מה מפחיד אותם כל כך?

הצהרת לשכת העיתונות הממשלתית, שנועדה לזרוע פחד ולהניא עיתונאים מהשתתפות במשט לעזה, מהווה הפתעה לרבים בקהילת העיתונאים בישראל ומחוצה לה
יוסף דנה, אתונה

ממשלת ישראל הודיעה אתמול (א') שישראל לא תבחין בין עיתונאים לבין משתתפים אחרים שיקחו חלק במשט לעזה. בפנייה של ראש לשכת העיתונות הממשלתית, אורן הלמן, לגופי העיתונות, נכתב כי המשט "הינו פרובוקציה מסוכנת, שמאורגנת על ידי גורמים קיצוניים מערביים ואיסלמיסטים. המשט רק יסייע לחמאס, המוגדר בעולם כארגון טרור איסלמי קיצוני."

עיתונאים מ-CBS, CNN, ניו יורק טיימס, דמוקרטיה עכשיו ו-The Nation (שאני שליחם למשט) מתכוונים לעלות על סיפון הספינה האמריקאית במשט לעזה שיצא מאוחר יותר השבוע מיוון. בעבר הזהירה ישראל אקטיביסטים שישתתפו במשט כי יורחקו למשך עשר שנים מישראל, במידה שספינותיהם ייבלמו על-ידי כוחות ישראלים.

בהצהרתה הבוטה מאתמול, הרחיבה ממשלת ישראל את האיום בהרחקה גם לגבי העיתונות המבקשת לסקר את המשט. עוד נאמר בהצהרה, כי ציוד שיימצא על הספינות יוחרם וכי קנסות יוטלו על עיתונאים שיימצאו על סיפוניהן. ישראל הודיעה כי היא תשבץ עיתונאים על ספינות חיל הים שיישלחו לעצור את ספינות המשט. מפקדים יצוידו במכשור הקלטה מתקדם על מנת לצלם את הפשיטות שיתרחשו על ספינות המשט. בהקשר זה יש לציין, כי ישראל החרימה את כל הצילומים שהתבצעו על-ידי אקטיביסטים במשט של 2010.

עד כה, נודעה ישראל בחופש בעיתונות האקטיבי שאפשרה, וצעדיה האחרונים מהווים הפתעה לרבים בקהילת העיתונאים בישראל ובעולם כולו. הודעתה החמורה של לשכת העיתונות הממשלתית נועדה לזרוע פחד ולהניא עיתונאים מסיקור המשט.

נדמה שממשלת ישראל עסוקה בימים אלה במאמצים מרוכזים אחרונים להשפיע על הנרטיב של המשט, ולהבטיח שהיא תוכל לשלוט בדימוי שתשרטט העיתונות הבינלאומית לספינות שינסו להגיע לעזה. האזהרה החמורה לעיתונאים המתכננים להצטרף למשט, מעלה את השאלה מה בדיווחי העיתונאים במהלך המשט מפחיד כל כך את ישראל.

קראו את פניית האגודה לזכויות האזרח בנושא

הכותב מדווח מיוון כשליח "The Nation", ומתעתד לעלות על סיפון האונייה האמריקאית שתשתתף במשט. הפוסט פורסם באנגלית במגזין 972

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  לכן אולי התפרסמה עכשיו הידיעה שאומרת שנתניהו ביטל את זה, ואף עיתונאי זר שישוט על הספינות לאשקלון (אפשר להגיד "לעזה" אבל כולנו יודעים שלשם הם בסוף יגיעו) לא יגורש.

 2. דרור בל"ד

  למי שמעוניין להווכח במו עיניו מיהו האחראי על ההסברה הציונית, כדאי לראות כאן מיהו אורן הלמן: לשכת העיתונות הממשלתית נגד עיתונאים זרים
  עודכן 18:52 26/06/2011
  לונדון וקירשנבאום
  http://lnk.nana10.co.il/Article/?ArticleID=810571

  ההצגה הטובה ביותר מאז "משטרו של מובארכ יציב" – ראש אמ"ן אביב כוכבי.

 3. יעל

  אולי ממשלת ישראל חוששת שהעיתונות הזו לא תהיה אוביקטיבית. זה הוכיח את עצמו במרמרה אשר הוצגה כמשט שלום אך בפועל היה משט עמוס נשק?!

 4. גרי רשף

  אם כותב המאמר מודה בעצמו שעד כה, נודעה ישראל בחופש בעיתונות האקטיבי שאפשרה;
  ודרור בל"ד מודה שמדרום לנו יש דיקטטורה שרק בכוח הזרוע ניתן להדיח את מנהיגה;
  אז כנראה שישראל היא עדיין הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון:
  יש כאן עתונות חופשית ומותר להעוקץ לכתוב מה שבא לו,
  שליטים מתחלפים כאן לעיתים קרובות באופן דמוקרטי,
  ומסתבר שעתונאים יוכלו לסקר ללא חשש את המשט של אלו הנחפזים להתחבק עם מנהיגי החמאס..

 5. דרור בל"ד

  במקום לנסות ולהשיב על השאלה בכותרת המאמר, עוסקים המגיבים הציונים בהכנסת מילים לפי. "דרור בל"ד מודה (מודה? האם נהירה לך משמעות המילה הודאה?) שמדרום לנו יש דיקטטורה שרק בכוח הזרוע ניתן להדיח את מנהיגה". אם להסתמך על הודאתי, אז כנראה שישראל היא עדיין הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.
  נפלא.
  במקום אחר נכתב כי מבחינתי מדינת ישראל צריכה לחדול מלהתקיים, ובארץ צריכה לקום מדינה ערבית בנוסח השלטון הסורי פחות-או-יותר.
  נפלא, נפלא.

  הטיעון היחיד שהעליתי הוא שלא מתקבל על הדעת כי המסבירים הציוניים הם עד כדי כך אדיוטים כדי להאמין במה שהם אומרים. אני מודה: טעיתי.

 6. נתן.

  ישראל חוששת שאזרחים שנמצאים תחת שטיפת מוח כמו כאלה שכותבים ש"המרמרה היתה עמוסת נשק" עלולים להתחיל לחשוב כאשר יקבלו דיווחים אמיתיים מהאוניה.

  בכל מקרה אפשר לשלוח עיתונאים מ"ישראל היום" או שגם עליהם הממשלה כבר לא סומכת שיהיו אוביקטיבים, ואם זה כך אז זה כבר מעורר חשד.