הקוטג' יותר מעניין

מדינת ישראל עוסקת בבטחון על היבטיו השונים באופן אובססיבי, אך מפקירה את בטחונן האישי של נשים בתחומה. גם הודעת משרד הרווחה על סגירת המקלטים לנשים עוברת בשקט יחסי
חנה ספרן

חנה ספרן היא פעילה פמיניסטית לסבית. ממקימות נשים בשחור, היתה פעילה בקל"ף (קהילה לסבית פמיניסטית). לומדת וחוקרת פמיניזם ומגדר במרכז המחקר הפמיניסטי ב"אשה לאשה", חיפה.

בעקבות האיום של משרד הרווחה לסגור שבעה מקלטים מתוך שלושה עשר המקלטים הפועלים כיום אני מציעה למדינת ישראל עיסקה. את תהיי אחראית שאנחנו לא נירצח, ואנחנו מבטיחות לסגור את כל המקלטים ולחסוך לך מאות אלפי שקלים (אולי אפילו יותר). בעקבות ההודעה של משרד הרווחה יצאו כל המקלטים וארגון הגג שלהם למאבק נגד ההחלטה התמוהה הזו. כאילו אין להם מה לעשות יום יום ושעה שעה במתן עזרה לנשים, ועכשיו עליהם להתפנות למאבק על עצם קיומם. התחושה הקשה המתקבלת היא כאילו יושבים להם פקידי/ות משרד הרווחה ומחפשים/ות כיצד להציק ולחבל בעבודת ההצלה שמבצעים ארגונים אלה.

די לאלימות כלפי נשים. מתוך קמפיין אמנסטי. צילום: cc by-bea2.0

כידוע, המקלט הראשון שנפתח בחיפה בשנת 1977 על-ידי חבורת נשים פמיניסטיות היה מקור לתקווה שחברה חדשה אפשרית ושנשים לא תצטרכנה להימלט מביתן בעתיד. התקווה נכזבה. מספר הנשים הזקוקות למקלט עולה משנה לשנה וגם המצב כיום, ללא סגירת ולו מקלט אחד, עודנו רחוק מלהשביע רצון. הגיע הזמן שהמקלטים לנשים מוכות אכן ייסגרו והעבודה המדהימה הנעשית בהם במתן עזרה וטיפול ותמיכה וכח לנשים ולילדיהן תיפסק. כי ראוי שכל הנשים תוכלנה לחיות ללא אלימות בתוך בתיהן.

נראה שעניין מחיר הקוטג' מסעיר את השלטון יותר מהדאגה לנשים מוכות שחלקן כבר לא יהיה בחיים מחר. מדינה שלמה שעוסקת בבטחון ללא הפוגה, בודקת אותנו בכניסה לכל קניון ובנין ציבורי, שקנתה מכונות שיקוף יקרות שבוחנות את תוכן התיקים שלנו, מדינה שתקציב הבטחון שלה הוא מהגדולים בעולם המערבי, לא מסוגלת לדאוג לבטחון של נשותיה.

אולי באמת הגיע הזמן לשאול את המדינה שאלות קשות ולהניח לפתחה את עניין בטחוננו: האם החיים שלנו שווים פחות? האם להשקיע בחיים של נשים ובתחושת הבטחון שלנו אינו נושא תקציבי ראוי? מה הוא התקציב המיועד לבטחון האזרחים במדינת ישראל, ומה חלקנו הנשים בעוגת הבטחון הזו.

נמאס לנו לחיות בפחד. ראוי שכל גבר יבדוק היטב בכליו שלו ובמעשיו הוא היכן וכיצד ראוי לו לשנות את התנהגותו כך ששום אישה לא תרגיש מאוימת או סובלת בגללו מתחושת פחד ואלימות. ראוי שאף אישה לא תירצח או תיאנס או תיפגע במכוון רק בשל היותה אישה. נמאס לנו להיות הקוטג' של המדינה. על אחריותך מדינת ישראל וראי הוזהרת: האישה הבאה שתירצח – דמה בראשם של האוחזים בשלטון ובתפקידים במשרדי הרווחה והאוצר.

הכותבת היא חוקרת פמיניסטית ופעילה ב"אישה לאישה – מרכז פמיניסטי חיפה"

———

עוד בנושא:

כל אשה צריכה לדעת | דנית גוטפריד

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור בל"ד

  ציפי חוטובלי בראיון אצל קרן נויבך, רשת ב': "המכרז שם את הדגש על עניינים טכניים. הנסיון המקצועי מקבל רק 15 נק' מתוך תנאי המכרז ותנאים כמו הון עצמי ומבנה מקבלים 30 נק', פי שניים בעצם מהנסיון המקצועי, הדבר הזה גוזר את דינם של המקומות האלו לא לעבור".

  נאמר בוקר טוב גם לנחום איצקוביץ', מנכ"ל משרד הרווחה. מייד עם תחילתו של הראיון היה ניתן לחוש את התחושה הקשה המתקבלת, כאילו יושבים להם פקידי/ות משרד הרווחה ומחפשים/ות כיצד להציק ולחבל בעבודת ההצלה שמבצעים ארגונים אלה.

  "האם נעשתה כאן טעות באופן שבו יצאו המכרזים החוצה"? שואלת נויבך בתחילתו של הראיון. איצקוביץ מוליך את קהל המאזינים בכחש, מתבל בביטויים כמו "את תרשי לי לדבר??!!", "אני לא אמרתי כזה דבר, את לא שמעת את זה ממני", "אני מבין שאת רוצה רק לשמוע ולא לתת להשמיע", "השאלה שלי היא האם אנו באים להגן על נשים וילדים או על מפעילים".

  שואלת נויבך: "כלומר, אתה מטיל ספק בכוונות של המפעילות של המעונות"?
  -"אני לא מטיל ספק, אל תכניסי מילים לפי"!
  (מתוך: סדר יום, 3 ביולי 2011, שעה ותשע דקות ואילך מתחילת התכנית).
  http://www.iba.org.il/media/

  קרן נויבך, כמו גם ציפי חוטובלי, הבינו עם מי ועם מה הן מתעסקות. הן הבטיחו שלא ירפו מנושא זה. במקום לשאול את המדינה האם להשקיע בחיים של נשים ובתחושת הבטחון שלנו אינו נושא תקציבי ראוי, יש לקבוע כי כך הוא כנקודת מוצא לכל דיון בנושא. כדי לבסס קביעה זו, יש לחפש שמות של אנשים ספציפיים שירוויחו מהפרטת הרווחה, ולפרסם ברבים את שמם ואת מניעיהם.

 2. ורד

  מה הקשר בין תיקי הרצח לאלימות במשפחה? מה שאתה אומר אינו נכון! כמה נשים רצחו את בני זוגן? והמעטות עשו זאת מתוך הגנה עצמית. הרי לך ההוכחה המובהקת והברורה מאליה שבטחון הגברים מעפיל על זה של הנשים