בגנות הסימטריה הקדושה

בעקבות האמירות האחרונות המתריעות מפני מלחמת אזרחים, וחיקו המיוזע והנוח של הקונצנזוס הישראלי
איתמר זינגר

שוב ניצתה לרגע סערה זוטא סביב המונח המשוקץ "מלחמת אזרחים", שהוא כידוע הס מלהזכיר בקרב חוגים שפויים ומיושבים בדעתם. הפובליציסט יונתן שם-אור כתב רשימה בשם "הגיע זמן הדם" באתר mysay, ובמאי הקולנוע יהודה ג'אד נאמן התבטא בנושא בראיון לרדיו. שניהם התריעו בלשונם המושחזת על הסכנה הממשית למלחמת אזרחים בלתי-נמנעת בין ימין לשמאל, שלגבי תוצאותיה נחלקו דעותיהם. שתי האמירות הביאו בעקבותיהן (כצפוי) נחשול של תגובות וטוקבקים, כולל הגשת תלונות במשטרה על ידי ח"כים וארגונים שונים.

ביום חמישי האחרון (07.07), ראיינה אילה חסון ברשת ב' את נאמן ואת ח"כ דוד רותם, אשר הפנה זה מכבר מכתב לשר המשפטים ובו דרש לפרק את צוות הפרקליטות בראשות שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה. בדו-שיח הרדיופוני, שהידרדר עד מהרה לצעקות וגידופים, הטיחו הניצים איש ברעהו האשמות קשות: רותם האשים את נאמן בהסתה למלחמת אחים, ואילו נאמן תקף את התערבותו של רותם בחקירת הרבנים שהמליצו על הספר "תורת המלך", אשר מתיר במצבים מסוימים את דמם של גויים, כולל ילדים ותינוקות. חסון תפסה כמובן עמדה "ניטרלית", הסולדת מעמדות קיצוניות מצד זה או מצד זה. לשווא דחק בה נאמן שוב ושוב לבחור בעמדה מוסרית יותר, אך היא התבצרה בעמדה של משקיף או"ם. גם הזמר מיקי גבריאלוב שנכח בשידור הביע את סלידתו מהקיצוניות בשני הקצוות.

"הסימטריה הקדושה", אותו מקום טוב באמצע, היא העמדה הרווחת בקרב רוב-רובו של הציבור, על הוגיו ומנהיגיו.

הרי לכם פרי-הבאושים המתקתק של הרלטיביזם הפוסט-מודרני. רצח תינוקות גויים בשם תורה מעוותת עומד על אותו מישור כמו התנגדות אלימה לעריצות הגוברת של מיעוט משיחי, הרומס ברגל גסה את ערכי היסוד של מדינת חוק דמוקרטית. לא עוד בחירה בין מוסרי ולא-מוסרי, בין טוב לרע, בין אמת לשקר, שהרי כל אלה מקסם-שווא המה. הלוא הכול יחסי, העיקר לא להיתפס באחד הקצוות "הקיצוניים". נסתופף כולנו בחיק הקונצנזוס החם של האמצע, ונצקצק בלשוננו בכל פעם שנביא זעם אחוז סלידה וייאוש מהמצב מתריע מפני האסון הקרב.

האם לא משחר נעורינו הלעיטו אותנו במנטרה שבגלל שנאת חינם חרבו בית-המקדש הראשון והשני? מה בכלל מבינים ההיסטוריונים ההזויים שמספרים לנו ששניהם חרבו בגלל מרידות חסרות-סיכוי באימפריות אדירות, בבל ורומא. מה הם שווים מול עדותו הניצחת של רבי יוחנן לפיו "על קמצא ובר קמצא חרבה ירושלים". אל תעלו אפילו על דל שפתותיכם את "מלחמת האחים" הנוראה שעלולה להחריב את הבית השלישי. גם אם ניאלץ להעלים עין מפוסקי הדור המתירים דם גויים, גם אם ניאלץ לוותר על כל ניסיון ללכוד ולהביא לדין את מציתי המסגדים וכורתי הזיתים, גם אם נשקיף בעיניים כלות כיצד אובדים הסיכויים לאיזשהו הסדר אפשרי בארץ שסועה זו.

ומעל לכל, שלא תעזו לערוך השוואות עם תהליכים דומים שהתרחשו באיטליה או בספרד הפאשיסטיות, שלא לדבר על גרמניה הנאצית. לנו זה לא יקרה, שהרי רובנו אנשים מתונים וסולידיים, שסולדים מחמומי-המוח שבשני הקצוות.

הכותב הוא פרופסור אמריטוס בחוג לארכאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת תל אביב וחתן פרס א.מ.ת בתחום מדעי הרוח

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רוני

  אני מסכים לגמרי עם המאמר, פרט למשפט "רצח תינוקות גויים בשם תורה מעוותת".
  תורת ישראל, ואני חילוני גמור, לא מעוותת. היא דבר נפלא ונאור על פי רוב. רצח תינוקות הינו הדבר המעוות, הפרשנות של רבנים שלקחו לעצמם בעלות על האלוהים, הדת והפרשנות היא דבר מעוות.

 2. איתי

  אני מסכים, משום שאני בעצמי מחזיק בדעה דומה 🙂

  על הפלטפורמה הזו אפשר גם להשוות בין ליאור לבין ספירו. לא רק סימטריה קדושה, אלא גם שוויון שלא-קיים. כולם שווים בפני החוק, אדיאולוגים תיאורטיים יקירי המשטר ושמאלנים מוקצים. האסטתיקה של הסימטריה מביאה להיקסמות מכך שכולם בני אדם, שבאופן תיאורטי לחלוטין זכאים לאותן זכויות ואותן חובות (אף על פי שהמציאות נוגדת את התיאורטיה הזו בשלמותה).

 3. דרור ק

  בשלושים השנים האחרונות אירעו כמה וכמה פיגועי טרור מצד פעילי ימין נגד ערבים ונגד יהודים פעילי שמאל. הבולטים שבהם הם רצח אמיל גרינצווייג, פיגועי "המחתרת היהודית", הטבח במערת המכפלה, רצח ראה"מ יצחק רבין, הפיגועים של ג'ק טייטל, הפיגוע של נתן-זאדה בשפרעם והיו עוד. אני לא מצליח להיזכר באלימות דומה מהצד השמאלי של המפה הפוליטית. חוק העונשין קובע שהסתה לאלימות היא לא כל אמירה, אלא אמירה שלגביה יש סיבה להניח שתוביל לחבלות בגוף או לאבדות בנפש. מניסיון העבר עולה שההתייחסות לאמירות קיצוניות מן הימין צריכה להיות חמורה יותר. העובדה שאנשי ימין מסרבים להיחקר במשטרה, ושההפגנות של תומכיהם מסתיימות בשני ערבים ירושלמים מאושפזים פצועים ונזק רב לרכוש ציבורי, רק מחזקת את ההנחה שאמירות קיצוניות מצד ימין הן מסוכנות (אנשי שמאל שזומנו לאחרונה לחקירות בעניינים דומים התייצבו במשטרה בלי לחולל מהומות). לכן כל הדרישה לסימטריה ול"איזון" היא מופרכת. טפיחה על השכם יכולה להיות מחווה ידידותית או עברה פלילית. תלוי מי החובט ובאילו נסיבות. אם "טפיחות על השכם" של פלוני מסתיימות תמיד בפציעות קשות, אין הוא צריך להתפלא שנזהרים מפניו הרבה יותר מאשר מאחרים. אם הוא חובט באנשים במטרה לפגוע בהם, וגם מצליח, הוא לא צריך להתפלא על כך שטענת "טפיחה ידידותית על השכם" לא מתקבלת כהגנה.

 4. ריקי - דתל"שית ברוך השם

  אתחיל ואומר שאיני חושבת שהכותב התכוון לומר כי תורת ישראל כולה מעוותת, אלא שתורתו של כותב "תורת המלך" מעוותת.
  אבל חוששתני שההנחה כי תורת ישראל היא דבר נפלא ונאור אין לה כלל על מה להסתמך. ייתכן והייתה כזו בתקופת התנ"ך או המשנה, אבל עולם הערכים שלה אינו יכול להיקרא נאור, אלא אם מתעלמים מחלקים שלמים בתוכו.
  לצערי, צודק כותב ספר הזוועות כי על פי ההשקפה היהודית הגוי נחות ליהודי, יש על כך איזכורים רבים בהלכה (כולל הפסיקה כי לא מחללים שבת על מנת להציל גוי). כמובן שמעמד האשה נחות גם הוא לעומת הגבר היהודי, היא פסולה לעדות (כמו חרש שוטה וקטן), ללימוד תורה, לשררה – ואמורה לשכון בירכתי ביתה. את מעמד ההומואים בהלכה – אני מניחה שאתה מכיר.
  בקיצור – נאורות, אם היא מגיעה ליהדות (כמו אצל היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית, מגיעה דרך ההומניזם המערבי ולאו דווקא צומחת אינהרנטית מתוך הדת היהודית.
  חפש כל סקר הבודק גזענות ודעות קדומות – הדתיים והחרדים תמיד מככבים באחוזים גבוהים כמצדדים בדעות גזעניות – וזה לגמרי לא מקרי.

 5. יונתן

  היא נובעת מכך שרוב האנשים מבינים שלאנשים בימין ובשמאל אמורות להיות אותן זכויות וחובות.

 6. דרור בל"ד

  אין דין השוואה לא תקפה כדין התעלמות מוחלטת מעובדות. השוואה לא תקפה היא הסחת דעת מההשוואה כן תקפה, למשל השוואה בין דב ליאור לבין חנין זועבי (כפי שעשה הציוני חה"כ יריב לוין) לעומת השוואה בינו ובין אהוד ברק. בעוד השוואה לא תקפה היא הסחת דעת, התעלמות מוחלטת מעובדות היא זריית חול בעיניים.

  הפרופגנדה הציונית, שכל כולה הסחת דעת וזריית חול בעיניים תוך שילוב מושכל ביניהן, זורה חול בעיני הציבור באמצעות זריקת שמות כמו ראאד סלאח, בשארה, זועבי, שטרנהל, ד"ר איל ניר, ועכשיו גם ג'אד נאמן. המטרה היא כמובן הסחת הדעת. במקום לדון בקשר בין תורת ישראל לבין הצדקת הפרויקט הציוני ובחלקו המכריע של קשר זה בכל הנוגע למערכת המשפט הציונית, עוסקים הציונים בסוגייה מדוע לא התייצב כבוד הרב לחקירה כפי שנדרש ממנו. כך אפשר, כעורב המתהדר בנוצותיו של טווס, להתהדר במדינה יהודית ודמוקרטית.

 7. נפתלי אור-נר

  הידרדרותה המוסרית של המדינה לכיוון הפשיזם, מחייבת כל בעל דעה ועמדה המבין את המדרון החלקלק בו אנו גולשים, לנקוט עמדה אקטיבית בניסיון לבלום – או לפחות, להאט – את תהליך ההידרדרות המסוכן הזה.
  על כל בעל דעה כזו להודיע, קבל עם ועולם, כי אין לו כל כוונה למלא אחר חוקים הפוגעים בעקרונות דמוקראטיים ברורים, ולשלם את המחיר שמהלך מעין זה יתבע ממנו. רק מהלכים כוחניים כאלו יש להם סיכוי

 8. מאור

  מדינת ישראל דמוקרטית מאי פעם בעבר. מדינת ישראל דמוקרטית מאי פעם בעבר. ועוד משהו- מדינת ישראל דמוקרטית מאי פעם בעבר. "תורת המלך" מחוויר ביחס למחתרת היהודית (שאשכרה הרגה אנשים חפים מפשע כדי להרתיע, לא דנה בהצדקה תיאורטית לעשות כן במדינת הלכה עתידית), גם לפני חוק וועדות הקבלה ערבים לא התקבלו ליישובים קהילתיים ולמושבים. הפגנות מפוזרות בפחות כוח מבימי "יום האדמה". מי שסבור שצה"ל שמר בעבר יותר על חיי לא-מעורבים, מוזמן לעיין בפרשות דניאל פינטו, כפר קאסם וקיביה. מי שחי בארץ בשנות ה-80' ולפני כן יכול להעריך האם אז אוניברסיטה ישראלית היתה בכלל שוקלת לא להשמיע את ההמנון בגלל סטודנטים ערביים שלה. אפשר להמשיך לגבי יחס לדת ולשטחים, אך הכיוון ברור. אין שום מקום לדבר על "גלישה של המדינה לכיוון פשיסטי". כל מוסדות המדינה גולשים לכיוון דמוקרטי, וזה מפריע לחלק מהיהודים. אפשר לדון מדוע, אבל לזעוק על פשיזם זו הטעיה. בפרט אם היא הטעיה עצמית.

 9. שחם

  בל שמאמר מעולה ובעל העמקה היסטורית רלוונטית זוכה לתגובות כה מטופשות נוסח דרור בלא"ד מחד ,ומולו מאור המחשיך.איך אפשר להתיחס לתגובת הכנסת ל"כהניזם" של שנות ה80 כליברלית פחות מ"ניצחונותיהם" הגזעניים של האדונים בןארי את אריאל את כץ הגוררים אחריהם את הכנסת כולה ואיתה את כולנו,רק ל"מאור" פתרונים.ומאידך האדון דרור המסרב לראות בעצם יכולתו כאזרח יהודי חופשי לשפוך את כל מלל ההבלים על התנועה הציונית (כן עם כל מליוני העוולות שיצרה ועוד תhצור בעתיד) את ההוכחה הברורה לנסיון ההרואי ליצור כאן משהו נכון ובעל חזון,גורמת לרוב הציבור ל"שבור" לצערנו ל"מרכז".האם בגלל "רפובליקת וייאמר"??? האם בגלל אלטלנה???? בקרוב מאד מימלא נלמד זאת ובגדול על בשרנו האומלל.

 10. דרור ק

  בסיכומו של חשבון, ישראל היום היא הרבה יותר דמוקרטית ממה שהייתה בעבר. זה לא אומר שלא צריך להיות מודאגים מתופעות מסוימות. אנחנו כבר יודעים שמגמות יכולות להשתנות בהרף עין.