כוחותינו שבו בשלום

אישון לילה, הג'יפים נכנסים, מטחי גז והלם מאירים את החשיכה – צפו בחיילי צה"ל מטילים אימה על תושבי נבי סלאח
נועם שיזף

תסתכלו בעיון בסרטון הזה. אורכו כדקה וחצי, ולמיטב ידיעתי הוא צולם בכפר הפלסטיני נבי סלאח בשבוע שעבר. נראים בו ארבעה ג'יפים צה"ליים מתקדמים לתוך הכפר, ונשמעות כמה קריאות מבוהלות של פלסטינים. כשהרכבים נעצרים, ניתן לשמוע משהו הדומה לדריכת נשקים. במה שקורה אחר כך אי אפשר לטעות: מטח חסר אבחנה של רימוני הלם לכיוון הבתים שמשני צידי הדרך. צלליות החיילים המשליכים את הרימונים ברורות מאוד. ההבזקים הנראים מדי פעם הם מטולי גז. דקה לתוך הסרטון, אפשר לשמוע את הגז מתפשט לצידו של הצלם. אחרי עוד עשרים שניות זה קורה שוב.

אתמול בבוקר ביקשתי תגובה מדובר צה"ל על האירוע הזה. אחרי הצהריים נמסר לי שפנייתי התקבלה. אני עדיין ממתין להסבר, וכשיגיע אפרסם אותו כאן. בינתיים, הנה הספקולציה שלי: בנבי סלאח מתקיימות מדי שבוע הפגנות נגד הפקעת קרקעות הכפר על ידי התנחלות חלמיש הסמוכה – תהליך שהחל בשנות השבעים ונמשך עד ימינו. בהפגנות משתתפים ישראלים ופעילים בינלאומיים, ולמרות כל נסיונות הצבא – שימוש מסיבי באמצעים לפיזור הפגנות, מעצרים המוניים כולל של קטינים, והפללת פעילים בולטים – ההפגנות נמשכות, ואפילו מתגברות. האירוע המצולם הוא פעולת נקמה צה"לית. מטרתו להטיל אימה על התושבים באישון לילה, אולי אף לפגוע בכמה מהם. ללמד אותם לקח.

לא ברור לי אם הפקודה לפעולה הגיעה מדרג גבוה או מהשטח (חשוב לדעת: אין הפגנות בכפרים הפלסטיניים בלילות). למיטב ידיעתי, ארבעה ג'יפים לא נעים בלילה לתוך כפר ללא אישורי קצינים ודיווחים למפקדות. בכל מקרה, כל אלו הן השערות בלבד, והן אינן חשובות כל כך: אירועים כאלו התרחשו ביישובים פלסטיניים לכל אורך שירותי הצבאי. לפעמים היתה זו יוזמה של סמל מחלקה שזרק כמה רימוני גז לבית ספר (מקרה שהתרחש בפלוגה שבה שירתי), ולפעמים שמענו על פעולות מאורגנות ומתוכננות, כמו זו הנראית בסרטון שלפניכם. שיגרת הכיבוש.

מתוך ויקיפדיה: "טרור הוא סוג של מאבק אלים, המופנה בעיקר כלפי אזרחים, במטרה להפחידם, לשם השגת מטרות פוליטיות-חברתיות".

הפוסט פורסם באנגלית בגירסה מעט שונה במגזין המקוון +972

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  לסדום היינו!

 2. רם

  נועם היקר
  בתור חייל ותיק(במילואים) הרשה לי לתת הסבר לתופעה.
  בצה"ל מאוד לא אוהבים כשיש חיילים שאין להם פעילות בלילה.ולכן, אם מפקד מסויים לא מוצא פעילות קוסטרוקטיבית לחייליו ללילה מסויים, זוהי ברירת המחדל. מדהים,אבל זה צה"לינו היקר. אני וחברי הצלחנו למנוע ממפקדים מטומטמים לבצע פעולות כאלה, אך לא תמיד זה אפשרי. פעולה כזו מאושרת בדר"כ ע"י מח"ט גזרה דרך אגב. מקווה שעזרתי.

 3. איזי גור

  לעמורה דמינו!!

 4. נתן

  כל שליטה צבאית על אזרחים הוא מעצם טבעה סוג של טרור, דבר שנובע בראש ובראשונה מכך שהיא לא חוקית בבסיסית בהיותה שלטון שנכפה בכח על האזרחים מבלי שלאזרחים יש יכולת להשפיע על כך באמצעות בחירות הפגנות או כל דרך לגיטימית אחרת.

  יש לעיתים מצבים( בעיקר עקב מלחמות) שאזרחים מושמים תחת שליטה צבאית(גרמניה לאחר מלחמת העולם השניה) וזה דבר שהוא לגיטימי כל עוד הוא מראש מיועד לפרק זמן קצוב, בעוד השליטה הצבאית של ישראל על הפלשתינאים היא לא מוגבלת בזמן בכונת מכוון מכיון שזאת שיטה אופטימלית עבור ישראל שמאפשרת לה גם לנצל את השטח לטובת ישראל מבלי הצורך לתת זכויות לאנשים שגרים בשטח.

 5. נפתלי אור-נר

  ואח"כ מתפלאים אזרחינו היקרים מדוע ישראל הינה "מוקצית" בעולם

 6. בועז

  גם בצה"ל, כמו בכל מקום יש עשבים שוטים. זה מפתיע בערך כמו שחלק מאנשי המרמרה רצו להיות שהיידים ולמות כדי לשחרר את עזה. האם כולם שמה היו מחבלים? לא. האם זה מונע מאיתנו לחשוב על המשטים כמשטי שלום? גם לא.

  כך גם בצה"ל, יש פעולות לא ראויות. הכי פחות ראוי הוא שמקרה זה כנראה לא יתוחקר ואף אחד לא יתן דין על זה. (בהנחה שאין צד נוסף לסיפור ושזה באמת התעללות באזרחים). אך עובדה זו לא מורידה מהעובדה שצה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם.

 7. יהושע רוזין

  זה לא ,,עשבים שוטים"השלטון במדינה וצבאה הם שדה גדול של עשבים שוטים צבא שעשרות שנים מקים את הכיבוש הוא ארגון טרור וללא שום מוסריות.

 8. הזה מתאים לצבא ארה"ב

  ורוסיה במלחמתם בצ'צנייה ובעיראק בערך כמו שהוא מתאים לישראל במלחמתה בבעלי מטעי הזית.
  האנאלוגיה כנרא סתומה עבורך היות ושטיפת המוח השקרית שצה"ל צבא {לא} מוסרי חדרה היטב ללא מודע שלך היות ואין לך מודע ולא מודעות.

 9. להצדיק את בסיסה שקר שבכיבוש

  ולעולם תכשלו בצדקנות החיזבוליסטית שלכם ,היות והמציאות היא אחת , העובדות ברורות כאור השמש והשקר שלכם גס ושקוף קבל עם ועולם.
  כך היה במצדה והיא הושמדה. כך היה בשמדי הבית שבאו מרצון נקם עיוור ומחוסר מודעות.הסיקריק לעולם יהרוג את אחיו היהודים ישרוף הכל ,יתאבד ויאבד את העם.
  עד שסוג סרטני ממאיר זה של אנשים מעוותים לא יבצע זממו באוכלוסייה כולה ,הוא
  מתרבה משמיד ומבער.

 10. PLEASE DISTRIBUTE ABROAD

  אנא המשיכו להראות את פרצופו הנאלח של הכיבוש. ותודה גם לצלם ולנועם שיזף.

 11. הייתי שם

  מטרה בכניסה זו היא לעורר את הכפר ולגרום לזורקי אבנים או בקתבים להחשף. במקרה הספציפי זהו כפר שממנו יוצא טרור, ופעולה זו גוררת סנקציות חברתיות כנגד הטרוריסטים. במקרה הספציפי, נזרק בקת"ב מבית סמוך לנקודה שאליה הגענו ואין פה שום קשר לנקמה- אבל כמובן שאפשר להציג הכל נגד המדינה, כמו הכותב- שדעתו ברורה מראש והוא עיתונאי סוג ז שלא טרח לברר למה או איך.