"בעלי חזות אפריקאית"

הפחד הקמאי מהגוף האפריקאי חוצה גבולות פוליטיים, וכך גם הגזענות. בעקבות שתי תקריות מהזמן האחרון
נירית בן-ארי

בארצות הברית, שבה "קו הגזע" הוא השסע החברתי המרכזי, חיכוכים בין גזעיים עלולים להתפרץ בכל רגע. כאשר שוטרי משטרת ניו יורק ירו במהגר אפריקאי בלתי חמוש בכניסה לביתו, הסיפור לא ירד מהכותרות במשך שנים, וברוס ספרינגסטין כתב על זה שיר. כאשר ג'ו בידן אמר על המועמד לנשיאות ברק אובמה כי הוא "נקי" ו"רהוט", אף אחד לא חשב שמדובר במחמאה; שהרי בכך שציין שאותו שחור הוא "נקי" ו"רהוט", כמו אמר שהוא מופתע מכך וששחורים אחרים אינם כאלה. כשהמשטרה ניסתה לעצור בפתח ביתו בקיימברידג', מסצ'וסטס, את הנרי לואיס גייטס, פרופסור שחור נחשב, משום שהיותו שחור שחי בשכונה לבנה הפך אותו לחשוד בפריצה לביתו שלו, הנשיא אובמה הזמין אותו לבירה בבית הלבן ולשיחה על מצב יחסי הגזע בארצות הברית.

אצלנו, שני מקרים שהופיעו בשבועות האחרונים בשולי החדשות מזכירים שגם אם ננסה לטאטא את זה אל מתחת לשטיח ולדמיין שבישראל אנחנו לא צריכים להתמודד עם שאלות של גזע – חיכוך בין-גזעי קיים גם קיים, ויחד איתו מגיעה כמובן גזענות (במובן ה"קלאסי" של אפליה על בסיס צבע עור). ממש כמו באמריקה. של לפני מאה שנה.

מבצע מעצרים, תל אביב 2009. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

המקרה הראשון סבב סביב דיפלומט קונגולזי שנעצר על ידי פקחי יחידת עוז בשכונת התקווה בדרום תל אביב. הפקחים דרשו לראות תעודת זהות, והוא הראה להם תעודה דיפלומטית (איני מבקשת לדון בפרטי המקרה או בשאלת הפליטים והמדיניות הראויה לטיפול בבעיה – זהו נושא סבוך ואין לו פיתרון קל או מהיר). מה שמשך את תשומת לבי לא היה האירוע עצמו – שכן מבקשי מקלט אפריקאים נעצרים בדרום תל אביב, שכונת מגוריי, מדי יום ביומו – אלא תגובת יחידת עוז. ליאור אוחיון, אחד מהפקחים שהיו מעורבים בתקרית, הסביר לעיתונות כי הסיבה שהדיפלומט התבקש להראות תעודות היתה כי "זיהינו אדם גדול מימדים בעל חזות אפריקנית".

האירוע השני התרחש מספר ימים אחר כך. שני הפרובוקטורים הגדולים של הימין, חבר הכנסת מיכאל בן ארי ותושב חברון איתמר בן גביר, אספו 50 אנשים "בעלי חזות אפריקאית", כלומר, מבקשי מקלט אפריקאיים שחיים בדרום תל אביב, העלו אותם על אוטובוס ולקחו אותם לבריכת גורדון שבצפון תל אביב. שם, שילמו להם על מנת שיפשטו בגדיהם וישכשכו בבריכה בבגדי ים. כתוצאה מכך, היו בטוחים, יברחו מהבריכה תושבי צפון תל אביב ויחשפו את ערוותם הצדקנית ברבים.

שוב, איני מבקשת לדון בפרטי האירוע או לברר האם הפרובוקציה הצליחה או לא. מה שמשך את תשומת לבי – מלבד הניצול המחפיר והמביש של בני אדם תמימים – הוא שהפרובוקציה הייתה מבוססת על העובדה שבן ארי ובן גביר משוכנעים שאין דבר מפחיד או מעורר דחייה יותר מהמראה של אפריקאים.

קו מקשר עובר בין אוחיון, בן ארי ובן גביר: הפחד מהגוף האפריקאי ומקיומו במרחב הלבן. בעוד שבן ארי ובן גביר נחשבים לשוליים הקיצוניים של הימין, פקחי יחידת עוז הינם בלב הקונצנזוס; אך הפחד הקמאי מהגוף האפריקאי חוצה גבולות פוליטיים, וכך גם הגזענות.

בארצות הברית קיימת גזענות, אך שם לפחות הגזען יודע שהוא כזה. בישראל, למרות הניסיון שלנו עם אנטישמיות שדמתה בהרבה אופנים לגזענות נגד שחורים בארצות הברית, הגזען אינו יודע שהוא כזה. לא רק שאנחנו כלל לא מזהים גזענות כאשר זו זוקפת את ראשה המכוער, אנחנו אף מתעקשים שאיננה קיימת – כל ניסיון לדון בגזענות נהדף מיד בטענה שמדובר ב"אהבת המולדת", ב"שמירה על גבולות המדינה", או סתם ב"ביטחון".

בארצות הברית, שבה ההיסטוריה הבין-גזעית היא בת למעלה מ-400 שנה, מזהים גזענות בקלות. אצלנו, הניסיון הבין-גזעי הוא חדש, והמקרים האחרונים מלמדים כי אנו רחוקים מאד מלראות את האפריקאי כבן אדם שווה לאדם הלבן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמדר לביא

  "לא טוב להם שמרוקאי שוחה בבריכה, את לא מבינה? גם לא טוב להם שכושי שוחה בבריכה, הבנת?"
  והשאר נאמר ב-פוסט הרהוט של יעל בן יפת.

 2. גרי רשף

  יש בארץ המון מהגרים לא חוקיים שהגיעו ממדינות אפריקאיות כמו סודאן, אריתריאה ועוד; וניכרים בחזותם האפריקאית (כושים בעברית).
  לא רק משם, אבל רבים מאוד כן.

  המשטרה והפקחים מבקשים תעודות מחשודים, ובמקרה זה- יש סיכוי טוב ש"בעל חזות אפריקאית" מרושל המסתובב באזורים מסויימים בדרום תל אביב או אולי באילת הוא מהגר לא חוקי, למרות שיש מהגרים כן חוקיים משם (בעיקר מאתיופיה), דיפלומטים, תיירים, ספורטאים זרים ועוד.

  הבעייה היא ש"החזות האפריקאית" מעוררת חשד והיה ראוי שיבדקו תעודות באופן שיוויוני מבני כל החזויות?

 3. רונית

  איזו צרות אופקים אינטרסנטית! מדוע את משווה בין מרוקאי ל"כושי" בלשון המלוכלכת של גרי שעדיין לא למד מה ההבדל בין אפריקאי ל"כושי" לשחור.יש הבדל גדול בין מרוקאי (שחום\צהוב) לחום כהה\שחור! מדוע את סוחבת את הדיון לאינטרס המאוד צר שלך. את עושה עוול לדיון הזה, משטיחה אותו ומוזילה אותו לאינטרסים אישיים. אני מעריכה בד"כ את הכתיבה שלך ובאמת שביעסת אותי!

 4. פורטונה

  רוב המהגרים הלא חוקיים בארץ מגיעים בכלל ממדינות ברית המועצות לשעבר ולא מאריתריאה וסודן, לכן התשובה היא כן, שיבדקו את כולם או שיעזבו את כולם לנפשם

 5. מיה

  ההבניה החברתית של שחור זה רע ולבן זה טוב שחור זה אחר ולבן זה אנחנו נטועה כל כך עמוק בשפה המערבית (אני יכולה לומר על עברית ואנגלית פחות מכירה שפות אחרות) כך שיום יום אנחנו מבנים שוב ושוב מחדש את אותה חלוקה. כך למשל צבע גוף שכל ילד בן 4 יודע לומר זה כמובן צבע גוף של אדם בהיר. יום רע הוא יום שחור. וכך זה ממשיך

 6. רונית

  גם במילות החן שלו נשמעת הדמגוגיה, סודנים, רחמנא ליצלן. מעניין את הסבתא שלו שמדובר לא רק בסודנים. אבל סודנים זה הפחד החדש, אפילו אריתראים כבר לא מספקים את הסחורה לדמגוגים. שישלם לכם האל כגמולכם גזענים מטונפים.