ירושלים של מטה

אלפי הצעירים המלעיגים ששטפו את הרחובות ביום ירושלים מדגימים כיצד השתנתה העיר לבלי הכר. על הרגשתה של ישראלית-אמריקאית המשתתפת במשט לעזה ביחס למתרחש בעיר הולדתה
ANNIE

חגית בורר עזבה את ישראל ב-1977 כדי ללמוד בארצות הברית. היא הפכה לאזרחית אמריקאית ב-1992 וכיום היא מכהנת כפרופסור לבלשנות ב-USC. בורר תעלה על סיפונה של "Audacity of Hope" במשט לעזה, ספינה ששמה ניתן לה בהשראת ספרו של ברק אובמה. היא מזהה עצמה כישראלית-יהודייה-אמריקאית. אתמול  פרסמה בורר מאמר דעה ב"LA Times" תחת הכותרת "להפליג בשלום עם ישראל" בו היא חולקת עם הקוראים מחוויות ילדותה בירושלים, ומתובנותיה על ישראל של ימינו.

להלן קטע מדבריה:

חייל עזר לי להתגנב אל העיר העתיקה. צלפים עדיין ניצבו על החומות והעיר הייתה סגורה לאזרחים ישראלים. ליד הכותל המערבי, שהיה עבורי מיתוס עד אז, הצבא הישראלי כבר עסק בפינוי תושבים פלסטינים באישון ליל ובהרס כל הבתים ברדיוס של כחצי קילומטר. בסופו של דבר, האזור יהפוך למשטח המרוצף הגדול שאנו מכירים היום, מקום שבו רק בחודש שעבר, ביום ירושלים, המוני ישראלים צעירים קראו "מוחמד מת" ו"שיישרף לכם הכפר".

זוהי ירושלים אחרת עכשיו. זו לא ירושלים שלהם. היא נלקחה מהם. מדי יום, נחנקים הפלסטינים של ירושלים מפשיטות והריסות בתים, ומשכונות יהודיות חדשות שנועדו לנתק אותם מפלסטינים אחרים. למשל, בשכונת שייח ג'ראח, שנבנתה בשנות ה-50 על-ידי הירדנים עבור פליטים פלסטינים שפונו מבתיהם באיומי רובה ובטיעוני בעלות יהודית קודמת מ-100 שנה קודם לכן על האזור בו גרו.

לעומת זאת, שום הוכחת חזקה פלסטינית במערב ירושלים מעולם לא ניצחה בבתי המשפט הישראלים. טלביה, קטמון, בקעה, מלחה, עד 1948  שכונות פלסטיניות אמידות, היום הן באופן כמעט בלעדי יהודיות, ולא ניתן בהן מחסה חוקי לפלסטינים שחיו שם עד לא מזמן וגידלו בהן את משפחותיהם.

זוהי לא ירושלים שלי. אלפי הצעירים הלועגים ששטפו את הרחובות ביום ירושלים לקחו את העיר הזו גם ממני. העובדה שהם מדברים את שפת האם שלי היא בלתי תאומן בעיניי. אין בהם או בחברה שהצמיחה אותם שום דבר שאני מצליחה לזהות. האם ידענו ב-1967, ב-1948, שזה יגיע לכדי כך?

היו שידעו. היו שהבינו שחברה שמושתתת על כיבוש וגירוש סופה להעביר את נכבשיה במכבש של דה-הומניזציה ולדכא אותם כדי לתחזק את הכיבוש. מכתב עליו חתמו, בין היתר, חנה ארנדט ואלברט איינשטיין, נשלח לניו יורק טיימס ב-1948 והוא חושף הרבה ממה שעתיד להתרחש. גם מרטין בובר לא חסך מדוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של ישראל, את העמדה שלו ביחס לגירוש הפלסטינים בשנים 1948 – 1949.

אבל רבים מדי אחרים, כולל חברי קונגרס אמריקאים שיצאו מגדרם מהתלהבות בנאומו של רה"מ בנימין נתניהו, נחושים לא לייחס לממשלת ישראל אחריות או לחברה היהודית-ישראלית בכללה. בנאומו ביום ירושלים, יצחק פינדרוס, סגן העיר של ירושלים התחייב לקהל מריע שיעמול על המשך הרחבת השכונה היהודית "שמעון הצדיק", שמה היהודי של שייח ג'ראח.

זוהי לא ירושלים שלי.

פורסם באנגלית בבלוג Mondoweiss

שכונת שיח ג'ראח, 1939
שכונת שיח ג'ראח, 1939. צילום: ויקימדיה
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורי

  ב- 15 ביולי תקיים תנועת סולידריות צעדה משותפת של ישראלים ופלטסיני על קו התפר, למען עצמאות פלסטין.
  כולן מוזמנות, להראות שאפשר גם אחרת. לאזן את כוחות השנאה ולבנות חזית מושתפת של ישראלי ופלסטינים העומדים יחד מול כוחות הכיבוש.

  לפרטים:
  http://www.justjlm.org/1433

 2. יוסף

  מדהים לגלות שמי שהגיעה לתואר פרופסור וראתה דבר או שניים בחייה, רואה את החיים בישראל בצורה כה חד משמעית, נטולת כל גווני ביניים. יש רק "טוב" ו"רע" בעולמה של חגית בורר.
  ולמה הגעתי למאמר הזה באתר למשוכנעים כמו העוקץ? כי ראיתי את שמה בכתבה על המשט ונזכרתי בשם שלה מתקופת לימודי הבלשנות שלי אי שם בשנות ה – 90'…

  מקווה שלא יצונזר, למרות שלא תואם את קו המפלגה הנוקשה של האתר הזה, שבו מרוב פלורליזם, אין מקום לאף דעה שונה.

 3. גיל

  הבורר הזאת היא מחלה נוראית שפוקדת כנראה אחוז מהאוכלוסיה שטוב לו והשעמום הורג אותו, ראו ערך יונתן שפירא, יום אחד הם קמים ואומרים לעצמם/ןמשעמם לי בו נעשה משהו "מיוחד" בו נבדוק איך זה להיות הגייס החמישי מן סוג של בוגדים הכי שפלים שיש, נעלה על ספינות לעזה נקשקש גרפיטי על קירות גטו ורשה,זה מן סוג של זבל שיעשה הכל בכדי לפרסם את עצמו, אני רק מקווה שלא יעשו ילדים ואם יש להם ילדים שישלחו אותם מהר לאימוץ לפני שיקלקלו גם אותם/ן