הייתי עושה זאת שוב

אי-ציות אזרחי הוא חלק לגיטימי ולעתים הכרחי בכל מאבק לשחרור, יותר משאני פוחדת מכליאתי אני חוששת מלאטום את לבי – מתוך נאום שנשאה היום בביהמ"ש הפעילה הפמיניסטית עדי וינטר, שנעצרה בהפגנה נגד עסקת הטיעון של משה קצב ועלולה להישלח לכלא לפניו
עדי וינטר

הבוקר (חמישי) הורשעה הפעילה הפמיניסטית עדי וינטר, אחת מהמפגינות נגד עסקת הטיעון שהציע מזוז לקצב, בהתקהלות אסורה. השופטת הדסה נאור גזרה עליה שלושה חודשים על תנאי לשלוש שנים וקנס בגובה 3,000 שקלים או שלושה חודשי מאסר בפועל. ההפגנה, שהתקיימה ביוני 2007 בכיכר רבין בתל אביב, אורגנה על ידי קואליציה של 23 ארגוני נשים בתגובה להצעתו של מזוז לקצב כי יודה שניהל רומן עם א' תמורת ביטול האישום באונס. בסיום ההפגנה, חסמו יותר מאלף מפגינות את כביש אבן גבירול – שש מהן נעצרו, אחת קטינה. נגד כולן הוגש כתב אישום, ורק משפטן של שתיים מהן עדיין מתנהל.

בעקבות מאבק ארוך של ארגוני הנשים הוגש בסופו של דבר כתב אישום במשפט קצב, ונגזרו עליו שבע שנות מאסר בפועל. הערעור יידון בעליון באמצע אוגוסט וכרגע הוא חופשי ולא מוטלות עליו שום מגבלות.

עדי וינטר ועו"ד גבי לסקי בבית המשפט המחוזי בת"א, 07.07.11. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

וינטר נשאה היום דברים בבית המשפט השלום בתל אביב, הרי הם לפניכם/ן:

לאחר שהורשעתי, זה השלב בו מצופה ממני להביע חרטה ולבקש להקל על עונשי, הרשו לי לעשות זאת כי הרי אני לא חפה מחרטות.

אני נשפטת בעקבות הבחירה שלי להפגין כנגד עסקת הטיעון עם קצב, ששבה והשתיקה נשים שבאומץ רב קמו והרימו את קולן. כפעילה פמיניסטית לזכויות אדם ושחרור בעלי חיים, אני רואה את משפט קצב כדוגמא אחת מתוך אינספור, המשקפת חברה חולה המדכאת את החלש באשר הוא, יום יום, שעה שעה.

כאשה בעולם גברי, אני חיה במקום שבו אני לא מרגישה בטוחה בעיר שלי, ברחוב, בחדר המדרגות ואפילו לא בביתי. אנחנו חיות במציאות בה נשים עוברות הטרדות על בסיס יום-יומי, חיות תוך התעסקות אובסיסיבית באיך שהן נראות, מציאות המעצבת אותנו כשותקות וחסרות אונים. חברה זו מזכירה לי שוב ושוב את מקומי ותפקידי בעיניה.

מי מאיתנו שיושבת כאן היום, מרגישה באמת שהיא בסדר, מספיק יפה, מספיק חכמה, מספיק טובה?

יחד עם זאת אני תמיד מזכירה לעצמי שגם כאשה, יש לי פריווילגיות. כיהודייה במדינת ישראל, אני חלק מעם כובש. אם אני רוצה בכך או לא, יש לי פריווילגיות, כמו היכולת להיאבק ולשלם מחיר נמוך יותר. זה לא מובן מאליו שאני יודעת לקרוא, שיש לי מים זורמים ואוכל. רוב האנשים בעולם לא זוכים לכך. גם כבת אדם יש לי פריוויליגיה עצומה ובלתי נתפסת מול מיליוני בעלי החיים שמעונים, מנוצלים ונשחטים כל יום עבור כל גחמה אנושית – מחובתי לשמש להם קול. עם הפריווילגיות האלה באה אחריות. האחריות להיאבק ביחד עד לשחרורם ושחרורנו.

אי-ציות אזרחי הוא חלק לגיטימי ולעתים אף הכרחי בכל מאבק לשחרור. אף אחד לא רוצה ללכת לכלא. גם אני חוששת, אבל יותר משאני פוחדת מכליאתי אני חוששת מלאטום את לבי. אני מרגישה לבד עכשיו, אבל אני יודעת שאני לא, כפי שהיינו יחד באותה הפגנה. הפגנה מדהימה שגרמה לי להרגיש גאה על כך שאני חלק מתנועה שמצליחה להביע כזו סולידריות. אנחנו עומדות כאן, אחת אחרי השנייה, עשור אחר עשור, מאה אחר מאה, עומדות וצועקות, לא עוד, לא בשמי, לא אשתוק ולא אסובב את המבט אל מול דיכוי.

אחת אחת על דוכן העדים עומדת וצועקת "לו ניתנה לי האפשרות, הייתי עושה זאת שוב!".

יש בי חרטה. חרטה על כך שאם אני עומדת למשפט היום, כנראה שלא עשיתי מספיק. כל עוד אנחנו חיות בחברה שבה נשים מוטרדות וחיות עם דימוי עצמי נמוך, כל עוד יש כיבוש, כל עוד בעלי החיים נמצאים בכלובים, לא עשינו מספיק ויש עוד הרבה עבודה לפנינו.

אם יחליט בית המשפט לשים אותי מאחורי סורג ובריח, ולו בשל אי תשלום קנס אשר יבחר להטיל עלי, אתמודד. גם שם אמצא דרך לתרום לשינוי חברתי. איני רוצה לתת לחשש לגבור על עשיית הדבר הנכון. עונשיה של החברה מזעריים בהשוואה לפציעות שאנו גורמים לנפשינו כשאנו מסבים את מבטינו.

באותו ערב, היינו ביחד נשים וגברים שבאו באופן ספונטני לתמוך ולהיות סולידריים ולהביע הזדהות. זאת הייתה אחת מהפגנות הנשים המעצימות ביותר שנכחתי בהן ואני גאה להיות חלק מתנועה שמצליחה לייצר אווירה כזו.

ארגוני הנשים בישראל מסרו בתגובה: "מערכת המשפט התייצבה היום לצדו של אי-הצדק. זהו מסר מסוכן לציבור, לפיו מפגינות נגד עברייני מין צפויות למאסר. נמשיך לפעול נגד עברייני מין בכירים דוגמת קצב, לא נוותר על המאבק, נמשיך לשלם את המחיר גם אם הוא גבוה. כיצד יכולות נשים לשים את מבטחן במערכת משפט אשר מאפשרת לעבריין מין מורשע להסתובב חופשי, בעודה גוזרת עונש חריף ובלתי מידתי על פעילה שהפגינה למען מיצוי הדין עמו?

"במדינה שבה ביטחונן של נשים הוא הפקר, מחאה אינה רק לגיטימית אלא אף הכרחית. החלטת בית המשפט מהווה הפללה של מחאה ציבורית לגיטימית, ושולחת מסר חמור לציבור הנשים בישראל – מוטב לכן להיות ילדות טובות ולהיזהר בארגון הפגנות נגד עברייני מין".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שבי

  בואי תסבירי לנו עדי, או מישהי בשמה, מדוע על המערכת לחוס עליך, אבל לא לילדה בת 17 שהפגינה נגד ההתנתקות וחסמה כביש.

 2. שני

  גם לבדיחה יש גבול הטעם הטוב!

 3. אפרים קוסובסקי

  1. אף אחד לא טען שהמערכת צריכה לאסור ילדה בת 17 שהפגינה נגד ההתנתקות. זאת אומרת, אולי טענו את זה, אבל לפחות לא כאן.

  2. בכל זאת, יש הבדל. ההתנתקות היתה החלטת ממשלה לגיטימית. היא אמנם היתה טעות, אבל לגיטימי לגוף נבחר לעשות את הטעות הזאת. אונס, לעומת זאת, הוא לא פעולה לגיטימית. להשוות השוואה מוחלטת בין המחאות זה להשוות השוואה מוחלטת בין המעשים, והשוואה כזאת היא מקוממת. להפגין נגד אנס זה לא להפגין נגד זכותו של השלטון לאכוף החלטטה דמוקרטית, ובכך לערער על המונופול שלו על הכוח.

  3. למרות כל האמור, היתה באמת התייחסות מחפירה לנערים ונערות שהפגינו נגד ההתנתקות.

 4. אלכס קון

  אתה מתפרץ לדלת פתוחה

 5. יפתח

  אין בישראל זכויות מחאה מתקדמות. וסוציאליסטים ימשיכו לאכול על זה חרא. לא כזה רחוק פה מהמדינות מסביב. אבל אל תלכי לכלא,
  אנחנו נשלם את ה3000 שקל.

  אין פה משחקי כבוד, הולכים לכלא רק אם זה משרת את המטרה, לא כדי לשמור על מצפון. לאף אחד אין ספק מי את, וחלק מהמאבק שלנו זה לשחרר את אלה שהממסד ניטפל אליהם ( הם לא יכולים להכניס את כולנו לכלא ).

  אין רומנטיקה בכלא. וזה לא אומר שהממסד מחנך אותך. להפך, אנחנו משתכללים. נמשיך לחסום כבישים, וכשיאיימו עלינו בכלא, נשלם ביחד את הקנסות.

  צריך להפסיק ללמד את הצעירים שלהכנס לכלא בצבא או באזרחות זה התנגדות. זה מאיים ומצמצם על אלה שלומדים מהפעילים הותיקים.

  בכל מקרה, מה שתחליטי, אם צריך עזרה. אני ואחרים שאת לא מכירה נמצאים מסביב. אנחנו נאבקים מאבקים שונים, אבל את כולנו מדכאים בכוח.

 6. עמית

  מה יעשה אותך יותר צודקת אם תשבי בכלא 3 חודשים, לבין אם תשלמי את ה-3000 שקל האלה?
  המטרה כמובן הייתה צודקת (השאלה אם המטרה המוצדקת הצדיקה את האמצעי – והתשובה של השופטת היא: לא), אבל מה בין זה לבין להכנס לכלא?

  אני מבין את הצורך להרגיש לוחמת חופש, מרטיר למען המטרה, וכך הלאה. אבל באמת שזה קצת מביך. עשית את שלך, עכשיו תחפשי איזה ארגון פמינסטי שישלם עבורך את הקנס.

 7. שירלי

  הרי הדתיים והימין ההזוי מחזיק את המדינה בביצים כבר שנים, בשטחים הם הם עושים כבשלהם, החרדים מרימים את ירושלים כל פעם שהרב שלהם שורק במשרוקית, מאה שערים מסוכנת יותר מדאון טאון דטרוייט
  אבל אף אחד לא נוגע בהם, כשמזמנים "רב" גזעני לחקירה הוא משתין עליהם בקשת שלושה חודשים וכשלבסוף לוקחים אותו לחקירה ןמשחררים אותו תוך עשרים דקות
  אלפים יוצאים לרחובות, משהו מהם ישב בכלא ? לא כל שכן 3 חודשים ? על מה לכל הרוחות את מיללת ?

 8. דרור בל"ד

  שואל עו"ד יוסי דר:
  "הייתכן שכל הפרשה, שהועמדה על ראשה עקב התנהלותו של מזוז, חזרה לעמוד על רגליה בגלל הימור מטורף של קצב וסירובו לחתום על עיסקת הטיעון החלומית שהוצעה לו?

  האם הפרקליטות ותהליך קבלת ההחלטות בכל הפרשה הנוראה הזו יעמדו לביקורת ובדיקה אובייקטיבית?

  האם התנהלותו השערורייתית והחובבנית של מני מזוז תיבחן במסרקות ברזל כפי שמתחייב הדבר"?
  מתוך: "ומה העונש של מני מזוז"?
  http://yossidar.wordpress.com/2010/12/30/%D7%95%D7%9E%D7%94-%D7%94%D7%A2%D7%95%D7%A0%D7%A9-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%A0%D7%99-%D7%9E%D7%96%D7%95%D7%96/

  טעה הפרופסור המכובד ג'אד נאמן כשהכריז על הרב ליאור ועל חסידיו כאויבי הדמוקרטיה והציבור. הגדישו את הסאה אלה שהזדעזעו מפריצת כמה מהם אל מי הביוב הטריטוריאלים של המוסד הציוני-אשכנזי המכנה עצמו בית המשפט הגבוה לצדק. אויבי הציבור הם לא דב ליאור והאנסים השפלים אלא אלו הנושאים את רוממות הצדק בגרונם ומעניקים, בכח הריבון, את האפשרות לאנסים חדשים לבצע את זממם.

  כשם ש"תורת המלך" אינו אלא האידאולוגיה הציונית-אשכנזית עצמה, כך מני מזוז אינו אלא משה קצב. החלטת בית המשפט אינה מהווה הפללה של מחאה ציבורית לגיטימית, אלא הפללה של השופטת עצמה. המסר החמור לציבור הנשים בישראל – מוטב לכן לנהוג בדרכי חסידיו של דב ליאור ולהכריז מלחמה על מערכת בתי המשפט.

 9. גדעון טף

  אני באמת חושב שזה קצת מגוחך להגיד שמערכת הצדק יותר מיטיבה עם קצב מאשר עם וינטר.
  היא קיבלה מאסר על תנאי, הוא קיבל כלא לשנים רבות אותם יתחיל לרצות אחרי שערעורו לא יתקבל.
  אני בטוח שהוא היה משלם הרבה כסף כדי להחליף גזרי דין.

 10. הפגנה נגד פושע מורשע

  או הפגנה בעד פשע אנטי הומני נגד חוק ישראל ונגד חוק בינל"א ומעשים נפשעים נגד בני אדם.
  אך מה לך ולשכמותך ולהבנה של מצב או של עובדות ומציאות.התורה הכבוד הקנאות וייצר הרצח ההרס ושנאת השווא ממוקמת אצלך,בלית ברירה ,ראשונה במנגנון המובנה קלוקל.

 11. חרטא ברטא

  "להפגין נגד אנס זה לא להפגין נגד זכותו של השלטון לאכוף החלטה דמוקרטית, ובכך לערער על המונופול שלו על הכוח"….

  אבל ההפגנה לא היתה "נגד אונס" או "נגד קצב".

  אלא:

  "אני נשפטת בעקבות הבחירה שלי להפגין כנגד עסקת הטיעון עם קצב, "

  ההפגנה היתה נגד החלטת הפרקליטות והיועמ"ש ללכת לעסקת טיעון עם משה קצב.

  עד כמה שזכור לי, הפרקליטות היא עדין גוף ממשלתי לגיטימי שהגיע להחלטה שבג"ץ עצמו קבע שהיא מידתית, סבירה ונעשה בסמכות.

 12. שבי

  קודם כל, לא כל עצורי ההתנתקות זכו לחנינה. חלקם זכה לחנינה רטרואקטיבית (מה שזה כבר שווה), וזאת אחרי שהיו עצורים במעצר או אף במעצר מנהלי (אם מדובר בפעילי ימין מוכרים), במשך תקופה רבה וחלקם ריצו עונשי מאסר משמעותיים.

  שנית, לא מדובר היה בהפגנה "נגד אנס" (למה צריך להפגין נגד אנס? האם לא מדובר בעבירה מוכרת בספר החוקים הישראלי?) אלא בהפגנה נגד עסקת טיעון, שהיא אולי שנויה במחלוקת, אבל תקינה בדין לעילא ולעילא. ללא ספק, שנויה במחלוקת הרבה, הרבה פחות משהיתה ההתנתקות (אפרופו "החלטת ממשלה לגיטימית").

  ושוב אשאל, למה עבריינים מהצד השמאלי הם גיבורים גדולים, ומהצד הימני הם מורדים, פורקי עול וסמכות, ואולי גם פאשיסטים מסוכנים? הכבישים שנחסמו הם אותם כבישים, ההפרעה היא אותה הפרעה, העבירה היא אותה עבירה.

 13. Diogenes

  Adi, your intentions are noble, but you miss the point: as long as Israel refuses to adopt a Constitution, you and any other citizen do not have any rights and the State does not have any obligations.

  A vividly telling example is Minister's Benizri, before he took residence in prison, statement: "Even if the proposed Constitution will include only the 10 Commandments, we will be against it !"

  This is the crux of the problem, Veedakh zeel gmor !

 14. גרי רשף

  אם אני מבין נכון- אי ציות אזרחי מתייחס לסירוב להתגייס או סירוב לשלם מיסים ואפילו סירוב להתפנות ממקום שהוצא צו המחייב לפנותו; אך מה הקשר של זה לחסימת כביש בו נוסעים אזרחים חפים מפשע?

  לפי ההגיון הזה- גם אנשי "תג מחיר" יכולים לטעון שפגיעה בערבים היא "אי ציות אזרחי".

 15. רותם

  עדי היקרה
  חשוב לי שתדעי שגם אנשים שלא מכירים אותך אישית (כמוני) איתך במאבקך הצודק!הדברים שכתבת מעוררי השראה וגורמים לי לרצות לצאת עכשיו לרחובות ולהלחם יחד איתך.מה שכתבת על בעלי חיים כל כך נכון, הלוואי שעוד אנשים יבינו זאת. גם מרחוק- אני איתך! תודה על היותך את.

 16. xemmagoldielox

  Honey, you are the one barking at the wrong tree.
  France and the US both have constitutions, will that stop a rapist from running for president of France, or will it send former US rapist- presidents to jail?
  state power is state power, and in it, the boys club will defend itself, regardless of the existence of a constitution.

 17. אורן

  מניעים צודקים הם לא לגיטימציה לחסום כביש, ועדיף שבית משפט ירשיע מי שחוסם כביש נגד החוק, מאשר לא ירשיע וייתן היתר לאנרכיה. מה השלב הבא? להתבצר עם חומרי נפץ בתוך התחנה המרכזית עד שירשיעו את קצב בלי אפשרות לחנינה? מילא, אם היה איזשהו בדל רמיזה שהאכיפה על חסימת כבישים היא סלקטיבית, והמקרה הזה הוא חריג לחומרה. אבל נאדה, המטרה מקדשת האמצעים ותו לא. אז לא, יש חוק וחוק צריך לאכוף. אחרת גם אין שום סיבה לאכוף את החוק נגד קצב, לא?

 18. אייל

  שהמשטרה סירבה לחסום את הכבישים ליד כיכר רבין בעצמה (מה שמקובל בכל הפגנה המונית בכיכר). זאת מכיוון שהיא לא האמינה (או לא רצתה להאמין) שזו הולכת להיות הפגנה גדולה. למעשה, עדי משלמת על השוביניזם וחוסר הראות של המשטרה.

 19. זהבה

  לא כל גבר שהוגשה נגדו תלונה על אונס הוא אנס.

 20. יודה

  בברכת 'כל עוד לא כולם חופשיות וגו׳'…