שקר צף על פני המים

מדינת ישראל, ערש הטכנולוגיה ושוויון ההזדמנויות, הפיקה לאחרונה סרטון וידאו שמטרתו להוכיח לעולם כמה בלתי נאורה ממשלת החמאס. כך נעצור את המשט לעזה או: איך ההסברה הישראלית עובדת
אורן בלומנפלד

תפקידו של משרד ה-Hasbara הישראלי הוא לנסות לשפר את הדימוי של ישראל בעולם. במילים אחרות, המשרד הוקם מחדש בממשלתו הנוכחית של בנימין נתניהו במטרה המוצהרת לשווק את ישראל כמו שמשווקים משקה תוסס ולגרום לגויים באירופה ובארצות הברית לאהוב אותנו יותר. כבר כשהמשרד הוקם היה די ברור שאת המטרה שלו הוא לא ימלא, כי מדינת ישראל היא לא משקה קל או אריזת דגני בוקר.

הסיבה שאת ישראל לא אוהבים בעולם היא לא שאנשים לא יודעים שבישראל לא רוכבים על גמלים ושיש בה תרבות קולינרית מפותחת, כפי שמסבירים לנו באתר "מסבירים", אלא שאנשים בעולם לא אוהבים את הכיבוש, את ההתנחלויות ואת הסגר על עזה. מי שלא הבין את זה כשהמשרד הוקם, צריך להבין את זה היום. וזאת למה? משום שמי שחשב שמשרד ההסברה לא יצליח בתפקידו ולכן הוא חסר משמעות – טעה. המשרד הוכיח את עצמו כבעל משמעות מזיקה בעיקר.

דיסק און-קי, גאווה ישראלית. צילום: cc by-incurable_hippie

באתר "מסבירים" מנסים לשכנע אותנו שישראל היא מקום נפלא על-ידי ציון אנקדוטות חסרות משמעות, כמו למשל העובדה שהדיסק און-קי הומצא בישראל. יש מי שחושב שאפשר להאמין לזה. כלומר, זה שהדיסק און-קי הומצא בישראל זה כנראה נכון, אבל מישהו במשרד ממשלתי מנסה לשכנע אותנו להאמין להיסק הלוגי המופרך שאם הדיסק און-קי הומצא כאן, זו סיבה מספיק טובה לזנוח את ההתנגדות למדיניות ישראל בשטחים ולהתחיל לתמוך בה. איכשהו, אני מספיק אופטימי בשביל לקוות שרוב הישראלים לא יאמינו לטיעון הזה, ומספיק ריאלי בשביל להבין שאף אירופאי או אמריקאי שמתנגד לכיבוש לא יקנה את זה.

 

מבוכה, Take 1

אלא שההברקה האחרונה של משרד ההסברה כבר עברה את הגבול. היא הביכה אותי לגמרי. משרד ההסברה פרסם סרט, שבו אדם שמציג את עצמו בשם מארק מתוודה ששלח דואר אלקטרוני למארגני המשט בעזה בבקשה להשתתף עם קבוצת פעילי-זכויות להט"ב עלומה במשט הבא. מארק מספר שלאחר חודש הוא קיבל תשובה שלילית, מה שהוביל אותו למחקר אינטרנטי שגילה לו, לתדהמתו, שמארגני המשט הם חברים של החמאס, שלא ידוע כתנועה תומכת, בלשון המעטה, בזכויות להט"בים. אלא שחיש מהר התברר שמארק הוא בכלל עומר, והוא גר בתל-אביב, ושהאחראים לסרטון יושבים במשרד ההסברה.

קודם כל, הסרטון הזה הביך אותי כי הוא רמז שבישראל מצבה של קהילת הלהט"בים טוב. אז נכון, עיריית תל-אביב מממנת את מצעד הגאווה השנתי. אמנם היא עושה זאת בעיקר משיקולים תדמיתיים וכלכליים, אבל אני לא רואה בזה בעיה. ולמרות המצעד, בניגוד למספר הולך וגדל של מדינות באירופה וצפון אמריקה, נישואין חד-מיניים אין עדיין בארץ. "אה," יאמרו הפטריוטים ממשרד ההסברה, "נכון שאין נישואין חד-מיניים, אבל זוגות חד-מיניים תמיד יכולים להיות ידועים בציבור, בדיוק כמו זוגות אחרים שלא יכולים להתחתן בארץ וזה בסך הכל מצב שנוצר ממצוקה פוליטית".

ידועים בציבור הייתה הדרך של בית-המשפט לתקן מעט את העוול שנוצר כלפי הזוגות שמדינת ישראל לא מאפשרת להם להתחתן. ולאיזה זוגות מדינת ישראל לא מאפשרת להתחתן? יהודים שיהדותם אינה מוכרת על-ידי הרבנות, זוגות מעורבים, כהן וגרושה ועוד כהנא וכהנא. למעשה, בישראל האפשרות להתחתן פתוחה רק בפני אנשים שיכולים ומסכימים להתחתן לפי הדין הדתי של העדה המוכרת שלהם (אם היא מוכרת, מה שאומר שאם אתה פרוטסטנטי, למשל, אז כדאי שתמצא לך מדינה אחרת להתחתן בה). וכל זה, כי מדינת ישראל לא הצליחה להתגבר במשך 63 שנים על לחצים פוליטיים של מפלגות מיעוט בכנסת. מביך.

יאמרו הפטריוטים: "אוקיי, אף אחד לא מושלם, אבל בשאר המובנים המצב די טוב". אבל גם זה שקר, כי בישראל הומואים עדיין לא יכולים לתרום דם, ולבנק הדם זה ממש לא משנה אם הפעם האחרונה שקיימת יחסי מין הומוסקסואליים היתה לפני 10 שנים ומאז נבדקת 10 פעמים ויצאת שלילי – גבר ש"מעד" פעם אחת ביחסים הומוסקסואלים פסול לנצח נצחים.

מצעד הגאווה בירושלים, 2010. מעמדו בכלל לא בטוח. צילום: guy Yitzhaki, cc by-sa

בישראל הנאורה יש עדיין חברי כנסת שרוצים לתקן את "חוק יסוד ירושלים" כך שיאסור על מצעדי גאווה בעיר הבירה (ההתנגדות, אגב, שקטה הרבה יותר משהיתה לפני אוגוסט 2009, ויש לי תיאוריה לגבי הסיבה. נראה מתי יחליטו שנגמרה תקופת החסד). לא צריך להזכיר גם את סוגיית האימוץ, ההומופוביה במערכת החינוך ועוד די הרבה סיבות טובות להיות נבוך.

 

מבוכה, Take 2

בנוסף לתזכורת הכאובה שהסרטון סיפק לי לגבי מצב זכויות האדם בתוך הקו הירוק, הסרטון עשה עבודה טובה במיוחד מבחינת תזכורת לגבי מצב זכויות האדם בעזה. הסגר נמשך כבר כארבע שנים. אני לא מבין מה המטרה שלו, ואני לא בטוח שיש מישהו במדינה שמבין מה המטרה שלו. הסגר לא הצליח, בארבע השנים בהן הוא פועל, להפיל את שלטון החמאס. הוא גם לא עזר נגד הקסאמים ליישובי הדרום ולא עזר לשחרר את גלעד שליט.

בכל זאת, ישראל ממשיכה להתעקש לספור את צרורות הכוסברה שנכנסים לרצועה. זה היה יכול להיות מספיק מביך כשלעצמו, אלא שהסרטון החדש של משרד ההסברה מוסיף מבוכה לפאדיחה כשהוא מנסה לקשור בין הסגר למצב זכויות הלהט"בים בעזה. אני לא השתכנעתי מהסרטון שמצב זכויות הגייז בעזה מצדיק סגר על מליון וחצי בני-אדם, חלקם הגדול ילדים ובטח חלקם לא-סטרייטים בעצמם, אבל אני משוכנע שלממשלת ישראל הנוכחית לא אכפת, לא היה אכפת ולא יהיה אכפת ממצב זכויות הלהט"בים בעזה. למרות זאת, מישהו באמת מנסה לשכנע אותנו ואת יפי-הנפש האירופאים שאם בחמאס הומופובים, סימן שלא מגיע לעזתים סיוע הומניטארי. מביך.

 

מבוכה, Take 3

אז אמרנו שמצב זכויות הלהט"בים בישראל בכי רע, וגם אמרנו שישראל מנסה לשכנע אותנו שבעזה יותר רע ושזו סיבה לא לעזור להם. אבל מה שבאמת גרם לי, כישראלי, להאדים – היה החובבנות. אם כבר משקרים, אי אפשר רק קצת להתאמץ? במשרד גייסו את עומר גרשון, שאמר שקוראים לו "מארק" וסיפר בדיה לגבי מייל שהוא לא שלח ומייל שהוא לא קיבל ממארגני המשט לעזה. בדיקת הפרטים שסופרו בסרטון, מראש בצורה מאוד לא אמינה, אינה דורשת שום עבודה עיתונאית. זה משהו שכל ילד יכול לעשות. המפיקים אפילו לא הצליחו (אני מניח שלא ניסו) למצוא שחקן שנולד בארה"ב או במדינה אירופאית. זו היתה טעות, כי המבטא של גרשון הסגיר אותו ב-10 השניות הראשונות לווידאו.

"מארק" הלא הוא עומר גרשון. החובבנות זועקת לשמים. צילום מסך

מעבר לכך, לא ברור למה משרד ההסברה במעצמת ההיי-טק שכח שמאוד קל לזהות בן-אדם ששמו מופיע בגוגל ושיש לו פרופיל בפייסבוק, וגם שלשקר אין רגליים, במיוחד מאז שהמציאו את האינטרנט. הסרטון נועד לאותה מטרה שלשמה הוקם משרד ההסברה: לשקר. אין סיבה להתפלא מכך שזה בדיוק מה שהוא עושה. אבל המדינה שמתגאה בכך שבה הומצא הדיסק און-קי ושיש בה מרכז פיתוח של מיקרוסופט (הפרטים באדיבות אתר "מסבירים"), צריכה לדעת להפיק סרטון יו-טיוב קצר שלא יסגיר את האימפוטנטיות שלה כבר בדקה הראשונה. הדבר היחיד שמשרד ההסברה הוכיח לעולם בסרטון האווילי הזה, הוא שלישראל אין יכולת לייצר אפילו שקר פשוט. מביך.

הכותב הוא סטודנט למשפטים ופילוסופיה באוניברסיטה העברית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סטיב

  אהבתי את ההברקה "ועוד כהנא וכהנא". האם הכותב התכוון לזה או שבמקרה נשפך לו?
  להאשים את שירותי הדם בכך שהם לא לוקחים דם מהומואים ולהשליך מכך על הפליית ההומואים בארץ? איזה שטות. לידיעתך, אם גרת באנגליה בשנות השמונים לא יקחו ממך דם בארץ היום, 25 שנה אחר כך. למה? בגלל מחלת הפרה המשוגעת. אז לא מפלים אותך לרעה יותר מאשר אותי ואתה ממש לא מוכיח שום דבר עם טיעוניך האוויליים.
  הדבר היחיד: הייתי בוחר שחקן עם מבטא פחות ישראלי…

 2. שבזי

  שמחה לקרוא מבט ביקורתי חד ורלוונטי בלי התנצלויות מיותרות. כתבה מעולה!!!

 3. עמית

  ולא כהעמדת פנים אמיתית. כך שכנראה שתצטרכו להתאמץ יותר כדי למצוא "פאדיחות".

  בנוגע לטיעונים במאמר –
  המוטיב החוזר הוא שאתה מקשר בין כל מיני דברים לא קשורים, וכך מסלף את הטיעונים של הצד שמנגד (כלומר, ישראל).

  א. יש הרבה, הרבה (פי כמה עשרות מונים טובים) יותר אנשים במערב שחושבים שבישראל רוכבים על גמלים, מאשר שמתנגדים לישראל בגלל הכיבוש. מולם האתר המדובר הוקם.

  ב. הטיעון הוא לא שהחמאס "הומופבי" (אפשר להגדיר את המשפט הזה כ"לשון המעטה של השבוע") ולכן המצור מוצדק. הטיעון הוא שהחמאס הוא ארגון טרור רצחני ודכאני שמדכא ושונא כל דבר שליבראל נלחם עבורו, ומנהיגי המשט, שמתחקים עם מנהיגי החמאס, כפי שרואים בסירטון, לא יכולים להתחפש לליבראלים. הם מסמפטי טרור ותו לא יותר מכך. אם יש לך תשובה לזה, תגיד אותה, אבל אל תסלף בדרך את הטענה שאתה עונה לה.

  ג. וועדת האו"ם שהקומה על ידי מזכ"ל האו"ם בנוגע לאירועי המשט קבעה בטיוטת הדו"ח שלה שהמצור הימי על עזה חוקי, כך על פי עיתון "הארץ".

  ד. הישראלים הם בין האומות שהכי תומכות בזכויות הומואים. נכון, זה לא תמיד בא לידי ביטוי בחקיקה, ואפילו לא תמיד בא לידי ביטוי באווירה הציבורית. אבל אני ממליץ לך לקרוא סקרים. ישראל היא מקום 4 באירופה מבחינת אחוז הישראלים שתומכים בנישואים חד-מיניים (61 אחוז), ומקום ראשון באירופה באחוז הישראלים שתומכים בכך שבני זוג הומואים יוכלו לאמץ ילדים (60 אחוז).

  רק חבל שהקהילה הגאה לא מנצלת את התמיכה הציבורית הגדולה הזו בשביל להעביר את החוקים האלה, (אם כי, אימוץ ילדים הוא כבר חוקי, לא?).

 4. שירי

  במיוחד שזה בא בכהונה של ביבי, שעם כל הרע (ויש) דווקא מבין את החשיבות של תדמית ויודע להשקיע ביועצים כשצריך, כמובן שזה כשמדובר ביועצים שלו, ישראל תסתדר.

  אחלה מאמר!

 5. דרור בל"ד

  לא מתקבל על הדעת כי העוסקים בהסברה אכן מאמינים למה שהם אומרים. סביר להניח כי ידועה להם העובדה כי ההסברה לא רק שאינה מועילה אלא מזיקה. כל מי שנתקל בהסברים של המדינה הציונית יכול רק לשנוא את ישראל עוד יותר בגלל הציניות של הצדקת הפשעים: הרצחת וגם הסברת?

  המצור הנפשע על עזה מוסבר כצורך לשמור על בטחונה של המדינה הציונית. "הגרועים שבאויבינו" משתמשים בטיעון זה כפשוטו כדי לשלול את לגיטימיות קיומה של ישראל: אם אכן הדרך היחידה לשמור על בטחונה של ישראל היא הטלת מצור על עזה, אזי ישראל אינה לגיטימית.

  המשאבים הרבים המופנים כרגע לעצירת משט אזרחי של פחות מאלף איש – דיונים בקבינט הבטחוני, הפעלת חיל הים וכוחות צבא נוספים וכו' – הינם בראש ובראשונה בזבוז כספי הציבור. כך גם מופע יחסי הציבור של פושע המלחמה מתן וילנאי ותרחישיו הקיצוניים. בנוסף לפשעי המלחמה אשר מבוצעים בפלסטינים יש לציין את פשעי המלחמה אשר מבצעים גורמים בטחוניים בכירים נגד אזרחיה של ישראל.

 6. נתן.

  לא רק היחס להומואים ,אלה היחס לתל-אביב בכלל הוא דו-פרצופי.

  מצד אחד כמעט כל זב-חוטם בפוליטיקה הארצית או המקומית נוהג ל"היכנס" בכל הזדמנות בתל-אביב הנהנתנית, הפרזיטית ,שבניה לא נהרגים במלחמות, שהעניים ותושבי עירות הפיתוח לא מענינים אותה וכל כולה ריקבון אחד גדול ,אבל באופן מפתיע כאשר צריך להציג את פניה של ישראל בעולם, שמים את תל-אביב בפרונט כמי שאמורה ליצג את פנינו היפות.

 7. מאור

  בסקר של ה- BBC ישראל יצאה מאוד לא אהודה- היא מקדימה רק את פקיסטן, צ. קוריאה ואירן, ומפגרת אחרי סין, רוסיה וארה"ב שפועלות בהרבה יותר אלימות מאיתנו (טיבט, צ'צ'ניה, אפגניסטאן ועיראק).
  http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-12654446
  הנחה ששנאת ישראל נובעת רק ממעשיה היא תמימה, או שהיא עיוות של המציאות לאור השקפה פוליטית.
  כמובן, זה לא מצדיק את ההתנחלויות (שרובן צריך להתפנות) וזה לא מחייב שכל פעולות ההסברה נכונות.

 8. דרור ק

  אני לא יכול להגיב על הסרטון כי לא ראיתי אותו ואין לי עניין לראות אותו. לא מסרטונים כאלה ניוושע. אבל את הכנות שאני הכותב דורש בצדק ממשרד ההסברה אני דורש גם ממנו. "דרור בל"ד" לעיל (הדמיון לשם שלי מקרי לחלוטין) אומר את דעתו באופן ברור. מבחינתו מדינת ישראל צריכה לחדול מלהתקיים, ובארץ צריכה לקום מדינה ערבית בנוסח השלטון הסורי פחות-או-יותר. בשלטון כזה הומוסקסואלים לא יכולים אפילו להוציא את האף מהחלון, שלא לדבר על חתונה. לא רק הומוסקסואלים. כל מי שדעתו שונה מדעת השלטון ימצא את עצמו בחדר עינויים במשטר כזה, ובג"ץ לא יושיע כי הוא לא יהיה קיים. העמדה שמציג אורן בלומנפלד בצורה פתלתלה ומניפולטיבית היא די דומה לעמדה של "דרור בל"ד" – בארץ צריכה לקום מדינה ערבית עם משטר אוטוריטרי, ושהיהודים, הומואים, נוצרים ושאר אנשים שהחופש חשוב להם יילכו לחפש להם איזה מקום אחר או יתרגלו לחדרי העינויים. אם זאת העמדה, מה יש להכביר כל כך הרבה מילים? יכול להיות שצריך לפרק את משרד ההסברה, אבל לא על זה הדיון כאן בכלל.

 9. איריס חפץ

  מדינת ישראל היתה יכולה בקלות להצליח ו"להתגבר במשך 63 שנים על לחצים פוליטיים של מפלגות מיעוט בכנסת." לו היתה רוצה.
  אבל כל הרעיון של שימוש במפלגות מיעוט לשם הצדקה של אפליה נעשה בדמוקרטיה היחידה בלה בלה בלה בדיוק כי זה משרת את האינטרסים של המדינה היהודית והדמוקרטית אלכ.
  בן גוריון ידע לשים את היד על כל מה שהיה צריך, לגרש פלסטינים כשצריך וכולי: והוא ידע להפקיד את שירותי הנישואין (לא ברית מילה, למשל, שאין שום חובה לעשותה בישראל) בידי אנשי הדת, כדי למנוע נישואי תערובת שהיו יכולים לקרות בקלות יחסית בין מזרחים לפלסטינים, ואז, לא היה שווה כל מאמץ הבאת המזרחים לציון. מהסיבה הזו שווה לישראל להמשיך בסידור של "ידועים בציבור", כי יש דברים שהציבור בעולם, ופה נכנס שוב משרד ההסברה לתמונה, לא צריך לדעת.

 10. איתי

  תפקידו של משרד ההסברה אינו לשכנע את ה"גויים" ב"סבירותה" של ישראל וגם לא לאתגר את ג'ודית באטלר ביו-טיוב.

  המשרד הוא משרד לענייני קשר עם התפוצות ותפקידו הוא לספק מדורת שבט לישראלים, יהודים ותמהונים נוסח ביל מאהר שחושבים שאפשר לקזז דיסק-און-קי כנגד אידאולוגיה גזענית. על ישראלי ממוצע הסרטון עובד, ו(הפתעה!) גם על כמה ציונים בניו-יורק שיודעים שזו פיקציה אבל מתמוגגים ברגע זה ממש כי באיזראל מישהו חושב עליהם.

 11. נדב פרץ

  כל מי שמתנגד לכיבוש ו\או למצור על עזה תומך בהקמת מדינה ערבית בארץ ישראל?

 12. לא דרור

  לא כל מי שמתנגד לכיבוש תומך בהקמת רפובליקה ערבית, וזה גם לא מה שדרור ק אמר. אבל דרור בל"ד דווקא כן תומך.

 13. דרור ק

  מה בדיוק רוצה כותב המאמר הזה? הרי כל הביקורת שלו מצוצה מהאצבע. אפשר לספור על אצבעות יד אחת את מספר המדינות שמאפשרות חתונה הומוסקסואלית, אבל ישראל הייתה בין המדינות הראשונות בעולם שהכירה בזוג גברים שחיים יחד כנשואים דה-פקטו (עם פסק-דין מפורט של בג"ץ). גברים הומוסקסואלים לא יכולים לתרום דם כי הם בקבוצת סיכון, כמו יוצאי אתיופיה, אנשים שטיילו בתאילנד או במדינות אפריקה, ובעלי לחץ דם גבוה. כל עוד אין מצוקה, בנק הדם בוחר רק תורמים שלא יינזקו מההליך ושהסיכוי למצוא אצלם נגיפי איידס וצהבת רדומים הוא הנמוך ביותר. זה עניין של אחריות רפואית. כל מקרה הידבקות במקרה כזה הוא טרגדיה.
  הומופוביה במערכת החינוך? על מה לעזאזל הוא מדבר? איפה הוא ראה דבר כזה? סוגיית האימוץ? גם זוגות הטרוסקסואלים מעל גיל 40 מתקשים לאמץ ילד. בישראל לא מנתקים ילד מהוריו בקלות, והמעט שהוריהם נאלצו לוותר עליהם מועברים למשפחות שבהן הסבירות לבעיות ולמשברים היא הנמוכה ביותר. משפחות הומוסקסואליות עדיין אינן יכולות להיחשב יציבות – מדובר בתופעה חדשה מדי בנוף החברתי שלנו.

  במילים אחרות, הכותב לא מוטרד ממצב הלהט"ב (או הלהטב"ק) בישראל – שהוא לגמרי לא רע, אפילו טוב מאוד – הוא מנסה למצוא כל זיז וכל מסמר להיתלות בו כדי ליצור דה-לגיטימציה לישראל.

  צריך להגיד את האמת – השלטון הפלסטיני שיקום בגדה וברצועה לא מבשר טובות להומוסקסואלים הפלסטינים, ואפילו הנוצרים הפלסטינים לא ירוו ממנו נחת. למזלם של הבהאים והאחמדים, הם קבעו את משכנם בחיפה. לו היו מחליטים להקים את הקהילות שלהם ברמאללה הם היו צריכים לברוח משם מזמן. מה שהמפגינים בסוריה ובמצרים מבקשים היום לנו יש כבר זה שנים – גם לערבים שבינינו. אז מה בדיוק רוצה כותב המאמר הזה?

 14. Daniel

  אין לי הרבה מה להוסיף מעבר לאלה שהגיבו לפניי מלבד זאת שהרשימה שלך "הסברתית" לא פחות מהתעמולה של מדינת ישראל.

 15. קט(א)ני

  דברים חשובים ומקומים את הדעת. וגם כתוב מעולה.

 16. הילה

  דרור ק.- אין הומופוביה במערכת החינוך? באמת? איפה אתה חי? יש הומופוביה בכל מקום במדינה הזו, בטח ובטח במערכת החינוך.
  ולהניח שדווקא להומואים יהיה איידס בדם, ולכן לא לקחת מהם דם [אגב, הממ, גם לאתיופים עשו דבר דומה]

  לכותב, המאמר מצוין, הקישורים רלוונטיים, הסיפור הזה רץ ברשת כבר יומיים ומשום מה אף אחד לא חושב שזה משמעותי.

  אני בעד לפרסם בראש חוצות את השקר הזה, ואחר כך אולי יתגלו כל השקרים האחרים שמדינת ישראל מפרסמת. אני עוד מחכה לראות את הסרטונים של המשט הקודם שישראל החרימה לכל העיתונאים.

 17. דרור ק

  אם את מאשימה את מערכת החינוך בהומופוביה, נא להביא ראיות לכך. "איפה אתה חי?" זה לא טענה רצינית. לעומת זאת, כאן אפשר לקרוא על גישות קצת שונות ממה שנדמה לך שקיימות: http://www.gogay.co.il/content/article.asp?id=6050 http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1171227.html

  את יכולה לדמיין שר חינוך פלסטיני שאומר דברים דומים (ונשאר בחיים)?

  לגבי נגיפי איידס וצהבת – כדאי להתעורר. גברים הומוסקסואלים נמצאים בסכנת הידבקות גבוהה יחסית, והשאננות בנושא הזה עולה בחיי אדם. יוצאי אתיופיה נמצאים בקבוצת סיכון עקב שיעור ההדבקה הגבוה ביבשת אפריקה. כל יוצא אתיופיה צריך להיות מודע לבעיה ולהיבדק. גם כאן אין מקום לשאננות. בנק הדם, מצדו, לא יכול לבדוק באופן יסודי כל אדם שבא לתרום דם, ולכן הוא מראש מסרב בנימוס לאנשים שנמצאים בקבוצות סיכון. כאמור, כל מקרה הדבקה הוא טרגדיה ואין מקום לקחת סיכונים מיותרים.