החיים בגטו די נוחים

המאבק להפיכת המדינה היהודית למדינה חילונית דמוקרטית הוא במהותו גם מאבק אנטי-אימפריאליסטי. חלק שני
אלי אמינוב

לקריאת החלק הראשון: זרים לנצח

מדינת היהודים הוקמה על בסיס ההנחה כי היהודים יהפכו לאומה נורמלית ככל האומות, אם רק ישוכנו בטריטוריה נפרדת ומוגדרת. התנועה הציונית סילקה מתוך האומה שניסתה לגבש את עם הילידים שבארצו התנחלה. נשארה רק הדת כדבק המחבר בין יהודי רוסיה לבין יהודי תימן: סידור התפילה היהודי על גוניו, ההלכה היהודית והשפה ההיסטורית העברית שחולצה מכתבי הקודש ועברה החייאה. בניסיון למנוע התבוללות ונישואי תערובת, החליטו אבות הציונות להקים בפלסטין מדינה יהודית ולא מדינה דמוקרטית. במקום להפריד את הדת מן המדינה החדשה, כרכו אלה את הדת והמדינה יחד, ונמנעו מליצור חוקה דמוקרטית המכירה ביושבי הטריטוריה כאזרחים שווים.

כך, מי שרוצה להפוך לאזרח ישראל חייב להיוולד לאם יהודייה, לא משנה מהיכן, או להמיר את דתו ליהדות. בכך נבדלת ישראל מכל המדינות הדמוקרטיות, כולל אלה שנוצרו על-ידי קולוניזציה כמו ארה"ב, אוסטרליה, ניו-זילנד ועוד. ידמו לנפשם הקוראים כי מי שהיה רוצה להפוך לאזרח צרפתי או הולנדי, למשל, היה חייב לעשות זאת דרך מיסה בכנסיה קתולית או בטקס דתי אחר (שבכל מקרה הנו תהליך קל ונגיש בן שעה-שעתיים, הרבה יותר מהליך הגיור האורתודוכסי ליהדות המחייב התמסרות של שנות לימוד ומהפך של ממש בחיי היומיום).

אולם המדינה היהודית אינה רק תוצר של התנועה הציונית, שהייתה בסופו של חשבון שלוחתה ההיסטורית של יהדות ההלכה, אלא גם תוצר האינטרסים של אותן מעצמות, שמילאו או קיוו למלא תפקיד דומיננטי בעיצוב המזרח התיכון לטובתן ולניצול משאביו הטבעיים. תחילה היה זה האימפריאליזם הבריטי, שבחיקו התפתחה ההתיישבות היהודית. עם שקיעתו, במשך ואחרי מלחמת העולם השנייה, הפכה ארה"ב לבעליו של הנכס האסטרטגי הקרוי "מדינת היהודים". יחד עם ברית המועצות שנשלטה בידי הביורוקרטיה הסטליניסטית, נוצרה המדינה היהודית שתפקידה לפקח על פיצול העולם הערבי ומניעת שינויים במשטריו.

מפת המנדט הבריטי בפלסטינה-א"י, 1920
הזדמנות תעסוקתית

הצורך בנכס זה נובע מן העובדה שהוא מצוי במזרח התיכון, המכיל אוצרות נפט עצומים, בעוד ארצות האזור אינן יכולות לשבור את מעגל הקסמים של עוני, נחשלות, היעדר תיעוש ודמוקרטיציה, המצריכים כולם הפסקת אספקת אנרגיה זולה לארצות המפותחות ושימוש באוצרות הטבע לטובת ההמונים בארצות אלה. תפקיד ישראל באזור הוא לשמור על המשך המצב הקיים ובעת הצורך להעניש את המשטרים או הכוחות הרוצים לשנותו.

בשל תפקידה זה נהנית ישראל מסיוע מסיבי של ארה"ב, ואף מתמיכת מעצמות אחרות הנהנות מהמשך המצב הקיים. זו הסיבה שלמרות שישראל היא מעצמה צבאית המחזיקה בכל סוגי הנשק להשמדה המונית, כימי, ביולוגי וגרעיני, המקיימת מדיניות אפרטהייד הגובלת בג'נוסייד מול הפלסטינים ואשר מעולם לא החמיצה הזדמנות לשימוש בכוח צבאי, אין היא מוגדרת כ"מדינה מטורפת". זו הסיבה שכיום תומכת ארה"ב בדרישת ישראל מהפלסטינים להכיר בה כמדינת יהודי העולם כולו, שבה יהיו הפלסטינים דיירי משנה והחילוניים "חמורו של משיח".

ג'ו ביידן על קברו של הרצל. ישראל היא נכס אסטרטגי יקר. צילום: The Jewish Agency for Israel, cc by-nd

גטו יהודי על אדמת פלסטין

רוב אזרחי ישראל הרשומים כיהודים, רואים עצמם כחילוניים. למרות זאת, כידוע, נכפים עליהם חוקי ההלכה היהודית כחוק מדינה. לידות ופטירות, נישואין וגירושין, חוק איסור גידול חזיר ומכירת לחם בפסח. כאשר מתנדבת חסרת דת מדנמרק, למשל, מבקשת להינשא לבן קיבוץ אתאיסט, היא נדרשת להתגייר – כלומר לעבור לדת היהודית ואף להיות יהודייה שומרת מצוות. כדי להפוך את התהליך הזה לקצת יותר נעים פתחו קיבוצים רבים אולפני גיור (סיבה נוספת לכך היא שחוקי הקרן הקיימת אוסרים על לא-יהודים לחיות על "אדמת הלאום", כלומר על אדמות המדינה) ולכן חלה על השיקסע חובה בגיור אורתודוקסי כמובן. כך, למרות שהזרם הזה מהווה מיעוט בקרב היהדות, הוא שולט במדינת ישראל.

מתברר איפה כי כדי להשתייך ל"עם היהודי" אין זה מספיק להמיר את הדת בטקס דתי, אלא יש לעשות זאת רק דרך רבני הכת האורתודוקסית. אלה העושים זאת בישראל דרך רבנים קונסרבטיביים או רפורמים אינם מורשים להצטרף למה שמכונה "העם היהודי". היהודי במדינת ישראל הינו קטגוריה פוליטית המקבילה ל"לבן" במשטר האפרטהייד של דרום אפריקה לשעבר. כדי לסגור את המעגל ההזוי, הצבא הישראלי הצטרף למגיירים ומקיים אולפני גיור אורתודוקסיים כחלק ממערכת הבטחון.

נתן שרנסקי וחיילים עולים המצויים בתהליך גיור צבאי. צילום: cc by-The Jewish Agency for Israel

כך שחזרה הציונות על אדמת פלסטין את ביצורי הגטו היהודי המזרח-אירופי שממנו ניסו פעיליה המוקדמים להימלט. החיים בגטו די נוחים יחסית לסביבה המזרח-תיכונית. רק יהודים יכולים לצאת מהגטו בידיעה שמותר יהיה להם לחזור. יהודי-ישראלי ששהה בחו"ל מספר שנים, וארגן לעצמו קצת רכוש ודרכון זר, לא ייתקל בכל בעיה בשובו ארצה. ערבי-ישראלי שעשה כמוהו, יאבד את אזרחותו הישראלית ולא יוכל לשוב. כמו כן, לא יוכלו לשוב בני זוג לא-יהודיים של יהודים-ישראלים שעלו לישראל כזוג ואז התגרשו. ערבי תושב ירושלים שנולד בה ונהנה מזכויות תושב מוגבלות לא יקבל דרכון ישראלי אלא תעודת מסע, ואם ישהה בחו"ל למעלה משלוש שנים לא יורשה לחזור למולדתו ולביתו.

גם יהודי אזרח ישראל לא יוכל להינשא לבן זוג לא יהודי ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון", משום שאין בה רחמנא ליצלן נישואים אזרחיים, ואין בנמצא אף רב, קאדי או כומר שיוכל להשיאו. הוא לא יוכל גם לשאת במולדתו חיילת בצה"ל, שאביה יהודי אך אמהּ אינה יהודייה. כאשר יקנה ירקות בשוק או בסופר, הוא יהיה חייב לשאת בהוצאה נוספת של 10% על המחיר, בגין 10% של ירקות ופירות שהושמדו בידי משגיחי הכשרות כזכר למס לבית המקדש.

עשרות-אלפי משגיחי כשרות בישראל המשגיחים על שווקים, מסעדות, חוות לגידול בשר, מועצות דתיות, מקוואות ומלונות, מפעלי מזון, תרופות וחומרי ניקוי, חיים על חשבון משלם המיסים הישראלי. אלפי משגיחי כשרות נשלחים לחו"ל לפקח על כשרות יקרה למען האזרח הישראלי החילוני, שאינו מודע כלל לעובדה שעשירית מבקבוקי היין הצרפתי הכשר שקנה נשפכו על אדמות פרובאנס כדי להציל את נשמתו, ואם הוא גם ציוני וגם אתיאיסט הוא יוכל להתנחם ולומר לעצמו: אני יודע שאין אלוהים, אבל הוא נתן לנו את הארץ.

ישראל כיום היא המקום שאין פחות בטוח ממנו ליהודים בעולם כולו. מקום שבו נהרגים יהודים אך ורק בשל העובדה שהם יהודים. אך לא רק יהודים "טהורים" נהרגים בהגנה על המדינה היהודית. בספטמבר 2004, למשל, נהרג בפיגוע במחנה צריפין רב"ט פליקס ניקולייצ'יק, חייל ישראלי בן 19 שהיגר לישראל שבע שנים לפני כן, משום שאבי סבו היה יהודי. אביו הנוצרי שקיבל אזרחות ישראלית, דרש להזמין כומר ללוויה הצבאית ונדחה בטענה שאין כמרים בצה"ל. פליקס שלא היה זכאי כאביו לאזרחות ישראלית (דור רביעי ליהודי שעליו כבר לא חלים חוקי נירנברג), נקבר ללא טקס דתי למורת רוחו של אביו ומשפחתו. בצבא של מדינת היהודים יש רק רבנים, ועד היום לא נתמנה אף כומר או קאדי לצבא של "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

ההיסטוריה נוקשת על הדלת

בשנת 2002 החליטה ממשלת ישראל על מחיקת רישום "הלאום היהודי" מתעודת הזיהוי של היהודים הישראלים. השרים הנכבדים דימו כמובן בנפשם שזהו צעד פרגמטי קטן שנועד להוציא את ממשלת ישראל מהבוץ שרקחו המפלגות הדתיות, שדרשו לא לרשום רפורמים כיהודים במרשם התושבים, בניגוד לקביעת בית המשפט העליון. הרעיון למחוק מתעודת הזיהוי של האזרח הישראלי את סעיף הלאום היה צעד קטן שנועד רק להשאיר את הזאב שבע ואת החזיר שלם.

המהלכים האלה המהווים צעדים מקריים כביכול, חושפים חוקיות היסטורית. ההכרח למחוק את סעיף הלאום מראה כיצד נכשלה הציונות בניסיון ליצור אומה מודרנית על בסיס מיתוס אטביסטי. אי-הרצון להפריד את הדת מהמדינה הביא לניסיון עקר של אומה על בסיס דת. הרעיון הפשוט כי לאומיותו של האזרח הישראלי יכולה פשוט להיות ישראלית, לא עלתה כלל על הדעת משום שהציונות לא מכירה לאום כזה (ומדינת ישראל מתנגדת בתוקף לכל יוזמה של פרטים להגדיר את לאומיותם כ"ישראלית").

ברוכים הבאים הביתה. צילום: The Jewish Agency for Israel, cc by-nd

מחיקת סעיף "הלאום היהודי" – האקט שנאלצו השרים לעשות מחוסר ברירה – מהווה תזכורת הדומה לנקישת ההיסטוריה על הדלת. לא ניתן להפריד את הדת היהודית מן המדינה היהודית ללא ביטולה של האחרונה. הייתה זו (עוד) תזכורת לצורך ההיסטורי הדחוף בהקמתה של מדינה חילונית דמוקרטית, דרך כינוס אסיפה מכוננת של כל תושבי פלסטין ההיסטורית, אסיפה שתיתן חוקה שוויונית לארץ השסועה ותכונן מדינה בה הדת או היעדרה הינו עניינו הפרטי של כל אזרח, והלאום מורכב מכלל האזרחים.

***

חיבור זה נכתב במודע כדי לשמש נשק תיאורטי ליושבי טריטוריית האפרטהייד בפלסטין ולחמשם למאבק נגד האידאה של המדינה היהודית ובעד מדינה חילונית דמוקרטית. אם חפצי חיים הם, עליהם לדחות מכל וכל את האידיאולוגיה הריאקציונית כי מדינה יהודית היא מוסד שיכול לקיים קהילה של אנשים חיים באופן דמוקרטי. יכולת זו דומה ליכולת של מדינה אסלאמית או מדינה קתולית, וחיסולן של מדינות הבנויות על מסד דתי היא צעד הכרחי עבור יצירת קהילות חופשיות של בני אדם.

אי אפשר להכחיש כי הדת היא הדבק היחיד המחבר את הקבוצות השונות של בני הדת היהודית בישראל. דת זו משמשת כמכשיר להבחנה ברורה בין היהודים ושאר תושבי האזור, וזו הסיבה שהאימפריאליזם תומך באופן עקבי ומובהק במדינה יהודית כפלסטין. אין לאימפריאליזם כל עניין במדינה דמוקרטית היכולה לשמש בסיס לצמיחת אומה מודרנית ועצמאית, בעלת מרכיבים שונים השווים בזכויותיהם.

המאבק להפיכת המדינה היהודית למדינה חילונית דמוקרטית הוא במהותו גם מאבק אנטי-אימפריאליסטי. מדינה יהודית היא בהכרח שם נרדף למדינה זרה ועוינת במזרח הערבי, המהווה את זרוע הברזל המקומית של האימפריאליזם. מי שאינו רוצה להיות חלק ממכונת המלחמה והדיכוי הזו חייב להצטרף למאבק בלתי מתפשר נגד המדינה היהודית.

הכותב הוא פעיל פוליטי ותיק, ערך במשך שנים את עיתוני "מצפן". מאמר זה הוא חלק מספר שנמצא בכתובים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ואוו

  השאלות הנוקבות:
  בהינתן הריבוי הטבעי של אזרח/ית ערבי/ת – ישראלי/ ת,
  מי יהפוך מהר יותר,במבחן הזמן/פריון/ילודה /אזרחות, לאימפריה/דיקטטורה אייטוליסטית -מוסלמיסטית-פונדמנטליסטית?
  מי יכפה את דתיותו המתחדשת על מי?
  האם הג'יהאד האיסלמיסטי -סוני -אלקעידיסטי הגלובלי ,שמטרתו מחיקת היהודי והצלבן,כאחת,תוך השתת עיקרי-חיים על בסיס ,איסלאם חרדי של גרעין קנאי ,
  חזק יותר או פחות,
  בהינתן ישראל אחת או פלשתינה ישראלית או מדינת כל אזרחיה,
  מאשר ,
  מי שיהיה האורתודוכס היהודי?
  מי יהווה רוב מוחלט כמותי,מי יהווה רוב חוקי,למי יש מסורת הישענות על דת כמיסיונרית,חרבית,אכזרית וקשורה למלחמת-קודש?
  בהנחת היסוד של השמדת עם יהודה חזור ושנה ,כבר מובלעת הנחת -יסוד,איומה ושחורה, החוזרת ונשנית מעבר לזמן, תרבות, גיאוגרפיה , משטר ,לאום ואו דת.
  זו שאלה קשה שאכן אין לכותב תשובה אלא מתוך המלצה על ,אמפיריות .
  נסו ותווכחו,כי בפלשתינה של קוממיות העם הגלותי, לאחר השואה,עוד לא היה ניסוי השמדה קיבוצי מרצון של היהודי, בהינתן ןעל רקע האפשרויות לעיל.
  אכן רצוי וראוי ואין מנוס מניסוי, אך,אולי בשלבים או בצעדים.
  הפרדת דת ממדינה היא שלב אחד ,חיוני,הכרחי,זכות וחובה מוסרית .

  על הדרך הזו,בהחלט,מוסכם.

 2. עמית

  אני לא מדבר על ההקשרים שהמאמר טוען להם, זו אידיאולוגית הכותב והיא תשאר כזו. אני מדבר על ה"עובדות".

  1. יש מספר דרכים לההפך לאזרח ישראלי, להצטרף לעם היהודי בדרך של גיור, היא רק דרך אחת. דרכים אחרות הן להנשא לאזרח ישראלי, להוולד בארץ של לפני תקומת ישראל, או לבקש אזרחות לאחר זמן מה של תושבות-קבע.

  2. "עד היום לא נתמנה אף כומר או קאדי לצבא של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".
  על פי חוק של הכנסת מ2005לצה"ל יש קאדי וכומר ראשיים.

  3. "יהודי-ישראלי ששהה בחו"ל מספר שנים, וארגן לעצמו קצת רכוש ודרכון זר, לא ייתקל בכל בעיה בשובו ארצה. ערבי-ישראלי שעשה כמוהו, יאבד את אזרחותו הישראלית ולא יוכל לשוב"
  שקר מוחלט. אזרח ערבי ישראלי יכול לשהות בחו"ל כמבוקשו, לצבור רכוש ודרכון זר, ולחזור ארצה ללא כל בעיה. תושב קבע ממזרח ירושלים יהיה בסכנה של איבוד תושבות הקבע שלו – דבר מבורך שמהווה צעד נוסף כלפי חלוקת העיר.

  4. ישראל היא המקום הכי מסוכן ליהודים בעולם? סטטיסטית, יהודי או לא, יש סיכוי הרבה יותר גדול להרצח ברחובות ארה"ב, מאשר להרצח ברחובות ישראל (בין מפשע או טרור).

  5. "הציונות שלוחתה של יהדות ההלכה"? האם אני באמת צריך לפרט את הטעות?

  בתור יהודי, ציוני (אמרתי את הקללה) ואתאיסט, אני בהחלט מסכים שצריך להפריד יותר את הדת מהמדינה. מה שמשעשע זה שאתה לא שם לב שאתה חוזר על עצמך בדרכים שונות במהלך כל המאמר: נישואים, גיור, נישואים, ו…גיור. זה לא מקרה שחזרת על עצמך, אלה הנושאים היחידים שבהם הדת באמת מחוברת למדינה בישראל בדרכים שאינם לגיטימיות במדינות מודרניות. בסקרים, רוב מוחץ מהציבור תומך בנישואים אזרחים, ורוב מוחץ תומך בהפיכת הגיור לגיור סוציולוגי הלכה-למעשה. אלה דברים שדיי פשוט לשנות, ואי שינוים אינו נובע מהיותה של המדינה יהודית – כזאת היא וכזאת תהיה לנצח, גם אם תנותק לחלוטין מהדת – אלא מקיומו של אלקטורט דתי גדול דיה כדי למנוע את השינוי בנושא, לעומת אדישותו של האלקטורט החילוני. אלא אם תתחיל לחסל את האלקטורט הזה (מה שאנחנו יודעים שאתה לא רוצה לעשות..), בין אם תגדיר את המדינה יהודית, חילונית, או איסלאמית, כל עוד המדינה דמוקרטית והאלקטורט החילוני לא יתעורר, עדיין הגיור יהיה אורתודוכסי ולא יהיו נישואים אזרחיים.

  מפלצת הספגטי המעופפת לא הבטיחה לנו את הארץ, זכותנו על הארץ נובעת מכך שזו מולדתו של העם היהודי, כאן הוא חיי בנה ופרח במשך מיליניומים (במובן הזה, ספר המעשיות היהודי [התנ"ך] רק מוריד מזכותנו על הארץ, שכן על פיו בני ישראל היגרו לארץ ממצרים, בעוד שעל פי רוב הארכיאולוגים בני ישראל הם צאצאים של שבט כנעני – כלומר, בני העם הילידי של הארץ הזו), לכאן העם היהודי חזר בעת שהארץ הייתה תחת שלטון אימפריאלי זר ואף אומה אחרת לא הייתה נוכחת בה. על כן זכותו על הארץ לא פחותה מזו של אף אחד אחר, וכנראה גדולה הרבה יותר.

 3. דב פוניו

  מסכים עם ההגדרה הכללית. חוקי העזר העירוניים בכוחם ליצור גטאות בעלי צביון שונה(רמת אביב
  קליל ועליז ויש בה גילויי הומניות יתירים- מול מאה שערים בו הזמן עמד מלכת).תל גיבורים גטו למיעוטי יכולת ואל עראקיב
  נועד להריסה. אבל הכלל הבסיסי זהה.
  מה שברור שהנגוד הפנימי בין להראות דמוקרט לבין לחיות על פי חוקים( לא רוצה להיות גס) נושא בחובו את זרעי ההרס העצמי, והסרחון העולה ממנו אינו לטעמם של אותם אימפריאליסטים(כהגדרת המחבר)שמעניינים בבית קיט שליו עם קצת קדוחי גז מסביב. אני רק לא מבין , למה המחבר חושב שאובמה זקוק להראות אימפריאליסט, כאשר יש לו תרוץ נוח להכנע לרצונו של הקול היהודי בוול סטריט.

 4. לעמית

  כומר וקאדי בצבא הגנה לישראל… ועוד לא שמעת על כך שערבים תושבי ישראל מאבדים את זכותם לאזרחות??? וכל הקשקוש על אדמת אבותיך כשאתה סוחב לכאן כל מי שהתגייר לפני חצי שנה בסינסינטי, או שהיתה לו חצי סבתא יהודיה בערבות סיביר או במעמקי אתיופיה? כמה סיפורים כבר אתם יכולים לבלוע כאן, תוצרי החינוך הישראלי המזוקק? למה כל כך מעטים מאיתנו מצליחים לראות את השקרים מאחורי שטיפת המוח האיומה שעשו לנו מהיום שנולדנו???

 5. עמוס

  ההנחה שאם לא היו משמידים 10% מהיבול החקלאי מטעמים דתיים אז המחיר היה זול ב-10% למרבה הצער לא מבוססת על הקפיטליזם העכשווי. ההיצע עולה על הביקוש גם ככה, וגם ככה משמידים יבולים בשביל לשמור על מתח רווחים.

 6. לוני

  כי עם רוב מוסלמי בין הנהר לים, מדינה חילונית ומדינת כל אזרחיה במובן החילוני פשוט לא תהייה כאן.
  אם הבחירה היא בין אתונקרטיה יהודית עם חופש יחסי (גם למיעוטים) לאתנוקרטיה מוסלמית כמו של שכנינו, אני בוחר ברע במיעוטו.

 7. מאור

  נראה שהכותב עובר על מין צ'ק-ליסט של תכונות הדמוקרטיה המערבית ובוחן את התאמתן לישראל: הפרדת הדת מהמדינה- אין; קבלה של זרמים לא-אורתודוקסיים-אין; לאומיות אזרחית- אין; אפשרות לשינוי מעמד אישי באופן חילוני- אין.
  אז כן, ישראל אינה דמוקרטיה מערבית בסגנון שבדי או צרפתי. לדעתי זה נובע לא מ-"כשל של אבות הציונות" אלא מרצון העם ומהנסיבות ההיסטוריות. למשל, די לראות כיצד הישוב העברי וישראל נעו מתמיכה באנגליה לבריה"מ, אח"כ לברית עם צרפת ולברית עם ארה"ב כדי להבחין שלא היתה ברית עם איזה "אימפריאליזם" מסוים. חשוב לשאול למה בעצם היהודים בישראל, רובם מסורתיים ולא אדוקים, מקבלים את מרות האורתודוקסיה ואינם מגדירים עצמם כרפורמים או קונסרבטיבים? מדוע יש קשר עמוק בין יהודים בארץ ובחו"ל, אך לא בין יהודים ופלסטינים? אם היהדות היא דת בלבד ולא לאום, כיצד זה יש קהילות של יורדים בארה"ב? מה מביא עולה מחבר המדינות להתגייר- רק הרצון לחסוך טיסה לקפריסין כשירצה להתחתן עם בחירת ליבו? מה מביא % גדול מהאוכלוסיה לשלם יותר על אוכל כשר , אפילו אם הם נוסעים בשבת ואינם שומרים על טהרת המשפחה? הכותב מייחס את כל אלו לאינדוקטרינציה של השלטון- ואני לרצון אמיתי של היהודים בישראל. ממילא, כל חלופה תצטרך לענות על אותו צורך לפני שתישקל על ידיהם.

 8. נתן.

  כותב אמינוב "מקום שבו נהרגים יהודים אך ורק בשל העובדה שהם יהודים..".

  שתי שאלות:
  1.מי הם אלו שהורגים יהודים אך ורק בגלל שהם יהודים ?

  2. האם זה יהיה נכון להגיד כי מי שהורג יהודים אך ורק בשל העובדה שהם יהודים הוא גזען?

 9. פרדוקסיהו

  שבכך שאתה הופך להיות מדינה מערבית אתה בעצם משתחרר מהשליטה הקולוניאלית של המערב עליך. ועוד יותר מצחיק שהנורמאליות היא בעצם אירופה, אותה נורמאליות שחיסלה את היהודים. את הפרדוקסים האלה לא ניתן לפתור במאמר או באמירות חדות. זה בעצם כל הפרדוקס של הציונות. היהדות גדולה על תנועה ציונית זו או אחרת והיא תמצא את הפתרונות בבוא העת, כפי שקרה לאורך אלפיים שנה ויותר.