האדום, הצהוב ואלון עידן

ההתמקדות ביחסי יהודים-ערבים כמדד לגזענות מלבינה את הגזענות המופעלת כלפי מזרחים, דוגמת "איזה כיף שהבבונים של היס"מ מרביצים לבבונים של בית"ר". כתבותיו של אלון עידן, אוהד הפועל תל אביב, כמקרה לדוגמה
סמדר שרון ובני נוריאלי

עיתונות הספורט מהווה אתר מרתק לבחינת צורות של הגזעה בישראל. לעתים הסיפור המרכזי מתארגן פחות ביחס לשחקנים, ויותר ביחס לאוהדים ובעלי הקבוצות. בהקשר זה מעניין לראות שככל שנושא נתפס כפחות "פוליטי" (כלומר "עדתי") כך גדל החופש לייצר גזענות – כזאת המאפשרת מעין קירבה אינטימית בין עיתונאים להמון המטקבק. שם נראה את הגילויים הקיצוניים ביותר של גזענות כלפי מזרחים ללא הבדלי מעמד, החל מאוהדים מהשורה ועד לאנשי עסקים שרוכשים לעצמם קבוצות.

וליד בדיר. לאן הלך השווא? צילום: Werner100359, cc by-sa

הפרמטר העיתונאי הבלעדי בכל הקשור לגילויי גזענות בכדורגל, הוא יחסי יהודים-ערבים. הדוגמה המובהקת היא סימון אוהדי בית"ר ירושלים כגזענים (הקריאות הגזעניות כלפי ערבים, כמו גם ההתנגדות לקבלת שחקנים ערבים למועדון, אינן מותירות ספק לגבי עמדותיהם של חלק מאוהדי קבוצה זו). לעומתם, אוהדי מועדוני כדורגל אחרים בהם משחקים ערבים נתפסים באור חיובי, למשל אוהדי הפועל תל אביב. מימיו של רפעת טורק בשנות ה-70 ועד היום מככבים בקבוצה שחקנים ערבים, ובשנים האחרונות מונה לקפטן הקבוצה וליד בְדִיר. טורק, אגב, מכונה "ג'ימי" בפי אוהדים ועיתונאים, בעקבות מאמן אנגלי שהתקשה לבטא את שמו; בדיר, שמו הרשמי בישראל הוא באדיר, שהרי לדוברי עברית קשה לבטא ב' שוואית בתחילת מלה.

ההתמקדות ביחסי יהודים-ערבים כמדד לגזענות מלבינה ומחזקת את הגזענות המופעלת כלפי מזרחים. למשל, מוצאם האתני של מרבית אוהדי בית"ר מאפשר השתלחות חסרת פרופורציות כלפיהם במגרשים וברשת. אוהדי קבוצות מתחרות מכנים אותם "בבונים", "גן חיות" ואף שמחים לאיד בצורה גלויה כאשר האחרונים נופלים קורבן לאלימות משטרתית. מאחר שגם השוטרים מסומנים מבחינה אתנית, יש הכותבים באתרי האוהדים "איזה כיף שהבבונים של היס"מ מרביצים לבבונים של בית"ר". כתיבה מסוג זה נפוצה באתרים של אוהדי הפועל תל אביב, אך מאחר ולא מדובר בקריאה כמו "מוות לערבים" או בשיר האהוב על חלק מאוהדי בית"ר, "טועמה אתה מחבל, אנחנו אותך נחסל", לא קוראים לזה גזענות. למעשה, לא קוראים לזה בכלל. כתבי ספורט (ואוהדים של קבוצות אחרות) יכולים למרק את מצפונם ולטעון להיעדר גזענות במקומותיהם.

אוהדי בית"ר. מכונים "בבונים" ו"גן חיות". צילום: אתר one

לעומת אוהדים-מטקבקים, לרוב לא נמצא שימוש במלים כה בוטות כלפי מזרחים בקרב עיתונאים. אחד היוצאים מהכלל בהקשר זה הוא העיתונאי אלון עידן, שכותב בספורט "הארץ" מדי שבוע (וכן ב"העיר" על גלגוליו השונים). עידן מצהיר כי הוא אוהד הפועל תל אביב (גילוי נאות – גם אנחנו). הוא משתדל לכתוב בשפה מתוחכמת משהו, ופוזל בגלוי לקהל הכללי של קוראי "הארץ". ככזה, הוא מציג עצמו כאנטיתזה להמון (אצלו – המזרחים); אך באופן פרדוקסלי, בעשותו כן הוא הופך לחלק בלתי נפרד מההמון הקיצוני ביותר.

נעיין בשתי כתבות שלו: הראשונה עסקה באוהדי בית"ר לעומת אוהדי הפועל (15.05.10), ואילו השנייה באלי טביב, הבעלים של הפועל תל אביב (09.06.11). בכתבה הראשונה עידן מציג את עצמו כשמאלן הומניסט. הוא נאור: נגד קפיטליזם פרוע ובעד החלש. הוא בעד "האחר" שמובן אצלו כ"המבקר, האינטלקטואל, המשורר". כך הוא גם מבין את המועדון אותו הוא אוהד: "הפועל תל אביב היא קצת כמו השמאל… כל מה שאינו בהכרח מתיישר על פי דרישת הממסד". נכון, חלק יטענו שעידן מתאר מועדון מרגש. מה, זה לא רומנטי לחשוב שאנחנו דומים לשמאל העממי באמריקה הלטינית (או במצרים, לצורך העניין)? לא שווה אפילו לדמיין דמיון לשמאל הטכנוקרטי במערב אירופה? בטח שווה.

אבל מזה התאכזבנו מעידן. כי בהמשך מתברר שהשמאל שלו זה משהו אחר, מיוחד כזה, שנושא על גבו משהו בסגנון "המון פראי רעשן"; שמאל שמבקש לתרום לטובת הכלל ובתמורה לכך מקבל משהו כמו "עם קודר… חציו ילד חציו שטן". כי החלש, הקורבן שלו הוא דואג, "מצביע לליכוד, לקפיטליזם החזירי"; וכי הישראלים (לא הוא, חס וחלילה), למרבה הכעס, מתאפיינים בשנאה לאחר ולחלש. כך, במקביל, עולם הכדורגל בישראל מתאפיין בשנאה להפועל תל אביב, אותה מובילים אוהדי בית"ר. על פי עידן: "בית"ר ירושלים היא ההמון", עם התשוקה "לנבל את הפה, להשתלח… להכחיד".

האם השנאה להפועל נעוצה באמת רק בזיהויה כ"קבוצה ערבית"? צילום: jonklinger, cc by-sa

נשאל, איך הפועל תל אביב – אחד המועדונים המצליחים (והעשירים) ביותר בישראל, שעל אוהדיו נמנים רבים מאנשי התקשורת – הפכה לפתע לאנטי-ממסדית? איך הפך הזרם המרכזי ל"אחר", ולעומתו "החלש" הפך מזוהה עם הממסד? סמכו על אלון העיתונאי. הוא יודע, גם אם הוא לא מצליח לתחבר את זה במלים. מה שהוא כן יודע לבטא במלים זה שהוא שייך לעולם נרדף, מאחר והוא לא חלק מההמון הגזעני. להבנתו, שונאים את הפועל כי יש בה שחקנים ערבים.

אבל האם השנאה להפועל שורשיה באמת רק בזיהויה כ"קבוצה ערבית"? קל מאוד להפריך טענה ברמה כזאת. למשל, גם בחיפה (במכבי ובהפועל) משחקים ערבים באופן מסורתי – לא פחות מהפועל תל אביב. אבל החיפאיות לא שנואות כמו הפועל. אז מדוע כל כך אוהבים לשנוא את הפועל? אם נניח שהציבור המכונה "המון" איננו מטומטם, תשובה אפשרית תהיה, שזה בגלל שחלק מאוהדי הפועל מתורגל בייצור של שנאה אל האחר (על ההיסטוריה של מפלגת האם וההסתדרות נדלג הפעם, מחמת קוצר היריעה). במלים אחרות, ייתכן שעידן לא ממש נרדף. להיפך, ייתכן שהוא חלק אינטגרלי מההמון הרודף, ההוא שמטקבק גזענות. ההבדל היחיד בין אלון להמון הוא שעיתונאים כמוהו מקבלים על זה משכורת.

ביום חמישי האחרון דן עידן בפרשה שמסעירה את אוהדי הקבוצה – מינויו של המאמן הוותיק דרור קשטן, על חשבונו של מי שסומן כמאמן הבא של הפועל, יוסי אבוקסיס. פרשה זו משמשת עבורו הזדמנות פז להביע את דעתו על הבעלים של הפועל תל אביב, אלי טביב. טביב שימש עד לאחרונה כבעלים בשותפות עם מוני הראל, שותפות שעלתה על שרטון. במאבק על השליטה במועדון רוב אוהדי הקבוצה, כמו גם העיתונאים הרבים שנמנים על אוהדיה, תמכו בגלוי בהראל. לרוב, טורח ההמון המטקבק להקדים ולציין, שזה "לא בגלל שטביב תימני". ואז זורקים לחלל האוויר תכונות אופי שונות (שלא במקרה מזוהות משהו עם הסטריאוטיפ על "התימני"), ביניהן "לא אמין", "נקמן", "תאב בצע". חלק קראו, שלא במפתיע, "טביב מתאים רק לבית"ר". המעניין הוא שחלק מהתכונות הללו מזוהות דווקא עם בעלי הון, כמו אלו שרוכשים לעצמם קבוצות כדורגל. רק שבעלי קבוצות אחרות בדרך כלל מזוהים עם נדיבות ותרומה לספורט.

אלי טביב. מתואר על ידי אלון עידן בסגנון א–לה קיפלינג, כמו הטשטוש בין האדם לחיית בר

כאמור, דימויים מוקצנים כאלו אין כמעט בנמצא בקרב עיתונאים. אבל אלון עידן מיוחד. לטענתו, טביב מינה את קשטן למאמן "בשל מחשבות נקמניות, עמוסות רגשי נחיתות, שתובלו ביצריות חייתית לא מרוסנת ובצורך בלתי נשלט לסמן טריטוריה בעזרת השתנה לטווחים ארוכים". מעניין להשוות את ההתייחסות הזאת למה שעשה הבעלים לשעבר של מכבי ת"א, לוני הרציקוביץ'. האחרון מינה מאחורי גבו של אותו דרור קשטן ב-1996 מאמן אחר, כשקשטן היה תחת חוזה, מה שגרר בשעתו ביקורת נוקבת. עידן, שלא ממש מחבב את מכבי, מקדיש את הכתבה של השער האחורי במדור הספורט כולה להשוואה בין המקרים. כלפי הרציקוביץ' הוא מסתפק בתיאור יבש: "זה היה מהלך דו שכבתי: גם אווילי וגם מלוכלך". לא כך לגבי טביב, שהעדיף מאמן אחר מאחר ולא הגיע לסיכום כספי עם אבוקסיס. את אלי טביב הוא מתאר בסגנון א-לה קיפלינג, כמו הטשטוש בין האדם לחיית בר.

ללמדנו, שישנם כאלו שאפילו בעלות על הון אין בכוחה לשנות את תבניות החשיבה שלהם, שמוצאן מהביוב של משא האדם ה[מו]לבן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יותם

  ויש, כמובן, הרבה מקום לביקורת על אלון עידן ועל הסיבות לשנאה שהפועל מושכת אליה, אבל לא צריך לאנוס את התאוריה על המציאות. נאמר על אוהדי בית"ר ועל שוטרי היס"מ שהם בבונים. נכון. את ההקשר "מכיוון שהם מזרחים" אתם הוספתם.
  ולא רק זה, גם תייגתם – אתם ולא הטוקבקיסטים – את המזרחיות כמאפיין משותף של אוהדי בית"ר.
  חבל.

 2. נועם תירוש

  קצת קשה לצאת עם איזו מסקנה אופרטיבית כלשהי מהמאמר הזה. האם הפועל תל אביב היא קבוצה גזענית? האם אלון עידן הוא מגזען שנלחם בגזענות? לא הבנתי.

  חבל שהכותבים בוחרים להתעלם מכמה תופעות משמעותיות שסותרות במקצת את הנחות היסוד שלהם. מצד אחד הזיהוי המוחלט של הפלג הרדיקלי יותר של אוהדי הפועל (אולטראס הפועל) עם השמאל בכמה אירועים בולטים: (תמיכה מסיבית בדב חנין בבחירות בתל אביב, תצוגות קהל נגד גזענות וכו')

  בנוסף, נאמר רק שארגון אולטראס הפועל פרסם הודעת תמיכה בטביב רק לא מזמן ובאותה הודעה קרא למוני הראל האשכנזי, לעזוב את הקבוצה לאלתר.

 3. עמוס

  זו מטאפורה שבנויה על התנהגות, לא על גזע. בבונים הם קופים אוכלי בשר שחיים בלהקות גדולות ומפגינים אגרסיביות עדרית ואישית בקלות בלתי נסבלת, ממש כמו המשטרה ואוהדי בית"ר.
  גם נורדים בגילופין יכולים להיות בבונים, לצורך העניין.

 4. אסף דרעי

  מהכתבה הראשונה שהבאתם יוצא שעידן שונא את אלי אוחנה וחושב שהוא דוגמה לישראלי ימני-לאומני ופחדן. הוא צודק. אני אוהד בית"ר, וחושב שאוחנה הוא השחקן הישראלי הטוב בכל הזמנים. ועדיין, כפרסונה ציבורית הוא אכן לאומן צבוע ועלוב למדי.
  אלון עידן לא אומר שם כלום על מזרחים. הוא מבקר בחריפות את הגזענות, שאכן קיימת למרבה הצער, אצל חלק גדול מאוהדי בית"ר נגד ערבים.
  הוא צודק. אני אוהב את בית"ר בכל מאודי, אבל הקבוצה ורוב אוהדיה נגועים בגזענות קשה, כהניסטית.הם חייבים להפסיק עם זה. זה סרטן, זה יאכל אותם ואת הקבוצה.

  מהכתבה השנייה שהבאתם יוצא שעידן לא אוהב את אלי טביב. גם בזה הוא צודק.
  טביב, בלי קשר לתימניותו, הוא אופורטוניסט מהסוג הגרוע ביותר. השחיתות שלו בהפועל כפר-סבא היתה גורמת לכל אחד שהוא לא שמעון מזרחי להסמיק.
  עכשיו טביב מנסה לעשות אותו דבר ביותר גדול, בהפועל תל-אביב.
  אני שונא את הפועל תל-אביב, אבל אני חרד מהאפשרות שטביב יטבב אותה כמו שהוא עשה לכפר-סבא. אני רוצה מאוד מאוד שהפועל ירדו ליגה (אפילו שתיים אם אפשר), אבל שזה יקרה כי הם יפסידו על המגרש, לא כי טביב עשה עליהם סיבוב ופירק להם את הצורה מבחוץ.
  הסיבה שהרציקוביץ לא זוכה מעידן לקיתון חרפות דומה לזה שזכה בו טביב, היא פשוטה: הרציקוביץ הוא לא הנושא, הוא שייך לפרשייה דומה מהעבר, אבל הטור עוסק בכאן ובעכשיו ובמעשה הנבלה שנעשה ליוסי אבוקסיס (ולא שמתם לב לזה שעידן תובע את עלבון אבוקסיס המרוקאי, מידי קשטן האשכנזי?).

  אלון עידן לא גזען. רחוק מזה. אני מאמין לו שהוא באמת ובתמים לא מבין למה שונאים את הפועל. אז הנה הסבר: הפועל זה מערך. עדיין. מה לעשות. ובימינו, הפועל זה גם קצת צפון תל-אביב. צודק מי שנגעל מהמערך, צודק מי שנגעל מצפון תל-אביב. אבל זה שעידן לא מבין, לא הופך אותו לגזען.

 5. עמוס

  אלון עידן הוא גזען בוטה. הבעיה, כמו תמיד בגזענות נגד מזרחים, היא שמי שיןדע את זה פשוט יודע את זה. אבל מי שלא מבין את זה, כבר לא יבין את זה גם אחרי אלף מאמרים. לך תסביר מה בדיוק אנטישמי בשיילוק או בפייגין. כי לך תסביר לחרש מה יפה במוסיקה……..

 6. סמולן

  http://idanlandau.com/2011/06/02/as-sons-and-baboons

  2האם יכול להיות שבבון הוא חיווי של "ימני" ? כידוע, הימני אלים, טיפש, ולהקתי כלומר לא אינדיבידואליסט: בבון. תיוג של "הם בבונים" הוא תיוג הדובר כ"איש שמאל". קל לראות דוגמאות של מזרחים אנשי שמאל שמשתמשים בקלות ובלי בעיה במושג הזה (אסף דרעי, למעלה: עידן בעצם צודק. אוחנה בבון, אוהדי בית"ר ברובם בבונים). מכאן אמור, הבבונים הלהקתיים, הטפשים, הקולניים (האם זה נכון ביולוגית ?) הם ימין. לא שנאת מזרחים אלא שנאת ימין.

  והמזרחים ? נדמה שהחרדה הגדולה מפני תיוגם כבבונים מגיעה מתוך קבלה מוחלטת של ההגיון שלפיו מי שהוא ימני, הוא טיפש, להקתי, צעקני, נחות, שחור.

 7. יהודה

  לא יכולתי לנסח טוב יותר, וכנראה הרבה פחות. סחתיין.

 8. אורן

  אתם לא מבדילים בין סלידה מגזענות והתנהגות ברברית, לבין גזענות.

  צאו מהבכיינות המקופחיסטית, אין לכם סיבה להרגיש ככה, ותתחילו לעסוק בדברים קונסטרוקטיביים.

 9. גרי רשף

  1. מי שבעד ביתר ירושלים הוא גזען כי הביתריסטים שונאים ערבים.
  מי שנגד ביתר ירושלים הוא גזען כי הביתריסטים מזרחיים.

  2. כדי לא להיות גזען עלינו לברר מי ערבי, מי אשכנזי, מי תימני, ומי חצי חצי; ולשפוט כל אחד לפי המוצא שלו (לדון ערבים לכף זכות, אשכנזים לכף חובה, ובמקרה של יהודים-מזרחיים לגלגל את האשמה על האשכנזים).

 10. אסף דרעי

  דווקא מאוד קל להסביר מה אנטישמי בשיילוק. כל מי שמכיר את המילה סטראוטיפ, מבין שלהציג דמות של יהודי דווקא כתאב-בצע, מלווה בריבית, ותאב-דם של נוצרים (ישו, דם ילדים למצות בפסח וכו') – זו בדיוק אנטישמיות.

  חוץ מזה, אם לטענתך עידן הוא גזען בוטה – עם דגש על בוטה – אז כל מי שקורא מאמר שלו אמור לראות זאת מייד, כי זה הרי בוטה, לא מעודן ולא נרמז.

  מה שאתה בעצם טוען בתגובתך הוא שכל אחד יכול להאשים כל אחד בגזענות בלי צורך להביא ראיות ותימוכין להאשמה, ומי שלא מבין למה – חבל על הזמן להסביר לו כי הוא ממילא לא יבין.
  הטיעון הזה לא נכון ולא מבוסס, בדיוק כמו הפוסט של שרון ונוריאלי.

 11. יובל

  כותבים נכבדים, אני מבין שאתם לא אוהדי הפועל ת"א. אני כן ואני שם במקום הראוי לו אלון עידן ודומיו. אתם נותנים לו יותר מדי חשיבות. מי הוא? למה אמירותיו חשובות? למה מתיחסים אליו בכלל? מי קורא כתבות אלו? תפסיקו. גזענות היא דבר נורא, נכון, אבל בינינו, רוב בני האדם גזענים: אלו גזענים לתימנים, אלו למרוקאים, אלו לדרום אמריקאים ואלו לרומנים. את הערבים והאתיופים שכחתי? הגזענות הרי היא מפלטו של חסר הבטחון, בעל ההערכה עצמית נמוכה ביותר שמרגיש שבעזרת הגזענות יגיע למעלה בעזרת ההערכה הנמוכה שיתן לאחרים ובמקרה זה למעלה בהירארכיה של האולטרס של הפועל תל אביב. בתור אוהד הקבוצה אני מתעב אותם ואת אמירותיהם ואת התנהגותם בקבוצה. וזהו. אל תפריזו בחשיבות הבחור!

 12. סימה

  ונחזור לשאלה שנותרה פתוחה- למה כולם שונאים את הפועל?(וכן, כולם אוהבים לשנוא את הפועל). התשובה היא, בין היתר, בגלל הדימוי ההשמאלני (סמולני)/אשכנזי יהיר ומתנשא של אוהדיה. (אני לא אומרת שהאוהדים "באמת" כאלה- זה דימוי)דימוי שהרבה מאוהדי הפועל עצמם (כמו אלון עידן) אוהבים ומטפחים. מאמר כמו זה שנכרתב כאן בעיקר מחזק את הדימוי הזה.
  ואגב- אם לכנות את אוהדי בית"ר "בבונים" זה גזענות, מדוע אינכם מדברים על הכינוי האהוב על רבים מאוהדי הפועל לכנותם "אנלפאבתים"? הוא גזעני לא פחות ונפוץ ביציעי בלומפילד אף יותר.
  ודבר אחרון- אולי בקשה אישית- אם אפשר להשאיר את הכדורגל מחוץ למחוזות הפוליטיקלי קורקט זה יהיה נחמד.
  תודה.

 13. נתן.

  לא כל כך אוהב את אוהדי בית"ר מאז לקחתי אותו לפני שלוש שנים למישחק בין הפועל לבית"ר בסיומו נאלצנו להימלט על הקטנוע מעשרות ביתרים עם מקלות ואבנים שניסו להפוך אותנו.

  הסברתי לו ששזה בגלל שהוא "גזען שונא מזרחים" אבל הוא טען להגנתו שהוא חצי מיזרחי לאחר מכן הסברתי לא שזה בגלל שהוא "שמאלני" אבל הוא לא ידע מה זה , נראה לי פשוט שהייתי צריך להסביר לו שהוא "מערכניק".

  מעניין איך אבירי זכויות האדם, ההומניסטים הדגולים אוהבי האדם, תמיד (בכל העולם ולאורך כל ההסטוריה)מגוננים על האלימים והגזענים ביותר ,לעולם יבינו את נפשם הרגישה והעדינה שנפגעת מכל פיפס, תמיד יסנגרו על מעשי הברוטליות הקשים ביותר בשם איזה הבנה לעלבונות הסטוריים מדומינים ותמיד גם יסובבו את הגלגל בצורה כזאת שדוקא הקורבנות הם אשמים.

  מאד מזכיר את הטענות על היהודים שאשמים באנטישמיות כי הם "מתסגרים" "מתנשאים" "משכילים" ו"עשירים" ובכלל "אם כולם שונאים אותם כדאי שיבדקו את עצמם…".

 14. סמדר

  תגובה לסימה – השאלה למה שונאים את הפועל יכולה לפרנס מאמר בהיקף מלא ולא זה היה הנושא המרכזי שלנו. רק השבוע אוהד מכמבי הסביר לבן שלי שהסיבה היא שהפועל "קומוניסטים".
  בנושא הפוליטקלי קורקט בכדורגל – אני סבורה שהאצטדיון עצמו צריך להיות מקום שמאפשר דרגות גבוהות של חופש לאוהדים ולא שטח סטרילי מקללות, למשל, כפי שההתאחדות מנסה ליישם באמצעות חקיקה הזויה. הכינוי "אנלפאביתים" המופנה לבית"ר באחד מהשירים הכי מקפיצים של אוהדי הפועל השנה הוא בוודאי גזעני, אבל לא אכחיש שאני עצמי [בתוככי שער 7] חוטאת בו לעתים, בעיקר כדי לעזור לשחקנים להיכנס לאטרף [אם כי קצת בלחש לפני הצעקה של "מכבי חזירים"… ]. אני גם מצטרפת לקריאות הקצובות "מלחמה!" ו"אימפריה" בניגוד משווע לעמדותיי הפוליטיות.
  איפה כאן עובר הגבול? אינטואיטיבית הייתי אומרת שהגבול עובר בין העלבה ישירה וברורה של שחקנים/אוהדים על רקע גזעי/הומופובי/שוביניסטי. כלומר, הקריאות "יא הומו/נקבה/ ערבי/כושי – מסריח" לא לגיטימיים בעיני, אבל אחד השירים הפופולאריים נגד הפועל "הפועל זונה… הפועל מוצצת לכל השכונה", למרות שהוא בוודאי לא פוליטקלי קורקט, נראה לי בתחום המותר.

  אלא שמה ש[אולי]מותר לאוהדים במסגרת "המקדש" שלהם והאקסטזה שעוברת על כולנו ביציע, אסור בתכלית האיסור לעיתונאים!! שום תחום, לא ספורט ולא אמנות ולא כל דבר אחר שאפשר להעלות על הדעת, לא יכול לאפשר ולתת לגיטימציה לאנשים להשתלח באופן הגזעני והבוטה ביותר! מדוע שבמסגרת כתבה על כדורגל מותר יהיה להשוות בין אדם לבין חיה? השוואה זו לקוחה ישירות מעולם הדימויים הקולוניאלי, כמו גם הטענה הנצחית בארץ כלפי מזרחים בדבר "רגשי הנחיתות" שלהם שמאפשרת להתעלם מהמציאות החברתית ולתרץ כל דבר בסובייקטיביות המעוותת של "הילידים".

 15. אמיר

  האמירה שאלון עידן גזען נזרקה לחלל הוירטואלי, בלא שנמצא לה שום גיבוי במאמר. מצד שני, קראו נא (שוב, לחלקכם) את המאמר הראשון של עידן אליו מפנים הכותבים. קראו עד הסוף. קראו את דבריו של אוהד בית'ר על אוהדי הפועל. ואז תגידו למה כולם שונאים את הפועל. ואגב, לומר שהפועל בקונסנזוס כי רואים את מיקי חיימוביץ או את חיים רמון ביציע מדי פעם זה מגוחך. אפשר להשוות את זה בכלל לאהוד אולמרט או ביבי? באמת

 16. ג. אביבי

  קראתי את הכתבה הראשונה ב'הארץ' ואכן צודקים כותבי המאמר.
  אחד הדברים הבולטים ב"ירידתו" של אלון עידן על אלי אוחנה: הוא מוצא בו, דרך ההשמצות (כ"כ ישראליות – כ"כ דביליות) על גולדסטון בפי אוחנה, את המיוחד הגזעני – כאילו דבריו לא שקפו היטב את דעתם של 80% מהציבור הישראלי שטוף המוח מהתשקורת הכל-אשכנזית של ישראל, כאילו דבריו של אוחנה וסגנונו לא שיקפו היטב את שאר שותפיו האשכנזים לפנל זיוני השכל והשובניזם הקרנפי. הוא "שוכח" לרגע, שהסגנון של אוחנה בהשתלחות על גולדסטון מבטאות היטב את הבון-טון של השיח הישראלי הציוני ובעיקר האשכנזי. הניסיון הבלתי נלאה של עידן אלון להלביש על אוחנה המסכן את כל הגזענות הישראלית ואת כל שנאת ה"יהודונים"/האחרים על דמות מזרחית, מאוד מזכירה את אחיו האידיאולוגים באירופה – כגון מכחישי שואות למיניהם. גם הם מתמחים בהאשמת קורבנות האסון בפשע. עידן הגזען המתחסד הוא סנגור מובהק של אנסים המאשימים את הנאנסות באונס, בכך הוא משרת את הקו של העיתון לאנשים "חושבים". הוא עוד אמצעי למתן לגיטימציה לגזענות האנטי-מזרחית הגוברת של האוכלוסייה האשכנזית בישראל תוך זיכוך נפש נרקיסיסטי עד בחילה. יש להוקיע גזענים צבועים כמותו ואת העיתונים שנותנים לו במה חופשית.

 17. חיים ברעם

  המאמר המעניין שווה תגובה מפורטת ושקולה, אבל בינתיים יש לי רק הערה עניינית אחת:
  הדוגמה של ואליד באדיר איננה מוצלחת. לפני כמה שנים השדר מאיר איינשטיין חקר ודרש בנושא ואז התחיל לקרוא לוואליד "בְּדיר". אלא שהשחקן עצמו התנגד לכך וטען ששמו הוא בַּאדִיר.
  המסקנה: כדאי לעתים לבדוק לפני שכותבים

 18. שאול

  ייתכן שאנחנו לא חיים באותה מדינה, אבל אני לא חושב שאי פעם נתקלתי בצימוד של התכונות "לא אמין", "נקמן", "תאב בצע" כמזוהות עם הסטריאוטיפ על "התימני". לפעמים הנסיון לאתר גזענות במקומות שהיא אינה קיימת מניב משפטים כמו אלו שמופיעים כאן, והם כשלעצמם מנציחים גזענות מכוערת. אני די בטוח שאם נעשה סקר בחברה הישראלית בנוגע ל"תימנים" מספר התגובות שיציגו אותם כלא אמינים, נקמנים ותאבי בצע יהיה אפסי (בכלל – יש עדה שלא הוצמד לא הסטריאוטיפ על תאוות בצע?).

 19. אלון עידן

  מאין ההנחה שההמון נתפש אצלי כ"מזרחים"? על מה הנחה זאת מתבססת?
  הנחת עבודה זאת מופיעה כבר בתחילתו של הטקסט, ומאוחר יותר היא שוזרת את יתר הפרטים אל תוך אותה אקסיומה באופן מעורר תהיות.
  משעשע אותי במידה מסוימת לכתוב שאני מזרחי – צד אחד מצרים, צד שני לבנון -משום שהקריאה אותי לא אמורה להתחשב במוצאי.
  אבל אותם שני מאמרים מדוברים עסקו בתופעות שעומדות בפני עצמן, מבלי להתייחס לנושא הגזעי.
  העובדה שאלי אוחנה מכנה את גולדסטון יהודון היא בעיניי ירודה. העובדה שאוחנה מזרחי לא מעלה ולא מורידה. כל מי שלוקח על עצמו את הזיהוי הזה, הוא זה הפוסל במומו.
  באשר לאלי טביב, בעיניי ההתנהגות שלו היא המנון לביזיון. מדוע? משום שהוא אינו אמין, משום שהוא נקמני בהתנהלותו (ראו כעת מקרה שכטר), מפני שכל פעולותיו עד כה, כולל בהפועל כפר סבא, מונעות ממוטיבציות לא ברורות. בהקשר זה צריך לומר שגם מוני הראל אינו מנהל טוב ובעיניי לא ראוי להיות הבעלים של הקבוצה.
  מה בין זה לבין גזענות? העובדה שטביב אינו כוס התה שלי לא קשורה להיותו תימני, וכל מי שעושה את הזיהוי הזה, מלמד משהו על עצמו ועל הביטחון העצמי הירוד שלו בכל הקשור למוצאו.
  העובדה שאוהדי בית"ר לא מוכנים לקבל שחקן ערבי היא גזענות טהורה, יהיו אוהדיה מזרחים או אשכנזים או אסקימואים.
  גזענות היא גם לעתים ההגנה שמספקים בני אדם על מעשים מתועבים של בני עדתם. היכולת לקרוא לגזען בשם גזען היא חשובה, והיכולת לכנות מנהל גרוע בתואר מנהל גרוע היא חשובה, והאפשרות לעשות את הדברים האלו מבלי להיחשד כמישהו שמונע על ידי מניעי גזע, היא החשובה מכל.
  מאחר שגם אני כותב מאמרי ביקורת לא מעטים, אין לי עניין לתבוע את סילוק המלה "גזעני" מהטור הזה, למרות שהיא פוגעת בי באופן עמוק ועד כמה שאני יכול לשפוט, אינה מייצגת את דעותיי ואת תודעתי.
  בסופו של דבר, ניכרים דברי אמת. ונדמה לי שהזמן ילמד אצל מי מצויה האמת בעניין זה. לי יש סבלנות

 20. בני נוריאלי

  עידן,
  ראשית, לא מובן לי על מה אתה מלין. אם לא שמת לב, ניכסת לעצמך את החופש לבזות ציבור שלם – בהכללה – וגם אינדיבידואל שקנה קבוצה ואינו מקובל עליך. עשית את זה כמו אחרון מטקבקי השנאה הגזעית. אז כבד את מי שקרא; יש סיכוי שמישהו/י יגיבו לזה.

  שנית, התגובה שלך מתחילה בשאלה (צינית) שמעידה על התעקשותך שלא לכבד את מי שקוראים אותך. לעומתך, אני מתעקש שלא להיות ציני. אסביר: אתה מבין, יש לנו מן הנחה מוזרה כזאת, שאנו חיים בהקשר חברתי מסוים, ואין תרבות שמיוצרת מחוצה לו. עשה תרגיל מחשבתי פשוט:
  1. קח את אוהדי הפועל שער 7, אוהדי הפועל ר"ג, אוהדי מכבי ת"א, אוהדי הפועל פ"ת. הלבש על כל אלו את מערך הדימויים שהפעלת על אוהדי בית"ר. השווה את זה עם כל מה שאתה זוכר שנכתב על כל האוהדים הללו. עכשיו תחליף את המילה "אוהדים" במסמנים האתניים. עבור למהלך הבא:
  2. קח בעל קבוצת כדורגל אשכנזי. הלבש עליו את מערך הדימויים שהפעלת על טביב. נגיד, לוני (אופס לא-טוב, כבר השוות ביניהם…), או מוני הראל, שלטענתך "אינו מנהל טוב ובעיניי לא ראוי". חשוב על המשמעות של לטשטש בין אדם לחיה. נסה להפוך את הראל לאדם-חיה. נסה גם לתאר את הראל בפרהסיה כגוף זר שחודר למועדון ופוגע בתפקודו. כמאמרך בעיתון: " בענייני קללות ומנחוסים, יש לפנות כעת למתחם חודורוב ולבקש את טביב". עכשיו, שאל את עצמך, האם אי פעם הופעל כזה שיח על אשכנזים (לא באירופה הכוונה, בישראל)? היה? ועל מזרחים (אגב, שדה ייצור הידע על מזרחים בישראל, מתקיים לפחות משנות ה-50 ונגיש לציבור)? אוקיי. אם כך, במקום השאלה בה פתחת אני מציע לך (באמת מציע, לא בציניות) לשאול את עצמך איך יכול להיות שלא מדובר במזרחים? מדוע דווקא הם מזוהים אצלך עם הדימויים הנ"ל? ואיך יכול להיות שאין קשר בינך לבין ההמון המטקבק? כדאי לך לקרוא שוב את תגובתו של ג. אביבי.

  שלישית, לשיטתי, אם אנחנו מזהים אותך כגזען ומנמקים – זו הבעיה שלך בלבד. אז טול קורה לפני שאתה מגיב בהאשמת רגשי הנחיתות, אגב כמו אחרון המפאיניקים. בהקשר הזה, אני מציע לך – ולעוד כמה מגיבים שכנראה נגענו להם בעצב מפאיניק"י חשוף – לקרוא כמה דברים שיעזרו להבין. בהנחה שהכתיבה האקדמית והפובליציסטית על גזענות כלפי מזרחים מוכרת וידועה, כדאי להמשיך ב – The Mark of the Beast של קיפלינג כדי להבין איך ובאיזה הקשר מיוצר הטשטוש בין אדם לחיה. אפשר למצוא אותו אונליין. תקרא את זה עם מארי דאגלס על מנת להבין את הקשר (הקולוניאלי) בין טוהר לסכנה. אפשר גם לקרוא את מאמרה המצוין של ענת רימון-אור על אוהדי בית"ר (תיאוריה וביקורת 20).

  ולבסוף, אם עלה בדעתך לתבוע מאיתנו לרסן את עצמנו בצורה כזאת או אחרת – אתה יותר ממוזמן. זה יאפשר הזדמנות טובה לדון בקשר בין הציבור הנאור לבין ההמון, ובין בני אנוש לחיות. אם לא, אז בשביל מה לרמוז את זה? אל תעשה בידור מהביקורת. ולהבא זכור שגם אם נורא בא לך – לפעמים כדאי להיות מינורי. ואפשר גם ללמוד מהביקורת.

  ובענין אחר. לחיים ברעם, ראשית, עד שיעלה בדעתך לכתוב משהו יותר סובסטנטיבי אני מציע לך לבדוק שוב מה עלה בגורלו של השם בדיר. רמז, להקשיב לאיינשטיין זה בסדר, אבל צריך לבדוק את זה בתוך הפוליטיקה של הפלסטינים בישראל. שנית, הנושא שלשמו התכנסנו אינו באדיר.

 21. חיים ברעם

  בני יקירי, תלמד לקבל תיקון טעות בכבוד. ואליד באדיר עצמו ביקש מכולנו לכנות אותו כך ולא בְּדיר, ולכן מאיר אינשטיין ואחרים חזרו לכנותו כפי שביקש. כיוון שהוצאת מהסיפור מסקנות מרחיקות לכת, תיקנתי אותך. באשר לעמדותיך אומר רק, שזה לא מקרה שאני אוהד בתל-אביב את בני-יהודה ולא את מכבי או הפועל. יש בדעתי לכתוב רשימה בנושא הזה, ועוד אודיעך דבר. בהוקרה מתקֶנת, חיים ברעם

 22. אלון עידן

  כיצד אתה יכול לבוא בטענות לכך שאני מלין על משהו, בו בזמן שאתה טוען שאין לי על מה להלין משום שאני גזען – ההנחה נגדה אני יוצא. זו כמובן הנחת המבוקש, שממחישה שוב שתחת הדברים פועל כל העת מנגנון שמבקש להוכיח אקסיומה מסוימת.

  מעבר לכך, אין צורך לשחק במשחקי סמלים, אין טעם להלביש את אוהדי הפועל פתח תקוה בתלבושת של אוהדי בית"ר, משום שהטקסט שלי עוסק באופן קונקרטי באוהדי בית"ר. והוא עוסק באופן שבו אינם מוכנים לקבל לשורותיהם שחקן ערבי. הסירוב הזה עומד במוקד העניין ולכן הוא ראוי לגינוי. את הגינוי ואופי הגינוי אין סיבה להלביש על קהל אחר שאינו עונה על אותה התנהגות.
  מדוע אין אפשרות לגנות בחריפות קהל גזען? האם משום שאתה תופש אותו כמייצג מסמן אתני מסוים? אני לא תופש אותו כך, מבחינתי הוא בסך הכל "הקהל של בית"ר". כל ההלבשות האתניות, נגדן אתה מלין, הן במסגרת הפוסל במומו.

  באשר לטביב, טענתך סותרת את עצמה. זאת משום שכשטענתי בסוף הטקסט ש"בענייני קללות ומנחוסים יש לפנות כעת למתחם חודורוב ולבקש את טביב", ההנחה המתבקשת היא שעד לאותה רגע הכתובת לענייני קללות ומנחוסים היה לוני הרציקוביץ' ומתחם קרית שלום. עד כמה שידוע לי לוני הרציקוביץ', או לפחות הוריו, נולדו באירופה.

  באשר לתהייה שמא מתקיים שיח כזה על אשכנזים והרמיזה על אירופה, שיותר מכל מלמדת על הקיצוניות והאלימות שמאפיינת את הטקסט שלך, בוודאי שמתקיים שיח כזה. כשכותבי ספורט עוסקים באיל ברקוביץ' למשל, הוא סופג לא מעט ביקורות על השטחיות והאינסטינקטיביות הבלתי מודעת השולטת בו. גם שלמה שרף, פולני, זוכה לביקורת דומה שנוגעת בהתנהגות האינסטינקטיבית, שלא לומר אינפנטילית שלו.

  איני מוכן "ליטול קורה", אם להשתמש בקלישאה שבחרת, משום שההנחה שלך, לפיה אתם מנמקים את גזענותי, אינה מקובלת עליי. הנימוק שלכם אמנם עמוס טיעונים, אך רובם ריקים ומבקשים להתמלא בעזרת דעה קדומה. על נימוקים כאלה נאמר: האיש מדבר הרבה, אך אין לו מה לומר.

  הרפרנסים אליהם אתה מפנה נשמעים מעניינים מאוד, ייתכן שאלמד אותם בעתיד. הבעיה היא ההווה, והעובדה היא שבהווה אני מזהה זרם של אגרסיביות שמחפש מושא להיאחז בו. איני מעוניין להיות המושא שלכם, משום שאיני תואם את דרישות התפקיד, וגם משום שאיני מזדהה עם טיעונים מגובסים שמהלכים על קביים.

  ההיטשטשות שאתה מציין, בין אדם לחיה, עשויה להתרחש כשבתוך תודעתו של אדם מסוים מקנן חוסר ביטחון במידה כזאת שמאפשרת לו לירות כבתת מקלע בבני אדם, משל היו חיות.

  עדיף לעשות בידור מהביקורת, מאשר להפוך אותה למניפסט ריק שנשען על רגשי נחיתות, שמהוונים לכדי אינטלגנציה.

  אני מסכים איתך שמהביקורת בוודאי שאפשר ללמוד. באשר למינוריות הדרושה, אני מעלה את האפשרות שמדובר בעצה שמוענה אלייך ושנשרה במקרה מהמקלדת.

 23. ג. אביבי

  אי-שם בראשית שנות ה90 (או אולי סוף ה80) התפרסמה כתבה בעיתון ישראלי נפוץ מאוד על פשיעת הצווארון הלבן בישראל. הכתב החרוץ הקיף/סקר את מעלליהם של לפחות תריסר פושעי צווארון לבן שהורשעו בדין על מעשיהם באותה תקופה. למרות שרוב המסוקרים בכתבה היו אשכנזים, העריכה של העיתון הציגה בעמוד הראשון של הכתבה תמונות פורטרט של 4 מהמוזכרים/מורשעים – כולם מזרחים (בהמשך, בתפזורת, בעמודים האחוריים הציגו עוד 4 – 3 תמונות בהן נראה/ו גם אשכנזי אחד או שניים).
  אף אחד באותו גיליון, לא הכתב ולא העורך, כתב/טען מפורשות שהמזרחים הם בעלי נטיות קרימינליות – שהרי "נאורים" הם ושומרים על עכוזם המשפטי. אולם תמונות הפורטרט המחישו לציבור הקוראים הרחב את המסר הזה. מסרים כאלה מחלחלים עמוק לתודעה ולתת-המודע של רבים מדי מהקוראים. אם אפשר להמחיש את התהליך של על עליית האנטישמיות ופריחת הגזענות באירופה החל מהמאה ה-19, הכתבה הזאת, כמו אחרות בתשקורת הישראלית, ממחישה היטב.
  זאת דוגמית אחת מתוך רבות, הממחישה את האפקטיביות הרבה של הגזענות המרומזת, השומרת היטב על אינטרס הדימוי הנקי של מפיצי הגזענות האנטי-מזרחית המתחסדים בישראל. מי שמטפטף גזענות עקבית נגד המזרחים, גם אם לא מפורשת, שלא יבוא בטענות כשמבקרים אותו – מה הבעיה לחדול ממנה? לא כל המזרחים מסכימים להבליג לנצח או להעמיד פני "לא מבינים" כדי לרצות את הבון-טון הישראלי הגזעני המתחסד.

 24. ג. אביבי

  גם זה מתקשר היטב לנשוא הכתבה.
  בכתבה מאת ספי רכלבסקי המתפרסמת באתר לאנשים חושבים (21/6/11), המוקדשת להשתמטות משירות צבאי של חרדים ודתיות, משתרבב לו ככה סתם איזה משפט לא מתקשר לנושא הדיון. משפט כגון: "אין תוקף מוסרי וחוקי למס הכנסה המוטל על אשכנזים בלבד. [ובשביל כאילו לאזן הוא מוסיף:] אין תוקף לרמזור אדום רק לבעלי שיער שחור [האם רימז "בכאילו" מבלי להרגיז את גזעני אשכנז, על מניעת כניסה למועדונים לבעלי חזות מזרחית?, ג.א.].". [http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1231964.html ]
  סתם המחבר ולא פרש – כי למה לו להסתבך בשקרים עלובים מעבר להסתה הגזענית הקלילה והאפקטיבית להחריד שבאמירתו. כך עובדת השיטה להעמקת הגזענות האנטי-מזרחית ואנטי-פלסטינית בחברה הישראלית בחסות התשקורת הגזענית הכל-אשכנזית של ישראל.
  אינני יודע מהיכן הגריל המסית הגזען את הטיעון השטירמריסטי הזה. העובדות הן שהמזרחים משלמים גם משלמים מס הכנסה ללא כל הקלות (להוציא הקלות לכל האוכלוסייה בשל מצב בריאותי, אקונומי, גיאוגרפי וכו'). הם משלמים על פי גובה משכורתם ולא מעט גם למען תקציבי תרבות וחינוך שהולכים בעיקר וללא כל פרופורציה למען האוכלוסייה האשכנזית. אם ע"פ סטטיסטיקה אתנית גילה רכלבסקי שעיקר המס בא מהאשכנזים הרי שזאת ההוכחה שבעשירונים הגבוהים, באחוזונים ובאלפיונים הגבוהים ישנם בעיקר אשכנזים, למרות שחלקם בכלל האוכלוסייה קטן בהרבה. אמירות כאלה הפכו כבר להיות הבון-טון של כל כתב גזעני או אופורטוניסט הרוכב על גל ההסתה האנטי-מזרחית הכ"כ מקובלת בקרב "נאורי" ישראל ובפסבדו-שמאל.

 25. סמדר

  על הסיבות שגרמו לבדיר להיענות לנוחות של היהודים ולהמשיך להיקרא "באדיר" אפשר מן הסתם לכתוב ספר שלם שעוסק ביחסי יהודים-פלסטינים בישראל וביחסים בסיטואציה קולוניאלית בכלל. מה לעשות, עובדות הן אכן עובדות, וידיד קרוב שלי מכפר-קאסם שהוא בן-דוד של קפטן הפועל ונושא את אותו שם משפחה מתעקש שהשם בערבית הוא
  وليد بدير

 26. נמרוד

  כתבתם שעידן ניכס לעצמו את הזכות לבזות ציבור שלם, בתור מזרחי אני לחלוטין לא מרגיש שהוא ביזה אותי ואני אף מסכים עם רוב מסקנותיו.

  עלה בדעתכם שאולי אתם מנכסים משהו לא לכם? (רמז: אותי).