הגיל והתרגיל

בכנסת לא הבינו שכל החלטה על העלאת גיל הפרישה לנשים, צריכה להישען על מדיניות נרחבת הכוללת פתרונות לתעסוקת נשים. הם גם לא יודעים שהחלטה כזו עשויה לגבות מחיר אלקטורלי כבד
דורית אברמוביץ'

לכאורה, בשם עקרון השוויון, טורחת בכנסת ועדה שבראשה עומד ראש אגף התקציבים באוצר, ודנה בגיל הפרישה לנשים. לא מסובך לנחש, כי בסוף התהליך תכריע הוועדה בעד העלאת גיל הפרישה לנשים, כי על גבנו ובטחוננו רוצה האוצר לחסוך כסף למדינה.  אין זה פלא שוועדה זו מקיימת את דיוניה הידועים מראש בדלתיים סגורות, שמא ייוודע לכלל הציבור איך מתווים החלטה שפוגעת בציבור ניכר של נשים במדינה.

קופאית. העלאת גיל הפרישה לנשים תהווה הדרה של המודרות ממילא. צילום: soylentgreen23 cc by-sa

בזכות הצעת החוק של ח"כ זהבה גלאון שמבקשת למנוע את העלאת גיל הפרישה, יצאו בקמפיין שלל ארגונים שקוראים למשרד האוצר לא להפקיר את בטחונן הכלכלי של נשים מבוגרות באוכלוסייה. במסמך עמדה שנכתב ביוזמת מרכז מהות ומפרט את עמדת הפורום לקידום כוח עבודה רב גילאי, נטען במפורט מדוע העלאת גיל הפרישה לנשים משמעה העמקה מסוכנת של אפליה והשלכת נשים לעוני מרוד לעת זיקנה.

לכתיבת המסמך חברו פורום נשים לתקציב הוגן ו"איתך מעכי", והנכתב בו מצטרף לחוות דעת ועמדות מפורטות של נעמ"ת, ויצו, מרכז אדוה, שדולת הנשים, האגודה לזכויות האזרח, וזוכה לתמיכת שתי"ל. כך טוענות בין השאר מחברות המסמך:

העלאת גיל הפרישה לנשים תעמיק את אי השוויון המגדרי הקיים ממילא בשוק התעסוקה ואשר מחריף עם הגיל. החלטה על העלאת גיל פרישה לנשים חייבת להישען על מדיניות תעסוקתית שמציעה פתרונות לעידוד תעסוקת נשים בגילאי הביניים ובגילאים מבוגרים. במצב הקיים נשים נפלטות משוק התעסוקה באופן מלא או חלקי לפני גיל הפרישה הרשמי.

העלאת גיל הפרישה בשנתיים נוספות מגיל 62 לגיל 64, תגזול מאותן נשים את המשענת הכלכלית של קצבת זקנה וזכויות נוספות הכרוכות בה, ותעמיק את חוסר הביטחון הסוציאלי בו הן חיות. העלאת גיל הפרישה לנשים לא תעלה באופן משמעותי את החסכונות הפנסיוניים של נשים מאוכלוסיות רחבות ועל כן לא תהווה מענה לעוני של נשים לעת זקנה. זאת כיוון שהיקף העסקת נשים בגילאים הסמוכים לגיל היציאה לגמלאות לא יעלה משמעותית בשל מגמות ההדרה והאפליה כנגד אוכלוסיות גיל הביניים ובמיוחד כנגד נשים בגילאים אלו.

יש להדגיש ולומר כי מיעוט לא מכריע באותה ועדה מתנגדות להעלאת גיל הפרישה, ובהן טליה לבני – יו"ר נעמ"ת, ורד סוויד – ראש הרשות לקידום מעמד האשה ועוד מתי מעט. למולן ניצב רוב מכריע בו נכללות דמויות כאסתר דומיניסיני –מנכ"לית ביטוח לאומי, נציגי אוצר ומעסיקים שונים. בכלל, מה אפשר לצפות מוועדה שהיושב בראשה הוא ראש אגף התקציבים באוצר? זה מכבר ידוע לארגונים פמיניסטים וחברתיים רבים, כי אסתר דומיניסיני נוקטת מדיניות שיטתית של פגיעה בנשים נתמכות הביטוח הלאומי, ההופך בעת כהונתה לשותף גלוי יותר ויותר של האוצר.

את האצבע המאשימה יש להפנות לשר האוצר, ולומר לו ללא פשרות: שטייניץ, כאשר אתה תומך בהעלאת גיל הפרישה לנשים, כאשר אתה מוביל מדיניות של עידוד עוני וחרפת רעב של נשים ששקופות בעיניך בשל גילן, אתה נתקל בה בעת לא רק בהתנגדות ארגוני הנשים, אלא בקשת רחבה של נשים שייפגעו מגזירותיך, של בנותיהן, של משפחתן וסביבתן – כאלה שאולי עוד תרצה לרתום בעתיד להצביע לטובת מפלגתך. אך אנו ניפגש איתך ביום הבחירות, כי לא ניתן בה בעת לפגוע חריפות באפשרותנו להזדקן בכבוד ולהתייחס אלינו כאל מאגר קולות פוטנציאליים.

שר האוצר יובל שטייניץ. חכה לספירת הקולות. צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

כאשר תגיע המלצת הוועדה, שכאמור הכרעתה ידועה ממילא, לפתחה של ועדת הכספים ומליאת הכנסת להצבעה, נפרסם ללא עוררין מי תמכו בהדרה הפושעת של נשים לשוליים החברתיים-כלכליים בישראל ומי המתנגדות והמתנגדים לגזרה איומה זו. ידוע כי כל מפלגה שתפגע ביודעין ובהכרה בתנאי קיומן ובביטחון נשים, תגרע מקולותיה, כי בישראל החלה להתקיים הצבעה מגדרית, ונשים החלו זה מכבר מכריעות לאן יילך קולן, על פי מדיניותה של כל מפלגה כלפי נשים בחברה.

הכותבת היא רכזת קמפיינים של ארגוני נשים

לקריאה נוספת בנושא:

טרם זמנה | ברברה סבירסקי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאיר עמור

  דורית תודה על המאמר.
  דיבור אל השכל הישר לא עוזר, לא עזר ולא יעזור. רק פעולה פוליטית תקיפה תשנה. מרי. זו המילה. מרי באינטרנט, ובכל זירה אפשרית אחרת. מרי על פי היכולת. מרי היכן שאת/ה נמצא/ת. מרי בכל כלי אפשרי. הסיסמה שלי, בנוסף לסיסמה שעבדה באמריקה המופיעה בשם: "אין תרומה ללא תמורה".

 2. עדי בן יעקב עו"ד

  בהחלט יכול להיות שיש מקום להשוות את גיל הפרישה לנשים ברם אולם רק אחרי שכל הבעיות המגדריות האחרות יפתרו ויעברו איזה עשר עשרים שנים שבו נשים תקבלנה שכר כגברים ותקבלנה עבודה כמו גברים ותקודמנהכמו גברים ולא תוטרדנה מינית ואז בהחלט יכול להיות שיהה מקום להרע את תנאי הפנסיה של נשים בצורה שהן תצטרכנה לעבוד כמו גברים. אבל רק אז בנתיים אפשר להתעסק בהשוואת התנאים ולהשאיר את העלאת גיל הפניסה לסוף לא להתחלה…

 3. אורה לב-רון

  במקום זה הן מצביעות לציפי לבני.
  בעצם, הלוואי שגם גברים היו מצביעים משיקול כזה.
  חשוב שהבהרת ל'ציבור הנשים', בתקווה (?) שאולי הפעם לא יצביעו שוב ליד המכה אותן.

 4. ירדנה אלון

  זהו לעג ציני לרש.לומר שבשם השוויון צריך להעלות את גיל הפרישה לנשים.
  קודם שיהיה שוויון,
  שוויון בשכר(נשים מקבלות שלושים אחוז פחות בהשוואה לגברים שעושים את אותה עבודה,בתרוץ שהגבר הוא המפרנס)
  אז מצד אחד אומרים לנשים לכו להתפרנס,בעיקר אם אתן חד הוריות(הורידו את הבטחת ההכנסה לחד הוריות משבע שנים לשנתיים)אולם לא יוצרים מציאות שתאפשר להן לצאת לעבודה ולהתפרנס
  פעוטונים וגני ילדים עולים הון עתק,וזה לא משנה חד הוריות או נשואות
  טוב אז יש הנחות לחד הוריות אבל הנחה זה לא חינוך חינם.
  ההוצאות שלהן לא מוכרות לצרכי מס,וכך יוצא שגם אם הן יוצאות לעבוד רוב משכורתן הולכת לתשלומי גן,פעוטונים או מטפלות,רק הנשים שמרוויחות 10,000 שקל ומעלה נטו יכולות להרשות לעצמן (אולי)יציאה לעבודה.
  השיקולים לקבלת משרות,לרוב לא ענייניים,זה לא עניין של כישורים ויכולת אלא עניין של נוחות המעסיק.
  מגיל ארבעים ואילך נשים מתקשות יותר ויותר למצוא עבודה,ואם הן עברו את את גיל חמישים אז בכלל הלך עליהן,למרות הנסיון העשיר.
  אני יכולה למנות עוד שורה ארוכה של עוולות אזרחיות כלפי נשים,עוולות שהופכות אותן לאזרחיות סוג ב'.
  מצבן של הנשים היהודיות עדיין טוב יחסית למצבן של הנשים הלא יהודיות בחברה הישראלית.
  ועל כן צריך להילחם בחוק גיל הפרישה בכל הכוח ויחד עם זאת לא לזנוח את המאבק על שוויון אמיתי של אזרחיות המדינה

 5. שחר

  חבל שדיון בנושא כל כך חשוב וכל כך משמעותי נעדר כל נתון שאפשר להתייחס אליו, ונשען רק על ההערכות של גופים אינטרסנטים.
  מהו שיעור הנשים העובדות בגילאי 60+? מהם המענקים שמגיעים למובטלות? האם קצבת השלמת הכנסה או דמי אבטלה גבוהים/נמוכים/שווים לדמי הגמלה? במילים אחרות, ייתכן שהטיעונים המופיעים כאן צודקים ביותר, אבל מוטב לגבות בנתונים שניתן להתייחס אליהם ולא רק להלך איימים.

 6. סמדר

  העלאת גיל הפרישה אפשרית רק עבור נשים וגברים שיש להם מקום עבודה שמתאים להם ומפרנס אותם עד לגיל הפרישה. למעשה, במצב הבלתי יציב בשוק העבודה, ובעקר לגילאי +50 , יש להוריד את גיל הפרישה כדי למנוע תקופה של יותר מ-10 שנים ללא כל פרנסה לבני גיל זה!