לוקחות את ההגה לידיים

מחאה בסעודיה: מפגן של אי-ציות המוני לאיסור על נהיגת נשים
נדב פרנקוביץ'

בעולם הערבי יעקבו היום אחרי אחת ההתפתחויות המעניינות של "אביב העמים הערבי", כשנשים ברחבי סעודיה, תומכות קבוצת הפייסבוק "יוזמת הנהיגה של נשות ה-17 ביוני" וקבוצות אחרות ברשת החברתית, ינסו לממש את כוונתן לקיים מפגן של אי-ציות המוני לאיסור על נהיגת נשים.

לכ-750 אלף נשים בסעודיה יש מכונית פרטית עם נהג צמוד – בדרך כלל מהגר ממזרח אסיה או ממדינות ערביות אחרות. הפריווילגיה הזאת היא בעיקר מנת חלקן של נשים מן המעמד הבינוני-גבוה ומעלה, ואילו נשים אחרות זקוקות להסעה של קרוב משפחה, חבר, נהג האוטובוס או המונית. כך או כך, נשים בסעודיה תלויות לחלוטין בגבר כדי להתנייד.

החוק האוסר על נשים לנהוג, שנחקק ב-1991, מעורר ביקורת רבה מצד פעילי זכויות אדם ואנשי דת מתונים במדינה. בשנים האחרונות היו אמנם כמה מקרים של אי-ציות, ולפני כחודשיים אף היו כמה נשים שניסו להירשם כבוחרות לבחירות המוניציפליות, אבל הפעולה שמתוכננת להיום תהווה ניסיון ראשון מסוגו לארגן מרי אזרחי בהיקף נרחב. התפתחות הרשתות החברתיות ושוק התקשורת הערבי מקשים על השתקת המחאה, והרוחות המנשבות במדינות אחרות באזור מגבירות את מבוכת השלטונות לנוכח התופעה, ואת חששם מהתפתחות משבר פנימי במדינה.

לפני כחודשיים החליטה מנאל א-שריף, ממקימות הקבוצה, להסריט את עצמה כשהיא נוהגת ברחובות העיר ח'ובר ומשוחחת עם ידידתה על היוזמה לביטול האיסור, ולהעלות את הסרטון לאתר יו-טיוב, במטרה להפיץ את הבשורה בקרב נשות סעודיה.

א-שריף נתפסה בשעת מעשה (בסרטון היא מכבה את המצלמה כשהיא מבחינה בשוטרים), נעצרה ושוחררה כעבור כמה שעות. אבל למחרת, כשהשלטונות גילו שהיא העלתה לרשת סרטון שבו היא מתעדת את עצמה נוהגת ואף מעודדת נשים אחרות לנהוג כמוה, הם הזדרזו לעצור אותה שוב, "לצרכי חקירה". היא הואשמה בנהיגה ללא רישיון (למרות שברשותה רישיון נהיגה זר ורישיון בינלאומי), בהדחה לדבר עבירה ובפגיעה ברגשות הציבור. בעקבות הארכת מעצרה של א-שריף, אסף פעיל זכויות האדם וליד אל-ח'יר כ-4,000 חתימות על עצומה הקוראת למלך לשחררה לאלתר ולזכותה מכל אשמה. היא שוחררה לבסוף בערבות, בתום תשעה ימי מעצר, לאחר שנאלצה לחתום על התחייבות שלא לנהוג יותר ולא להשתתף או לתמוך בשום צורה ביוזמת ה-17 ביוני.

הפעולה שנקטה א-שריף ותגובת השלטונות הסבה את תשומת הלב הציבורית ליוזמה, ונשים נוספות הלכו בעקבותיה והעלו סרטונים שבהן הן נוהגות בלוויית ידידות ובני זוג. חלקן זכו לביקורים ליליים של המשטרה ובילו 24 שעות במעצר. בשבוע שעבר אף נעצרו (ושוחררו כעבור זמן קצר) שש נשים שנתפסו כשהן מתאמנות בנהיגה בשטח מדברי. חלק מבני משפחת המלוכה ומאנשי הדת המתונים יותר כבר הביעו תמיכה בביטול האיסור, אבל אנשי הדת השמרנים, וחלקים לא מבוטלים מן הציבור, מתנגדים התנגדות נחרצת ל"מזימה של הליברלים החילונים המתחסדים, שמשתפים פעולה עם היהודים והמערב כדי לפגוע בסעודיה", כדברי השיח' נאצר אל-עומר.

בדפי הפייסבוק של היוזמה הורגשה בימים האחרונים תכונה ערה לקראת הפעולה, והפעילות פירסמו חמישה מנחים לפעולה:

1) כדי להשתתף בפעולה על נשים פשוט לצאת לעבודה במכונית, כרגיל – רק ללא נהג.

2) בפעולה ישתתפו אך ורק נשים שברשותן רישיון נהיגה זר או בינלאומי תקף.

3) יש לשים דגש על כיבוד חוקי התנועה ועל נהיגה זהירה ובטוחה, ולחגור חגורות בטיחות.

4) מי שיכולה ומוכנה לעשות זאת, מוזמנת להסריט את עצמה נוהגת ולהעלות את הסרטון ליו-טיוב.

5) הפעילות שברשותן רישיון זר יתחילו במיזם התנדבותי בו ילמדו נהיגה את אלו שאין להן כל רישיון, עד שהממשלה תסדיר הליך שיאפשר להן להוציא רישיון נהיגה סעודי.

הפעילות גם הסכימו ביניהן שלא לעשות שימוש כלשהו בסיסמאות או בשלטים, כדי שלא לספק לשלטונות את ההזדמנות הנוחה להאשים אותן בהפגנה (ההפגנות במדינה אינן חוקיות), אבל חלקן הציעו להניף את דגלי סעודיה על גג המכונית. הן גם פתחו קווי חירום טלפוניים למקרה שנשים שינהגו יותקפו ויצטרכו סיוע.

אתמול בלילה ניכרה תחושת הדריכות בדפי הפייסבוק. הוחלפו ברכות, איחולי הצלחה, הרהורים, מידע מעשי וידיעות:

"אני לא אוכל לנהוג, אבל אם למישהי יש רישיון ומתכוונת לנהוג, אני אשמח לנסוע איתה. יש מישהי ברוודת אל-אנדלוס?"

"בהצלחה לבנות סעודיה, האל איתכן!"

"כולנו מנאל א-שריף!"

"מחר נראה את פניה הזורחות של האישה הסעודית. מחר נבקש להוריד את המסך על עוולות העבר. קדימה, סעודיות!"

גבר אחד כתב: "אלוהים יעשה שתצליחו מחר, ושהכול יעבור בקלות, אמן", ואחר: "תומך בנהיגת נשים".

ומישהי, בשתיים בלילה: "עכשיו בטיילת של דמאם – שיירה. עשרות מכוניות של נהגות!"

עדכון, 22:30 – סרטונים עולים לדף הפייסבוק של קבוצת ה-17 ביוני, הנה אחד מהם:

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דנהR

  ציניות זו פריווילגיה (ועונשו) של המערב.
  בהצלחה לסעודיות ולמחאה המרגשת (כך ממש!) שלהן (ואמן סלה, בקרוב בארץ ישראל המחולקת, כולל פלסטין).

 2. יוסל

  המאבק נגד החושך מתגבר

 3. בחיים

  בחיים לא אבין את הרוע והטיפשות שקיימים במין הגברי.

  גברים כל היום פושעים, ובכל זאת אף אישה לא הוציאה דתות וחוקים המגבילים את הגברים ואוסרים עליהם להסתובב חופשי ולעשות כל העולם על רוחם.

  צריך להיות מאוד טיפש כדי לחשוב שלנשים אסור לעשות משהו, רק כי זה פוגע לך באגו.
  כמה אגו יכול להיות שברירי?

  עוד יגלו שחלקים במוח האחראיים על תבונה, שיקול דעת ומוסר פשוט פגומים מהיסוד אצל רוב הגברים.
  אסור להם בכלל להביע את דעתם. כל פעם התירוץ משתנה..ותמיד בתוספת "זה לטובתן". אף אחת לא רוצה את הטובות שלכם מפלצות אדם. מרגישים שאם לאישה יש חופש, אז לכם אין אישה הא?
  אגואיסטים וחולניים.

  אירוני, שם הם צועקים שזה שיתוף פעולה עם מזימות של יהודים וכאן כשבאים בתלונות על הפליית נשים ביהדות, הם צועקים אנטישמיות. גברים הם גברים בכל מקום בעולם…אובססיבים לנשים וחשים כי חייהם לא שווים כלום אם "אין להם אישה"..וכדי שיהיה להם סיכוי עם אישה, הם צריכים לדכא את כל הנשים עד לרמה שבה הן יהיו נואשות ובהיפוך של הטבע הן יסכימו להיות עם גבר.