עד לפעם הבאה

אז ביבי הודיע שדו"ח פראוור ייבחן מחדש. יופי. אבל העובדה שהוא מינה את יעקב עמידרור לעשות זאת אינה צעד בכיוון הנכון
מיכל רותם

לאחר הדלפות רבות, ואף לאחר שפורסם הדו"ח המסכם של צוות היישום בראשות אהוד פראוור באתר משרד ראש הממשלה, הודיע ראש הממשלה אתמול (ד') כי הדו"ח ייבחן מחדש ומינה את יעקב עמידרור לראשות צוות חדש שיעסוק ביישום מסקנות דו"ח גולדברג.

אנו מברכים אמנם על עיכובה של תוכנית זו, שטמנה בחובה העברה כפויה של עשרות-אלפי בדואים המתגוררים כיום על אדמותיהם, דחיקתם אל העיירות הבדואיות מוכות האבטלה שכלל לא מסוגלות לקלוט מספר כה רב של תושבים ומתן פיצויים זעומים לבדואים בנגב התובעים בעלות על קרקעותיהם. יחד עם זאת, בראש הוועדה החדשה שתקום יעמוד יעקב עמידרור, יו"ר המטה לביטחון לאומי – מה שמעלה סימני שאלה רבים באשר לתוכנית הבאה שיציע משרד ראש הממשלה.

האפליה הבוטה של אוכלוסיית הבדואים החיים בנגב, ניכרת כבר בבחירת העומדים בראשם של כל הצוותים השונים שתפקידם להסדיר את ההתיישבות בנגב. את הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב אין לפתור במסגרת המועצה לביטחון לאומי, שכן מדובר באזרחים המתגוררים על קרקעות עליהן הם תובעים בעלות, ועל כן ראוי שינהגו בהם בהתאם. הניסיון להציג את ההתיישבות הבדואית בנגב כאיום על ביטחון המדינה, הוא רק חלק קטן מן ההשתלחות של גורמים שונים בבני אוכלוסייה זו ומן הניסיון לטרפד פיתרון הוגן וראוי לסוגיה.

פורום דו-קיום בנגב חוזר ומדגיש, כי ועדות האו"ם השונות שעסקו בסוגיית הבדואים בנגב קבעו זה מכבר כי יש להתחשב בצורכיהם וברצונם ולא לכפות עליהם הסדרים שונים המנותקים מן המציאות. לאור ההתפתחויות היום, לא נראה שבכוונתה של ממשלת ישראל להתייחס לקביעות אלה.

כך לדוגמה, בסעיף 25 בהערות המסכמות של ועדת האו"ם לביעור האפליה הגזעית (CERD) שנמסרו בחודש יוני 2010 נכתב:

הוועדה מביעה דאגה לנוכח יישוב מחדש של תושבים מהכפרים הבדואים הבלתי מוכרים בנגב-נקאב לעיירות מתוכננות בידי המדינה. הוועדה מציינת לפניה את ההבטחות מצד המדינה שכל התכניות נעשות בהתייעצות עם נציגי הבדואים, אך עם זאת הוועדה מציינת בדאגה שלא נראה שהמדינה בדקה אלטרנטיבות ליישוב מחדש, וכן שהמחסור בשירותים בסיסיים לבדואים יכריחו אותם בפועל לעבור לעיירות המתוכננות [סעיף 2 ו 5 (d ) ו (e) של האמנה].

בנוסף, על ממשלת ישראל לפעול בהתאם להכרזת האו"ם בדבר זכויותיהם של עמים ילידים ובעיקר בהתאם לסעיף 10 של הכרזה זו, הקובע כי:

אין להעביר בכפייה עמים ילידים מקרקעותיהם או מן הטריטוריות שלהם. יישוב מחדש לא ייעשה ללא הסכמה חופשית, מוקדמת ומודעת של העמים הילידים ויתאפשר רק לאחר הסכם הכולל פיצוי צודק והוגן ובמידת האפשר, גם אפשרות לשוב לקרקע.

הניסיון להביא לסיום סוגיית הקרקעות בנגב נדחה היום שוב עד להודעה החדשה, ואין לדעת מה צופן העתיד. על ממשלת ישראל להתחשב ברצונה ובצרכיה של האוכלוסייה ולהתחשב בהמלצות ועדות האו"ם השונות הקוראות לגיוון יישובי, להימנעות מהעברת אוכלוסיות ממקום יישובן בכפייה ולקידום פתרון בדו-שיח עם מנהיגי הקהילה.

הקמתם של צוותים שונים שמרבית עיסוקם הוא הפיכת מסקנות ועדת גולדברג ומציאת צידוקים להעברת אוכלוסיות מאדמתן בכפייה, לא תביא לפתרון הסוגיה. הנגב יהיה בית לכל תושביו רק כאשר תיטווה תוכנית ראויה, שמתבססת על עקרונות של שיתוף ציבור והכרה בבעלותם של הבדואים על קרקעותיהם. אין ספק שיש להסדיר את המחלוקת הזו בהקדם, אך דרכו של משרד ראש הממשלה פועלת בכיוון ההפוך לחלוטין. בדרך זו, היא לא תיפתר בשנים הקרובות.

הכותבת היא דוברת פורום דוקיום בנגב לשוויון אזרחי

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. קוזמו

    לפי מה שהיה רשום היום (חמישי) ב"הארץ", ביבי דחה את ההחלטה על הדוח ומינה את עמידרור בעיקר בגלל לחץ משרים וחברי כנסת מהימין.. שחושבים שזה לא הגיוני לוותר על אדמות מדינה בשביל הבדואים.. אמנם זה מקומם עוד יותר.. ואני מניח שאי אפשר לקרוא לזה עובדות.. אבל זה מידע חשוב..