שנאת החינם של יד לאחים

עריצותם של חברי הארגון הגזעני "יד לאחים" ופעילותם האלימה נגד "פעילות מיסיונרית" בערי ישראל נעשית בחסות רבנים ומשרד הפנים. את "מפגן המחאה ההמוני" צריך להפנות אך ורק נגדם
בתיה רודד

לכאורה, נראה כי ישראל חילונית יותר מאי פעם: מרכזי קניות סואנים בשבתות, מסעדות לא כשרות בשפע, וזוגות רבים החיים ללא טקס נישואים דתי או מסוג כלשהו. אלא שהעוצמה הדתית חודרת ומתפשטת הודות לכיווני זרימת הון לא-שוויוניים בישראל: תקציבי ציבור הזורמים אל המתנחלים העבירו את מדינת הרווחה אל היהודים בגדה המערבית ומשם יוצאת תורה אל עבר ישראל הריבונית; משקלם העולה של החרדים באוכלוסייה מאמיר את עלותם ככוח פוליטי שאינו יצרני, לא משתתף בעול הביטחון ואינו מכין את דור העתיד לטובת צמיחה כלכלית-חברתית במדינה.

עמותות, ארגונים ומוסד הרבנות, במימון המדינה או בהשתתפותה, מקדמים ערכים של שנאה, פטרונות, הדרה וכיבוש המרחב. רבני שכונות ורבני ערים הפכו לשליטים רבי עוצמה; תהלוכות וצעדות שהחלו בשטחים הועתקו לאום אל-פחם וליפו; גרעינים תורניים מתנחלים בערים מעורבות, בנגב ובגליל שטרם "נכבשו" עד תום, כדי לשווק את הבשורה של מרחב ל"יהודים בלבד"; פלוגותיו הכוחניות של ברוך מרזל פולשות לשכונות דרום תל אביב כדי לגרש עובדים זרים; עמותות "להב"ה" ו"חמלה" הכהניסטיות; השנאה לפלסטינים אזרחי ישראל ואלה הכבושים בשטחים מיוצאת לכל רחבי המדינה ומגיעה לשיאים שטרם היו כמותם. לימודי האזרחות הולכים ומתכווצים ועלייה לקברי מורשת יורשת את מקומם ביעדי משרד החינוך, כדי לשלול מבט ביקורתי והרחבת אופקים מהנוער.

עמותות, ארגונים ומוסד הרבנות, במימון המדינה או בהשתתפותה, מקדמים ערכים של שנאה, פטרונות, הדרה וכיבוש המרחב. צילום: אקטיבסטילס

כל אלה נקלטים והופכים לנורמות ולמעשי שגרה שביום-יום, ומעוורים את עיני האזרחים היהודים במדינה להטיה האתנית-דתית שהם עוברים שלא בטובתם. אין כל תגובה מדינתית לעוול הנגרם, לרוע האנושי המתפרץ באין עוצר, ולנזק העצום בטווח הרחוק שיוצרת השתרשותן של נורמות אלה.

יותר מכך, פעילות זו אינה מתרחשת בחלל הריק, נראה כי המדינה עושה שימוש בכוחות פונדמנטליסטיים אלה. תהליך זה משרת שלטון חלש, שאינו מסוגל להכריע הכרעות קשות ואין-אונותו מונעת את ראשיתם של תהליכי פיוס עם הפלסטינים ונסיגה מהשטחים, או הפסקת יחסי הפונדקאות של החרדים. הוא מסתיר את הסתירות הגוברות והמרחק הנפער בין טיבו של המשטר בישראל לבין המהות הדמוקרטית.

תמונה לא מוסרית זו מסבירה גם את עוצמתו של ארגון "יד לאחים", ארגון קנאי שמרבה ריב ומדון ושנאת חינם, המפקיד עצמו על שמירת טוהר הגזע היהודי. בהצהרת כוונותיו הוא מתנגד לכת היהודים המשיחיים, שלטענתו הם מיסיונרים, נאבק בהתבוללות ו"מציל" את בנות ישראל משבי זרים. אזרחי מדינה, עובדים ומשרתים בצה"ל (היהודים המשיחיים), נרדפים על ידי אלו ששום חובה אזרחית לא מוטלת על כתפיהם ועיתותיהם ותקציביהם בידם כדי להשתלח ב"אחרים" שבתוכנו, בקנאות המזכירה את רדיפות היהודים בגלות. הארגון מקבל את חסותם של רבני הערים והשכונות, שתחת מילוי תפקידם במתן שירותי דת לקהילה העירונית כולה, עושים שימוש בסמכותם ומנתבים אותה לצרות אופקים קנאית, שלא לשמה משולמת משכורתם הנדיבה.

פלאיירים שנתלו בחוצות ערד. מאין ההיתר להשליט את פלגנותם הגזענית הפסולה על המרחב הציבורי?

באשר לטענת הפעילות המיסיונרית, הרי שהחוק מגדיר בבירור מה מותר ומה אסור, ומכאן שכוחות האכיפה והכפייה הלגיטימיים של המדינה הם אלו המופקדים על נושא זה, כבכל עבירה על החוק, אם אמנם בוצעה. מדוע אפוא הופקד הנושא בידי ארגון "יד לאחים"? מדוע בחר משרד הפנים להפוך דווקא ארגון קיצוני זה לספק המידע שלו? האם ההתקשרות ביניהם תקנית וחוקית? שיתוף הפעולה ההדוק מעורר תמיהה במדינה המתיימרת להיות דמוקרטית.

תושבי הערים בישראל נתונים לעול עריצותם הדתית של חברי הארגון כשהם מתגוללים על משפחות היהודים המשיחיים. מאין ההיתר להשליט את פלגנותם הגזענית הפסולה על המרחב הציבורי? האם אין בנמצא הכוח המדינתי הדרוש להחלת חוק וסדר? האם אין המדינה מושתתת על עקרון השוויון של כל אזרחיה בפני החוק? האם לא זכאים תושבי המדינה לחופש דת וחופש מדת?

הכותבת היא גיאוגרפית המלמדת במכללה האקדמית אחווה ופעילה חברתית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. משה

  אין קשר אמיתי (מבחינת תפיסת העולם) בין יד לאחים לבין אירגוני מתנחלים. יד לאחים הוא אירגון חרדי שרודף מיסיונרים ומנסה להוציא בנות (שמבקשות ממנו) מכפרים ערביים. אין להם מטרה תיאוקרטית, כמו שלרוב החרדים אין. חוץ מזה, אין שום קשר בין התקציבים שעוברים למדינת הרווחה בשטחים (למה הגדה המערבית היא מדינת רווחה?) לבין יד לאחים שהוא, שוב אחזור על עצמי, אירגון חרדי ליטאי. לשים את הגרעינים התורניים ביפו ועכו ביחד עם ברוך מרזל זה גם טעות מוחלטת, אין באמת קשר ביניהם מלבד העובדה ששניהם חובשים כיפה.
  מיהם פלוגותיו של ברוך מרזל? על מי בדיוק את מדברת?

 2. דב פוניו

  התהליך הנדון במאמר הינו סרטן בגופו של הדמוקרטיה בישראל. גוף שהולך ונחלש עם השנים- ולהנהגה המדינית של היום דמוקרטיה שהולכת ונחלשת היא צורך קיומי.
  סרטן יש לאבחן, אפשר לטפל טיפול תרופתי ואפשר לנתח.
  ואם כל זה לא נעשה, מתים מזה.

 3. א.ב.

  בתיה יקרה,

  המאמר חוטא בעוד כמה מישורים בנוסף למה שמשה ציין בתגובה למעלה.

  כתבת:
  "…החרדים באוכלוסייה מאמיר את עלותם ככוח פוליטי שאינו יצרני, לא משתתף בעול הביטחון ואינו מכין את דור העתיד לטובת צמיחה כלכלית-חברתית במדינה."

  נראה שיש כאן דעה- כאילו האזרח מחובתו להיות יצרני, לשאת ב"עול הביטחון" ולדאוג לצמיחה הכלכלית של המדינה.
  כאן כמובן מתחיל הפשיזם…
  האזרח הוא לא משרת של המדינה… זה הפוך- המדינה היא שצריכה לשרת את האזרח.

  כתבת:
  "…אזרחי מדינה, עובדים ומשרתים בצה"ל (היהודים המשיחיים), נרדפים על ידי אלו ששום חובה אזרחית לא מוטלת על כתפיהם"

  את מקשרת את הזכות לזכויות בשרות בצבא… זה דבר שלא יעשה.
  לאזרחי מדינה יש זכויות מלאות בלי שום קשר לאם שרתו היכן שהו או לא. זה כמובן נוגע גם לנוצרים, גם לחרדים ולכל אזרח באשר הוא.

  את מרבה לתת ציונים- "ארגון גזעני" "כהניסטיות" וכו'… אלו כמובן ססמאות בסגנון ימני… ולא תורמות כלום לדיון, אלא רק מדגישות את השנאה שלך לשונה…

  חבל…

 4. מישהו אלמוני

  ישנם דברים שצריך לשים בפרופוציה
  החוק בישראל איננו מונע מאף פעילות דתית לעבוד בשיטות שלהם. מסיונרים הם כל מי שמנסה לשנות את דעותיו של האחר, ולכן גם היהדות מסיונרית כלפי עצמה, כאשר אתם רואים אדם דתי עומד ומחלק עלונים ברחוב או ספרי קודש כאלו ואחרים הוא בעצמו עוסק בפעילות מסיונרית.
  מבחינה לשונית המילה מסיונר הוא מישהו שנמצא תחת משימה, בדיוק כמו כל בחור ישיבה כזה או אחר, אחד המסיונרים הגדולים על פי דעתי הוא אמנון יצחק, שגורם לא פעם ולא פעמיים להתקפות דת שמגיעות מטעם של פחד וטרור, שזה לא באמת הנקודה שאליה אנשים רוצים ללכת.
  על פי דעתי היהודים המשיחיים הם יהודים לכל דבר, הם עצמם יכולים וזכאים לחוק השבות, לגידול הילדים שלהם בארץ ולפיתוח הקהילות שלהם, אנחנו לא נמצאים בתקופת ימי הביניים אנחנו צריכים להבין את השונה ולקבל את האחר.
  ואם מישהו משווה מישהו כזה או אחר למסיונר שיבושם לו, מי שרוצה שישמע מי שלא רוצה שלא ישמע, מה שהכי חשוב הוא לעבוד בדרכי נועם, ויד לאחים ממש לא עושה את זה בדרכי נועם.

 5. א. ב. אחר

  סימון קבוצות או אזרחים 'לא יצרניים' והתייחסות רק למשרתי צה"ל כקבוצה ראויה, לא שונה בהרבה מסימון המיסיונרים שנעשה ע"י 'יד לאחים' ואולי אפילו מסוכן יותר.

 6. גידי

  טעות בידיכם, המדינה אינה נועדה אך ורק לשרת את האזרח, המדינה היא התאגדות של אנשים שנועדה לתת להם שירותים שדורשים התארגנות, כגון בטחון.
  אנשים שלא משתתפים בחלק שלשמו התארגנה המדינה לא יכולים לטעון שזכותם לקבל את תוצאות אותה התארגנות. בוודאי שכך הדבר כשמדובר על שירות בצבא שכולל סיכון חיים.

  1. אמא נפגעת כ

   חובת הציבור לדעת כת משיחים כלב מאיירס וכול העוסקים במלאכת המסיון מי השולחים של האנשים האלה??? מהיא האזנדה שלהם? אלו כנסיות ומה הקשר שלהם ליהדות? האם הכנסיות אנטשמיות? למה הכת מנתקת ילדים מהמשפחה וחברים? מה עובר שבוי בכת? בדיקה בטחונית על האנשים בכת? מה העבר האישי של האנשים פלילי? הכת פועלת בישראל בצורה מניפולאיבית נוגסת בחשכה? מי ממן אותם? למה השבויים בכת נגזלים נפשית כספית כלכלית ????חקירה מורחבת וביקורת של אנשים אלו בעיקבות תלונית רבות!!!!!!!!

 7. נפתלי אור-נר

  ראו את התפארותו של ביבי ב"נאום חייו" בקונגרס על היותנו דמוקראטיה אמיתית

 8. מיקי זו

  א.ב. ודומיו מתקשים להבדיל בין הזכויות כל אזרח במדינה זכאי להם, לבין החובות שעליו למלא כדי המדינה תוכל לאפשר לו למצות את זכויותיו.
  כאשר אדם או קבוצה שמים עצמם מעל או מחוץ לחוק ומצפים כי אחרים ימלאו את חובותיהם והם יהנו מהתמורה, הקבוצה הזאת היא אוכלת חינם.
  אז נכון שבעירבון מוגבל, אדם יכול לבחור בעוני, אך אם מוא מטיל את פרנסתו עלי מבחירה, הוא פשוט גזלן ואיננו שונה מהפורץ או השודד וכשם שחברה בה זכותו של אדם לרכושו מאפשרת להפעיל אמצעים למנוע מאחר לגזול אותו, כך על החברה להפעיל אמצעים למנוע מקהילה המוהה חלק מהחברה, לגזול אותה.

 9. אמא נפגעת כ

  אנחנו משפחה נפגע
  כת משיחים אס בתיה אני לא מאחלת לאף משפחה שינגסו באח בבן משפחה יקר ויבריחו אותו לחול וימירו את דתו וישלחו למשפחה תמונות מזעזעות באתר יהודים משיחים ולמשפחה אין כתובת ואין מוסג מה עלה בגורלו של הילד אין אף גוף במדינה שמטפל ונותן תשובות יד לאחים מעלה רק כתבות אבל המשפחות חסרי אונים צריך לפעול נגד כתות אלו לא דת אלו סוחרי אדם אז בבקשה תפסיקו מלחמות דת והצביעו נגד כתות סוחרי אדם