החרם לא נגמר בסופר

אין קל מלהחרים את יקבי ברקן או את בייגל בייגל, אבל ניצול הכלכלה הפלסטינית בידי ישראל הוא סיפור רחב הרבה יותר מסיפורם של כמה מפעלים בהתנחלויות. קריאה להרחבת תחום המאבק
אילת מעוז

נדמה שהקריאה לחרם מעולם לא הייתה מקובלת יותר בחוגי השמאל והמרכז הליברליים. צדק מי שהתריע בפני חברי הכנסת של הימין, שבניסיונם לשלול את החרם רק הגבירו את תופעת החרמות. החרם על מוצרי התנחלויות הוא מתבקש, אחרי עשרות שנים של מדיניות ישראלית שמתעקשת להמשיך ולהעמיק את כיבוש השטחים והעם הפלסטיני, בלי קשר להשתנות המציאות הפוליטית וחילופי שלטון. בדיוק כפי שהמילה נכבה מעולם לא היתה שגורה כל כך בפי המוני בית ישראל לפני שהצעת החוק של ח"כ אלכס מילר הכניסה אותה ללקסיקון.

אולם חרם על ההתנחלויות בלבד לוקה בחסר, משום שהוא מתעלם מהמציאות הפוליטית שיצרה ישראל ומההיבט הכלכלי של הכיבוש נגדו הוא יוצא. הסיבה לכך היא ההצלחה הגדולה של ממשלות ישראל בטשטוש הקו הירוק, שהוביל לחוסר היכולת להבחין בין כלכלת ישראל לתעשיית הכיבוש. תאגידים ישראליים ובינלאומיים מרוויחים מהכיבוש. למעשה, קשה למצוא חברה ישראלית שאינה מעורבת בכיבוש במישרין או בעקיפין, הן בשל ריכוזיות המשק הישראלי והן בשל הרווחים שמציע מצב הכיבוש: הטבות ממשלתיות, גישה לאדמות ולמשאבים ושליטה בשוק סחורות ועובדים שבוי.

מתנחל ממודיעין עלית צופה לעבר בלעין, יולי 2011. חוסר יכולת להבחין בין כלכלת ישראל לתעשיית הכיבוש. צילום: אן פאק / אקטיבסטילס

הקריאות הראשונות לחרם על מוצרי התנחלויות הופיעו כבר בשנות השמונים. מוצרי צריכה הנמכרים בכל מרכול: סלטי שמיר, טחינה אחווה ופטריות תקוע היו רק חלק ברשימה ארוכה של מוצרים שעל הקונה הישראלי להימנע מרכישתם אם ברצונו לשמור על מצפון נקי. במקביל לקריאות לחרם, נשמעו לאורך כל השנים טענות בדבר ההפסד הכלכלי שהכיבוש גורם לישראל. "כסף לשכונות ולא להתנחלויות", צעקו בשלום עכשיו, בעודם מגלים חוסר עניין אנדמי בסוגיות מעמדיות ובצדק חברתי. מכוני מחקר רציניים, ובראשם מרכז אדוה, הוציאו דו"חות מפורטים המדגימים את ההשקעה הניכרת של ישראל מעבר לקו הירוק. סוציולוגים כמו דני גוטווין התריעו על כך שמדינת הרווחה בישראל חיה ונושמת רק בהתנחלויות, בעודה מנותקת ממכשירי ההנשמה בכל איזור אחר.

עמדות אלו מתבססות על ההנחה הבעייתית שלו רק היו אזרחי ישראל יודעים לאן הכסף שלהם זורם, מיד היו מתרעמים ודורשים לסיים את הכיבוש. עשרות שנים של הסברים מלומדים כאלו לא איששו את הטענה. להפך. התמיכה במפעל ההתנחלויות רק צמחה ממערכת בחירות אחת לשנייה, ואזרחי ישראל מתעקשים שלא להבין את המסר. הם מפנים את זעמם כלפי טייקוני הקוטג' במקום נגד הקוטג'ים בהתנחלויות.

לא בכדי כשלו אזרחי ישראל מלהבין את ההפרדה המלאכותית בין ההתנחלויות השבעות שמעבר להרי החושך לבין הבורסה בתל אביב. את עקומת ההפסד מהכיבוש אפשר לקרוא בקלות גם כרווח: רווח שאינו מתחלק שווה בשווה בין אזרחי ישראל, אלא זורם לכיסיהן של הדמויות הבולטות ביותר במשק הישראלי. כל השקעה בבנייה בהתנחלות לא רק באה על חשבון מישהו, אלא גם מעשירה מישהו, בדרך כלל את מי שכבר היה עשיר מקודם. כך התהפכה המשוואה: מהפסד לרווח; מטענה כללית על עושק לטענה ספציפית על ניצול.

ניצול הכלכלה הפלסטינית בידי ישראל הוא סיפור רחב הרבה יותר מסיפורם של כמה מפעלים בהתנחלויות. למעשה, פרויקט המחקר "מי מרוויח מהכיבוש" של קואליציית נשים לשלום מצא כי תעשיית ההתנחלויות כולה לא מכניסה מספיק כדי לקיים אפילו את ההתנחלויות עצמן.

הכסף הגדול באמת זורם דרך פרויקטי הבנייה המסיביים, פיתוח התשתיות האינסופי, גזל משאבי הטבע, ניצול כוח העבודה הפלסטיני וכמובן תעשיית הביטחון העצומה. כל החברות הגדולות במשק הישראלי מעורבות בצורה כזו או אחרת בכיבוש: הבנקים שמלווים למועצות מקומיות בהתנחלויות, חברות התקשורת שמספקות שירותים בהתנחלויות, חברות הבנייה שלא חסרה להן תעסוקה, הארגונים החקלאיים וכל החברות הגדולות במשק שמרוויחות מתנאי גישה מועדפים הן להתנחלויות והן לשוק הפלסטיני השבוי. מנקודת מבט כלכלית, אין ספק שהקו הירוק נמחק מזמן.

הכסף הגדול באמת זורם דרך פרויקטי הבנייה המסיביים, פיתוח התשתיות האינסופי, גזל משאבי הטבע, ניצול כוח העבודה הפלסטיני וכמובן תעשיית הביטחון העצומה

אין קל מלהחרים את יקבי ברקן או את בייגל בייגל. אבל כיצד ניתן להחרים את הבנק? האם צריך לוותר על הטלפון הסלולארי משום שחברת מוטורולה מספקת אמצעי אבטחה היקפית להתנחלויות מבודדות? להפסיק לנסוע ברכבת בגלל שהיא בונה את הקו החדש לירושלים תוך סיפוח אדמות של כפרים פלסטינים מעבר לקו הירוק? התשובה היא לא. גם אי אפשר. ההבנה שאי אפשר להפריד בין כלכלת ישראל לבין כלכלת הכיבוש מרמזת שהמאבק בכיבוש צריך להתקיים גם בזירה הכלכלית.

מאבקים בזירה הכלכלית לא מנהלים רק באמצעות חרם צרכנים בסופר, שיטה אותה כולנו מכירים. בעולם הכלכלי יש גם אמצעים אחרים, יעילים ומצליחים: קריאה למשיכת השקעות מחברות המעורבות בכיבוש, פעילות של ארגוני עובדים וקמפיינים צרכניים נוספים כדי לאלץ תאגידים לצאת מהתנחלויות, תמיכה במדיניות השקעה אתית של משקיעים זרים, והפעלת לחץ על חברות ישראליות ליישר קו עם סטנדרטים של חוק בינלאומי וזכויות אדם. כל אלו אינם "חרם" במובן המקובל של המילה, אבל הכוח שלהם גדול מכוחו של חרם צרכנים לאין שיעור.

זו הקריאה שעל השמאל הישראלי לקרוא היום. זו הקריאה שבכוחה, בסופו של דבר, להביא לסיום הכיבוש.

הכותבת היא רכזת כללית של קואליציית נשים לשלום

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. בועז

  איך הכותבת יודעת ש"צדק מי שהתריע בפני חברי הכנסת של הימין, שבניסיונם לשלול את החרם רק הגבירו את תופעת החרמות." ?
  אני מכיר אנשים שהולכים אם הרשימה של המוצרים על מנת דווקא לקנות אותם.
  מוזר שאחרי יום אחד של החוק הכותבת כבר יודעת לספר שהחוק פוגע כלכלית בהתנחלויות.
  מישהו אמר
  wishful thinking?

 2. אמיתי ס

  חרם של ישראלים על מוצרי התנחלויות לא יפגע כלכלית בהתנחלויות. חרם עולמי על מוצרי ההתנחלויות ועל ישראל בכלל – יפגע גם יפגע, ולא רק בהתנחלויות, אלא בישראל כולה. ואז בעלי ההון פתאום יתחילו לחשב אם האפרטהייד משתלם להם, ואולי יחליטו שלא. ואז תראה פתאום איך ראש הממשלה ביבי, או אריה דרעי, או אפילו איווט ליברמן, מקבל רגליים קרות ומחליט שאולי בכל זאת עדיף לישראל לא להיות מדינת אפרטהייד, אם ברצונה לשרוד. בהצלחה לנו!

 3. כפיר אזולאי

  הנה לכם הסיפור הישראלי במאמר אחד. השכבה האשכנזית, העשירה והמבוססת, זו שגזלה את אדמות הפלסטינים ב48, מחרימה ותוקפת את הישראלים המוחלשים (רוסים, מזרחים, חרדים) שגרים בהתנחלויות. מי עושה את החרם? שחקנים ואמנים מרכז תל אביב ומי ייפגע ממנו אם לא הפועלת הפלסטינית בשילה והפועל המזרחי בברקן והרי זה מה שמעצבן כל כך את 'השמאל' שלנו. בני הקבוצות המוחלשות דרך ההתנחלויות השתחררו מהדיכוי שסיפק להם השמאל ההגמוני ובנו מערכת של דו קיום בכבוד פלסטיני-יהודי מעבר לקו הירוק. האמת הזו מטריפה את ההגמוניה ולכן היא מבצעת טקס טהרה כנגד הקבוצות המוחלשות בחברה, תוך טשטוש הפשעים שהיא ממשיכה לבצע בדיכוי ובגזלת אדמות בתוך קווי 48

 4. איתי

  Let's go fishing, said the fisherman to the worm

 5. מזרחיהו

  החוק הזה פועל בדיוק נגד כל מחרימי המזרחים למיניהם, החל מהקרן החדשה וכלה בתיאטראות כמו הבימה, זה חרם מצויין וזה יום משמח מאוד למזרחים. אני מאוד מקווה שכל המוסדות האלה יפסיקו לקבל תקציבים ושיכניסו את המנהלים שלהם לכלא. וגם שישלמו פיצויים למתנחילים. האשכנזים הקיצוניים משני הצדדים רבים ביניהם ואנחנו המזרחים עלינו רק לשמוח.

  אבל המזרחים שרוצים למצוא חן בעיני האשכנזים ולקבל ג'וב באוניברסיטה בטח ייצאו להביע את הדיעה השמאלנית הנכונה כדי שיגידו עליהם שהם בסדר.

  אני אומר לכם, תשמחו, מישהו מנהל את המלחמה בשבילנו. ככל שייעלמו יותר מהר כל המוסדות האלה שיענו "תומכים" בפלסטינים, כך ייטב לכולנו, כולל לפלסטינים. וגם יישאר יותר כסף מהמדינה לטפל בבעיות בוערות במקום להעניק משכורות של מאה אלף ש"ח לכל מנהלי העמותות ה"חסודות" שממומנות על ידי שונאי היהודים לשעבר, הלא הם האירופאיים.

  שישו ושימחו כי בא יום!

 6. שרי אהרוני

  תודה אילת על ההרחבה של הדיון בנושא החרם על ההתנחלויות. באופן אישי, נראה לי שחשוב להתמקד לא רק בשאלות של מצפון אישי או בתפקיד של ה"שמאל הרדיקלי" שאינני יודעת מיהו ומה הוא מסמל, אלא להסביר גם את המנגנונים הפורמאלים שאפשרו את המצב הזה. במיוחד, נראה לי מעניין להציג בשפה פשוטה את הסכמי פריס והקונספציה של "מעטפת המכס" אשר למעשה מגינה על הכלכלה הישראלית מפני תחרות ומאפשרת לה לנצל משאבים מבלי לשלם עליהם כמעט מס. מה שבאמת מעניין הוא, כמובן, האם ואיך ניתן בכלל להפריד בין שתי הכלכלות- הישראלית והפלסטינית במצב הנתון.

 7. אסף דרעי

  בין כל תרועות הצהלה המזרחיות שלך, אני תוהה – הפלסטינים כנראה אינם "מזרחיים" בעיניך? שמא הם נכללים בקבוצת "האשכנזים הקיצוניים"?
  אם התגובה שלך היתה אירונית, סלח לי. אבל אם לא, באמת מעניין אותי איך אתה מיישם את החלוקה מזרחים-אשכנזים על הכיבוש והשטחים. לפי איזה קריטריון צריכה להיקבע לדעתך ההשתייכות לקבוצת "המזרחים" או "האשכנזים"? לפי תמיכה מסורתית בכיבוש והתנחלות? לפי רווח שמופק ממפעל הכיבוש וההתנחלות?

 8. רמי יובל

  הכותבת מסבירה כיצד המשק הישראלי, ובאופן מיוחד בעלי הממון, נהנים ומתעשרים על חשבון תושבי הגדה המערבית, וזה כמובן חשוב להסביר ולנמק ולזמן את המידע הזה ולעשותו אפקטיבי בשיח הכלל אודות ההתנחלויות ונזקן למדינת ישראל. אבל כאשר הכותבת ממעיטה בחשיבותו של חרם הצרכנים על תוצרת ההתנחלויות ולמעשה מצננת את המחרימים ואת המחרימים בכוח, היא שוכחת את המשל על ציפור ביד לעומת שתים על העץ. את חרם הצרכנים יזמו אנשים חכמים כגון אורי אבנרי (אשכנזי למרבה הצער) ומעטים אך טובים נענו לקריאה. אני יודע שהחרמתי את יין חברון או סלטי שמיר משפיעה רק בשולים על כיסם של גנבי האדמות והכרמים, אבל השםעתה המורלית חשובה והיא מאפשרת לי מדי יום להצביע נגד הכיבוש והדיכוי של העם הפלסטיני וגם לשוחח על כך עם החנווני והקונים. אכן לא בכדי הפשיסטים המנהלים את מדינת ישראל כועסים על החרמת תוצרת ההתנחלויות. הם יודעים שזה אקט סמלי רב השפעה. נא לא לזלזל, גב' מעוז. קוראות וקוראים יקרים, תשובתנו לחוק הדרקוני היא חרם על טובין גנובים המיוצרים על אדמות גנובות בפלסטין! אכן יש שם גם תוצרת ישראל כחול לבן כגון ספרות הלכות (למשל הספר תורת המלך שיוצר בקרית ארבע או המלצות ופסיקות של גדולי "תורה" כמו "הרב" דב ליאור), וכל מי שחפץ להחכים יכול לצרוך אותם להשכלתו.

 9. אוריש

  אני פניתי למנהל ההשקעות שלי על מנת לבדוק אם יש להם שירות אשר מאפשר שהכסף לא יהיה מושקע בהתנחלויות.
  הבעיה היא שהם צריכים הגדרה מה זה מושקע בהתנחלויות. איך ניתן להגדיר?

 10. מזרחיהו

  אם אשכנזים שמאלנים קיצוניים נלחמים באשכנזים ימניים קיוצניים זה טוב למזרחים ולפלסטינים.

  ולרמי יובל האשכנזי החכם אורי אבנרי חשף בזמנו את חטיפת ילדי תימן וראה בעניין מעשה מבורך של הצלת תינוקות מאימהות תימניות , עד היום לא שמעתי ממנו שהוא שינה את דעתו. האיש כנראה אשכנזי מאוד וחכם מאוד אבל יותר אשכנזי מחכם.

 11. עג

  רק הכרעה דמוקרטית תוביל לפינוי התנחלויות וסיום הכיבוש.

  עדיף שתשקיעו את האנרגיה שלכם בלהסביר לעם למה, לדעתכם, עדיף לנו בלי ההתנחלויות במקום ולנסות להטיל חרם על תוצרת ההתנחלויות (חרם שכזה קיים כבר מתחילת שנות ה-90 ונכשל כשלון חרוץ) או חרם בינ"ל על ישראל (מה שהוביל, למעשה, לחוק החרם המתוקשר).

 12. אינה

  אז מפריע לכם שהסירוב להופיע או לממן התנחלויות (שזה בעצם סירוב להפר את החוק הבינלאומי) פוגע בציבור המזרחי או הרוסי שמתגורר שם. וואלה.

  לא מספיק שהמדינה עודדה את האנשים האלה ומשפחותיהם להפוך לשותפים לפשע (!) כנגד העם הפלסטיני, עכשיו הם גם אמורים לשרת אתכם בלגיטימציית התנחלויות?

  אכפת לכם כל כך מהציבור הזה – לפני שאתם חרדים ל"זכות יסוד: צפייה בהצגות הקאמרי", תנו לאנשים מידע בסיסי על איפה הם חיים, איזה חוקים בינלאומיים זה מפר, ותדאגו להם גם לאופציות של חיים ראויים בלי להפוך לשותפים לפשע.

  בתור מועסקת התיאטרון הקאמרי לשעבר ומשתייכת לקבוצת סיכון אתנו-לאומית להתגורר בהתנחלויות, אני שמחה להעיד לטובת מתן אינפורמציה בסיסית לאנשים וחינוך פוליטי אלמנטרי, על פני צפייה בהצגות בידור מרגשות.

 13. כפיר אזולאי

  לא הבנת את כל התיזה. הקבוצות המוחלשות הגיעו להתנחלויות דווקא כי הן מקום אינטגרטיבי שמאפשר לקבוצות מוחלשות לשפר את חייהן. אבל זה לצינינים בעיני השמאל וההגמוניה מייד רוצה לגרש את הנכדה מגבעת זאב חזרה לקטמונים מאיפה שסבא שלה נחלץ כמו שגירשה את אנשי גוש קטיף חזרה לאופקים

 14. אלון

  מה שאתם מציאים זה לפגועה במשק המדינה לפגועה בכול יהודי בכול המדינה (בקיצור לנסות לנשל את ישראל מזכות לחיות חיים נורמלים)בגלל הבחנה פוליטית שהתנחליות אינם בשטח ישראל העתידי אתם החלטתם מה הגבולות של המדינה למרות שאין מדינה שלה שיכים השטחים (הירדנים)שנכבשו. (ירדן ויתרה על זכותה לשטחים)אני לא מבין יהודי שרוצה לירות בעצמו ברגל .
  בסופו של דבר גם השמאלנים והימינים ישלמו את מחיר הפגיעה במדינה.כאשר שרידות המדינה נתונה לאיחוד כוחות נגד השמדת העם בכל שטח המדינה לפי רצון הפלסטיניםמאז מאורעות 1936.

 15. דוד

  ברצוני לעדכן אותכם שהפסקנו לייצר את זרועות ברקן בשטחים (באזור תעשייה אריאל(. המפעל בשטחים נסגר, כל הייצור הועבר לסין.
  בברכה
  דוד
  __________________________________________________________________
  David Moskovich | VP Marketing & Development | Barkan Mounts Ltd.
  Tel: +972-73-7014402 | Fax: +972-3-9367405 |
  Visit us at: http://www.barkanmounts.com | davidm@barkanmounts.com