שישים אחוז בערות

רוב הציבור היהודי מאמין שבקעת הירדן היא חלק ממדינת ישראל. והיא? מנצלת את חוסר הידע שלכם טוב-טוב
אייל הראובני

אחד מעקרונותיה של המפלגה הטוטליטרית השלטת המתוארת ב"1984" של אורוול, קובע שהבערות היא כוח. עבור כמעט שני-שליש מהישראלים הבערות היא מציאות חיים; לפחות בכל הנוגע לכיבוש הגדה המערבית, שרק לפני שבוע החל את שנתו ה-45. סקר דעת קהל שנעשה עבור קמפיין פעולה אחת ביום – מיזם של האגודה לזכויות האזרח בשיתוף בצלם, במקום וידידי כדור הארץ במזרח התיכון, המתמקד עתה באזור בקעת הירדן – מצא כי רובו של הציבור היהודי (63.5%) מאמין שאזור זה הוא חלק ממדינת ישראל. פחות מחמישית מאותו ציבור (17.7%) ידע לומר כי בקעת הירדן הינה חלק מהגדה המערבית.

אותה בערות מאפשרת למנהיגינו להפריח ספינים המנוסחים בשיחדש אורווליאני בדבר תמיכתם בשלום כלכלי, בזמן שכבר עשרות שנים ישראל מונעת את פיתוחם של פרויקטים כלכליים-תיירותיים פלסטיניים באזור בקעת הירדן וצפון ים המלח. כל האטרקציות התיירותיות באזור – ואדי קלט על מנזריו העתיקים, אתר הטבילה (קסר אליהוד), מעיינות עין פשח'ה, מערות קומראן וחופי צפון ים המלח נשלטות על ידי רשויות והתנחלויות ישראליות.

מחסום מצפה שלם, מרץ 2011. צילום: קרן מנור / אקטיבסטילס

בחסות אותה בערות טוען ראש הממשלה שוב ושוב כי אזור בקעת הירדן יידרש להגנת ישראל בכל הסכם עתידי, אך לא נדרש לענות על איזה צורך בטחוני עונה הקמת עשרות התנחלויות באזור שגזלו שטחים רבים ומשאבי מים עצומים מהפלסטינים תושבי האזור. מה לקומץ המתנחלים באזור, פחות מ-3,500 בכל ההתנחלויות החקלאיות בבקעת הירדן, לשטח המוניציפאלי הענק של התנחלויות אלו, ול-28 קידוחי המים של מקורות עם אינטרסים ביטחוניים של ישראל?

הבערות מאפשרת גם את קיומן של הגבלות תנועה מיותרות וחסרות היגיון באזור. ישראל מפעילה באזור ארבעה מחסומים שאינם מונעים גישה אליו מכל אזור אחר בגדה או מכל פלסטיני שירצה בכך. קיומם רק מעכב, מאריך ומייקר את הגישה לאזור, האפשרית כבר מספר שנים בדרכים עוקפות.

אפשר להתפלפל לגבי הגורמים היוצרים, מעודדים ומזינים את אותה בערות. אך בחסות בערות זו מטושטש עולם המושגים שלנו לגבי מציאות הכיבוש בבקעת הירדן, כמו גם לגבי אזורים והיבטים אחרים של כיבוש הגדה המערבית. גרוע מכך, בערות זו מובילה לחוסר אכפתיות ולחוסר אחריות. בעולם אידיאלי, המושתת על עקרונות של צדק, שוויון וזכויות האדם, על פי הצהרתה של מגילת העצמאות של מדינת ישראל, ידע הוא כוח. כוח להכיר באחריותנו. כוח להשמיע קול נגד התנהלות הפוגעת בזכויות האדם. כוח לשנות מציאות. כוח לפעול.

הכותב הוא חוקר בצלם, כתב את דו"ח בצלם "ניצול ונישול" על בקעת הירדן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  אם הייתם שואלים את ציפי חוטובלי האם בקעת הירדן היא "שטח כבוש", או חלק ממדינת ישראל (האפשרויות שהופיעו בסקר) – הייתם מקבלים ממנה כתשובה את האפשרות השנייה. זה בגלל בערות? היא לא יודעת מה מעמד השטח? לא, פשוט בין שתי האפשרויות הללו שהעמדתם בפניה, לדידה האפשרות השנייה יותר מדויקת מהראשונה.

  אבל כמובן, אם זה מה שעושה לכם נעים בגב, אתם יכולים גם לקחת סקר מעוות ולבנות עליו תיאוריות שלמות של בערות.

 2. אהוד עוזיאל

  גם אם חוטובילי, או עמית, או כל אחד אחר מעוניין שבקעת הירדן תהיה שטח ישראלי, לפי החוק של מדינת ישראל מדובר בשטח שמוחזק על ידי שלטון צבאי.

  זה מצב עובדתי, ואין עליו מחלוקת. יש אולי מחלוקת על מה ראוי שיהיה בעתיד, אבל לא על המצב החוקי בהווה.

  כך שהבערות – לעומת למשל אזור שכם או אריאל, שכולם יודעים שהוא תחת הכיבוש – אכן מעוררת עניין.

 3. סמולן

  יש האומרים שאין כגבולות בטוחים לשלום מתמיד. בהקשר הזה, הבקע הסורי-אפריקני מספק את המקבילה המזרח תיכונית לתעלת למנש. קשה מאד לחצות אותו עם צבא עוין, כל עוד ישראל שולטת על הרכסים – שליטה באש על הבקע – ועל שיפוליו המערביים, כלומר סוג של הערכות לתמרון התקפי.

  באופן דומה, כדאי להצביע על שתי ספקולציות קלות נוספות: האחת היא שאין בבקעת הירדן המון פלסטינים, מספרם אולי גדול יותר משל ה"מתנחלים" הישראלים, אבל הוא לא גדול אבסולוטית. ובהקשר זה, על איזה מספר מדובר ? בויקיפדיה כתוב, וכנראה מדובר בעוד קומבינה ציונית מרחיקת לכת, שבבקעת הירדן מתגוררים כך: 15000 מתנחלים (לא 3500), 21000 פלסטינים ביריחו, ו 27000 פלסטינים בישובי קבע אחרים. למיטב זכרוני, קל לזהות עוד מספר מצומצם של פלסטינים בישובים שאינם ישובי קבע, נאמר אלף. מנקודת הראות הדמוגרפית, אין בעיה כלל להחיל את החוק הישראלי על כל התושבים הללו.

  הספקולציה השניה נוגעת למים. כזכור, מים ניתן להעביר בצינורות, ומים ניתן להתפיל. על פי ויקיפדיה והעתונות הציונית, ישראל מושקעת לאחרונה בהיקפים עצומים בפרויקטי התפלה.

  מנקודת ראות שוחרת שלום שכזו, אין בעיה כלל לשלוט על השטח, כולל מתן זכויות אזרח מלאות לאותם מתושביו שיוותרו על האויבות שלהם לישראל (למעשה מדובר בקבוצה קטנה מאד: אפשר, בנדיבות לא תקדימית, להכיל אותם באלקטורט על אף שהם אויבים), ולפתור את שאלת המים לאויבינו המרובים מחוץ לבקעת הירדן דרך סידורי שינוע, ודרך המנעות משאיבה והחלפתה במים מותפלים.

 4. עמית

  בוא תחשוב על זה כך: אתה עונה לטלפון, בצד השני צעירה שאומרת לך "שלום, האם אתה מעוניין להשתתף בסקר מטעם המכון 'הציונים מכולם'?". אתה אומר לעצמך, יאלה, בוא נבדוק מה זה. השאלה הראשונה: האם לדעתך בקעת הירדן היא שטח משוחרר שמוחזק מפני האויב הערבי האכזר, או שזה שטח ריבוני של מדינת ישראל?

  אני לא יודע מה תעדיף לענות, אבל אני בטוח שמבחינתך 2 התשובות לא יהיו מדויקות, ואתה תענה על האפשרות הפחות גרועה מבחינתך.
  זה בדיוק מה שקורה כששואלים את הציבור הישראלי "האם בקעת הירדן זה שטח כבוש, או שטח ריבוני ישראלי"?
  מבחינת הרוב, זה לא זה ולא זה, אבל הם לא יגידו שזה שטח כבוש, אז הם אומרים שזה שטח ריבוני ישראלי.
  כמובן, סביר להניח שקיים אחוז כל שהוא שכלל לא יודעים שלא מדובר בשטח ריבוני ישראל, ולכן ענו בצורה הזו. הקטע הוא שהסקר לא מגלה לנו את גודלו של הציבור הזה, אלא רק מגלה לנו את שיעור ההתנגדות להגדרת השטח ככבוש.

 5. איזי גור

  בא לי לומר שהחוטו בלי הזו היא כולה צלצולים אך בלי חוט של שכל.אבל לאמתו של דבר לא מבין מה רוצים מהם.
  מי אמר למי "לך לך וכ"ו"?
  נכון!
  מי אמא למי "לזרעך אתן את..וכ"ו"
  נכון מאוד!
  מי אמר למי "ימה וקדמה וכ"ו".
  נכון מאוד מאוד!
  אז החוט בלי דעת שעמדה שם וראתה הכל ושמעה הכל, גם יןדעת ומבינה הכל. אבל…
  למה עלי ועליכם לשאת בעונש הבלי חוט הזה ?!

 6. ג. אביבי

  תשאלו ישראלי ממוצע על בעיית הפליטים הפלסטינים, הוא יאמר לכם בשיא הרצינות והידענות: "הארץ הייתה ריקה, הם באו לכאן ממדינות ערב להתפרנס, בעקבות אבותינו החלוצים שבעמל ידיהם יצרו מקומות עבודה…" לא יעזרו כל המחקרים הבלתי תלויים שמראים שהייתה כאן יישות פלסטינית נכבדת שאותה ניצלו ה"חלוצים" המייסדים ולבסוף נשלוה מכאן. כך גם לגבי "לא גירשנו אותם – הם יצאו מרצונם החופשי" ועוד.

 7. ראומה חובב

  נא ללמוד עברית!