• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
  אקטיב אגרסיב
  על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
 • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
  השאלון
  יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

עניי מועצתך קודמים

המועצות האזוריות בישראל מניבות כספי עתק מתשלומי ארנונה על קרקעות שייעודן מזמן אינו חקלאי, אך מתחפשות לגופי רווחה הדואגים לזוגות צעירים. תביעה לצדק חלוקתי נחשבת בעיניהן כאיום על הציונות
הני זובידה

בעקבות החלטת בג"צ על עיכוב העברתם של 3,000 דונם מהמועצה מטה יהודה לעיר בית שמש, פנתה "הקשת הדמוקרטית המזרחית" לשר הפנים אלי ישי, בדרישה לבטל את המועצות האזוריות. תביעת הקשת מתבססת על הצורך לתקן עוול היסטורי, שבגינו ממשיכות המועצות האזוריות להתעשר משטחי השיפוט שלהן, למרות שההתיישבות האידיאולוגית החקלאית עברה מזמן מהעולם, ויישוביהן הפכו לפרברי וילות של העשירון העליון בישראל.

הכניסה לבית עובד. עלק מושב עובדים. צילום: cc by-אריאל פלמון Ariel Palmon

בעקבות הפנייה, התפרסמה הבוקר בדה מרקר ידיעה בנושא, הכוללת את תגובתו של שמוליק ריפמן, יו"ר המועצות האזוריות למכתב. להלן מיטב מציטוטיו:

הקשת המזרחית היא הגורם הפעיל ביותר בישראל בתחום שימור רגשות הקיפוח, ההסתה והכוחנות המשמשים כולם יחד לטובת מהלכים של ניתוק ערכי הציונות והיהדות בישראל. מכיוון שהשנאה מעוורת את עיניהם, בוחרים חברי התנועה שלא לראות את העובדות בשטח, המצביעות על כך שהמועצות האזוריות הן היחידות המאפשרות לזוגות צעירים ומשפחות צעירות יכולת קיום, התפתחות ומחיה בתנאים ראויים, כדי שיוכלו להמשיך ולבנות את חייהם ביישובי המדינה.

לא נחטא לאמת אם נציין כי האינטרסים שלאורם צועדת התנועה אינם ציוניים או ערכיים, אלא מדובר באותם האינטרסים של שולחיהם – כרישי הנדל"ן… מרכז המועצות האזוריות ימשיך להגן על זכותם של האזרחים לאיכות חיים גבוהה יותר, לחינוך איכותי ולכלל היתרונות שמציעים החיים ביישובים קהילתיים, מושבים וקיבוצים

שטחי השיפוט של מועצה אזורית תמר. למעלה ממיליון וחצי דונם של זהב נדל"ני

במילים אחרות: הלאה הקשת, תנועה הטובלת בבריכת השפע של כרישי הנדל"ן, ומנסה בכול כוחה מזה שנים להגן על האינטרסים שלהם. הכיצד תאזרו את עזות המצח לצאת נגד המועצות האזוריות הקדושות, שכל רצונן הוא לגונן על הזוגות הצעירים, שהם בנינו ובנותינו? איך אתם מעזים לדרוש את המשאב היקר ביותר במדינת ישראל, האדמה, ומדוע לא תסתפקו במחאת הקוטג'?

למקרא דבריו של ריפמן, ומאחר שאני משמש כחבר בוועד המנהל של הקשת הדמוקרטית המזרחית, חשתי אשמה איומה, שהרי גם אני משמר את רגשות הקיפוח וההסתה, מנסה לחבל בערכי הציונות והיהדות בישראל, בבלי שכמותי. שלא לדבר על השנאה המעוורת את עיניי.

לעומת זאת, במועצות האזוריות לא דבק רבב לאורך השנים, אולי בשל מסירותן לצעירים ומשפחות, כל עוד מדובר, כמובן, בבני המועצות. הערכים עליהם מושתתת הקשת הם ערכי שוויון, אהבת הזולת וצדק לכל, אך אלה הם ערכים קלוקלים בחברה שלנו, שבה מחיר הקוטג' הוא תשעה שקלים ודיור אינו בר השגה לזוגות צעירים.

כמובן שריפמן (או ככל הנראה יחצ"ן שנשכר לצורך הלוחמה בקשת המרושעת) מתעלם מעובדות קשיחות, שזוהי במה טובה לשטוח חלק מהן:

 1. כ- 90% מאוכלוסיית ישראל מתגוררת בשטחי שיפוט של ישובים עירוניים (עיריות ומועצות מקומיות) המהווים 13% משטח קרקעות המדינה. זאת בעוד ש- 81% משטחי המדינה מצויים בחכירתן של המועצות האזוריות ובשנים האחרונות נגרע מהן 0.01% מאדמותיהן לטובת היישובים העירוניים.
 2. למועצה האזורית מטה יהודה (כ-41,000 תושבים) יש כ- 600,000 דונם לעומת 44,000 דונם הנמצאים בבעלות העיר בית שמש, המונה כ-80,000 תושבים.
 3. למועצה האזורית תמר (כ-2000 תושבים) יש כ-1,650,000 דונם לעומת 40,000 דונם הנמצאים בבעלות העיר דימונה, המונה כ-40,000 תושבים.

ttt

מר ריפמן לא באמת דואג לרווחת הזוגות הצעירים באשר הם, אלא לרווחתם של הזוגות הצעירים מהמועצות האזוריות, המהווים לא יותר מ-10% מכלל האוכלוסייה. ריפמן מהווה דוגמא ומופת למחלה הרעה הנפוצה בישראל, מחלה שמשתקת את בלוטות המוסר, כך שערכים כמו שוויון וצדק חלוקתי לא מעניינים אותו. חזירות (זה יהודי או לא?) ואי צדק זורמים בעורקיו.

מצפה רמון. צילום: cc by-shaul Hanuka

ריפמן וחבריו עסוקים בהאדרת אי השוויון, ומבקשים להרחיב אותו ככל יכולתם. הם מילא,  אבל המדינה עומדת כמשותקת ונותנת לקומץ להמשיך להשתולל! עד מתי רשעים יעלוזו? נקווה שלא לנצח. לא לנצח, אולי בזכות פעולות כמו אלה שהקשת הדמוקרטית המזרחית לא נלאית מלבצע. להלן תשובת הקשת למכתבו של ריפמן:

הטיעון  המתלהם של המועצות האזוריות לא יכסה על העובדות, השוואת השטח הממוצע לתושב בין תושבי ערי הפיתוח למועצות האזוריות מספר כיצד לכל תושב במועצות האזוריות יש עשרות ומאות דונמים של "תנאים ראויים"  בעוד שתושבי עיירות הפיתוח נדרשים לשבת על שברירי אחוזים של קרקע, לא יכולים לפתח את עירם ועתודות הקרקע והתמורה והארנונה  מהם עוברת למועצות האזוריות.

איש עוד לא ויתר על פריבילגיות מרחיקות לכת שזכה להם שלא בדין מרצונו הטוב, ומר ריפמן אינו יוצא דופן מבחינה זו. יחד עם זאת, הלשון הבוטה ומשולחת הרסן בה בחר ריפמן להתבטא מעידה על כך שהמהלך הציבורי שמובילה הקשת הדמוקרטית המזרחית נגע בעצב חשוף. אכן, יש להניח כי מר ריפמן יתקשה להיפרד מחלישת המועצות האזוריות על המשאב הציבורי היקר והנדיר ביותר במדינה, קרי הקרקעות, ואולם הקשת הדמוקרטית המזרחית תמשיך להיאבק על הנגשת משאב זה לכלל האוכלוסייה בישראל, ולא רק לאותם יחידי סגולה אשר שפר עליהם גורלם וצלחו את ועדות הקבלה של ריפמן ועמיתיו.

גם מאמציהם להדביק אנטי לאומיות ואנטי יהודיות לעמדה ביקורתית המבקשת צדק חברתי מעידה בעינינו על מפלטן של המועצות האזוריות. הקשת הדמוקרטית המזרחית מדגישה כי בתנאים בהם הפכו יישובים, קיבוצים ומושבים  לשכונות קהילתית מבוססות והתיישבות האידיאולוגית-חקלאית  אינה עוד  בנמצא אין טעם בחלוקה אנכרוניסטית והיסטורית המשמרת ימים אחרים, ימי חומה ומגדל עברו, אזרחי ישראל יושבים בארצם והגיע הזמן לחלוקה אחרת, צודקת וחברתית יותר.

חלק מהפוסט פורסם בבלוג של הכותב "ביקורת ולא בהכרח בונה"

כנראה שיעניין אותך גם: