ממשיכי דרכו של אולנדורף

מה בין המשנה הסדורה של "תורת המלך" והרבנים המקדמים אותה לבין היחס הנאצי להשמדה גזעית? ביקור ביד ושם מספק תשובה מפכחת
נועם תירוש

בשבועות האחרונים סוערת הארץ סביב חקירת רבני "תורת המלך". רבבות דתיים יצאו להפגין כנגד בית המשפט העליון בטענה כי דין תורה עליון על חוקי הדמוקרטיה. אותה דמוקרטיה הוגדרה במקביל על ידי הרב ליאור כ"עבודה זרה". לעומת הפגנות אלו, מן הצד השני של המתרס, קיבלו הד מספר התבטאויות חריפות של אישים שונים בשמאל. חתן פרס ישראל הקולנוען יהודה ג'אד נאמן דיבר בשבחה של מלחמת אזרחים, ופרופ' עודד רגב מהטכניון התבטא בטוקבק לטור באתר Mysay כי הרבנים שתמכו בספר תורת המלך הינם "ממשיכי דרכו של גבלס" (מה שעורר סערה).

במסגרת לימודיי לתואר שני במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון בנגב, אני מבקר רבות במוזיאון "יד ושם". שם מציגים את דמויותיהם, דיוקניהם וסיפור חייהם של הפושעים הנאציים וזו על מנת למנוע מיסטיפיקציה ודה-הומניזציה לאלו שאחראים על שואת יהודי אירופה. בביקורי האחרון במוזיאון נתקלתי גם בדמותו המאיימת של אוטו אולנדורף, מפקד אייזנצגרופה D, שהיה אחראי לרצח יהודים ברומניה ובמקומות אחרים. ב-1951 הוצא אולנדורף להורג לאחר שהועמד לדין במסגרת משפטי נירנברג והואשם בפשעים כנגד האנושות.

במסגרת חקירתו נשאל אולנדורף את השאלה הבאה: "האם אתה מסכים שלא הייתה כל סיבה הגיונית להרוג ילדים (יהודים וצוענים) מלבד השמדת עם מתוכננת וחיסול של גזעים?" תשובתו של מפקד האייזנצגרופה D, מתקשרת לענייננו. "הילדים היו אנשים שעתידים היו לגדול", ענה אולנדורף. "אין ספק שבהיותם ילדים להורים שהוצאו להורג, הם היו עלולים להוות סכנה לא פחות גדולה מזו שהיו הוריהם."

אוטו אולנדורף, מפקד האיינזצגרופה D. "הילדים היו אנשים שעתידים היו לגדול"

הדמיון לספרון "תורת המלך" מזעזע. בקונטרס שכתב הרב שפירא מתוארת "ההלכה" הבאה: "יש סברה לפגוע בטף אם ברור שהם יגדלו להזיק לנו, ובמצב כזה הפגיעה תכוון דווקא אליהם ולא רק תוך כדי פגיעה בגדולים" (תורת המלך, עמ' רז) הזמן אולי שונה, אך הצידוק להרג ילדים זהה. חשוב לזכור, כי "תורת המלך" אינה מייצגת בצורה נאמנה את היהדות על כל גווניה.

לראייה כדאי לקרוא את הספרון החשוב: "דרך המלך – גזענות ואפליית גויים בהלכה: אלטרנטיבה הלכתית ומטה-הלכתית לספר תורת המלך", שנכתב על-ידי אריאל פינקלשטיין מהישיבה בנתיבות:

שמו של הספר תורת המלך מעיד לכאורה כי לפנינו ספר של גאולה, ספר הוראות הלכתיות למלכות ישראל אידיאלית. המחברים מנסים להציב אלטרנטיבה יהודית לרוחות הרעות המנשבות לדעתם במסדרונות השלטון היהודי העכשווי, אלטרנטיבה עבור מדינת התורה העתידית. אך למעשה ספר תורת המלך איננו ספר לעת גאולה אלא להפך, זהו ספר גלותי.

בקטע מפורסם בספר הכוזרי מתפאר החבר לפני מלך כוזר על כך שהנוצרים והמוסלמים נלחמים בכל העולם ואילו היהודים אינם הורגים את השונים מהם, ואינם עוסקים במלחמות. ריה"ל שם בפיו של המלך מענה מפתיע: 'אמר הכוזרי: כך היה אמנם הדבר אילו הייתה ענוותכם דבר אשר בחרתם בו, אבל היא אינה כי אם דבר שבהכרח, וכאשר תשיג ידכם תהרגו אף אתם בשונאיכם'. (פינקלשטיין, 143:2010)

יחד עם זאת, הוויכוח על תורת המלך חייב לחרוג מהמסגרת ההלכתית המצומצמת יחסית. ל"תורת המלך" ולהפגנות שנלוו למעצרי הרבנים יש משמעות לכלל החברה הישראלית, גם עבור אלו שאינם מקפידים קלה כחמורה. יש לומר בקול רם וברור מבלי להתנצל – כותבי הספר "תורת המלך" והנאצים יוצאים מהנחות יסוד משותפות, כפי שעולה בבירור מדבריו של אוטו אולנדורף מפקד האייזנצגרופה D. הלוואי שיתבעו אותי. לתביעה מסוג זה תהיה רק דרך התגוננות אחת: "אמת דיברתי".

הכותב הוא סטודנט לתואר שני במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אוהד

  א. זה נכון. הצהרות בדבר הרג ילדים הם לא רק גזענות בוטה, אלא הסתה לפגיעה בחפים מפשע, וככזו ראוי שתטופל במלוא חומרת הדין. הדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר ברבנים, להם קהל שומעים שלא תמיד מסנן את המסר.

  ב. תמיד מפליא איך סולם הטיפול של השמאל הקיצוני במטורללים מהימין הקיצוני, אינו הולם את סולם הטיפול של אותו שמאל קיצוני במטורללים מהשמאל הקיצוני.

  העובדה שד"ר זחאלקה מכנה שר ביטחון במדינת ישראל רוצח ילדים, השולח מטוסי קרב להפציץ ושומע מוזיקה קלאסית (אסוציאציה נוראית לרב הטבחים ריינהארד היידריך)- ואין פוצה פה ומצפצף, נוראית בעיני לא פחות.

 2. מאור

  הנאצים ובעלי "תורת המלך" חולקים את הנחת המוצא השוביניסטית, היוצרת מערכת מוסרית שונה לחברי הקבוצה "שלנו" ולזרים. אלא שלמרבה הצער זו השקפה נפוצה בקרב דתיים, לאומנים, אוהדי כדורגל, בוגרי סיירות וכו' קבוצות שאינן נאציות דווקא. "תורת המלך" זמין ברשת, למשל http://www.odyosefchai.org.il/index.php?option=com_content&view=article&id=909:2010-12-13-15-34-08&catid=245:2010-09-01-07-16-38&Itemid=339
  ואין בו קריאה להשמדת עם. הוא מתיר הרג גויים חפים מפשע רק כדי לנצח במלחמה ולחסוך בחיי יהודים, לעומת הנאצים שעבורם הרג היהודים היה מטרת המלחמה.

 3. נועם תירוש

  ניסיתי להראות במאמר הזה שהטענות מדוע מותר להרוג ילדים ב-"תורת המלך" ואצל הפושע הנאצי הזה הן טענות זהות. לא אסוסיאציות, ולא שימוש בזיכרון שואה כדי להוכיח טענה מסוימת.

  אני מסכים איתך שבדבריו של זחאלקה ניתן לשמוע ביקורת שהופנתה כלפי בכירים נאצים. אני חושב שזו ביקורת שניתן גם לקחת אותה צעד קדימה ולדבר על צביעותה של התרבות האירופית "הנעלה" שלצד מוזיקה קלסית שמיימית, הובילה לרצח שיטתי מזעזע.

  אבל זה דיון שהוא לגמרי אחר ממה שניסיתי לטעון במאמר. נוסף לכך, הוא טיעון ישן וחבוט. לא חסרות ביקורות על השימוש בטרמינולוגיות שואתיות בהקשרים אקטואלים בימינו.
  לכן הטענה שלך כלל לא מובנת לי.

 4. ג. אביבי

  ההשוואה בין דברי הרב שפירא מחבר "תורת המלך" לבין קצין טיפוסי מהSS / SD (בעצם נציג טיפוסי של המשטר הנאצי) היא מתבקשת. הדרך בה רבים מדי ביהדות הרבנית האורתודוכסית, מתייחסים ל"אחר" ולמי שאינו מוגדר על ידם כיהודי כמותם ומאותו המוצא האתני, אינה שונה במהותה מהדרך בה "רבני" תורת 'הגזע הארי העליון' ומאמיניה התייחסו לכל מי שאינו מקבוצת הייחוס "הגזעית" שלהם. זה יכול לשמש דוגמה בגרוש לכרוניקה הקלאסית שבה קורבן חסר אונים לפושע אכזרי (כגון ילד קורבן אונס ע"י בגיר), הופך בבוא הזמן / בשלות התנאים למקרבן אכזר באותה מידה ואף משתמש באותם "צידוקים". קווי הדמיון בין היהדות האורתודוכסית, ובעיקר החרדית אשכנזית והחרד"לית (שפירא הנ"ל, ליאור), לבין תורת הגזע הגרמנית מראשית המאה הקודמת, לא מתחילים ונגמרים ב"תורת המלך". בקרב חרדי אשכנז (לא רק במוסדות הלימוד שלהם) מתקיימת הפרדת גזעים נגד מזרחים ואתיופים שלא מביישת את חוקי נירנברג הנאציים משנות ה30 (שהופעלו בעיקר נגד יהודים וצוענים). הסממנים האנטישמיים הבולטים והגזעניים, המוכרים מאירופה של ימי הביניים ועד כינון המשטר הנאצי, מתקיימים במוסדות האלה. ה"הלכה" הזאת מוכתבת ע"י המנהיגות העליונה של חרדי אשכנז ומקוימת בשת"פ מלא של כל החברה החרדית אשכנזית ורובה של האשכנזית חרד"לית. מדינת ישראל ה"חילונית" חיה בשלום עם המציאות הזאת ולא עושה כל ניסיון להפסיק אותה. יתרה מזאת, המפלגה החרדית אשכנזית בגלגוליה השונים (אגודת ישראל, דגל התורה, יהדות התורה וכו') היא שותף מחוזר בכל קואליציה ימנית או "שמאלית" בישראל.
  "תורת המלך" הוא רק פן אחד של תופעה הרבה יותר רחבה ומתרחבת באין מפריע במדינת ישראל הציונית.

 5. רמי

  והוא שהרוצחים הגרמנים הוציאו לפועל את זממם, ואילו הכלבים היודונאצים שחיברו את תורת המלך (שפירא) או המליצו עליה (ליאור) בינתים רק מדברים. גם זה רע מאוד, אבל זה לא אותו הדבר.

 6. אסי שחם

  אין כלב בעולם שראוי לעלבון הזה – השוואתו ליצורים הנקלים שחיברו את ספר השיקוצים הנאלח "תורת המלך". ואין מתנחבל או "רב" שניתן לכבדו בכינוי "כלב".
  תודה.

 7. נתן.

  כדאי להוסיף שעל פי מחברי "תורת המלך" הרג התינוקות הוא בכלל לטובתם מאחר שבעתיד יגדלו להיות מבוגרים שיהיה צורך להרגם ולכן טוב(מבחינתם) שנהרוג אותם כבר כשהם קטנים.

  ומי שחושב שמה שכתוב כאן הוא פרי דימיוני מוזמן לקנות את הספר ולראות במו עיניו.

  אפשר גם לראות את הסעיף הזה בסיכום של ויקיפדיה על הספר.