להילחם בפשיזם באגרוף

הסיסמה "No Pasaran", או בגרסתה המקומית "הפשיזם לא יעבור", לא יכולה להישאר ברמת הסיסמה. היא חייבת להיות מתורגמת לפעולה בשטח
דורית ארגו

ביום שישי האחרון, 27 במאי, התקיים בשכונת ראס אל-עמוד אחד ממפגני אי-הציות האזרחי המרשימים ביותר של תנועת סולידריות. בבליל התגובות, שהביעו הלם וחוסר אונים לנוכח עומק השנאה של המתנחלים והאלימות הקשה של משרתיהם מכוחות הביטחון, נשמעו גם צקצוקי לשון מהכיוון הליברלי. ביקורת שבסיסה אתיקה, הגורסת שגם אם המתנחלים הם יריבינו הפוליטיים יש לכבדם. ברמה הפרקטית, המשמעות היא לא לחסום פיזית כניסה להתנחלות אלא לעמוד מולה עם שלטים.

טענה נוספת שעלתה, היא שציות לכללי המשחק המקובלים בדמוקרטיה ליברלית והימנעות מעימות ישיר, מהוות המשך ישיר למסורת אי-האלימות של גנדי ולותר קינג. הטיעון הזה נפסד בכמה רמות. ראשית ברמת הדיוק ההיסטורי, מאבקם של ההודים נגד הקולוניאליזם הבריטי או מאבקם של השחורים בארצות הברית לא היה דומה במאום למחאה של בורגנים לבנים שמחזיקים שלטים.

ברמה העקרונית השוואה זו שגויה כי היא מפספסת את האתגר שעומד בפנינו בתקופה הזאת. כפעילים ישראלים איננו נתונים לשלטון של כיבוש ודיכוי. אומנם אנחנו עומדים בסולידריות מלאה עם שותפינו הפלסטינים, שבאופן מעורר השראה בחרו להמשיך במאבקם את המסורת של ההתנגדות לא-אלימה, אולם הבחירה בדרך הזאת היא שלהם, לא שלנו. לעומת זאת, יש מאבק שהוא שלנו במובהק: מאבק על דמותה של החברה שלנו, המאבק נגד הפשיזם. לכן כשבוחרים רפרטים היסטוריים ראוי להשוות את עצמנו לא לתנועות למאבק בקולוניאליזם, אלא לתנועות התנגדות לפשיזם. מתוך הפרספקטיבה ההיסטורית הזאת מצטיירת תמונה ברורה: מול הפשיזם עומדים לא עם שלט ביד – אלא עם אגרוף קפוץ.

חמישה ימים לאחר ההפגנה בראס אל-עמוד התקיימה ברחובות מזרח העיר צעדת שנאה וגזענות. הצועדים שרו את רפרטואר הסיסמאות והשירים המוכר מאצטדיוני הכדורגל: "מוות לערבים", "מוחמד מת", "שיישרף לכם הכפר" ועוד – אלא שלראשונה נשמעו שירי שטנה אלו מול מסגדים ובסמטאות הרובע המוסלמי, תחת הגנת המשטרה ובחסות מדינת ישראל. העירייה פרסמה את האירוע, חברי כנסת צעדו, ראש הממשלה בירך. הפשיזם הישראלי הוא תנועה עממית השואפת לקנות אחיזה בשטח, בלבבות ההמונים ובמוסדות השלטון. כבר היום ניתן להצביע על שיתופי פעולה בין גורמים פשיסטיים לפוליטיקאים בעלי תדמית ליברלית במוצהר, כמו ניר ברקת או גדעון סער. תהליך זה, אם יעמיק, יהפוך את הלך הרוח הליברלי שמאפיין חלקים גדולים מהשמאל הישראלי, ללא-רלוונטי לחלוטין.

צעדת יום ירושלים, 01.06.11. צלו המאיים של הפאשיזם. צילום: אן פאק / אקטיבסטילס

נדמה שעוד לא הגענו לשיא הסערה הפשיסטית, אך אתמול ביום ירושלים חשתי בצילה המאיים יותר מאי פעם. סוחר זקן מהרובע המוסלמי היה בין הפלסטינים הבודדים שהעזו להסתובב ברחוב. הוא לקח אותי לראות כתובת נאצה שרוססה על שערי חנותו הנעולים. כתובת שנדמה כי נלקחה מבית מדרשו של גבלס, על ערבי בן-מוות שריחו מסריח וזקנו מלא פרעושים.

ב-1922 נערך המצעד הפשיסטי הראשון על רומא. במשך יומיים השתוללו החולצות החומות של מוסוליני ברומא, אחרי שמלך איטליה והממסד השמרני אפשרו את כניסתם. תשעה פעילי שמאל נרצחו, משרדים וחנויות נופצו, מהגרים הותקפו והוכו. על מנת שהמצעד הפשיסטי בירושלים 2011 לא יבשר קטסטרופות דומות לאלו של המצעד האיטלקי יש צורך במאבק, לא במחאה. הסיכוי היחיד שלנו כעת הוא להפנים שהסיסמה "No Pasaran" – או בגרסתה המקומית "הפשיזם לא יעבור" – לא יכולה להישאר רק ברמת הסיסמה, אלא חייבת להיות מתורגמת לפרקטיקת פעולה בשטח, כפי שקרה גם בראס אל-עמוד.

הפוסט פורסם במסגרת שיתוף הפעולה בין העוקץ לסולידריות שייח' ג'ראח

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יריב מ

  ולו מהבחינה המספרית. לא נראה לי שזו אסטרטגייה חכמה

 2. עמיש

  ברחובות מזרח ירושלים או במקומות רגישים לאורץ פרוייט גדר הביטחון?

  האם לחיילי צה"ל אסור לקרוא עלינו No Pasaran כאשר אנחנו מנסים לפרוץ ולעבור את הגדר?

 3. דינה

  סוף מעשה במחשבה תחילה. הדוגמא של מוסוליני טובה בדיוק כמו הדוגמא של פרנקו. כאשר השמאל מחליט לענות לפאשיזם בהקמת מיליציות עממיות משלו- מתחילה מה שנקרא בפי ההיסטוריונים ואנשי מדע המדינה "מלחמת אזרחים". אפשר לקורא לזה "התנגדות" אפשר לקרוא לזה "שחרור"- אבל במלחמה כמו במלחמה, יש סבל, דם, אלימות ורוע. נכון, מלחמת האזרחים האמריקאית למשל התבססה על ההכרה שכדי לשחרר מעבדות צריך להלחם. 600 אלף חיילים נהרגו כדי לשחרר מיליוני שחורים מעבדות. האם את דורית, תצטרפי מחר למיליציות שיילחמו כדי לשחרר 4 מיליון פלסטינים מעול הכיבוש הישראלי? האם זה מה שאת אומרת?

 4. אור

  אין ספק שצריך להילחם בימין הקיצוני, אבל איך? ההפגנה בראס אל עמוד היא חשובה, אבל היא לא מה שימנע את ההתנחלות שם.
  http://maavak.org.il/maavak/?article=783

 5. שבתאי לוי

  הפרוטוקולים של פשעיי ציון
  "העורקים הפתוחים של פלסטין הכבושה"
  "הבנליות של הרשע הציוני"
  (בשנת 1971 פרסם אדוארדו גליאנו את ספרו "העורקים הפתוחים של אמריקה הלטינית". הספר, כתב אישום חריף על השמדת יערות הגשם, גזל וניצול אוצרות הטבע העשירים של ארצות אמריקה הלטינית, ע"י ממלכת הפשע והרשע, ארה"ב, אשר גורמים לרעב, עוני ומחלות, כמו שמדינת ישראל, הפושעת הנאצית והגזענית עושה, לאזרחיה היהודים והערבים).
  (הספר "הבנליות של הרשע" נכתב ב1963, עי חנה ארדנט, על משפט אייכמן, רב המרצחים, ועל פשעי הנאצים) אייכמן נשפט בישראל, ונידון למוות על פשעיו. יבוא יום, וגם האייכמנים הציונים, סוחרי הנשק וספסרי המוות, רוצחי ומדכאי העם הפלסטיני, יורשיו, תלמידיו וממשיכי דרכו, יבואו על עונשם!!!. פשעי הציונות אינם נופלים מחומרתם של פשעי הנאצים!!.
  "הפוך ליבנו לאבן, לבל יך לבל ירך, בנסוע דגלנו על דמם אשר נשפך"
  טקסט נאצי זה, לא נכתב ע"י היטלר בספרו מיין קאמפ, ואיננו ההמנון הנאצי ששרו הנאצים. טקסט נאצי ציוני זה, נכתב בידי ש. שלום, שזכה בפרס ישראל, (מגיע לו פרס ישראל על שירתו הנאצית!!), ונלמד בבתי הספר היהודים, בספר "מקראות ישראל 1972", בפרק "תפילה למערכות ישראל". ספר חובה שבו "מחנכים" את תלמידי ישראל לשנוא ולהרוג ערבים, ולשרת בוורמאכט הציוני. קציני צבא מבקרים בבתי הספר, ומנסים לגייס ולפתות את התלמידים, לשרת ביחדות צבאיות קרביות, "מובחרות", כלשונם, שמבצעות את הפשעים הנוראיים והמזוויעים ביותר.
  לא קראתי את הפרוטוקולים של זקני ציון, ואינני יודע הרבה על תוכנם. אבל על פשעי הציונות, ידוע לי המון, הן מניסיון אישי, מר מאוד, והן מפשעי המלחמה ומעשי הזוועה, ופשעים נגד האנושות, שביצעה המדינה. מדינת ישראל, הפושעת הנאצית והגזענית, גן עדן לגנבים, לפושעים, נוכלים, מושחתים, ואנשים חזקים. פושעים מכל הסוגים והמינים. פושעי מלחמה, פליליים, פיננסיים ועוד. אין צורך לומר יהודי גנב וגזלן, מספיק לומר יהודי. ידוע, שהיהודים, גנבים בני גנבים. כולם גנבים, כולם שקרנים וגזלנים. יש לי ניסיון רב ומר מאוד מהיהודים. ביקורו של הפיהרר נתניהו בוושינגטון, במאי 2011, מעיד על כך, שכל מה שכתוב בפרוטוקולים של זקני ציון, על רצונם של היהודים להישלט על כל העולם, ולגזול את אוצרותיו, נכון ומוצדק מאוד.
  אני, שבתאי לוי, מרמת גן, כותב מסמך זה כמחאה ונקמה על כל מה שמדינת ישראל, הפושעת הנאצית והגזענית, עשתה לי. הסבל הרב שסבלתי, אני ורבים אחרים, סגירת התיק תאונת דרכים, 70/2241 מ1970, מ"חוסר הוכחות", מניעת טיפולים רפואיים, שלילת זכויות, עושק, קיפוח והפליה, מצוקה, הלנת שכר, התעללויות והשפלות, פשעי מלחמה, כבוש ודיכוי, טרנספר, אפרטהייד, שסבלנו כולנו, יהודים, ערבים, בדואים, ועמים אחרים, באסיה, אפריקה ואמריקה, שסיפקה נשק ויעוץ צבאי לרודנים, שטבחו בעמם. ראו באתר cfoopalestine/.org.
  היהודים הגזלנים ותאווי הבצע, אינם משלמים פיצויים, אינם משלמים שכר עבודה, ואינם מחזירים חובות. ליצחק אוחיון, יהודי כשר מעכו, לוויתי 10000 שח. יצחק אוחיון נתן לי קבלה המאשרת את ההלוואה, והתחייבות להחזירה. יצחק אוחיון גנב ממני את המסמך, המאשר את ההלוואה, והחזרתה, והשמיד אותו!!. הגשתי תלונה במשטרת רמת גן, תיק 2011\133753. המשטרה סגרה את התיק משום ש"אין אשמה פלילית"!!. אין כל אפשרות לגבות את החוב, בחסות המשטרה ובתי המשפט! יצחק אוחיון, וחבריו הפושעים היהודים, שהם פטריוטים ציונים ונאמנים למדינה, שתרמו לביטחון המדינה, שרתו ביחידה צבאית מובחרת, השתתפו במלחמות ישראל, והרגו המון ערבים!. ליהודים כשרים אלו, יש זכויות ייתר שאין לאחרים, וחסינות מהמשטרה ובתי המשפט, והם רשאים לעשות כרצונם, ללא הגבלה, לגנוב, לשדוד, להרוג, לאנוס, להפקיע אדמות, להרוס בתים, להלין שכר, ועוד. השופטים היהודים, שהם כידוע לכולם, רחמנים בני רחמנים, (כמו הנאצים), שתמיד מרחמים על האנשים החזקים, פושעים ונוכלים. אזרחים רבים, הפסדו את כספם, רכושם, ואת שכר עבודתם העלובה, לטובת הנוכלים והמושחתים, והמעבידים והקבלנים הגזלנים, תעבי הבצע, בחסות בתי המשפט, שפוסקים תמיד לטובת החזקים והגזלנים.
  היהודים, תמיד, רק מקבלים פיצויים, אבל אף פעם אינם משלמים פיצויים, ואינם מחזירים חובות ומלינים שכר עובדיהם. הלנת שכר, הליך מקובל וחוקי בישראל. הגרמנים, שהם אנשים הגונים וישרים, פיצו את קורבנותיהם היהודים. היהודים, ומדינת ישראל, אינם משלמים פיצויי!. לעולם!. היהודים, תמיד, רק מקבלים פיצויים, גם ארה"ב, ממלכת הפשע והרשע, שרשימת פשעי המלחמות שלה, ויתר מעשי הזוועה ופשעים נגד האנושות, שביצעה בכל העולם, אינה משלמת כל פיצוי. רשימת פשעיי המלחמה של ארה"ב, מעשי השוד והגזל של הארצות החלשות, ארוכה, ארוכה מאוד, ועברה את גרמניה הנאצית. גרמניה הנאצית ביצעה את פשעיה בעיקר באירופה, וקצת באפריקה. ארה"ב, ממלכת הפשע והרשע, מבצעת אל פשעיה בכל העולם!!. מדינת ישראל, השותפה לשוד ולגזל של ארה"ב, מקבלת מענקים נדיבים על חלקה בשוד. (הספקת נשק לרודנים).
  נזכור את אשר עשה לנו עמלק הציוני.
  "אוהל הדוד אחמד"
  ("אוהל הדוד תום", ספרה של הארייט ביצר סטאו. הספר שיצא ב1852, מתאר את מצוקת העבדים באמריקה. הספר תרם לביטול העבדות). על הדוד אחמד, שחי באוהל במחנות הפליטים, במצוקה קשה, אפרטהייד, גרוש והריסת כפרי ואוהלי הבדואים, הרג צאנם והשמדת יבוליהם, ועל מצוקות היהודים, שנמקים בעוני ובערות, אפשר לכתוב ספרים רבים, רבים מאוד…..
  שבתאי לא שוכח, לא סולח ולא מוותר!!!

 6. נתן.

  כי הוא פשוט יובס ללא תנאי.

  אין לשמאל עורף אזרחי שיכול להתארגן בהתאם למאבק, מהסוג שעושים המתנחלים בפינוי מאחזים לדגמה.

  אין לשמאל ישיבות שפשוט אפשר להודיע על הפסקת לימודים ולגייס בהינף יד רבבות, אין לשמאל ארגונים לגיטימיים כמו בני-עקיבא או אספסוף מהסוג של "נוער הגבעות".

  אין לשמאל ישובים אחידים דגמת ההתנחלויות שניתן בהודעת רמקול להוציא את כולם לכבישים.

  למעשה הימין הדתי קוצר עכשיו את הצלחתו בהקמת חברה אזרחית מתפקדת ומאורגנת (שבאופן אירוני היא חיקוי של תנועת העבודה ההסטורית) במשך עשרות שנים.

  השמאל הוא אוסף של אינדיבידואלים שבאופן ספורדי מתאספים פה ושם לצורך הפגנה או מחאה כזאת או אחרת ולכן , השיטה האפשרית היחידה היא מאבק לא אלים.

 7. אבי

  ברור שגזענות זה דבר רע ומתועב.אבל יש כאן סכסוך לחיים ומוות של שני עמים על פיסת קרקע קטנה.לעם היהודי המשמעות היא להיות או לחדול.איך אפשר להשוות דברים לגרמניה או איטליה שלא היו נתונות לאיום קיומי ופשוט רצו בחזירות עוד