ובינתיים, שביתות

בעוד התותחים בכנסת רועמים, מתנהלות ברחבי הארץ מספר שביתות עובדים שאסור להפנות להן עורף. כי ללא מאבק אמיץ, עובדים רבים ימשיכו להיות מנוצלים על-ידי מעסיקים ישירים ומעסיקי קבלן
איציק ספורטא

התרדמת שאחזה בציבורים רבים בארץ מתחילה להתפוגג, בינתיים בנושאי צרכנות ועבודה. רצוי כמובן שרוח אזרחית זו תנשב גם לכיוונים אחרים, אפילו, רחמנא ליצלן, לנושאי מדיניות וביטחון. בעניינים אלה רוב הציבור מתכנס לתפישה שמקלה על הממשלה להטיל אימה מפני, לא פעם, דחלילים של סיכון קיומי, שלא לדבר על החקיקה שמטילה חרם על אזרחים שמשום מה לא מסכימים עם מדיניות הממשלה. מעניין שהדואגים לשמה הטוב של מדינת ישראל, לא ממש איכפת להם מאזרחים והתושבים החיים כאן.

על כל חלק משפט בפסקה שלעיל אפשר לכתוב פוסט, אבל אתמקד דווקא במאבקי עובדים. כעת יש שביתות ומחאות במספר יחסית גדול של ארגונים, ועל-ידי עובדים מתחומים שונים. שביתת הרופאים, השביתה במחצבה (סלעית) של עובדים פלסטיניםשביתת מורי המכינה באוניברסיטת בן גוריון, שביתת העובדים התאילנדים במושב אחיטוב, השביתה על הספינה העוגנת בנמל אשדוד בשל פשיטת רגל של הבעלים ואי תשלום משכורות ושביתתם של עובדי חיפה כימיקלים צפון. כל שביתה ומאפייניה, אבל כמכלול יש פה תנועה ודינמיקה שצריכים להמשיך אותה ולו בגלל שבלי מאבקים אלה תמשיך מדינת ישראל להתהדר במצב כלכלי טוב, בעוד אזרחיה ותושביה נאבקים כדי להשתכר כראוי ולחיות בכבוד.

הפגנת עובדי חיפה כימיקלים, 12.10. המצב שאליו נקלעו נעוץ בהסכם היסטורי של ההסתדרות
עובדי סלעית. הועסקו ללא תלושי שכר וללא ביטוח פנסיוני

כאשר כל הכוח מרוכז בממשלה שאימצה לעצמה תפישה כושלת של שוק ותחרות, של ממשלה קטנה ומיסים ישירים נמוכים, ובידי מעסיקים שבראש מעייניהם כסף ועוד כסף ועוד קצת מאותו מוצר מתכלה, מה שקורה כאן הוא כמעט תוצאה טבעית. העובדה שעובדים פלסטינאים, מהגרי עבודה, מורים מהסגל הזוטר באקדמיה, עובדים במפעל שהופרט ומאז העובדים הם כלי משחק ואף רופאים שובתים, מייצגת את הצורך בעוגן אזרחי שישפיע על מהלך העניינים בנושאי עבודה ונושאים אחרים.

אפשר גם להבחין בלי קושי שהשובתים הללו לא שייכים להסתדרות העובדים החדשה. כך, הסתדרות הרופאים היא עצמאית, לפלסטינאים עוזר ארגון מען, למהגרי העבודה "כוח לעובדים", ואת עובדי חיפה כימיקלים מייצג "כוח לעובדים", לאחר שאלו עזבו את ההסתדרות. ההסתדרות, כזכור, גם שמה רגל לעובדות הסוציאליות בזמן שביתתן. כך שבמקום לעזור או לפחות לא להכשיל פעולה של עובדים, ההסתדרות אף משמשת לא פעם כלי שרת של המעסיקים של העומד בראשה.

את השורשים של מה שקורה עכשיו בחיפה כימיקלים אפשר לראות בהסכמה של הסתדרות ב-1997 להגיע להסכם שבו נקבע שלעובדים חדשים יהיה הסכם של דור ב' שהוא רע משמעותית מזה של העובדים הוותיקים, דור א', וזאת לאחר שביתה של חמישה חודשים, אחת השביתות הארוכות בתולדות ימי השביתות בישראל. כך שעכשיו יש במפעל מיעוט של עובדי דור א' לעומת עובדי דור ב' ועובדים בחוזה אישי.

כמו כן, זכור המאבק להתארגנות בחיפה כימיקלים דרום ב-2003 שבו הוועד של הצפון ניסה להניא את אותם עובדים מהדרום מלהתארגן. היום בדרום קיים ועד אשר קולו לא נשמע, אולי כי הוא ועד של ההסתדרות שמשום מה רוצה בלעדיות בייצוג עובדים בלי להיות ערה למה שקורה ובלי לפעול בנושא.

שביתת המטפלות, 07.11. לא יתעשרו כתוצאה מהמאבק. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס

קשה לנתח את מאפייני כל השביתות ביריעה קצרה זו, אך באופן כללי חלקן הגדול עוסקות במאבק לתנאי עבודה ושכר בסיסיים. העובדים השובתים לא יתעשרו מהתוספות שיקבלו, אבל ברור להם שללא מאבק, חלקם הגדול ימשיך להיות מנוצל על-ידי מעסיקים ישירים ומשתמשים שהעובדים מעניינים אותם כשלג מלפני שישים שנה בתל אביב. אפשר לטעון ששביתת הרופאים שונה מהשביתות האחרות, אבל גם כאן יש במאבק אלמנטים שאמורים לנער את מערכת הבריאות הציבורית, לא רק למען שכר הרופאים, אלא גם כדי שמערכת בריאות ציבורית איתנה, מושקעת ושוויונית לא תקרוס אלא תשתפר משמעותית.

חשוב שהשביתות הנפרדות הללו תהיינה מורה דרך לעובדים אחרים, לפעילות במקומות העבודה שלהם ובכלל כדי לייצר לחץ ציבורי שתוצאותיו תשפענה על כלל העובדים, המאורגנים ואלו שאינם מאורגנים, במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי. חשוב שהשביתות הללו יגרמו לריכוז כוחם של עובדים כך שלא יהיו נתונים לשרירות ליבם של מעסיקים או ממשלה.

חלק מהפערים המדוברים בחברה הישראלית הם תוצר של חולשתם של רוב העובדים בישראל, ולכן רק פעולה מתמדת בנושא תשפר את מצבם של העובדים ובכך גם של החברה בישראל. עכשיו זה הזמן לתמוך בשובתים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עדי בן יעקב עו"ד

  פעם פעם היה סיכוי לא רע שההסתדרות היתה מרימה את נס המרד ועוזרת לחלק מהשביתות הלו לפחות.
  ואפילו לא ארגונים קרובים. איפה המרצים הזוטרים של בן גוריון ושל הסגל האקדמי בכלל בהקשר של המכינות אבל איפה עופר עיני….טוב זה כמעט שאלה רטורית

 2. איל

  ארגון הסגל הזוטר הארצי מלווה באופן צמוד את מאבד המכינות בב"ש. למעשה, המאבק הזה הוא חלק מהמאבק הרחב יותר של הסגל הזוטר לשיפור תנאיו במסגרת הרפורמה המדוברת של טרכטנברג, שבינתיים מסתכמת בתקנים נוספים לסגל בכיר בלי התמודדות עם יתר בעיות ההשכלה הגבוהה.

 3. עדי בן יעקב עו"ד

  לא סוגרים אותה? זה לא איזה ויכוח על איזה שני אחוז פה ושם או על תקן. זאת בריונות מהסוג של הפיקטלין המאריקאי שמבאים שוברי שביתה. זה מצדיק סגירה מוחלטת של הקמוס ניראה אותה האת הגברת כרמי אם היו מודיעים לה שאין אוניבריטסה זה בגלל שהם חלשים כולה מכינות…

 4. שאול פלדמן

  כמי שמלווה את שביתת עובדי חיפה כימיקלים אני המום מחוסר הסולידאריות משמעותית בשביתה חשובה זו שכבר נמשכת 76 יום. היא משמעותית כי מדובר על מפעל תעשייתי חשוב וכי בתור שכזה הוא הראשון המתנתק מההסתדרות כדי לחבור לכוח אלטרנטיבי הצומח להתארגנות איגוד מקצועית. לחברי ועד העובדים של המפעל נאמר מפורטות ע"י אישיות בכירה לשעבר בהסתדרות : "ברור לכם שבמקרה שלכם כולם נגדכם!". עוד אישיות מאוד בכירה בהתאחדות התעשיינים אמר להם "שיש צורך לסיים את השביתה במהרה כי שביתתכם מהווה דוגמה מאוד מסוכנת", ובכך הציע את עצמו כמתווך בין הועד ומנכ"ל חיפה כימיקלים.
  יש בארץ מספר לא קטן של ארגוני החברה האזרחית הפועלים נגד מדיניות ההפרטה והעסקה העקיפה של עובדים. אי התגייסותם של אלה למען הבעת סולידריות עם העובדים השובתים מאוד צורמת לי. כנ"ל ניתן להגיד לגבי מפלגות או תנועות שמאל חברתי. כפי שנאמר: עובדי חיפה כימיקלים כמעט לבדם נגד כולם!…כמעט