6 מבטים על מזרח ירושלים

פרויקט סרטונים משותף ל"בצלם" ו"גרדיאן": פלסטינים וישראלים החיים במזרח ירושלים ניהלו יומני וידאו, המאפשרים הצצה חטופה אל השלכותיה של המציאות הנפיצה על חייהם
העוקץ

מונא ומוחמד אל-כורד

תאומים פלסטינים בני 12 משייח' ג'ראח

מתנחלים השתלטו על חלקו הקדמי של בית משפחת אל-כורד, ומשפחתם של התאומים גרה עדיין בחלקו האחורי. באופן אירוני, עיריית ירושלים הגדירה את החלק הקדמי כתוספת בנייה לא חוקית של המשפחה הפלסטינית, אולם אישרה את מגורי המתנחלים במקום.

שרה בנינגה

ישראלית בת 27 ממערב ירושלים, פעילה בתנועת סולידאריות שייח' ג'ראח

שרה היא אחת ממובילות המאבק המשותף הבלתי אלים של פעילים ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים המוחים על מפעל ההתנחלות בשכונת שיח' ג'ראח שבמזרח ירושלים. שרה גדלה במשפחה מסורתית במערב ירושלים ולמדה בבית ספר יסודי ממלכתי-דתי. כיום היא דוקטורנטית בתולדות האמנות באוניברסיטה העברית, לומדת אמנות בבצלאל ומתרגלת תולדות האמנות באוניברסיטה העברית.

יונתן מזרחי

ישראלי בן 39 ממערב ירושלים, מוביל סיורים ארכיאולוגיים אלטרנטיביים

יונתן פרש מעבודתו ברשות העתיקות של ישראל מכיוון שמאס בניצול המדע האהוב עליו להאדרת ההיסטוריה היהודית באזור על פני רבדים היסטוריים אחרים. לאחר שעזב את שירות המדינה הקים את ארגון "עמק השווה" העוסק בהנחיית סיורים אלטרנטיביים באתר ארכיאולוגי חשוב במיוחד: הכפר הפלסטיני סילוואן במזרח ירושלים.

זוהיר א-רג'בי

פלסטיני בן 40 מהכפר סילוואן שמדרום לעיר העתיקה במזרח ירושלים

מתנחלים השתלטו על שני בניינים ברחוב שבו גר זוהיר, בלבו של הכפר הצפוף סילוואן. נוכחותם במקום גוררת עימותים יומיומיים עם תושבי הכפר, הסובלים ממילא מהחנק שכופה עליהם מדיניות העירייה, המתאפיינת בהגבלות חמורות על בנייה, הריסת בתים והזנחה חמורה. בעקבות העימותים התכופים בין פלסטינים לבין מתנחלים וכוחות הביטחון, החליט זוהיר להציב סביב ביתו מצלמות טלוויזיה במעגל סגור, על-מנת לתעד את המתרחש במקום.

לפרויקט המלא של הגרדיאן – Living in East Jerusalem

לפרויקט באתר בצלם

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. קין

    א. יש יותר מדי התמקדות ב"פשע" של המשטרה והממשלה, בעוד שההחלטה היא של בג"צ. הטיעונים אמורים להיות מופנים לשופטי בג"צ. במקרה הזה, המתנחלים, השוטרים והממשלה הם שומרי חוק.

    ב. כשצפיתי בסרטון האחרון בפלסטינים מקללים ומגדפים שוטרים (אין לי בעיה עם זה) ומשליכים עליהם אבנים (עם זה יש לי קצת בעיה), ניסיתי להשוות בינם לבין אבותיי בגרמניה. לא הצלחתי.