לא נעים לראות מקלט סגור

סגירת המקלטים לנשים מוכות מדגימה היבט נוסף בפריקת העול המוסרי של המדינה. במקום לפעול למען חברה בטוחה לנשותיה, מתייצבת המדינה לצד הגברים האלימים – המהלכים חופשי
זהבה גלאון

ההחלטה של משרד הרווחה לסגור 7 מתוך 13 המקלטים לנשים מוכות, לאחר שהעמותות שמפעילות אותן לא עמדו בתנאי המכרז של המשרד, מהווה הרחבה של מעגל האלימות בו נתונות הנשים המוכות בישראל. העברת ניהול המקלטים לידי גופים עסקיים מפקירה את הנשים המוכות, וגוזרת עליהן להישאר במעגל הטרור הביתי. אלימות המדינה גם במקרה זה היא תוצאה ישירה של מדיניות ההפרטה בה נוקטת ממשלת ישראל, המבקשת לחסוך כסף על גבן של נשים.

עמותת ל.א (לחימה באלימות נגד נשים) נוסדה על-ידי רות רזניק, כלת פרס ישראל, ומאז 1978 הקימה ומפעילה שלושה מקלטים לנשים מוכות ולילדיהן. מנתוני העמותה עולה שבעשור האחרון נרצחו 115 נשים ושתופעת האלימות הולכת ומתרחבת. על-פי הערכות, כ-200,000 נשים חיות בצל האלימות והפחד, כל אשה שביעית חיה בטרור בביתה. נשים סובלות מאלימות, מוכות, נאנסות ונרצחות על רקע מגדרי, בשל היותן נשים.

כל אשה שביעית סובלת מטרור ביתי. צילום: cc by-European Parliament

במקלטים לנשים מוכות בישראל שוהות כ-800 נשים בשנה, אך במדינה מתוקנת היו צריכים דווקא לעצור גברים אלימים לאלתר עד תום ההליכים, ולשכן אותם במתקני משמורת לגברים מכים בבתי-הכלא. במציאות הקיימת, אלפי נשים שהוכו נאלצות לברוח מביתן ולבקש סעד מהיר של צו-הגנה כנגד בני הזוג האלימים.

מדי שנה ניתנים במדינת ישראל כ-10,000 צווי הגנה, וכ-1,000 תיקים נפתחים נגד גברים אלימים שמפרים את צווי ההרחקה, חוזרים ומכים שוב את נשותיהן, ובמקרים רבים מדי אף רוצחים אותן. רק ב-25% מהמקרים גברים שמפרים צווים נעצרים על-ידי המשטרה. למשטרת ישראל אין די כוח אדם ומשאבים בכדי להציב שמירה על בתיהם של גברים אלימים ומסוכנים. יוצא מכך, שאין אפשרות ממשית לספק שמירה והגנה לנשים המתלוננות, הנמצאות בסכנת חיים.

לכן, הפתרון המיידי לנשים הוא המקלט לנשים מוכות. כשאשה אינה מספיקה להימלט למקלט וחלילה נרצחת, המדינה מזדעזעת ליום אחד, ובתקשורת מתנהלים ויכוחים על היעדר הקצאה מספקת של משאבים לטובתן ושיקומן של נשים מוכות. אך יום למחרת מתברר, שלמרות ההתקדמות הרבה והמודעות לכך עדיין מי שיושב על התקציבים באוצר לא הפנים, כנראה, שתופעת האלימות אינה בעייתן הפרטית של נשים מסוימות אלא בעיה חברתית, ושזוהי אחריותה של המדינה לחלץ נשים ממעגל האימה.

בשעתו, יזמתי חקיקה בכנסת שתעניק לנשים השוהות במקלט תשלומי הבטחת הכנסה ובצאתן מהמקלט מענקי הסתגלות שיאפשרו להן להשתקם ולהשתלב מחדש בחברה, מחוץ למעגל האלימות. סברתי אז, ועודני סבורה כיום, כי זוהי חובתה המינימאלית של המדינה כלפי נשים שהופקרו לאלימות מצד בני זוגן. לא חלמתי בחלומותיי הגרועים ביותר שיבוא יום שבו המדינה לא רק שלא תפעל לשיקומן של הנשים, ולא תקצה תקציבים ייעודיים לטובתן של נשים מוכות, אלא אף תמנע מהן את ההגנה הבסיסית שמעניקים להן המקלטים עד יעבור זעם, וזאת בשעה שהגברים האלימים ממשיכים להלך חופשיים ללא מורא.

חשוב, חיוני ונכון להקצות משאבים למקלטים לנשים מוכות ולשירותי הרווחה, ולהביא לשיקומן המלא של נשים שנפגעו מאלימות. אבל אולי בהזדמנות זו צריך לחשוב על מדיניות חדשה ומחמירה כנגד הגברים האלימים – במקום שנשים תיאלצנה לברוח ולהסתתר מהגברים המכים, צריך לכלוא את התוקפים במתקני משמורת מיוחדים בבתי הכלא. השדר בכך יהיה שהתוקפים הם אלה שמורחקים מהחברה באופן מיידי, וגברים יבינו שהמדינה לא מאפשרת לאיש לפגוע בנשים ולצאת מזה בזול.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שותפים למיסוג'יני?

  בורות וכוח הם סממני העשורים האחרונים, אצל אוכ' ישראל ברובה ,המתפלגת לימין75% ו 25% לחרדות,בתים יהודים-לאומנים-בני הארי,הגביר,המרזל,העולים לרגל על קברי -מרצחים סדרתיים החל בגולדשטיין, דרך החי -המרטש- ג'ק טייטלבאום הסדרתי,הקדוש המגועל יגעל ואלילי-התג-דמים- גבעות ואדמות הפקר,המכינים את ההפיכה הדתית-לאומנית-סיקרית-משיחית-קנאית לקראת אוטו-שמד ארבע.
  את הבנת את זה ?אם לא אז אין סיכוי להזיז במקרו ,דבר -מה, הקשור בחירות בסיסית וראשונית לאישה ואם כן הבנת,ברוכה הבאה למעגל -האיבה הגברי הלבנטיני-ניאנדרטלי, של ממשלת הקברים של מדינת ישראל באלף השלישי.אין מה לעשות.
  מיסוג'יני אינהרנטי, לפלוגות -האל האיטטוליות-פטריוט -לוקל-פשיסטי- של הביברמן המכה,ו הישי הש"סניק המצוי.
  הם יונקים שנאת-אישה בחלב-אם פשיסטיח ומחוקקים הלכה למעשה תרתי משמע.
  זה סיכום האוקסימורון התנ"כי שקיומו סתירה.

 2. אביגיל מור

  במספר הולך וגדל של ארצות אירופאיות התחילו להשתמש באיזוק אלקטרוני למעקב אחר גברים מכים ואכיפת צו ההרחקה לשם שמירה אמיתית על שלומן ובטחונן של נשותיהם. ואילו בארץ מסרבים לאמץ התערבות אלמנטארית זו וממשיכים להפקיר את הנשים המוכות למר גורלן.

 3. ירדנה אלון

  הבה נודה על האמת ונאמר אותה בקול רם,ברור,וצלול,
  במדינת ישראל אזרחיות מופקרות וננטשות לגורלן.
  אם התחתנת (בלחץ החברתי תרבותי שבו אנו חיים שבו אישה חייבת למצוא לעצמה בעל ומפרנס טוב אחרת היא תחשב ליצור פגום)
  לא פעם נעשות בחירות רומנטיות שגויות בעיקר כשהלחץ הוא להינשא בגיל צעיר יחסית,ואז כשהנישואין עולים על שרטון ובעיקר כשיש ילדים,קשה לסמן את שביל הבריחה ולהחלץ מזוגיות לא מוצלחת בעיקר מאחר והתהליך קשור במימסד הרבני.
  מאידך אם אישה מסיבות כלשהן מחליטה,לא להינשא ולהיות חד הורית,גם אז היא נחשבת לפגומה,וגם אז ערימת הקשיים שאיתה היא צריכה להתמודד כלכלית לא פשוטה.
  נשים בכל אשר תפנינה כשהן רוצות לעצב את חייהן ואת גורלן בעצמן.נתקלות כל הזמן במציאות שמערימה עליהן קשיים.
  מה שמקומם בכל המצב הזה,הוא שהדבר לא נעשה מתוך חוסר מודעות של השילטון,אלא הוא בא ממקום של אדישות וניכור וחוסר איכפתיות.
  בקיצור ממקום של הפקרה והזנחה שיטתיים.
  מסקנה – צריך להאבק בשיטה
  מפני שזה לא בא ממקום של חוסר ידע וחוסר מודעות את המלאכה על תודעה שגם נשים הן בני אדם ואזרחיות שוות זכויות כבר עשינו מזה עשרות שנים.
  מסתבר היום שזה לא עניין אם כן של תודעה או מודעות
  ולכן מעתה ואילך צריך לשים את הדגש במאבק על שינוי השיטה

 4. שאלה

  אם תוכלו לציין שמות של הערים בהם יסגרו המקלטים