מכינרת ועד כפר שלם

מאז הטרנספר הציוני המאורגן הראשון של התימנים מכינרת ב-1930 ועד ימינו, נאבקים המזרחים בישראל על זכויות יסוד. לקראת האירוע הראשון של "מפגשים מזווית כהה"
רפי שובלי ואהרון מדואל

18 שנה ישבו תימני כינרת במקומם. עבדו את אדמתם בתנאים קשים מאוד, תוך יחס מחפיר ולחץ מתמשך לפנות את המקום. את יחס המוסדות המיישבים וקבוצת כינרת ניתן לתאר בפירוש כהתעללות אלימה ומתמשכת. יחס זה גרם לכך שתנאי הדיור שלהם היו קשים מנשוא, ואף גרמו לתמותה גבוהה בקרבם. למרות היותם ראויים, הם לא זכו להיחשב חלוצים, או "פועלים אידיאליסטים" משום שקטגוריות ציוניות אלו היו שמורות לאשכנזים בלבד.

התימנים נקראו "הפועלים הטבעיים". עד לגירוש כינרת בשנת 1930, עולי תימן לא קיבלו אדמות להתיישבות עצמאית. הם נועדו להיות כלי בכיבוש העבודה מידי הערבים. סירובם רב השנים לפנות את כינרת אילץ את המוסדות הציוניים לסטות ממדיניות זו ולהקים את מושב העובדים הראשון של עולי תימן "כפר מרמורק" (היום שכונה ברחובות).

גירוש כינרת הוא הטרנספר הציוני המאורגן הראשון. מאז גורשו יהודים תימנים ומזרחים ממקומות רבים נוספים. עם מקומות אלו אפשר למנות את תוחלת, גבעת עמל, כפר גבירול, בית שאן, ימין משה, ממילא, הרובע העתיק בטבריה כפר שלם ומקומות רבים נוספים. גם הפנתרים השחורים קמו על רקע הניסיון לגרש את תושבי מוסררה מבתיהם.

קיר הזיכרון לתימני כינרת במוזיאון הקבוצה. צילום: cc by-Yn&ES

העולים האשכנזים אשר הגיעו בשנות העלייה ההמונית, וקיבלו אדמה עירונית או חקלאית, אשר הייתה בבעלות פלסטינית לפני קום המדינה, קיבלו על פי רוב זכות חכירה על הקרקע. עולים אלה אף נחשבו ל"שומרי אדמת הלאום". בניגוד אליהם, העולים המזרחים בעיקר בשכונות ובישובים הקהילתיים, קיבלו את הקרקע במעמד של ברי רשות לשימוש במקרקעין. התוצאה היא, למעשה, אפרטהייד חוקי אשר מסמן גבולות אתניים בתוך הקולקטיב היהודי.

במסגרת "המהפכה החוקתית" מבית מדרשו של אהרון ברק עוגנו בחוקי יסוד כל הזכויות של המעמדות החזקים המורכבים בעיקרם מיהודים אשכנזים. הזכויות החברתיות נותרו מחוץ למשחק. בחסות מצב זה החל תהליך של טרנספר של אוכלוסיות חלשות, בעיקרן ממוצא מזרחי, ממקומות שונים ברחבי הארץ. במסגרת הליך זה, התושבים אשר יושבו במקומותיהם לפני עשרות שנים רבות על-ידי גורמי הקליטה הממלכתיים מכונים "פולשים" ונדרשים לפנות את בתיהם, במנותק משאלת הפיצוי או הדיור החלופי אותו הם אמורים לקבל. המשמעות של הליכים אלה אשר מתרחשים גם בימים אלו הוא זריקת התושבים לרחוב.

השאלות שעולות בהקשר לגירוש כינרת קשורות ליחסי הכוח בתוך הקולקטיב היהודי-ציוני, ונוגעות לנושאים רבים כמו: היחס העוין רב השנים בין המזרחים לשמאל בישראל, הפערים הכלכליים בין מזרחים לאשכנזים הקיימים גם היום וכן לשאלות של צדק חלוקתי בהקשר לבעלות על הקרקע. שאלות אלה ואחרות עלו בבג"ץ הקרקעות המפורסם של הקשת הדמוקרטית המזרחית, וכמובן מתייחסות לשאלת השאלות: למי שייכת הארץ הזו.

תושבי כפר שלם נמנים עם עולי תימן אשר הגיעו בעלייה ההמונית מייד לאחר קום המדינה. במסגרת עלייה זו, נגנבו מהם כספם, תכשיטיהם, בגדיהם הרקומים וכתבי היד שלהם. הם, כמו יתר עדות המזרח, אף נפגעו מתופעת חטיפת ילדי תימן. כל זה לא הספיק למדינת ישראל ולא הרבה שנים לאחר עלייתם, פתחה המדינה במסע לנישול תושבי הכפר מבתיהם. במשך השנים פונו תושבי הכפר בגלים גלים. במהלך פינויים אלו ארעה הריגתו של שמעון יהושע ב-1982 בידי המשטרה. גם בימים אלה, אלפים מתושבי הכפר מצויים בסכנה של גירוש מבתיהם לאור מדיניות עיריית תל אביב יפו ומשרד השיכון.

פרשיות אלו, אף שהתרחשו בתוך הקולקטיב היהודי, קשורות קשר הדוק לסכסוך היהודי-פלסטיני. השאלות הקשורות בפרשיות אלו יכולות לסייע לנו להבין הרבה יותר טוב גם את הקונפליקט הזה.

שוטרים מפנים תושב מביתו בכפר שלם, 31.12.07. צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס

למרות שחלפו כשמונים שנה מגירוש כינרת, אנו רואים כי יש תופעות שלא משתנות. יהודים ממוצא מזרחי נדרשים, גם היום, להיאבק על זכויותיהם הבסיסיות, וגם בימינו יש קשר בין השכלה, מעמד כלכלי ומוצא אתני. גירוש כינרת מאפשר לנו להבין, כי מה שקורה בכפר שלם בימים אלו אינו מתרחש על רקע כלכלי בלבד. ביסוד הדברים, אז כמו היום, עומדת מדיניות של גזענות על רקע של מוצא עדתי.

אתמול (שלישי) בתוכנית "פוליטיקה" בערוץ 1, במסגרת דיון בשאלה "האם עדות המזרח עדיין מופלים לרעה" אמר פרופ' אמיר חצרוני כי אי שוויון הוא דבר טבעי, וכי בישראל אשכנזים נהנים מעדיפות ולמעשה אף מגיע להם יותר, כי הם הגיעו קודם והקימו את המדינה. תימני כינרת הגיעו לפני הרוב הגדול של האשכנזים בישראל.  הם הגיעו לכינרת לפני כמעט כל ה"חלוצים" האשכנזים מקבוצת כינרת. הם היוו הגורם היחיד אשר גילה יציבות והתמדה במקום. הם אפילו לא "התבכיינו", אבל זה לא עזר להם. הם, כמו תושבי כפר שלם, פשוט לא נולדו לצבע הנכון.

ד"ר רפי שובלי חבר בוועד המנהל של הקשת הדמוקרטית המזרחית ואהרון מדואל הוא מזכיר ועד כפר שלם וחבר מועצת העיר ת"א

ביום חמישי, ה-7 ביולי, בשעה 19:30 יתקיים האירוע הראשון בסדרה "מפגשים מזווית כהה" בסינמטק תל אביב. באירוע יוקרן סרטה של איילת הלר "דקל שפל צמרת", ולאחריו יתקיים דיון שבו ישתתפו, בין היתר, כותבי מאמר זה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  מה לדעתכם נותן לכם את הזכות לדבר בשם אנשים שאתם כלל לא מייצגים?
  "מאז..ועד היום, נאבקים המזרחים בישראל על זכויות יסוד"
  אתם נאבקים. לא "המזרחים". פשוט אל תדברו בשם אנשים שלא בחרו בכם לייצג אותם, וברובם המוחץ ידחו את דעותיכם. אתם לא מייצגים אותי ומעולם לא ייצגתם. אני לא צריך להאבק למען זכויות היסוד שלי, אני לא מסכן-נרצע, אני צריך להאבק למען זכויות שהם הרבה מעבר לזכויות היסוד שלי (כגון – הזכות לחינוך טוב, הזכות לתשתיות ברמה הגבוהה ביותר, וכו') אבל זה בגלל היותי מי שבוחר להמשיך לגור בפריפריה, ולא בגלל המוצא העדתי שלי.

  1. שושנה כרמלי

   אלכס היילי מתהפך בקברו. בלי קונטה קינטה לא היה נוצר אובמה!!! בלי קונטה קינטה לא היה ספייק לי, אלווין איילי, אופרה וונפרי!!!

 2. צבי בן-דור

  לעיתים קרובות הת׳גובה הראשונה למאמר של פעיל מזרחי היא תגובה שמערערת על ״זכותו״ או סמכותו לייצג את המזרחים. כמו תמיד הכפירה מובאת בשם בשם איזה טיעון בנוסח ״מי שמכם״ . לעיתים המוחה על מעשה הייצוג הנורא הוא אשכנזי שאף פעם לא עלה על דעתו לשאול מי שם את התנועה הציונית לדורותיה, שרק אחרי הפכה השואה הפכה לאיזשהו רוב בעמלם היהודי, לייצג ולהפוך את חיי היהודים בכל העולם כולו. לעיתים קרובות המוחה על כך שזכותו לא להיות מיוצג חוללה (כמה נורא) הוא מזרחי שמתוך תמימות או התממות מכריז שהוא פועל מבחירה חופשית (כמו הבחירה להיות מנושל, מנוצל, מודר ומופלה לרעה).

  רפי שובלי כתב מאמר המזמין את הציבור, שיכול לבחור לא לבוא, לאירוע שעוסק בנישולם וניצולם של תימני כנרת. העובדות במאמר אוששו בעשרות מחקרים. הקשר בין פרשת כנרת לבין הדיכוי של המזרחים לדורותיהם הוכח שוב ושוב במחקר. לא רק מזרחים מוטים שמאחזים לייצג את קבוצת ההתיחסות שלהם הוכיחו את הקשר הזה, אלא גם אשכנזים לא מוטים שאינם בעלי ענין (הניסוח הזה בענין ההטיות הוא אירוני, כך אני *בוחר* לכתוב אותו).
  לפיכך יש לשובלי את כול הזכות לייצג את האמת, האמת של הפריפריות של ההתיישבות הציונית. אלו הן פריפריות שנוצרו לא בגלל שתושביהן ״בחרו״ לשבת בהן. אלו פריפריות שנוצרו בדרכים של כפיה, רמיה, כחש ונשיה. מי שבוחר לגור בפריפריה היום עושה משלל שיקולים שבינם לבין הנסיבות ההיסטוריות שייצרו את הפריפריות ובינם לבין הסבל שהמיטו על אוכלוסיותיהם  אין שום קשר. מי שבוחר לגור בפריפריה יכול תמיד לבחור ההיפך ולשוב למרכז, מי שלא בחר לעשות כן, עוזב, אם הוא יכול, ומשלם מחיר כבד.

  אני מקווה שעמית האטונומי יבחר לחשוב על דברים אלה ולשוב למאמר של שובלי.

 3. קודמיהו

  אכן מגיע להם יותר על שקר.

  התימנים הגיעו קודם
  הספרדים היו כאן קודם
  באמה התשע עשרה היתה עליה גדולה מאוד של מרוקאים ומגרבים, שהגיעו קודם
  היו גם אשכנזים דתיים שהגיעו לפני הציונים,

  אבל זה כמו גילוי אמריקה, הם הראשונים שאמרו שהם ראשונים, והם השקרנים הראשונים, לשקרנים מגיע יותר

 4. עמית

  אם לעיתים קרובות אתה נתקל בזה שהתגובה למאמרים מעין אלה היא "מי שמכם", אולי היה כדאי שכותבי המאמרים היו מפנימים שבאמת אף אחד לא שמם לדבר בשמו? הבעיה אינה במגיבים, אלא בכותבים, שהעיוות הצורם במאמריהם מעורר כנראה את אותה תגובה אינטואיטיווית ממספר רב של מגיבים.

  מיותר לענות לאמירתך בדבר זה שאיני פועל מתוך בחירה חופשית. כמות ההתנשאות שהיא טומנת בחובה גדולה יותר מכל אמירה "אשכנזית" שנתקלתי בה. מומלץ לך לקרוא מעט על כשלים לוגים במקום את כל אותם מחקרים-מטעם של "אשכנזים שאינם בעלי ענין". בפרט מומלץ לך לקרוא על כשל לוגי מסוג אד הומינם נסיבתי.

 5. אלי

  האשכנשים מנשלים את המזרחיים שמנשלים את הפלסטינאים שמנשלים את ההומואים שמנשלים את הלסביות שמנשלות את הלסביות השחורות שמנשלות את ההשחורות שהגיעו מסודן שמנשלות את אלו מדרפור וכו' .

 6. נבות

  אני מבקש להבהיר לי ולקוראים מה אומר החוק על הזכויות לבעלות או לשימוש או לפיצוי או לפינוי או ליישוב מחדש של תושבי כפר שלם.
  לפני הכל דרוש פירוט עובדתי , לפני הדמגוגיה והצתת התבערה.
  אני בעד צדק חלוקתי. אני בעד למנוע תחריר ישראלי.

 7. צבי בן דור

  אומר זאת כך: מי שמך לשאול ״מי שמכם״?
  וברצינות, אני חושב שאתה מבלבל בין העקרון של היות האדם יצור אוטונומי (עקרון שנדמה שאתה מאמין בו ומיישם אותו בצורה שטחית), ובין זכותו של כל אדם להביע דיעותיו ועמדותיו בנושאים שונים. לשובלי, במקרה זה, יש זכות מלאה לטעון את מה שהוא טוען. טענותיו גם שואבות סמכות רבה מכך שהן נסמכותהעל האמת. אולי במקום לשאול ״מי שמו״ תתמודד עם מה שהוא אומר. יש לך עובדות אחרות? יש לך מחלוקת על פרשנותן? בבקשה, כתוב ואל תהיה נודניק.  

 8. מאיר עמור

  מי הוא זה השם אדם כלשהו לדבר בשם, נניח עובדה היסטורית שאינה מתועדת במוזיאונים ובספרי הלימוד? נניח שההסבר "להעלמותה" של העובדה הוא משום שההיסטוריוגרפים (לא כולם – ראה גרשון שפיר) הכותבים היסטוריה אינם מעוניינים בהופעתה של עובדה שכזו בפנתיאון הציוני יהודי אשכנזי? נניח, למשל, כי ימצא מישהו קברים בכנרת בלי שם אך ידוע כי מדובר בקברים של תימנים שעבדו בכנרת, מתו שם אך שמם לא צויין? הנה השאלה לחוקר ההיסטוריה: מה תעשה עם עובדה "כבדה" כמו קבר בלי שם אבל עם "סיפור" ברור? ישנן הרבה אפשרויות פעולה ומחשבה. האפשרות הכי מטופשת היא להגיד כי אין כזה קבר לנוכח הקבר עצמו (כמעט כמו לנוכח פסל אפולו). ניתן גם לשאול שאלה של "מי שמך" לדבר בשם הקבר שאינו קבר למרות שהוא קיים? שאלת "המי שמך" היא שאלה קיומית, בלי שום ספק.

  אני מזמין את עמית ליסוע לכנרת ולהסביר את הימצאותו/העלמותו, נוכחותו/העדרותו של קבר האחים בכנרת. יותר חשוב מכך, אני מזמין את עמית, להסביר להיכן נעלמו תימני כינרת ומדוע אין שמותיהם חקוקים בסלע הקבר המכסה את ההיסטוריה האילמת של חייהם, עבודתם ותיקוותיהם? יש סיכוי כי נודניקים אובסיסיביים יסעו לכנרת ואולי יהפכו לחוקרי היסטוריה קצת יותר מפוכחים. כאלה השואלים שאלות רציניות לנוכח עובדות היסטוריות ולא שאלות סתמיות לנוכח אידיאולוגיה נבובה של עצמאות ייצוג עצמי וכאילו "פוליטיקה ישירה". שאלת "המי שמך" תשאר עומדת ויציבה. התשובה הפשוטה והישירה שלי היא: "אני". אני שמתי עצמי לדבר בשם עצמי ובשם ההבנה שלי את המציאות בה אני חי. אני שמח כי ישנם רפי שובלי וצבי בן דור ורבים ורבות אחרים הרואים את הקבר האילם ושואלים על האלימות שיצרה אותו.
  מאיר עמור

 9. נתן.

  כמה עובדות:

  ה"טרנספר" של התימנים מכינרת היה העברתם מאזור כנרת לאזור רחובות ונתינת שטחי אדמה ואמצעי יצור לכל משפחה לצורך הקמת המושב מרמורק (לימים שכונה של רחובות) -במונחים של היום הדבר דומה למצב שבו יעשו "טרנספר" לבדואים מהננגב ויתנו לכל משפחה משק חקלאי בשרון.

  גרעיני התישבות שנכשלו עזבו או הועברו ממקום למקום היה דבר שכיח בשנות ה20 של המאה הקודמת.

  לגבי כפר-שלם – כדאי להבהיר שכל ה"מאבק" אינו רלונטי לבערך 99.9 אחוז מתושבי כפר-שלם שיושבים בדירותיהם כחוק ו"מאבק" הזה מעניין אותם כשלג דאשתקד. מדובר על מספר משפחות קטן שכוללים לא יותר מכמה עשרות או כמה מאות שפלשו לשטח לא שלהם ולפי מיטב המסורת : "כאשר הטיעונים חלשים שלוף את טענת הקיפוח זה תמיד עובד.."

 10. פרופ' איתמר זינגר

  חותם על כל מילה במאמרך! פינוי כפר-שלם הוא שערוריה ובושה שהוא לא זכה למחאה ציבורית ראויה לשמה.
  אנא תתעלמו מן הפרופסור המטורלל אמיר חצרוני שהופעתו בטלוויזיה אתמול עוררה רק גיחוך ושאט-נפש. השקפת העולם ההזויה שלו (ציטוט להלן) אינה מקובלת אפילו בקרב אשכנזים קפיטליסטים חזיריים כמו נתניהו.

  "תזיק לעצמך כל עוד אתה לא מזיק לאחרים, אתה רוצה להתאבד תתאבד, אתה רוצה להתערטל בציבור, תתערטל, תעשה מה שאתה רוצה. הגישה שלי קרובה לניאו ליברליזם הכלכלי, היא לא חסידה של קצבאות, אני לא רוצה שאנשים ירעבו ללחם אבל אני לא סוציאל דמוקרט, אני לא סוציאליסט, הייתי מבטל הרבה קצבאות לו הייתי יכול."

 11. צבי בן דור

  נתן יקר, תודה על העובדות. עכשיו באמת הדברים נראים יותר טוב (כמו שאמר אותו אב שכרת את ראשו של בנו כדי לרפא אותו מפזילה). נותר לנו רק לשאול אותך אם ה״מעבר״ למרמורק היה כלכך טוב, מדוע לא הועברו לשם אשכנזיי כנרת המעוטרים והמעטירים. לגבי כפר שלם, משפחה אחת, או עשרים, או כולן. קרא את דבריו מאיר עמור כאן על מקומן של עובדות ועל המקום שבו הן נשמרות וחשוב על האופן שבו שימור העובדה באופן הזה מעצב את הראיה שלנו. מהי האמת? רק זו שמישהו החליט לשימה במוזיאון?
  לפרופסור איתמר זינגר, תודה על הצטוט החשוב מדבריו של הפרופסור חצרוני (שמעתי שהוא נוהג לאיים בתביעות, לכן יש לנהוג בו כבוד יתר). נדמה לי שיש בו בחצרוני ניצוץ מנשמתה של איין ראנד (עליזה רוזנבאום). כמה אנאכרוניסטי! אבישי מרגלית אמר פעם על משה קרוי, שגם בו היה ניצוץ מנשמתה של איין ראנד, שהוא היה מעין ״אידיוט אינטליגנטי״. למען הסר ספק ספיקא, את זה אמר מרגלית על קרוי.  

 12. נתן.

  שמח שעזרתי להבהיר.

  ועוד נקודה-
  אנשים שלפי התאוריה ה"קיפוחית-מזרחית" אמורים להיות חוטבי עצים ושואבי מיים של האשכנזים(ומהדרין יוסיפו גברים-לבנים) ממתי נותנים להם להקים מושב עצמאי שבו יקבלו בעלות על אמצעי יצור ויוכלו להתפרנס בכוחות עצמם ?

 13. צבי בן דור

  נתן היקר,
  אחד מאיתנו כותב באירוניה שהיא אולי דקה מדי.
  מכל מקום, התלך לכנס הערב?

 14. שחם

  אוי כנרת שלי,כנראה שבאמת היית חלום של הפרדה "בובה" ,הרי "הקבר" הוא ההוכחה ואז מה על הקברים של תושבי "סמח" מאז או אלפי הקברים של אמרקובה בסודן(גם שם קבורים יהודים ציונים ואפילו הרבה יותר שחורים מהתמנים) וזה מזמנם של בגין המרוקאי ושל הגאון יוסף ראש ישיבות ליטא ובנותיה.זה ממש פרודוקטיבי להתלחם כל פעם מחדש את מלחמות בן ציון ישראלי אבל מה עם קיפוח בנות ש"ס ,ערביות עכו ובנות העמל מגבול מצרים,זה לא קצת יותר אמיתי ומעמדי?

 15. אורה לב-רון

  לפני שנים, לקחו אותנו לסיור בבית העלמין של כנרת. הראו לנו קברי חשובים ואבות הישוב והציונות. אחר-כך שוטטנו בין המצבות וקראנו את שמות הקבורים.
  ואז ראיתי קברים קטנים, ללא שמות, כאילו מאופרה אחרת. חברתי אמרה לי את המדובר במשפחתה: אלו קברי התימנים שלא ספרו אותם.
  פתאום, ללא אזהרה, נכמר ליבי והתקפל.
  ו"מי שמני"? אף אחד. להיפך, שמוני שם למטרות אחרות לגמרי.

 16. נתן.

  אבל תרשה לי להזכיר עוד עובדה – האדמה שאלייה פלשו אותם תושבים בכפר-שלם שייכת ל(תחזיק את הכסא) רומא אפרתי שהיא תימניה בת 77 ילידת עדן.

  מה לעשות – התאוריות יפות אבל העובדות יפות יותר.

 17. יובל ב.

  מצד אחד אתם מעירים בצדק שמושבי העולים היו במעמד של "ברי רשות". אני גדלתי במושב כזה – אבל מי הוא זה שהפריע לעגן את זכויותיהם של ברי הרשות?! הקשת המזרחית שהגישה את בגץ הקרקעות! גם דפקתם את המושבניקים המזרחים שאכן היו ועודם ברי רשות וגם אתם עכשיו מזילים עליהם דמעות תנין?

 18. מ"ח

  את זה לא נלאה מלהגיד: שבוקר אחד קמו בני אדם קשי יום, וגילו שביתם הראשון והיחיד בארץ ישראל, שבו הם מתגוררים למעלה מחמישים שנה כדיירים מוגנים של חברות ציבוריות, הפך בדרך פלא לרכושה הפרטי של גברת מסתורית שמעולם לא דרכה בשכונתם, שבכוונתה של אותה רומה אפרתי לבנות במקום פרוייקט נדלן לעשירים, שמבחינה משפטית הם עתה "פולשים" לרכוש פרטי, שעיריית תל אביב, חברות חלמיש ועמידר, ומינהל מקרקעי ישראל מסייעים לגב' אפרתי ופועלים איתה נגדם, ששופט בישראל גם החליט שהם חייבים לה דמי שכירות שקוזזו מכל פיצוי אפשרי, שמשטרת ישראל, שמזמן שובתת בכל הקשור לתלונות אזרחים רגילים, הפעילה נגדם ארבע מאות שוטרים, שתי כבאיות, מסוק, בולדוזרים, יס"ם, מג"ב וחברת אבטחה פרטית, ושהתקשורת כולה – מראשון ועד אחרון – שותקת, אינה חוקרת, אינה שואלת שאלות קשות, ומצטרפת למסע ההכפשה שלהם כ"עבריינים"

  יש להמשיך ולקעקע את עמדת העיריה וחולדאי. זו בחרה לחזור על הסילוף שהיא "אינה צד בסכסוך". גם אם זה היה נכון משפטית (וזה לא), האם על העיריה לא מוטלת החובה להגן על קהילות עירוניות ותושביהן – הבוחרים ומממנים אותה, והמממנים אותה במיסיהם – בפני אינטרסים זרים וגסים? העיריה (שהעניקה בשלב מסויים לגב' רומה אפרתי יפוי כח לפעול בשמה!) יכלה ויכולה עדיין לפתוח ארכיוני ומסמכי עבר בפני תושבי העיר, בשם ה"שקיפות" והעקרונות הדמוקרטים של חופש המידע, כדי שנבין איך לעזאזל עשו הדונמים האלה את דרכם לידים פרטיות. עד עתה ה"אובייקטיביות" של העיריה היתה כולה במפורש ובמובהק לטובת היזמים המנשלים שזה-מבחוץ-באו.

  שנית, העיריה יכולה להגן על התושבים על ידי כך שתתנה אישורי בנייה והקמת תשתיות עירוניות לפרוייקט הנדלן המתוכנן בפיצוי הולם. זה קל, זה פשוט, זה אפקטיבי ביותר – צריך רק לרצות. וגם את שקריה של מחלקת הרווחה – שלא הכינה שום פתרון או התייחסות למפונים – יש לחשוף ולתבוע סיוע מיידי.

  שלישית, יש ליזום דיון ציבורי והסברה בברבריזציה של מערכת המשפט כפי שהודגמה בפרשה זו. אם עד לפני כמה שנים נשמרו איזונים בין זכות קניין ומימושה ובין זכויות טבעיות אחרות, בעיקר של אנשים וקבוצות חלשות – כמו זכות החזקה, הזכות לקורת גג וכו – לפעמים על ידי מניעתו של פינוי, ולפעמים על ידי פיצוי הולם – הרי שהפעם, כחלק מתהליך ההתקדשות של הקניין (וגם של יזמות הנדלן), נזרקו התושבים לרחוב ממש ללא פיצוי, וכשהרשויות עומדות מנגד (במקרה הטוב).

  רביעית, יש לפנות ברצינות לרבנים בשאלת הפינוי. גם מפני שיש חשיבות עצומה לכך ששאלות חברתיות שכאלה תעמודנה על סדר יומם של רבנים המקורבים לתושבים, ולא רק השטויות ההלכתיות שהורגלנו בהן, וגם מפני שלעמדה דתית אוהדת לתושבים בשאלות של קניין מול חזקה תהיה תהודה עצומה, אפילו בקרב השוטרים המפנים. רק תדמיינו, בע"ה, פסק הלכה של הרב יוסף האוסר פינוי במצבים כאלה…

  וחמישית, יש לחזור ולהצביע על ההבדלים בחלוקת ביזת 48 בין אשכנזים ומזרחיים. אכן, בצהלה, למשל – שכונתו של חולדאי, שהוקמה על אדמות אבו קישק – אין שום בעיות בעלות, רישום חלקות וכו. מנהל מקרקעי ישראל עובד עבורם, ולא נגדם, ורובם המוחלט של התושבים הוא כבר בעל החלקות לאחר היוון. איזה הבדל בין דרום העיר המזרחי ובין שכונות הצפון האשכנזיות, שהחלו באותן תנאי פתיחה כביכול. צהלה ואפקה, גליל ים וגעש – כולם הוקמו אחרי אכלוס כפר שלם ביהודים, ובכולם התושבים הפכו באורח פלא למיליונרי נדלן, לא לפולשים

 19. צבי בן דור

  מוצאה ומקום לידתה של הגברת הנכבדת רומא אפרתי לא מענינים אותי (אלא אם כן היא מאותם עדנים ששירתו את האימפריה הבריטית בשעתם ומאז אינם חדלים לתפוס עלינו תחת). מענין אותי מה היא עושה עכשיו, נגד מי ובעד מי. חוץ מזה היא לא התימניה הראשונה שעושה יד אחת עם המנשלים בתל אביב, קדם לה אחד שלא נזהה אותו בשמו אבל רק נאמר שהוא מרבה לכתוב בעיתונים במקום מבטא תימני עמוק ומנעדי הוא הצליח לסגל עצמו קול ומבטא של מורה אשכנזיה מבית ספר יסודי בשנות השבעים. אז מה אם היא תימניה? זה אמור להקל על המגורשים?

 20. מאיר עמור

  מ"ח יש לי בקשה אליך. נראה כי אתה שולט בחומר ובבעיות הפוליטיות הקשורות לכפר שלם. האם תוכל לפרסם את חמשת הנקודות שלך ביתר הרחבה. צריך ללמוד ממי שיש לו את הידע המשמעותי הזה. אודה לך אם תכתוב מאמר(ים) מלאים על פי חמשת הנקודות שציינת.
  תודה
  מאיר עמור

 21. ג. אביבי

  מאמר נאה ותמציתי שקושר קצוות, בין ראשית המאה ה20 ועד ראשית המאה ה21, ביחסי אשכנזים – מזרחים במדינה הציונית אשכנזית הקרויה ישראל. יש קו אחד שעובר בין הניצול המחפיר והגרוש של תימני כינרת ע"י "החלוצים" הציונים-אשכנזים שודדי אדמת פלסטין, דרך חטיפת ילדי תימן (שלווה בשוד היודאיקה והרכוש של המזרחים בשנות ה50) ע"י הממסד שהוקם ע"י אותם מגרשים/שודדים, עד הגרוש השקט של תימנים ומזרחים אחרים מבתיהם בכפר שלם (ע"י דור ההמשך של מקימי המדינה הציונית-אשכנזית). כשם שספרי ההיסטוריה של מדינת הצלבנים הציונית לא מספרים על פרשת כינרת ולא על חטיפת ילדי תימן ואוצרות היודאיקה, כך העיתונות המגויסת של אותה מדינה משתיקה את הגרוש האלים של מזרחים מבתיהם לטובת אליטת ההון האשכנזית (גם אם בחסות משת"פים מזרחים בנדל"ן ובעיתונות).
  יתרה מזאת, אותו פושע – הממסד הציוני האשכנזי – ביצע במקביל לנחשול המזרחים פשעים נגד האנושות באוכלוסיה הפלסטינית. השיא של אות ופשע נגד העם המזרחי/ערבי הנוסף הוא הגרוש ב48 , תוך מעשי טבח נוראיים בפלסטינים ושוד רכושם. גם כאן הממסד הציוני על התקשורת והסיפורת שלו נוקט באותן שיטות של הכחשה ורמייה.
  חז"לנו גרסו: "מודה ועוזב ירוחם". דהיינו, עד שהפושע לא מודה בכל פשעיו ולא מוכיח לקורבנותיו שחדל מדרכו הנפשעת, יש להתייחס אליו כאל פושע מועד. מאחר והפושע שביצע את הפשעים נגד המזרחים והפלסטינים, מראשית ההתיישבות הציונית ועד כה, לא מודה אלא מכחיש ובו זמנית גם לא עוזב – כגון ע"י המשך הנישול בכפר שלם – זה הזמן לשאול מהו הלקח שלנו לגבי אותו פושע בלתי מרוסן.
  המסקנה שלי שהיא שהתיאבון של הפושע – לרגל הקלות המדהימה בה פשעיו מוכחשים או מולבנים – רק גבר. במילים פשוטות: רק אם המזרחים יקימו מנהיגות שתייצג היטב את האינטרסים הקיומיים שלהם נמנע את האסון הבא עלינו. מדובר במנהיגות שתלחם בכל האמצעים החוקיים (ויש הרבה), הן לחשיפת כל פשעי הגזענות האשכנזית בציון ואזכורם הרשמי והן לכינון פרויקט של ביטול הקיפוח האתני. הפרויקט יופעל עד להשגת שוויון מלא למזרחים ולפלסטינים עם האוכלוסייה האשכנזית/סלאבית בכל תחומי החיים והפוליטיקה. הגוף היציג של המזרחים ימשיך לפקח על מימושו ושימור ההישגים. אין לי ספק שכאשר תקום מנהיגות כזאת היא תמצא אהדה ונכונות לשיתוף בקרב אחינו הפלסטינים.

 22. סביח קמינסקי

  ולא להגיע לבימות דיון של מזרחים. נמאס כבר מהסטת הדיון על אפליית מזרחים לאפליית ערבים.
  נשות שלום עכשיו ושאר מרעין בישין – אוצו רוצו לנקות את מצפונכן המיוסר במחסומים ובשאר מקומות בהן אתן גם לא רצויות אבל לפחות לאוכלוסייה קשת היום שפוגשת אתכן אין כוח לומר לכן את זה.
  הוויכוח המיותר והפטרוני שהיה בכנס ביום חמישי היה דוגמא לדיכוי מוכר שעבר אבולוציה מתוחכמת של אשכנזים בורגנים כלפי מזרחים. די כבר.

 23. ג. אביבי

  מספר לנו ברברן בלתי נלאה שהמאבק "אינו רלוונטי לבערך 99.9 אחוז מתושבי כפר שלם". אליבא הברברן הגזען, כמה מאות התושבים המאוימים בגרוש הם רק 0.1 אחוז מדיירי השכונה. אם כך, בחשבון פשוט, בשכונת כפר שלם גרים כמה מאות אלפי תושבים – בערך מחצית אוכלוסיית תל-אביב. תמוה? מי אנחנו שנבלבל לגזען האשכנזי הנפוץ את השכל עם חשבון.
  עוד טוען הברברן הכפייתי למען הצדקת פשעי הגזענות, שמעשה העקירה הקטלנית מאדמות כינרת הוא מעשה נורמטיבי שאין בו עוול כי המגורשים פוצו באדמות חקלאיות. ממש גאוני – נניח שעוקרים אותך מביתך אותו בנית בעמל רב 20 שנה ומגרשים אותך לעיר מרוחקת בלי תשתית ובית, בלי עבודה רק עם אפשרות מדומיינת להתפרנס מכמה עגבניות שאולי תצליח לגדל שם. אין לי ספק שתרעב שם עם בני משפחתך. עובדה היא שהמושב מרמורק הפך תוך כמה שנים מהגרוש לפרבר של רחובות – שוב בלי קשר לרצון דייריו – ואדמות החקלאים התימנים ברובם נגזלו מהם בכל מיני שיטות. עוד טוען הברברן להגנת פשעי החמסנים האשכנזים, שהמושב (כינרת של התימנים) נעקר כי כשל. העובדות הן: הוא לא כשל למרות שהוכשל ע"י ה"חלוצים" השודדים. בנוסף מושב אשכנזי לא נעקר גם הכושלים ביותר, לכל היותר תושביו עזבו אותו מרצונם. אבל עובדות לא יבלבלו את מוחו הגאוני של הגזען המצוי.

 24. מעיין (מ"ח)

  האנשים היודעים והראויים לתאר את פרטי המאבק הם אהרון מדואל וחררדו לייבנר

  אני רק ביקשתי להאיר נקודות עקרוניות

  ובעיקר – כיצד רוע ועוול אינו אקט חד פעמי כי אם מאות פעולות זעירות של פקידים, נדלניסטים, שופטים, עיתונאים, ושהקורבנות מודעים לשרשרת הזדון הזו רק כשכבר מאוחר מדי

  אכתוב עוד על כך בקרוב

 25. עינת

  הנה כמה מאמרים וכתבות מומלצות כדי להבין את התסבוכת "הבירוקרטית" היא הכלי המרכזי בנישול המתמשך בכפר שלם ולמעשה ברחבי הארץ…
  (שים לב שפינוי מתחם מח"ל-משה דיין הוא מקרה קצת שונה מבחינה משפטית בהשוואה לרדיפה הנוכחית בבתי משפט של מאות ממשפחות הכפר. לעומת זאת התהליך ההיסטורי שמאפשר את הנישול משותף לכלל המקרים…)

  "פתאום קוראים להם פולשים"- מרון רפופורט על מתחם מח"ל-משה דיין:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/881631.html

  רפי שובלי ואהרון מדואל בתקציר היסטורי על כפר שלם, הארגזים, עזרא ויפו:
  http://www.kedma.co.il/index.php?id=1648&t=pages

  באתר תראבוט יש כמה וכמה כתבות עם הסברים ורקע למאבק הנוכחי של משפחות הכפר:
  http://www.tarabut.info/he/articles/article/Kfar-Shalem-Aug09/

  http://www.tarabut.info/he/articles/article/jaffa-kfar-shalem-March2011/

  ועוד הערה כי זה ממש מרתיח:
  המגיב נתן שזורק כאן טיעונים שקריים בלי להניד עפעף, מאמץ מתוך בורות (או כוונת זדון?) את ההסתה הפרועה שמתרחשת זה שנים נגד תושבי כפר שלם ומזרחים בכלל, ולכן בעזות מצח הוא מכריז שהם פולשים, קרי עבריינים/בכיינים מזרחים/ נחשלים/ סרבני פינוי, ומה לא…- והנה הוכחנו את שצריך להוכיח- הם משוללי זכויות באשמתם בלבד. ההסתה הזו מפרי היוצר של הממסד האשכנזי-גזעני באה להסוות את המציאות בשטח: יש כיום מאות משפחות שבכלל אין עוררין (גם לא בביהמ"ש) על כך שהן מותיקי הכפר, וכולן נאלצות להלחם נגד צוים לגירושן בבתי המשפט, וזאת לאור מסע תביעות שערורייתי שמנהלת חלמיש (חברה 'ציבורית' שהוקמה כדי לפנות את כפר שלם, ובפועל משמשת היום זרוע ישירה לסילוק התושבים לרחוב ושיווק האדמות למרבה במחיר).

  כפי שרפי ואהרון כבר ציינו במאמר, אהרן ברק קידם בשנות ה-90 'מהפיכה חקיקתית' במסגרתה זכויות ליברליות, כמו נגיד זכות הקניין, קיבלו מעמד של זכות יסוד- כלומר, זכות 'מנצחת' (קודמת) כאשר יש התנגשות בין זכויות: זכות הדיור, הזיקה, הדיור הציבורי, ועוד שורה של זכויות חברתיות שבאופן 'מפתיע' מעולם לא קודמו בישראל למעמד של זכויות יסוד. התוצאה העגומה היא שבתי המשפט מפרידים בין 'מימוש זכות הקניין' לבין 'הזכות לפיצוי' – כמה נוח. קודם נזרוק את המזרחים מהבית, אח"כ אם הם טוענים שמגיע להם משהו הם יכולים לשכור עו" ולתבוע פיצוים ושילכו יוכיחו כמה 'הצריפים' שלהם שווים (וזה בלי להכנס לשאלת ההזנחה המכוונת של תשתיות הכפר והעדר אישורי בניה לאורך כל השנים). נפלא, לא? תמיד אפשר לסמוך על הבירוקרטיה הקולוניאלית שתספק פתרונות לקידום אג'נדה גזענית ומעמדית.

 26. דרור עדן

  "המאבק על כפר שלם הוא המאבק של כולנו. קו ישיר נמתח מגירוש התימנים בכינרת ב 1930 לבין צוי ההריסה של בתי המזרחים בכפר שלם. זהו הקו של "השתמש וזרוק" בו נוקט האדון כלפינו מאז ימי "אעלה בתמר" ועד היום." הנה הקישור לנאום מההפגנה הגדולה ביולי 2007

  http://www.kedma.co.il/index.php?id=1429

 27. יוסי

  אולי דיי עם כל האכלו לי שתו לי הזה חלאס זה מגעיל !!!!!!!!!!

 28. אליהו שם-טוב

  דיי לדיכוי עדות המזרח

 29. חיים טוילי

  מטומטמים אלו לא עדות המזרח ולא ספרדים !!! אלו יוצאי מדינות ערב ערבים !!! אם היינו יהודים לא היו עושים בנו שמד !!! הכיצד יעולל יהודי ליהודי כדבר הזה !!!! כן אנחנו ערבים עבריים המחזיקים בדת משה ובני ישראל מבני יעקוב !!! לא יהודים ולא בטיך !!