למי תודה למי ברכה

בעוד הארץ סוערת ממאבק הנדל"ן, ברמלה-לוד מנהלת "רשות הפיתוח" מזה שנים מלחמת חורמה נגד תושבי עמידר. חרב הפינוי שוב מונפת מעל ראשה של משפחת אל עג'ו, ועוד דורשים ממנה להיות אסירת תודה
יורם שורק

בני משפחת אל עג'ו מרמלה הנתונים תחת איום צו פינוי של חברת עמידר קיבלו בימים אלו את תגובתו של עו"ד מנשה בן דוד לבקשתם לעיכוב הפינוי. עו"ד בן דוד, המייצג את "רשות הפיתוח" (גוף המנהל עבור המדינה את "אדמות הנפקדים"), מציג בתגובתו שלל טענות משפטיות בחסותן מבקשת עמידר להשליך את ג'יהאן ומחמוד אל עג'ו וילדיהם לרחוב.

מתוך גבב הטענות בולט סעיף 13, בו מתמרמר הפרקליט על כפיות הטובה של הדיירים: "במקום להודות למדינה ו/או לרשות הפיתוח שבמשך שנים נהנו מקרקעותיה, הם מבקשים מעשית לעגן מצב זה."

סולידריות נגד פינוי בתים ברמלה, 7 באפריל 2011. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס

להלן תגובתן של יסמין וג'יהאן אל עג'ו

נפתח בהתנצלות, אכן לא הודינו למדינת ישראל ולרשות הפיתוח שלה, על "הנאה מקרקעותיה". תענוגות מופרזים פוגמים, כנראה, בנימוסים. מכתבו של עו"ד בן דוד פקח את עינינו ועורר אותנו לכתוב מכתב תודה לכל נציגי מדינת ישראל שהסבו לנו הנאות רבות כל כך בעשרות השנים האחרונות.

 • מסעות וטיולים מרחיבים את ההשכלה ומעשירים נפשו של אדם. תודה למדינת ישראל שכפתה עלינו את המעבר מבתינו בלוד לפחונים וחורבות ברמלה. בזכות המסע המופלא בחסות צבא ההגנה ב-1948 זכינו להכיר את "רשות הפיתוח", קרקעותיה ושלל ההנאות שהיא מספקת לאזרחים.
  אאא
 • אני, יסמין אל עג'ו, מודה לרשות הפיתוח על ההנאה ועל בילוי הזמן המרתק שבגירוש מביתי. אני אסירת תודה ומאחלת גם לפקידי "רשות הפיתוח" את התענוג שבחיים ללא טרדות הקירות וקורת הגג.
  אאא
 • תודה מיוחדת על החוויה החינוכית שרשות הפיתוח העניקה לילדיי. כשבתי ניסתה לשווא לדחוף בידיה את קיר הלבנים שחסם את הגישה לחדרה היא קיבלה שיעור חשוב על המדינה בה היא גדלה.
  אאא
 • תודה על החוב המפלצתי והשרירותי שעמידר הפילה על משפחתי. מחמם את הלב לדעת כי פקידי עמידר אינם אדישים לסבל שכבות המצוקה אלא מודעים לו ועושים כמיטב יכולתם להעמקת מצוקתם.אאא
  אאא
 • אני, ג'יהאן אל עג'ו, מודה לרשות הפיתוח על הדאגה המיוחדת לאחדות המשפחה. עמידר מקפידה בקנאות למנוע כל הרחבה, וכך מצטופפים הורים וילדים בחדרים צרים ומתהדקים הקשרים המשפחתיים החשובים כל כך להתפתחות הפסיכולוגית. תודה מיוחדת מהבנים והבנות העוברים, בזכות חריצות פקידי רשות הפיתוח, את גיל ההתבגרות בלי הפינוק המיותר שבפרטיות.
  אאא
 • תודה מיוחדת מכל בני משפחת אל עג'ו למדינת ישראל, לרשות הפיתוח שלה ולפרקליטים המלומדים על שהם דואגים להזהיר אותנו במכתבם מפני אורחינו וחברינו. תודה על שגיליתם לנו כי מי שמנסה לסייע לנו בשעה קשה זו הם "חמומי מוח" ו"אנרכיסטים אלימים". בעתיד נזמין לביתנו רק אנשים מיושבים בדעתם שלא יתעקשו להפריע למי שבא לזרוק אותנו לרחוב.

אאא

ותודה נוספת, מראש, לכל "חמום מוח", "אנרכיסט" או סתם בנאדם שחושב שהשלכת ילדים לרחוב אינה מעשה שיש להודות עליו שיבוא בשבוע הקרוב לרחוב יחזקאל 17 ברמלה כדי להגיד לרשות הפיתוח ונציגיה שתי מילים מנומסות: לא תודה.

למעוניינים/ת בעזרה בהסעה או בתיאום ביקור בבית המשפחה – גיל 052.8688022

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רמלאית

  אין מילים פשוט כל מילה שווה

 2. אוריה

  כל הכבוד למשפחת אלעג'ו על מאבקה העיקש לזכות הבסיסית לקורת גג!

 3. דברים בשם אומרם

  ועוד תודה על כך שלא "טוהרה" מעירה במבצע דני ב- 12-12 ליולי 1948.
  באיזור רמלה ולוד חיו חמישית מאוכלוסית פלסטין. מכ-17.000 תושבי רמלה הורשו רק כ-400 להישאר. היתר "טוהרו" מזרחה, במסע שהחל ב-14.7.1948

  לפני הנכבה כלל האיזור העירוני של רמלה 968 קמ"ר. רק 163 קמ"ר היו בבעלות יהודית.

  אבל הסיפור החל ב-18 לפברואר 1948 כשטרוריסט יהודי הטמין פצצה בשוק של רמלה. הפצצה רצחה 7 ופצעה 45. בעיקר נשים וילדים היו בין הנפגעים.

  http://www.palestineremembered.com/al-Ramla/al-Ramla/index.html

 4. יורם שורק

  מי שמוכן לבוא וזקוק להסעה, הוראות דרך או מבקש לתאם השתתפות במשמרות יכול להתקשר לגיל מתנועת סולידריות
  052-8688022

 5. יהושע רוזין

  כל הפלסטינים הגרים ברמלה ובלוד הם או אלה שב48 הורשו להשאר כיון שהיו נחוצים לממשל הישראלי למשל עובדי רכבת ,שישראל רצתה לחדש את פעולתה .או פלסטינים שהובאו מסיבות אלו ואחרות.ורוצים לגרש גם את אלה שה הממשל הביא . תודה לג'יהאן על המידע שהביאה ואני מקוה שהרשויות יתעשתו יחשבו עוד פעם ויאפשרו חיים בכבוד למשפחת אל-עג'ו ואחרים שגרים עשרות בשנים בדירותיהם ויסירו מהם את חרב הגרוש.
  נ.ב.אני מקוה שיושבי מאהל שד.רוטשילד יבינו שגם זה צריך להיות מאבקם ושיבינו את הסיבות למצבם ולאן נשפכים כספי כולנו משלמי המסים.

 6. חזי

  כתושב העיר שתקוע בפקקים בכל בוקר ביציאה מהעיר ובערב בכניסה לעיר עקב מחסומי הרכבת קשה לי מאד להצדיק את ההסגר של הרכבת צריך לזה פתרון ,לא יכול להיות שהעיר רמלה תהיה נתונה לחסדי רכבת ישראל, העיר ושאר הסביבה סובלים עד מתי ?מחיר הדלק עולים ואנו מבזבזים המון דלק בהמתנה.

  אני קורא לכל אחד לחתום על העצומה כדי שימצאו פיתרון לכולנו.

  עזרו לנו להפיץ את האתר הזה לכל מי שאתם מכירים

  בתודה מראש מאתר העצומה נגד פסי הרכבת

  http://www.atzuma.co.il/rmla

 7. זהבה

  ג"יהאן ויסמין וכל משפחת אל עג"ו

  כולנו איתכם!

  לא יקום ולא יהיה.

  הטובים מנצחים!