הממשלה נגד שני עמים

גל המחאה המתפשט יוצר רושם כאילו רק לאחרונה נעשה בלתי נסבל לחיות כאן, אך למעשה הרע והרוע התחילו עם הכיבוש והם יסתיימו רק כשיגיע קיצו. חומר למחשבה וסיסמה חדשה לקראת ההפגנה הערב
אילנה ברנשטיין

רע כאן, רע לתפארת, ולא מהיום וגם לא מאז הגל האחרון של מצוקת הדיור או מאז שהאמיר מחיר הקוטג'. רע כאן עוד הרבה לפני מאבק הרופאים וסדרת החוקים הלא דמוקרטיים שהושתו לאחרונה על אזרחי ישראל. אבל בניגוד למילות השיר – לא היה כאן שמח לפני שנולדתי. התחיל להיות כאן רע לפני נתניהו שתיים וגם לפני נתניהו אחד. לפני ליברמן, ישי, ברק או שטייניץ. הרע והרוע התחילו עם הכיבוש, והם ייגמרו עם סיום הכיבוש.

אמנם זה כבר לא אִין לדבר על הכיבוש, מקסימום על "שטחים במחלוקת" לדברי סגן שר החוץ דני איילון. בימינו, כך הבנתי מטורים אישיים בעיתונות ומעמודי הפייסבוק, רק סמולנים אשכנזים שבעים מדברים עליו. עם זאת, אני מרשה לעצמי להיות אאוּט ולהסתכן בחזרה על אותן מליצות שחוקות: הכיבוש משחית, עושק, מקהה, מעוור, מֵגֵס, ובנוסף לכל הוא גם בור בלי תחתית. הכיבוש או במילים ממלכתיות, "שלום וביטחון" ומפעל ההתנחלות הם מגרסת כסף. הכיבוש השחית את ממשלות ישראל לדורותיהן, הוא השחית את הצבא, הוא השחית את הכלכלה, הוא השחית את התרבות והוא השחית את העם. את החברה.

הכיבוש, לצד היותו מדכא עם אחר, הפך את ישראל לדכאנית. הכיבוש גובה קרבנות בנפש וברכוש בקרב הפלסטינים, אך הוא גובה גם קורבנות בנפש וברכוש – ראו את מצוקת הדיור הנוכחית – בקרב הישראלים היהודים. הכיבוש הקים חומה כדי לסגור על הפלסטינים והחומה הזאת חונקת גם אותנו, תושבי ישראל. הכיבוש צריך מטוסים וטנקים וגרעין וכבישים ותשתיות ופתרונות דיור ותעסוקה לעושי דברו, וכל אלה עולים כסף. זה כסף שאינו מופנה לחינוך, לרפואה, לדיור.

עד כה ההגבלים, החרמות, הסְגרים, מצוקת הדיור וחופש הביטוי נגעו לנתיניה הלא אזרחים של ישראל, כמו גם לערביי "הקו הירוק", למהגרי העבודה בישראל ולעניי ישראל, ועכשיו הם נוגעים, בדרך כזו או אחרת, לכלל אזרחי ישראל. הם פוגעים בבטן הרכה של החברה בישראל, כלומר במעמד הביניים. בלי מעמד ביניים לא תיתכן חברה מתוקנת. בלי מעמד ביניים יוותרו כאן עשירים ועניים. מעמד הביניים הוא עמוד התווך של החברה, של כל חברה. וכל אותם המכונים שלא בצדק "מפונקים", ייהפכו עד מהרה מבניהם ובנותיהם של בני מעמד הביניים לעניים מרודים.

הערב (מוצ"ש) מתוכננת הפגנת המונים שבה ישתתפו מפלגות, ארגונים ועמותות, ותיקים וכאלה שזה עתה נולדו, לכולם תביעות מוצדקות וסיבה טובה לגרון ניחר מזעקה. יש אפילו המדברים על שילוב כוחות – הממשלה נגד העם, העם נגד הממשלה – מיותר לשאול על איזה עם הם מדברים. ואכן, יש מכנה משותף אחד לכולם: כולם כאחד יהודים. כאילו אין כיבוש וכאילו הכיבוש אינו שורש הבעיה, אֵם כל חטאת.

עם זאת, נדמה כי המהלכים האחרונים של הממשלה הנוכחית – העושה כל מאמץ להפנות את העורף לעם היהודי במסווה של שלום וביטחון וחרדה לקיומו ולזכות קיומו – עשויים להוביל דווקא לפתרון של מדינה אחת לשני עמים. רצף גושי ההתנחלויות והלאמת הקרקעות המכונות אדמות מדינה מצד אחד, ומשטרת המחשבות, היעדר פתרונות דיור ויוקר המחייה מצד שני מקרבים את שני העמים זה לזה וקושרים ביניהם לבלי התר. הממשלה נגד שני עמים, שני עמים נגד הממשלה, זאת הסיסמה שאיתה ראוי לצאת להפגנה הערב. ובתיקון קל: המדינה נגד שני עמים, שני עמים נגד המדינה.

הגיעה העת לעקור את הרע מן השורש.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. כרמלה

  זוהי עמדה מאוד שכיחה בשמאל, אבל היא קצת מבאסת. כאילו הכיבוש החל ב-1967 וכאילו אלמלא הכיבוש, הכול פה היה יופי טופי.

  העוולות הציוניים התחילו עוד הרבה לפני הכיבוש של 67 והקצאת משאבים בלתי שוויונית בתוך תחומי הקו הירוק קיימת פה עם ובלי קשר לכיבוש.

  נכון שהכיבוש צריך להסתיים, ונכון שצריך לקשור אותו גם למאבק הנוכחי, אבל לא צריך לטעון שכל הרוע קשור לכיבוש. יש מספיק רוע גם בלעדיו…

 2. גדעון גיתאי

  כל דור מביט על המצב כאילו הטוב והרע החל רק לאחר שהוא והיא "עמדו על דעתם".
  ••• לא כך הדבר. האמת היא שכבר לפני הקמת המדינה החל "הרוע". לכן, השאלה שצריך בן/בת אדם להציג [ראשית לעצמו ואח"כ לקוראים] היא היכן טמונים שורשי "הרוע". האם הבית הלאומי היהודי הוא בית-עוולה מיסודו? הרי הוא הוא חמס ערבים ועניים הרבה לפני שהוקמה המדינה.
  ••• הנכבה – גירוש הפלסטינים והרס כפריהם וחברתם – החלה בדיר יאסין, ב- 9 לאפריל 1948 – עוד לפני שהוקמה רשמית מדינת ישראל. מאז חומס הבית הלאומי היהודי הזה את הערבים, הדלים והנדכאים. [אגב, גם זו פיקציה שהרי אין אוכלי טריפה נחשבים ליהודים]. בן גוריון הצהיר את המוטו האידיאולוגי שלו כבר בנאומו בפני באי הוועידה השלישית של מפלגת "אחדות העבודה" ב-1922: "לא מתוך חיפוש ובקשת דרך לסדר חיינו על יסודות הרמוניים של יצירה חברתית-כלכלית משוכללת אנו קובעים את קו פעולתנו. הדאגה הגדולה האחת השלטת במחשבתנו ועבודתנו היא-כיבוש הארץ ובניינה בכוח עליה רחבה. כל השאר אינו אלא פרפראות ומליצות … אין אנו חובשי בית המדרש המתפלפלים בהלכות יצירה עצמית – אנו כובשי ארץ שהועמדו בפני קיר ברזל ועליהם לנפצו".
  כך הוגדר "המפעל הציוני" כ"מפעל כיבוש", ע"י בן גוריון, וגם ע"י ברל כצנלסון. ו"מפעל כיבוש" מעולם לא תבע כינון סדר חברתי מתוקן…
  ••• זה היה הרבה לפני שבן גוריון הורה ליצחק רבין במחי יד לטהר את לוד ורמלה מפלסטינים. וקדם לטבח קיביה ב-1953, שאותו שיבח בן גוריון בפני מבצעיו, חיילי ה-101, ואמר "בחורים, אני רוצה לברככם על פועלכם המבורך. לצערי איני יכול לעשות זאת בפומבי"…
  ••• לא רק אביהם של גוליאנו מר-חמיס ז"ל היה נתון תחת ממשל צבאי. לא רק סליבא.
  לא רק כפרו של מחמוד דרוויש, בירווה, שעל אדמתו נבנה המושב אחיהוד, נהרס עד היסוד. אפילו אוכלוסית הכפרים הנוצריים איקרית ובירעם גורשה.
  ••• לסיום ה מ ל צ ה, מזקן שנולד בארץ:
  ידידי הצעירים, אנא לימדו קצת היסטוריה לפני שאתם ניגשים לכתוב ולסכם "על הכיבוש". נכון שהוא נורא וגרוע, אבל הכיבוש נבנה ע"פ המודל הציוני של "תנועת העבודה" ההיסטורית ורק בעשרות השנים האחרונות – מאז שכבשה "חירות" ו"הליכוד" את השלטון – שולבו בו אלמנטים מהאידאולגיה הימנית והפשיסטית.

 3. ירדנה אלון

  ראשית רוע אנושי הוא רוע אוניברסאלי,הוא קיים בכל מקום.
  אבל ישראל היא "חלקת אלוהים הקטנה "שלנו,כאן אנחנו חיים,ועל כן כדאי שנתמקד ברוע הנמצא בקירבנו.
  רוע זה לא התחיל עם הכיבוש ,הכיבוש הוא המשך על קו הרצף של הרוע אותו הביא דור המייסדים לכאן,ההיסטוריה הארצישראלית למן תחילת המאה העשרים ועד לימנו אלה רצופה ברוע הזה,שאותו הביאו אלה שהגיעו לכאן מארצות מזרח אירופה,את אותו רוע שהם חוו שם ושהיה מופנה כלפיהם הם הביאו איתם לכאן ביחד עם כל מנגנוני הדיכוי הגזעניים והביורוקראטיים.כל שיטות הדיכוי שהם חוו שם יובאו לכן.

  זוהי תסמונת הילד המוכה שגדל להיות מבוגר מכה,בדרך כלל זה קורה מתוך חוסר מודעות וחוסר תודעה,הרוע והאלימות הופנמו כדרך חיים,כך צריך להיות על מנת להיות חזק ושורד להתעלל בחסרי הישע כי רק החזק שורד.

  מצד אחד קצת קשה להאשים קולקטיב כזה,שחווה כל כך הרבה רוע והפנים אותו
  ומצד שני אסור לתת לזה להימשך,צריך להשכיב את החברה הישראלית על ספת הפסיכולוג ולהתחיל לטפל בתחלואי הנפש של הקולקטיב הישראלי,לא רק בתחלואי החומריות של החברה הישראלית.
  אבל הייכן ימצא אותו מטפל פסיכולוג טוב,שיעביר את החברה הישראלית תהליך חניכה וריפוי?

 4. פוניו דב

  צודקים כרמלה וגדעון שהכיבוש אשר החל ב1967, הינו תוצר של עוולות והתדרדרות מוסרית של שנים רבות לפני כן.
  עם תחושת צדק מוחלט לא הולכים למכולת. יש טחנות רוח בלי סוף ואנו חכמים להצביע על כולם-ובנתיים הכלבים נובחים והשיירה עוברת.
  במקום להיות כהני צדק מוחלט, תצביעו על מטרה מוחשית ובר השגה שמולו אפשר ללכד את ציבור השפויים. בעיני זהו המסר העיקרי של אילנה. השורשים של הרע מסועפים- נתחיל לעקור אחד.

 5. גדעון גיתאי

  אין "כהני צדק מוחלט". אבל גם כאשר מציעים לציבור השמאלי "להצביע על מטרה מוחשית ובר השגה שמולו אפשר ללכד את ציבור השפויים" – זו צריכה להיות מבוססת על הכרת האמת ההיסטורית, ולא על "שיפוצה" בהחסרת אבני דרך חשובות בהיסטוריה של הציונות. דב כותב עוד: "בעיני זהו המסר העיקרי של אילנה. השורשים של הרע מסועפים- נתחיל לעקור אחד". נכון צריך לעקור את שורשי הרוע, ולטעת במקום צמחים טובים. לדעתי המצע של חד"ש מספק חומר טוב למחשבה – לשיוויון ולשלום -וכך גם מאמרו של עודה בשאראת | אין שמאל בלי הערבים – שתמצאו בקישור
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1235234.htm

 6. עמית

  הם לא נגד המדינה. הם-הם המדינה והם באים על הסוס הלבן להציל אותה מפני הפוליטיקאים שהורסים בה כל חלקה טובה. אם תעלה מחר בבוקר ממשלה סוציאל-דמוקרטית אמיתית, עם אנשים איכותיים ואיכפתים בכל נושאי הפנים, אך הממשלה הזו תחזיק בעמדות ימין ביטחוני – הצעירים הללו יהיו הכי מאושרים בעולם.

 7. אני - לא רק שאלה!

  תארו לעצמכם צעיר וצעירה שלא חייבים לבזבז שנים מחיהם בצבא כיבוש — זה אפשרי. אפילו בגרמניה כבר אין שירות חובה, וגם לא בבריטניה ובארה"ב. תארו לעצמכם מדינ[ת כל אזרחיה] שבה המדינה דואגת לכל אזרחיה – ללא הבדל דת, גזע או סטטוס חברתי. גם זה קיים – אפילו ב נ ו ר ב ג י ה ! ושם רה"מ, סוציאל דמוקרט מבטיח לאחר אירוע טרוריסטי שהמדינה תדאג לאזרחיה ותבטיח שהדמוקרטיה תתפתח… אבל אצלנו, טוען עמית כהן {"מעריב"] ש"אם תעלה מחר בבוקר ממשלה סוציאל-דמוקרטית אמיתית, עם אנשים איכותיים ואיכפתים בכל נושאי הפנים, אך הממשלה הזו תחזיק בעמדות ימין ביטחוני – הצעירים הללו יהיו הכי מאושרים בעולם". הבנתם?

 8. גרי רשף

  לפני מה? לפני 1967? לפני 1948? לפני 1882?

  לאותם קוראים שהעובדות ולא הסיסמאות מעניינות אותם כדאי להזכיר:
  עד 1948 אף ערבי לא גורש, אף כפר ערבי לא נכבש, שום פעילות תוקפנית יהודית כלפי הערבים לא קרתה, אבל התבצע טבח נורא ביהודי חברון שישבו שם מאות שנים, יהודים נרצחו וישובים יהודים הותקפו במאורעות 1920, 1921, 1929, 1936-9, 1947-1948 (כן- הערבים יזמו את המלחמה בה הם ניגפו וגורשו).
  אלה העובדות.

  הכיבוש צריך להיפסק ולישראל אין מה לחפש ביהודה ושומרון. לרוב העם זה ברור, ואפילו נתניהו הצהיר שהוא מקבל זאת.
  אני לא נציג "זו ארצנו" אלא חלק מאלו שרוצים מדינה דמוקרטית ובטוחה בגבולות הקו הירוק ולצידה מדינת פלסטין, אבל אלו שטוענים שמאז ומתמיד היהודים אשמים- הם אלו שיצדיקו את הפיגועים שיתחילו לאחר שתקום המדינה הפלסטינאית ויאשימו בהם את היהודים.

 9. גדעון גיתאי

  ההיסטוריה מורכבת לא רק מאירועים, אלא גם מהצהרת כוונות, ומהטלת משימות טיהור אתני על השלטון הזר, הבריטי. האמת היא שנמאס כבר לצטט את בן גוריון מ-1922 על כוונות הכיבוש. הרי דבר לא משכנע את "הימין השפוי" נוסח גרי רשף. גם עם אביא לפניו את אחמד או איברהים ויוסוף שאיבדו את אדמתם לק.ק.ל כבר בשנות העשרים של המאה שעבר, ואת הגפירים היהודים במשטרת המנדט אברהם ויוסף – את אלה שאכפו את גירוש האריסים מהאדמה שאיבדו – גם אז ימצא לא טענות והסברים. נכון, קשה לבן שבט שהוריו או הוא עצמו עסקו בטיהור אתני להודות בכך. אבל זה חייב להיות השלב הראשון לפיוס והשלמה. הכרה ה א מ ת היא שלב חיוני, שלא ניתן לדלג עליו, בדרך ל ה ש ל מ ה.

 10. ירדנה אלון

  היה כאן למן ההתחלה תשאל את צאצאיהם של התימנים שגורשו מכינרת,וקיפוח אזרחי תוך חלוקת משאבים לא שוויונית היה כאן למן ההתחלה.
  רק מה?
  הקיפוח על רקע אתני,כל עוד הייתה זו ההגמוניה השלטת שהגיעה ממזרח אירופה ואחזה ברסן השילטון וחלוקת המשאבים,ומצאה את כל התרוצים והשטיקים על מנת להצדיק את העוולות האזרחיות הללווזו הייתה שכבה אחת שלטת שדרסה ורמסה שכבה אחרת זה היה לא רק בסדר זה היה לגיטימי בעיניה

  אז מה נשתנה האוהל הרוטשילדי מהאוהל של מצוקות דיור שהעלו העניים (המזרחים).

  שזה התחיל לנגוס בדיוק באותה שיכבה שהייתה פעם השיכבה המקפחת.
  זה היה "לגיטימי" לקפח את הערבים הנוצרים והמוסלמים.
  כשאי הצדק הזה קיבל לגיטימציה זה נגס אט אט בשכבות של הצוארון הכחול קרי היהודים המזרחים,ואחר כך זה כמובן הפך ללגיטימי לקפח ולנגוס בזכויות הסוציאליות של צאצאיהם של ממציאי הנישול והקיפוח

  מסקנה
  חברה שמאפשרת נישול וקיפוח של אחד ממגזריה על רקע אתני,דתי,או מגדרי סופה שתמצא עצמה מקפחת אט אט ומנשלת אט אט יותר ויותר אזרחים שלה.

 11. נפתלי אור-נר

  במאמרה של הגב' ברנשיין מצביעה היא על הכיבוש ב-1967 כמקור השחיתות והסיאוב, ורואה בסיומו את התחלת התרפאותה של החברה הישראלית מחולאיה. גם אם צודקים כל הטוענים כי חולאים אלו החלו הרבה קודם לכן, וודאי כולכם תסכימו כי הכיבוש ב-67' סיפק להם האצה והגברה ניכרת. האין די בכך עבורכם שתתלכדו במאבק לסיום הכיבוש ואת הטענות לגבי הדיוק ההיסטורי תותירו לדיון לאחר שנצליח, אם נצליח, לסיים את הכיבוש?

 12. סמדר לביא

  ב 1882 התחילה להתבצע ה"שיטה" כשם שאחד מהכותבים בטוקבקים כינה אותה. אך שגה בהגדרתה. ומהי ה"שיטה"? מקסימום שטחים, מינימום לא-יהודים בין הירדן לים התיכון, הפרדה בין אירופאים ממוצא דובר יידיש, לבין האחרים – פלסטינים ויהודים מארצות ערב, האיסלם, והשוליים האירופאים של האימפריה העותומנית, והפיכתם של שתי הקבוצות הללו לאוכלוסיה קשת יום וכנועה ע"י פער בין גובה השכר לבין קוח הקנייה. זה לא התחיל ב 1967. ב 1882 הגיעה הגירת העבודה של "אעלה בתמר" כדי ליצור כאן את גן העדן ליהודים האירופאים. כל עוד צאצאיהם מקשרים את הרע והרוע ל 1967 (כי עד 1967, לאשכנזים היתה "ארץ ישראל הקטנה והיפה" ע"י הסתמכותם על היזע של "ישראל השנייה" כשם שכינוה) — כל התיקונים החברתיים שייעשו יהיו קוסמטיים. שהרי ה"שיטה" היא אותה "שיטה" בין אם ביבי ראש הממשלה, ובין אם תיבחר ממשלה אחרת. ההבדל הוא, שא-סמול לא יפגין נגד ממשלה אותה ייכנה "שמאל ציוני". ההפרטה הגדולה, שבירת אירגוני העובדים וכיו"ב להזכירכם, נערכו בשנות "קירקס השלום" של אוסלו.

 13. גרי רשף

  זה אמנם יערער את כל השקפת עולמך, אבל גם הערבים אשמים (יש לי חשד שבעינך זו שיא הגזענות לטעון שערבי יכול להיות אשם במשהו).

  גם אם תתעקש שבשנות ה-20 יהודים קנו אדמות מבעליהם ונישלו את האריסים שישבו עליהם ושבן גוריון אמר דבר מה שאינו לעניין, ושכל זה (לשיטתך) זו הסיבה לפרעות מנקודה זו ואילך – עדיין עובדתית פרעות 1920 ו-1921 קדמו לכך.

  ככה זה- עד 1948 יהודים נישלו לשיטתך (במסגרת מה שניתן לכל היותר להגדירו כ"כשר בל מסריח") וערבים רצחו, בן גוריון אמר והערבים לא רק אמרו (הם אמרו דברים חמורים מזה) אלא רצחו.

  כפי שציינת ובצדק- קודם כל יש להכיר באמת.