אל תלבינו פשעים בשירתכם

דוד ד'אור, מיכה שטרית ושלמה בר – ההופעות הקרובות שלכם ב"עתיקות עיר דוד" הן מכשיר אכזרי בשירותם של כוחות זדוניים וחסרי לב. בואו קודם לסיור בסילוואן לראות אי-צדק נורא מהו
עמוס נוי

לפני כשנה וחצי צפיתי בהופעה משותפת של דוד ד'אור ולובנה סלאמה, במסגרת כנס "מדברים אמנות". בניגוד מסוים לציפיותי התפתחה ההופעה, בבניין ימק"א בירושלים, להיות אחד האירועים המרגשים ומעוררי ההשראה שחוויתי. מול קהל יהודי ופלסטיני (עם רוב קל לזה האחרון), עם דברי קישור ושירים בשתי השפות, ועם אותה תחושה מופלאה שבה, כמעט בדרך נס, נוצרת לה לרגע קט בועה – איזור של שוויון זמני – ושבה, לזמן מה, מסתמנת אפשרות אחרת, של שמחת חיים ותקווה.

הערב הסתיים בדואט מרגש של השיר "בחלם ביכ" (بحلم بيك, "חולם עליך", כאן בביצוע של יוצרו, עבד אלחלים חאפז); הקטע היחיד מהחזרות למופע שמצאתי ברשת, ושמעביר במידה דלה ביותר את עוצמתו של הערב, הוא הביצוע המשותף, בעברית וערבית, של "תשמור על העולם ילד".

אתמול נחרדתי לגלות שלטי ענק בירושלים, המבשרים על הופעות ב"עתיקות עיר דוד", שם הצופן המטוהר והמכובס עבור חוד החנית של מפעל הנישול השיטתי והאכזרי בלבה של שכונת סילוואן. האמנים המופיעים הם דוד ד'אור, שריגש קהל יהודי-פלסטיני עם לובנה סלאמה; שלמה בר, שיצירת חייו כולה מבטאת את תרבותם ומשקמת את תחושת הערך של אנשים קשי יום כמו מנושלי סילוואן; ומיכה שטרית, שמבצע את "חיפה מול הים" ללחן של ברי סחרוף ולמלים יפות ורגישות (ופוליטיות) של סלמאן מצאלחה (יהודים שלא שמעתי את קולם/ ערבים שלא ידעתי את פשרם/ ועוד כאלה מנגינות שלא ידעתי/ לזהות בתוך הרגע שדמם….).

לא מדובר שוב בוויכוח על סתם הופעה ב"התנחלות" ושאלת החרם עליה. אני גם יודע היטב עד כמה קשה לאמנים להתפרנס כאן. ובכל זאת, מדובר באמת בקו החזית המחריד ביותר של שנאת בני אדם ונישולם, המגייס אמנים מסוג זה כדי להסתיר זאת. כדאי לד'אור, בר ושטרית לסייר בסילוואן, כדי לחזות באי-צדק נורא ולגלות, כבני אדם מצפוניים ורגישים, כמה עובדות שאולי לא היו ידועות להם. הם יופתעו לגלות, כך נדמה לי, שכונות של עוני, עזובה, הזנחה שיטתית של רשויות וממסד ומצב תשתיות של הגרועים בפרברי העוני בערי העולם השלישי, בשטח הנמצא בתחום שמדינת ישראל אחראית לו ותושביו הם תושבי קבע שלה – על פי הצדק, ההיגיון, המוסר, המשפט הבינלאומי והחוק הישראלי כפי שנחקק על ידי בית הנבחרים שלה.

הם יוכלו להתוודע למדיניות מתמשכת של אפליה, הטרדה, ולשיטות של הפחדה, גזל, נישול ושוחד שמופעלים שם כלפי בני אנוש אחרים. הם בוודאי יתמהו ויתהו גם כיצד בתי היהודים הבודדים זוכים לחשמל, מים, זורמים, ביוב, מדרכה, תאורת רחוב, כביש סלול, אבטחה ותוכניות מתאר נקודתיות שאושרו בקפידה, ביעילות ובזריזות לא אופיינית – כמעט על-אנושיות במושגים ישראלים – כשבמרחק מטרים ספורים משם דחוסים בני ובנות אדם הרבה פחות ברי מזל ללא חשמל, מים, ביוב, כביש, מדרכה, וללא שום דרך חוקית לבנות, להרחיב, לשפץ, או לתקן. רק מפני שהם פלסטינים, למזלם הביש.

תלמדו, אני חושב, כיצד רשויות עירוניות, וממשלתיות, כוחות שיטור ממלכתיים ופרטיים, ופטרוני המתנחלים הנדיבים חוברים יחד להנצחת מצב נורא ומצמרר לב זה, ועושות כל שביכולתן – כולל מעצר אלים וגס של ילדים קטנים, ראו תמונות קשות כאן – להרחיב את מעגל הנישול והרוע. תגלו, אמנים מעורבים שכמותכם, שההופעות ה"תמימות" שלכם הן מכשיר אכזרי בשירותם של כוחות זדוניים וחסרי לב, שנועדה להמשיך ולרמוס את זכויותיהם, רווחתם, וכבודם של בני אדם אחרים, ולהצמית כל שביב תקווה בלבם.

בקיצור, אם במקרה לא הובנה כוונתי, אני קורא לכם: אל תלבינו פשעים של אחרים בשירתכם. סורו מהרוע הצרוף והבוטה הזה. אל תלכו לחגא שלהם. אל תסבו לשולחן זבחי הריב שהם עורכים. אל תחגגו איתם. אל תשירו להם. ענו להם, כפי שאמר אלוהים מפי ישעיהו נביאו לאבותיהם הרוחנים:

לָמָּה לִּי רֹב זִבְחֵיכֶם יֹאמַר יְהוָה שָׂבַעְתִּי עֹלוֹת אֵילִים וְחֵלֶב מְרִיאִים וְדַם פָּרִים וּכְבָשִׂים וְעַתּוּדִים לֹא חָפָצְתִּי.

כִּי תָבֹאוּ לֵרָאוֹת פָּנָי מִי בִקֵּשׁ זֹאת מִיֶּדְכֶם רְמֹס חֲצֵרָי.

לֹא תוֹסִיפוּ הָבִיא מִנְחַת שָׁוְא קְטֹרֶת תּוֹעֵבָה הִיא לִי

חָדְשֵׁיכֶם וּמוֹעֲדֵיכֶם שָׂנְאָה נַפְשִׁי הָיוּ עָלַי לָטֹרַח נִלְאֵיתִי נְשֹׂא.

בְפָרִשְׂכֶם כַּפֵּיכֶם אַעְלִים עֵינַי מִכֶּם גַּם כִּי תַרְבּוּ תְפִלָּה אֵינֶנִּי שֹׁמֵעַ יְדֵיכֶם דָּמִים מָלֵאוּ.

———

ויכוח בדבר ההופעה בעיר דוד מתנהל בדף הפייסבוק של הזמר דוד ד'אור

לדף הפייסבוק של שלמה בר

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. כפיר אזולאי

  לא במקרה ענת גוב ורמי הויברגר, רונה קינן ודומיהם הם המחרימים את הישובים ביהודה ושומרון. הגמוניה אשכנזית שבעה ושוקעת מתל אביב ולא במקרה כל המופעים בעיר דוד הם מזרחים היוצרים מוזיקה ערבית. משה פרץ אייל גולן, שרית חדד ועופר לוי באריאל, דוד דאור, מיכה שטרית ושלמה בר בעיר דוד, אתי אנקרי בשילה ועוד רבים רבים הם ההוכחה שמזרחיות הולכת באופן אינטואיטיבי עם לאומיות יהודית ומסורתיות וסימפתיה לפריפריה הישראלית. אז לכל המשתכנזים שמאמצים שיח של שמאל רדיקלי כדי להתקבל להגמוניה, הרף לכם.

 2. עמוס נוי

  כפיר, הקפדתי שלא לדון בחרם כללי על ההתנחלויות. השתדלתי שאדם יודע קרוא במידה סבירה יוכל להבין שאני מנסה למקד את הדיון בהופעה מסויימת של אנשים מסויימים במעוז הנישול הקשה שבסילואן ("עיר דוד" זה מונח שהומצא על ידי נוצרים)

  עם זאת, העובדה הנכונה שזמרים וזמרות מזרחים אינם מחרימים את ההתנחלויות, או שרוב מוחלט של המחרימים הם אשכנזים אינה שוללת את זכותי להיות מוסרי על פי הבנתי ומצפוני. גם רוב מוחלט של מתנחלי סילואן הם אשכנזים, ובכל זאת אתה נחלץ לעזרתם, ומעמיד עצמך בקביעות לרשות האליטות של הציונות הדתית האשכנזית, זו שבזה בעבר ובהווה למזרחיות. אוי ואבוי אם נטיות המצפון שלי היה נקבע על פי סקר דעת קהל בקרב אנשי בוהמה אשכנזים.

  העובדה שציינת גם ראויה לדיון עם ובין אנשים מוסריים. ולכן לא איתך. כשאשמע ממך (או מהרב פרומן, שזה אותו דבר בשבילי) פעם אחת (פעם אחת!) גינוי גלוי, בקול רם, בראש חוצות, באופן ציבורי ולפני הקהל כולו, למעשי העוול, הגזל, האלימות הרצחנית, השקר, הנישול, והאפליה שנעשים על ידי יהודים בסילואן, כשתוקיעו קבל עם ועדה את בני העוולה האלה, כשתחרימו אתם עצמכם בדיבור, בנידוי חברתי, בחינוך, בפסקי הלכה, את מעשיהם וכוונותיהם הנפשעות (פי שצריך לעשות לרשעים, וכפי שלמדנו בפרשת "מטות" רק בשבת האחרונה) – אז, ורק אז, יכול להתקיים דיון כזה בינינו. עד אז אינך בר-שיח בכלל

 3. תמי ריקליס

  צודק. עובדות על זה

 4. אורלי נוי

  אני חושבת שמדובר בשלושה אמנים שיכולים להקשיב לקול המוסר וההיגיון. בנוסף על מכתבים לאמרגנים שלהם, מציעה לכתוב להם גם מעל דפי הפייסבוק. כתבתי לדוד ד'אור מסר ברוח דבריו של עמוס, ולמרות שתשובתו היתה מיתממת למדי, זה עדיין פתח דיון. לי כדאי להמשיך לכתבינתיים התגייסו שם הרבה אנשי ימין "לחזק" אותו, אז נראה וב לו שם. זה בהחלט שווה את הלייק שצריך לעשות לו לצורך כך.

 5. מתי שמואלוף

  אגב כבר כתבתי על כך בהקשר של ים המלח

  http://bit.ly/oO32n1

  שבוע טוב
  מתי

 6. בינה נגבי

  עמוסי
  כל הכבוד
  נכון עד כאב
  יישר כוח
  בינה

 7. באמת

  שאכפת להם מכסף.
  אז אם אין לכם הצעה חומרית שמשתווה לזו שהכותל או מי שזה לא יהיה מציע להם, אתם יכולים לשכוח מזה.

  ובנוגע למכתב-אוטומטי למנהלים שלהם, נו באמת.
  אתם באמת חושבים שזה מעניין אותם החרם שלכם? הלקוחות שלהם הם ועד עובדי בנק הפועלים סניף חדרה.

 8. כפיר אזולאי

  ראשית איני בטוח שאוכלוסייתה היהודית של סילוואן\עיר דוד היא אשכנזית. שני החברים היחידים שאני מכיר שגרים שם עונים לשם 'מזרחי' ו'אוחנה' והם במקור ממעלות וקריית שמונה. אי אפשר לנתק את מעשי החרם מהרצון המתמיד, שכבר כתבתי עליו בכמה תגובות, של ההגמוניה האשכנזית לטהר עצמה מפשעיה הרבים בטקס 'טהרה' שמעביר את גבול המוסר בקווי 67'. הטהרה הזו בעצם הופכת את המתנחלים, שרובם ככולם חרדיםם, רוסים, מזרחים ודתיים, לקורבן שמעלה ההגמוניה לכפר על חטאיה שלה ואותי זה מקומם. בעיר דוד חיו יהודים עוד לפני 48 והם אינם זקוקים להכשר של אליטה כלשהי על שקנו בתיהם כדין ובאישור בית משפט. ונניח לקונספציה שיהודי לא יכול לחיות כמיעוט בין ערבים ושעצם מציאותו בסביבה היא 'פרובוקציה'. הרי גם ברחביה גרים פלסטינים ואיש לא רואה בהם מנשלים ופרובוקטורים.
  בעיקר אני מציע שתחפש שוב ברשת כיוון שהרב פרומן ותנועת 'ארץ שלום' גינתו בפה מלא את כל מעשי 'תג מחיר' וכל מעשה של נישול, גזל או אלימות, בין אם נמצאו האשמים היהודים ובין אם טרם. יתכן רק שהתקשורת הישראלית שששה לדווח על כל פגיעה של יהודי בפלסטיני לא מעוניינת גם להדגיש שרוב גדול של המתנחלים סולד מפעולות הטרור היהודי הללו מכל וכל. הלוואי שהיית מתבונן ביהודים ובפלסטינים בסילוואן\עיר דוד כשכנים ילידים שזכותם לחיים שם בביטחון ושלום כבניו של אברהם. כרגע בחזונך השכונה צריכה להיות נקייה מיהודים ועל כך בוודאי יתקומם כל איש הגון.

 9. נדב פרנקוביץ'

  אלא ציבור גדול ומגובש. נכון שיש גם "טרמפיסטים", אבל זה לא באמת משנה או ממתן את הנעשה בשטח. זוהי תנועה אולטרא גזענית מובהקת. ראה למשל מקרה קטן ואקטואלי, שהתקשורת לא "מדגישה" (אלא כאן בערוץ 7, כמובן בהקשר חיובי): סגרגציה גזעית בגוש עציון. http://www.inn.co.il/News/News.aspx/223216

 10. להחרים-להחרים-להחרים!

  כנראה שאין ברירה וצריך לקרוא קריאה רמה, ולקרוע קריעה, בדרישה להצטרף ל- BDS לחרם גם נגד נושאי הדגל של התרבות הישראלית.

 11. צריך לפגוע ב כ י ס ם

  שירגישו את מה שמרגישים הפלסטינים בסילוואן.

 12. כפיר אזולאי

  בגוש עציון מתפתח דו קיום מרתק שהוא לצנינים בעיני הפלג הדי שולי של ערוץ 7. המתנחלים אינם 'ציבור מגובש' כיוון שהרוסי מקריית ארבע ואריאל לא דומה לחרדי מקריית ספר ולכיפה הסרוגה משילה או למזרחי מבית אריה. תושבי גוש עציון ברובם סולדים ונאבקים בקמפיין האדיוטי של ערוץ 7. אבל פספסת את העיקר. באיזה סופר ברמת השרון או גבעתיים יש קליינטים ומוכרים ערבים? זו הנקודה. אנשים שחיים במרכז הארץ בסביבה יהודית הומוגנית לחלוטין, מטיפים למזרחי או הרוסי מכרמיאל, רמלה, אריאל או פסגת זאב להפסיק להיות 'גזענים'. ככה שוב מתחדד הדימוי הברברי של המזרחי בעוד האשכנזים מעולם לא היו מעלים בדעתם לחיות בסביבת ערבים.

 13. נתן

  הניסיון להציג את מפעל ההתנחלויות כ"תנועת השחרור הלאומי של המזרחיים מהדיכוי האשכנזי" היא מוזרה כאשר רואים מי מוביל מנהל ומתמרן את התנועה הזו.

  להלן רשימה אקראית לגמרי שנשלפה מהראש תוך שתי דקות –
  לוניגר,גולדשטיין,דניאלה וייס,פרומן,אורבך,יעקב כץ,ליברמן,מסזניקוב,חנן פורת,אורי אריאל, צבי הנדל,זבולון אורלב,ניסן סלומינאסקי,אפי איתם(לשעבר פיין),אריה אלדד,דניאל הרשקוביץ,בני קצובר,חגי סגל,מיכאל קליינר,פאינה קירשנבאום,עוזי לנדאו,אהרונוביץ,רונן שובל,בני אלון,נועם פדרמן,ברוך מרזל ויויו גם.

 14. לנתן

  אתה רוצה שנעשה יחד סיור בגבעת זאב? במעלה אדומים? באריאל? בעינב? בברקן? באדם? בעלי זהב? בסנסנה? אתה רוצה שנברר את ההרכב האתני של מגורשי גוש קטיף? שנשווה אותו לערי המרכז? שנשווה זאת למוצא האתני של חותמי מכתבי החרם למיניהם? אם היית שם לב טענתי שבהתנחלויות גרות כל קבוצות האוכלוסייה שאינן אשכנזיות ילידות הארץ ובהן גם עולים מרוסיה וחרדים לצד מזרחים. מה שממש אי אפשר להגיד על המחרימים

 15. היהדות היא דת - לא לאום!

  א י ן כזה "עם". יש חילונים ושפויים, עובדי-אלילים פשיסטים, סתם דוסים שענינם בשמיים – אליהם הם נושאים עינם לפני שהם מנפנפים תרנגולות ל"כפרה".

 16. ירושלמי

  שמעתי ששני עובדים בסופר של רמי לוי, ערבי ויהודיה, שמצאו חן אחד בעיני השני ויצאו לדייט כבר לא עובדים במקום, ויש דרישה לפטר גם את מנהלת המשמרת שאיפשרה לדבר הזה לקרות. כך שזה דו קיום מאד על תנאי.

 17. לכפיר מנדב

  בסופר שם בגוש אין "מוכרים" ערבים, אלא "אורזנים". תושבי גוש עציון לא זועמים על "המאבק האידיוטי" של ערוץ 7, אלא זועמים על רמי לוי שהוא בכלל מעסיק ערבים. הקופאית (היהודיה) והאורזן (הערבי) שהעזו להתחבר פוטרו, ואף קופאית בסניף לא זעמה על "המאבק האידיוטי", אלא להיפך! הן שלחו מכתב "זועם" לערוץ 7 שמבהיר שזהו "מקרה יוצא דופן שאיננו מעיד על הכלל (ז"א, הן אינן סולידריות עם הקופאית והאורזן שפוטרו, אלא מנערות חוצנן מחברתן לקופה ומן הערבים). וראה זה פלא, במקום מונה אחראי שידאג שהעובדות היהודיות והעובדים הערבים לא "יתערבבו", משום שרבנים מתנחלים והציבור המתנחלי לחץ עליו ואיים עליו בחרם על שבסניף שלו יש "התבוללות". תושבי גוש עציון שלטענתך "זועמים" על האפליה המצערת לא הואילו לכתוב ולו טוקבק אחד המביע את זעמם כי רב לכתבה. לעומת זאת רבים מן הטוקבקיסטים כתבו שאסור שרמי לוי יעסיק בכלל ערבים. ומוזר, איך רמי לוי, ככל הידוע איש עסקים בלתי אידיאולוגי, שפתח סניף בגוש עציון, נקלע לפרשה כזו? האם הוא הגה את הסגרגציה שם בסניף (שאלה רטורית) ?? כי אם תושבי גוש עציון כל כך זועמים על התופעה, אז איך זה שהכול קורה כך, על אפם ועל חמתם. הרי הם הקליינטים, לא? איזה אוכלוסייה אם כן מהווה את קבוצת הלחץ שבכל זאת מצליחה לשלוח רבנים ולאיים בחרמות על רמי לוי, ולכפות את הסגרגציה הזאת בלב יהודה ושומרון? אגב מי הם עורכי וקוראי ערוץ 7? לא מתנחלים? איזה עיתונים, בטאונים, עלוני בית כנסת, אתרי אינטרנט ורבנים מיהודה ושומרון כבר הספיקו להביע את "זעמם", ולכתוב כתבות נגדיות המגנות את המקרה? בקיצור מי הם הכוחות הנעלמים שהביאו לפיטורים מטעמים של טוהר הגזע וליישום מדיניות של הפרדה גזעית בסניף של רמי לוי בגוש עציון כתנאי להמשך פעילות הסניף? חייזרים? ולבסוף – למה בכלל רמי לוי מסתבך בכל הסמטוכה הזאת ומעסיק אורזנים ערבים מלכתחילה? רמז: במרחב האידילי של דו-קיום, סובלנות וסולידאריות מעמדית המתקיים (כידוע לכל מי שקורא את תגובותיך) במפעלי ועסקי יהודה ושומרון, הערבים הם לאו דווקא אלו שצריך לשלם להם שכר מינימום.

 18. נתן.

  אתה צודק שרוב אוכלוסיית המתנחלים הם מזרחיים ולכן זה רק מחדד את השאלה איך יתכן שכל ההנהגה היא אשכנזית למהדרין, ואיך זה מסתדר עם טענתך הראשונית שהמעבר לשטחים היה בבחינת "שחרור המזרחים מהדיכוי האשכנזי"?

 19. חנן שליב

  המזל הטראגי של כולנו שתוך כשנה מימלא לא תהיה כל חשיבות למוצאם האתני או אם תרצו לצפיפות הפיגמנטים של המתנחלים.בואו נחשוב כולנו במרץ וביסודיות איך נשקם אותם ,את החברה הישראלית ואת החברה הפלסטינאית במדינתם החדשה לאחר האסון המתרגש עלינו ממש בימים אלו בזמן שכולנו שקועים בהבלי חום הקיץ.

 20. כפיר אזולאי

  בוודאי שיש גזענות, ואני מציע סתם כטנלחם נגדה אך מציע טיפ קטן: לא לקחת את ערוץ 7 כגורם מייצג. רוב המתנחלים, כמו רוב הישראלים, שומעים גלגלצ ולא ערוץ 7. תאמינו לי, ל99% מהשכנים שלי באריאל אין מושג מה התדר של ערוץ 7 אז קצת פרופרוציות. בניגוד לשטיפת המוח של הממסד וההגמוניה האשכנזית-חילונית, כאילו המתנחלים זה הרב לוינגר ושות' הרי שמרבית המתנחלים כלל לא שמעו על הרב לוינגר. יש מתנחלים גזענים, ויש הרבה גזענות בחברה הישראלית, אבל הטפות משכבת אוכלוסייה שמרוממת את זכויות האדם אך גרה בשכונות יהודיות הומוגניות היא דוחה.
  בתל אביב פלסטינים ויהודים חיים יחד? בכפר סבא? בג'לג'וליה? בנווה אביבים הורים שמחים כשהבת יוצאת עם ערבי? בחורה ערביה מקלנסווה יכולה לצאת עם בחור יהודי? אבל שוב, כל ההכפשה הזו באה לטהר את השכבה הגזענית והנצלנית ביותר בחברה הישראלית. תל אביב מנסה לסכסך (בכישלון מהדהד אגב) בין נתיבות ופסגות ובין כרמיאל ואריאל. אבל יום אחד סלפית, אריאל, נתיבות, כפר מנדא ומעלות יתקוממו נגד ההגמוניה הזו שזרה לאזור וזרה למסורת של יהודים ומוסלמים גם יחד

 21. לכפיר מנדב

  לא ענית לי על אף שאלה. אתה אמנם צודק שבכל מקום יש גזענות ואפליה, אבל מה לעשות, יש הבדל מאוד משמעותי בין המצב בתוך תחומי מדינת ישראל לבין המצב ביהודה ושומרון. בתחומי מדינת ישראל יש אפליה מבנית ותרבותית וגם אפליית קרקעות חריפה נגד הערבים (וגם אפליה נגד מגזרים יהודיים מוחלשים). אבל כולם אזרחי המדינה, זכאים להצביע ולהיבחר, נשפטים באותה מערכת משפטית, זכאים לאותן זכויות סוציאליות, ולאספקת מים סדירה (לא תמיד אבל לרוב). ביהודה ושומרון המצב שונה מן היסוד. שם המצב הוא בגדר "חטא על פשע": הוא דומה יותר להפרדה ואפלייה גזעית קלאסית מלכל דבר אחר. חשוב לעמוד על ההבדלים הללו, מבלי להפחית בכך מחומרת כל אחת מ2 התופעות או להצדיק אותן חס וחלילה. וחשוב להיאבק נגד שתיהן. לא?

  לגבי פרשת גוש עציון/רמי לוי: לא ענית לי על אף שאלה! (ובהתחשב בפלטפורמה הסגרגטיוית הרדיקאלית שמתקיימת ביהודה ושומרון המנטרות שאתה חוזר עליהן הן כמעט מעליבות)
  אז אשאל אותך, שוב, רק שאלה אחת, שהינה ללא ספק אתגר לתזה שלך לפיה מרבית המתנחלים מעוניינים בדו-קיום: איזה עיתון, כותב מאמרים, רב, איש ציבור, ארגון, אדם או חתול מן הקשת המתנחלית הרחבה שעליה אתה מדבר יצא נגד המקרה המכוער?

  הנה שוב הקישור לכתבה: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/223216

 22. כפיר אזולאי

  בנוגע לפרשת רמי לוי. בידיעות אחרונות גינו את המעשה? ובמעריב? אני משער שכן. אז תדע שבאריאל קוראים אך ורק ידיעות, ישראל היום ומעריב ככה שהתיזה המופרכת שבגלל שיש מתנחלים ששומעים ערוץ 7, אז זה אומר שהוא נציג המתנחלים. לא כל תושב יו"ש צריך לבוא ולגנות מה שקורה ברמי לוי כמו שלא כל תושב ראשון לציון צריך לגנות זאת. בכלל מגוחך לדרוש שרב יגנה זאת כאשר יש תושבים באריאל שהם בכלל נוצרים.

  ומכאן להקשר הכולל. שוב, כמו בעניין לעיל. אם בחרת, וזו בחירה פוליטית אך לא מהותנית, לראות את כל 'המתנחלים' כמקשה אחת כי הם גרים מעברו המזרחי\צפוני\דרומי של קו פוליטי משנת 49' אז אכן הם ציבור אחד הזוכה לזכויות אזרחיות בישראל ואילו שכניהם הפלסטינים זוכים (או לא, אפשר להתווכח) לזכויות ברשות הפלסטינית. אפשר גם, כפיש שעושה ההגמוניה הישראלית היטב בעשורים האחרונים, לצבוע בקריקטורה את כל האוכלוסייה הזו לכדי קריקטורה דר שטרימרית של דובון ועוזי.
  אבל הרי גם תושב כפר סבא מצביע לכנסת ותושב קלקיליה הגר 500 מטר ממנו לא מצביע ואין לו בקליקליה את אותה רמת חיים וזכויות אזרחיות ופוליטיות כמו לתושב כפר סבא. אז שנחרים את תושבי כפר סבא? תושבי אריאל יתנגדו אם תעניק לתושבי מרדה או סלפית אזרחות ישראלית? הם בחרו בכך? אני פשוט לא מבין את הטיעון. מעברה של הגדר של כפר סבא, כוכב יאיר, קציר ואריאל יושבים פלסטינים שחיים תחת רשות פלסטינית\ממשל צבאי. אז תושב אריאל אשם בכך יותר מתושב תל אביב? זה כמו לטעון שתושבי בת-ים אשמים בנכבה כי הם גרים קרוב ליפו משם גורשו הפלסטינים ותושבי רעננה לא.

 23. לכפיר

  בידיעות גינו (אתה משער) את המעשה, ובהתנחלויות קוראים ידיעות, אז זהו… ולמה שרב יגנה? הרי בארץ גרים גם נוצרים! איזה כומר כבר גינה את המעשה?! אולי בכלל רמי לוי נכנע ללחץ של כמרים ולא של רבנים מתנחלים, והכל עורבא פרח! בחיי, איך לא הבנתי זאת קודם.

 24. גוש עציון - כמה מחשבות

  באיזור המחסר החדש בגוש עציון מתפתח דו קיום עדין ויפה.
  אמנם תושבי הגוש הותיקים חיו בדו קיום עם השכנים המיידיים שלהם אבל לא עם כל האוכלוסייה הערבית באיזור (אני עצמי מילצרתי לשולחנות של תושבי זכריה הערבים בחתונה של הבת של חנן פורת, כן חנן פורת, וכן תושבי זכריה הם ערבים) אחד האמיתות הידועות בגוש הוא חובתנו המוסרית לערביי זכריה שהביאו מים לגוש הנצור ב48 ומאז כולם מועסקים בגוש כולל במשרות ניהול והמועצה עוזרת להם בכל מה שהם צריכים.

  אולם, באיזור המסחר מתפתחת תופעה נרחבת הרבה יותר, מרכז עיסקי – מסחרי לתושבי נפות חברון ובית לחם ולתושבי גוש עציון, מספיק לראות את ההתנפלות של הסופר בלילות הרמאדן מצד פלסטינים עם תעודות ירוקות, אותם משרתים קופאים וקופאיות יהודים וערבים כדי להבין שיש כאן משהו מיוחד.

  בין הפלסטינים והמתנחלים ישנה קרבה שלעולם לא תהיה לשותי והאספרסו ואוכלי הסושי, ערכים דתיים, משפחתיים ושל חיבור לאדמה , ובכלל השקפות עולם דומות אצל רובו של הציבור.

  גם הציבור היהודי וגם הציבור הערבי באיזור הגוש, מתנגד לנישואי תערובת, זה טאבו, מוצדק או לא "נאור" או לא, זה טאבו, והרב תרבותיות של אוכלי הסושי אמורה להכיל זאת.

  עקב כך, היו אנשים בשני הצדדים שהביטו בחשש על המקום העדין הזה, אולם רמי לוי (מסיבות עסקיות) וגורמים אחרים באיזור עמדו על כך שהוא יישאר פתוח ונגיש לתושבי כל האיזור ללא הבדיקות המייגעות בפיקוח השב"כ שהם נדרשים לעבור כדי להכנס לגעש אם בכלל, נכון, אתם אוכלי הסושי הגעש בשבת לא רואים זאת כי טורחים בכלל להעיף לכם את הערבים רחוק רחוק מהאישון ככה שלא תצטרכו לסבול את מראם.

  אני דובר ערבית בעיקר משום שאני חיי ועובד איתם מגיל 12, מעהם תרבת, ומעהם שתע'לת, ומצחיק אותי שכל מיני יאפיז באים מתל אביב ואומרים לי איך לחיות. הרי את מצעד הגאווה שלהם לא יכלו לעשות לא בבת עין ולא בבית אומר במידה שווה, אבל האשה מבת עין והאשה מבית אומר יש להם יותר במשותף אחת עם השניה מאשר עם שותה האספרסו.

  אני קורא הרבה באתרי השמאל, ואני מתמוגג על שגיאות התעתיק והבורות הכללית בנוגע לשפה ולתרבות הערבית.

  וגילוי קטן, אני מפיק המון עונג מלכתוב קללות ונאצות יצירתיות בערבית באתר של סולידריות שיח' גראח, אם תכתוב להם קללה בעברית, הם לא יפרסמו אותה, בערבית – היא ישר עולה, ההרי ההנחה האוטומטית היא שהערבי הוא טוב והיהודי הוא כובש. איזה כיף להפוך את היוצרות.

  והסתומים מהשמאל לא מבינים שהם יורים לעצמם ברגל ברגע שהם עושים צעדה לעצמאות פלסטין בירושלים, הרי סקרים מראים בצורה עקבית שרוב מוחלט מתושבי הבירה, דאי אלו שבתוך הגדר, וכוונתי כמובן לפלסטינים, מעוניינים להשאר בישראל, בעיקר מהטעם הפשוט שعصفور بايدك ولا عسرة على شجرة.
  באותו רגע שהערבי הממוצע במזרח ירושלים מבין שהסיכוי ליבוא הסלטה אלוטניה אלפלסטניה אלא אלקדס מתגבר בעקבות הפעילות של סולידריות הרי שמיידית הוא תופס מהם שני מטר מרווח בטחון, למעט מיעוט מאוד קטן.

  אני שמח, הבורות של השמאל תמיד מנעה את ההתחברות שלהם עם הערבים, וכנראה כך זה יישאר גם בסיבוב הזה.

  رمضان كريم