. הכפר الولجة אל-וולג'ה המקורי שכן כ-8 ק"מ מדרום-מערב לי-ם נכבש ב-21.10.1948 ע"י גדוד 8 של חטיבת עציוני, טוהר לחלוטין מתושביו וכל 320 בתיו נהרסו. רק כמה שרידים נשארו. 17,507 דונם מאדמות הכפר היו בבעלות פלסטינית, 35 דונם בבעלות של יהודים, ו-166 בבעלות הציבור. על אדמת אל-וולג'ה הוקם המושב "עמינדב".

  http://www.palestineremembered.com/Jerusalem/al-Walaja/index.html
  כך נדבה ישראל את אדמת הכפר ל"עולים" שבאו בעזרת חוק השבות לישב את אדמות וולאג'ה. וכ-2,000 תושבי אל-וולג'ה – שנזרקו מעבר ל"קו הירוק" של שביתת הנשק – הם הקימו את "וולג'ה החדשה" 9 ק"מ דרום-מזרח הירושלים. זה הכפר ولجه الضفه الغربيه שעליו כותבת ח"כ גלאון. ראו גם צילום ליוויני! http://www.palestineremembered.com/GeoPoints/al_Walaja_al_Jadeida_3848/index.html
  ז.א. שמדובר בפעם השנייה שנוקמים בתושבי וולג'ה, בניהם ונכדיהם שלאחר הכיבוש של 1967 והשרטוט מחדש של הגבולות המוניציפליים של ירושלים "המאוחדת", כמחצית מהשטח הבנוי של וולאג'ה החדשה סופח לישראל ונכלל באיזור השיפוט של ירושלים, בעוד שהתושבים עצמם לא קיבלו תושבות או אזרחות ישראלית ונחשבים לא-חוקיים בבתיהם שלהם… כמחצית מאדמות הכפר כבר עוקלו לשם בניית ההתנחלויות הסמוכות הר גילה וגילה, ושטחים נסגרו לגישה לתושבי הכפר… בשל היעדר אישורי בנייה בשטחי C (לפי הסכמי אוסלו), הרשויות הישראליות גם הרסו בתים ומטעי פירות, ו- 35 בתים נוספים מיועדים להריסה כתוצאה מבניית החומה, שצפויה להיבנות בין אל-וואלג`ה החדשה ובית ג`אלה. בדיון בבג"צ שאלה נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש, את אחד מאנשי הצבא שטענו בשם המדינה משהו כגון "האם אנחנו צריכים להורות על הפסקת העבודות?" להפתעת השומעים הסתבר שהיו"ר, שופטת מכובדת מתייעצת בנתבעים, אנשי הצבא. אח"כ דורית בייניש שאלה אותו האם הנזק שהעבודות גורמות הוא הפיך. כנראה שאנשי צבא הם גם מומחים לשימור סביבתי. האיש כמובן הבטיח לה שהכל ניתן לשיקום. את נציגי החברה להגנת הטבע, שהתנגדו לדעת הצבא ונכחו בדיון, בייניש לא טרחה לשאול. כי הכל מונע על-ידי המנוע והמניע הרגיל: קיימות כבר תכניות ועורכי דין ויזמים שמחכים לבנות על אדמות אל-וולג'ה החדשה שכונה ירושלמית ענקית – גבעת יעל שמה – שתאכלס כ-40,000 איש. אמנם ה"שכונה" הזו תהיה מעבר לקו הירוק אבל כמו שאומרים לנו, ומצהירים גם לאובמה… "ירושלים אינה התנחלות".
  http://bodywisdom.org.il/2010/11/11/wall-in-al-wallaja/
  http://www.kibush.co.il/show_file.asp?num=43067

 2. אלי קליר

  התאור שלה של הפעילות הממשלתית המבוצעת בשטח, המזימות המסתתרות מאחוריה,
  התוצאות ההרסניות של המדיניות הזאת, כל אלו משכנעות לחלוטין, אמת לאמיתה. מה שקשה לי להבין הן המסקנות שזהבה מוציאה לגבי הפשרה שראוי לקבל- האם אמנם מעלה האדומים דינה להישאר בתחום המדינה היהודית? ומה בקשר לשכונות שאותן מאכלסת הממשלה בתושבים יהודים, שהן חלק מטבעת הכיתור של
  השכונות הערביות בירושלים, האם גם הן צריכות להיכלל בתחום השטח של ישראל? לו הייתה זהבה נאמנה לתיאור הקשה שהיא מציירת בפנינו היה עליה לומר בלשון ברורה שכל הבנייה הזאת תעבור בבוא היום לשטחה של ירושלים הפלשתינאית, אף שמיתווה קלינטון קובע אחרת.

 3. כפיר אזולאי

  די עם הנוסטלגיה בגרוש הזו, כמה טוב היה בפיפטיז בקפה טעמון וכמה רע היום. ירושלים היום היא גדולה, בטוחה, פתוחה ובעלת חיי תרבות יותר מאי פעם. מה היה בירושלים בשנות חלוקתה? כמה שכונות עוני וחומה? כמה תיירים היו אז בירושלים וכמה בתי מלון? כמה מסעדות? כמה תיאטראות? וכן. ממש כשהעיר תחולק ישכון השלום בעיר. הרי יום אחרי ביתור העיר יבואו מיליוני פליטים להשתכן על גבול הר הצופים ומול בריכת הסולטן. אז מה תעשה גלאון? תבנה חומה בתוך העיר? איך היא תמנע מליוני מסתתננים?

 4. עמיש

  כך שמזרח ירושלים תשאר בישראל. לדעתי זהו לוז השלום.

 5. משה לופיאנסקי

  "להתפכח מכל המיתוסים ולהציע פתרונות אפשריים המעוגנים בקרקע המציאות".

  וזה בדיוק מה שביבי מנסה למנוע.