חרם כי ימלוך

או מדוע ח"כ זאב אלקין לא מבין את החוק האמריקאי
טל שניידר

כשחוק החרם עבר את הצבעת ועדת חוק חוקה ומשפט, אמר ח"כ זאב אלקין כי "אין שום סיבה שהחוק האמריקאי יגן על מדינת ישראל, ויעניש קשה אזרח או חברה אמריקאית שלקחו חלק בחרם על ישראל, ומדינת ישראל תשב בחיבוק ידיים מול אזרח או גוף ישראלי שקוראים לאותו אזרח אמריקאי לקחת חלק בחרם עלינו."

מטרת חוק החרם הישראלי הנה למנוע מחברות ישראליות המעוניינות לעבוד בבניית העיר הפלסטינית רוואבי לחתום על סעיף בחוזה העבודה בו הן מתחייבות שלא לספק שירותים או סחורות להתנחלויות.

ח"כ זאב אלקין, ליכוד. משבש את החוק האמריקאי. מתוך אתר הכנסת

כמו במקרים אחרים, כשח"כים מחפשים להצדיק את מהלכיהם, הם מגלגלים עיניהם מערבה. מה שטוב לאמריקאים, בטח טוב עבורנו. לפחות, ההתכסות בצידוק אמריקאי תסתום לחלק מן האנשים את הפיות.  (כמה פעמים מאז שחזרתי לארץ שמעתי את האנשים אומרים, ב"אמריקה זה לא היה קורה" כאילו שהכל שם דבש כל הזמן.)

אז הנה. באמת יש חוק אמריקאי שעבר בקונגרס בשנות ה-70 במטרה להתמודד עם חרם הליגה הערבית נגד ישראל (מי לא זוכר את הימים היפים והבריאים לפני שרשת מקדונלד חדרה למרחב שלנו). החוק מטיל קנסות על חברות או יחידים אמריקאים המשתפים פעולה עם החרם של מדינות ערב נגד ישראל.

החוק היה כל כך משמעותי, שמקדונלד העדיפה לשלם את הקנסות ולהמשיך להחרים את ישראל. כמה שנים אחרי שמצרים חתמה על הסכם שלום עם ישראל, ופרשה מן החרם, נטשה גם מקדונלד את החרם והתחילה למכור לנו המבורגרים. בינתיים, מסתבר, בישראל לא נוטרים טינה למקדונלד על אותם הימים.

אבל אלקין טועה ומטעה. מטעה בגדול. החוק האמריקאי אוסר חרם על ישראל. אין לחוק האמריקאי בעיה עם אי אספקת שירותים או סחורות להתנחלויות, שאינן שטח ישראל.

שלא כמו אצלנו, שאנשים כאן משוכנעים משום מה שאריאל = ישראל (דברי שר האוצר שם, לדוגמא), האמריקאים לא מקבלים זאת (ראו דברי אובמה על ההתנחלויות).

ולכן החוק האמריקאי הנ"ל בטח לא אוסר חרם כשזה מגיע לבניה בשטחים או למכירת מוצרים לשטחים. יותר מכך, יש היום בארה"ב גופים שלא מוכרים מוצרים מן ההתנחלויות, ואף אחד לא אוכף את החוק האמריקאי הנ"ל כלפיהם.

הפגנת רבנים בעד ה-BDS, אוטאווה, 31.05.2010. צילום: cc by-m.gifford

הרי ממשל אחרי ממשל אחרי ממשל אמריקאי מחרים בעצמו את השטחים הכבושים. לדוגמא, הקונגרס האמריקאי החליט בשנת 1995 להעביר את שגרירות ארה"ב מתל-אביב לירושלים. אבל מאחר שמזרח ירושלים היא שטח כבוש, כל נשיא אמריקאי – כולל  ביל "החבר הקרוב" קלינטון, ג'ורג' "אוהב ישראל" בוש וברק "מתי הוא יתאהב בנו כבר" אובמה חותם על צו לאי יישום החוק הנ"ל. השגרירות לא עברה ולא תעבור עד שישראל תגיע להסכם שלום עם הפלסטינים ותחלוק איתם את העיר המאוחדת. חרם או לא חרם?

ח"כ דנון: לכפות על נוער "תגלית" סיור בשטחים

ובאותו עניין, ח"כ דני דנון, יוזם ועדות החקירה של ארגוני השמאל, שם לב שככל שהוא מקצין ימינה, משום מה לא קולטים כמה הוא קיצוני. אחת לכמה זמן, הוא מושך עוד ימינה ועוד ימינה. אולי מישהו ישים לב שהוא הכי קיצוני מימין. אתמול הוא החליט שיש לאכוף את האג'נדה הימנית הקיצונית שלו גם על הנוער היהודי האמריקאי שבא לבקר בישראל במסגרת סיורי "תגלית" ו"מסע". מאחר שממשלת ישראל משתתפת במימון מסעות שטיפת המוח הללו ומאחר ומבחינת דנון, ממשלת ישראל מייצגת רק את הימין הקיצוני המאמין שהשטחים הכבושים שלנו הם, הרי שיש לכפות על הנוער היהודי-אמריקאי ביקור בשטחים.

בישיבת של ועדת קליטה ועלייה (שבראשה הוא עומד) "נחשף כי תוכניות סיורים של סטודנטים יהודיים מחו"ל, כ"תגלית" ו"מסע", הממומנות כולן על-ידי ממשלת ישראל, מקפידות להדיר את רגלי המטיילים מאזורים אלו (יו"ש – ט.ש.). דנון הדגיש כי על הממשלה להתנות את המשך הפרויקט בהכללת אזורים אלו."

מעניין כמה הורים יהודים אמריקאיים יפסיקו לשלוח את ילדיהם לכאן אם הן יכללו ביקור בשטחים.

פורסם בהפלוג – בלוג פוליטי

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.