לא במתנחלים האשם

כאשר נכונן כאן משטר צדק, מי שיצטרכו לוותר על ההגמוניה ועל הרווחים המופרזים שצברו הם לאו דווקא המתנחלים. הבהרה לגבי החרם
אלמוג בהר

החרם על ההתנחלויות הוא טקטיקה זמנית, כלומר זמנית כמו המצב הנוכחי של הכיבוש והשלטון הישראלי בשטחים. אם וכאשר יהיה הסדר, ובו לאחר פינוי התנחלויות היושבות על שטח פרטי פלסטיני, צמצום הגבולות המוניציפליים המוגזמים של שאר ההתנחלויות, ביטול הכבישים הנפרדים, פירוק החומות ופיצוי המדינה הפלסטינית בתיקוני גבול על שטח ההתנחלויות שיישארו, יהיו המתנחלים אזרחי פלסטין (או בהסדר אחר אזרחי מדינה משותפת או פדרציה משותפת), לא תהיה כל סיבה לחרם עליהם.

אבל יותר מכך, חובה לזכור גם כעת, בסערת החרם על ההתנחלויות, שכאשר נצליח לכונן כאן משטר צודק, אחד מצעדיו הראשונים יהיה חלוקה מחודשת של משאבים כמו קרקע, מים, ים, דיור והון. מי שיצטרך לשלם את עיקר המחיר לצורך תיקון העוולות לפלסטינים בשטחים, בישראל ובגלויות השונות, לתושבי הפריפריה, לעשירונים התחתונים ולמזרחים, יהיו אלו שזכו במרבית הפריבילגיות לאורך 63 השנים האחרונות, כלומר בהכללה גסה "המרכז הגוש-דני", ולאו דווקא המתנחלים.

הרחבות במעלה אדומים. תולדת המדיניות של ממשלות ישראל לדורותיהן. צילום: יותם רונן, אקטיבסטילס

מי שמדמיין פתרון שבו המתנחלים יהיו האייל שיוקרב לעולה, ואילו הקבוצות האחרות רק יצפו בפתרון מבוצע ממסך הטלוויזיה, מדמיין פתרון שקרי, שלא יתמודד עם עיקר הבעיות והעוולות, אלא ינציח אותן. המרוויחים העיקריים מן הדיכוי של הפלסטינים, המזרחים, תושבי הפריפריה והעשירונים הנמוכים הם שיצטרכו לוותר על ההגמוניה שלהם, על הרווחים המופרזים שצברו ביחס לקבוצות אחרות, על הפריבילגיות שלהם, כדי שאפשר יהיה לכונן משטר חדש שיתבסס על צדק חברתי, תרבותי, כלכלי ופוליטי.

חלק גדול מן המתנחלים, כנראה רוב, עבר לצד השני של הקו הירוק לא מתוך דחף אידיאולוגי אלא בהנעת המדינה. בעוד שבתוך גבולות המדינה צמצמה הממשלה את מעורבותה בחינוך ובקיומו של דיור בר השגה, הרי שהיא הציעה את אלו, בתוספת הגדרה של אזורי עדיפות לאומית ונוף מרהיב, בהתנחלויות. מי שנולד ברחביה או בכפר-שמריהו לא היה זקוק לשינוי זה, אך מי שנולד בשיכונים צפופים, שאותם לא יכול היה להמיר בדיור שאינו בפריפריה, וקיבל הצעה לבית צמוד קרקע ולסבסוד לגני ילדים, היה פעמים רבות זקוק גם זקוק.

כלכלת הכיבוש עצמה (הרחבה מכלכלת ההתנחלויות לבדן, וכוללת פרוייקטים רחבים של בניה, דוגמת בניית החומה) שלובה בכלכלה הישראלית כולה, ואינה ניתנת באמת להפרדה ממנה. במובן זה רוב אילי ההון הישראלים, גם אלו שאין להם מפעל בשטחים, מרוויחים מכלכלת הכיבוש, בין השאר דרך השקעות בנקאיות, תעשיית הביטחון, הבנייה המאסיבית וניצול אוצרות הטבע.

לצד זאת, חלק גדול מן המתנחלים מועסקים, כמו שכניהם בישראל, דרך חברות כוח אדם ובשכר מינימום, וחיים תחת משטר הניצול הכלכלי הפנים ישראלי, במקביל להיותם חיים בצד המנצל מול הפלסטינים במשטר חלוקת הקרקעות והמים או במשטר המעברים הגזעני במחסומים (בנוסף לחייהם של הפלסטינים תחת משטר ניצול כלכלי).

אבל בינתיים, כשכספי ההתנחלויות אינם הולכים רק לגני הילדים ביישוביהם, אלא גם להרחבת ההתנחלויות, למועצת יש"ע ולמאבק פוליטי הרסני, לא משנה מה עמדתו הפוליטית של תושב ההתנחלות המשלם מיסיו למועצתו או לעירייתו, יש להחרים את תוצרת ההתנחלויות. כאשר זה אסור בחוק – אין להחרים רק באופן אישי, אלא לקרוא באופן ברור לחרם אזרחי רחב, כנגד מפעלים הנמצאים בהתנחלויות אבל בעיקר כנגד כלכלת הכיבוש.

אבל לצד החרם והמאבק בכלכלת הכיבוש, על הניצול והדיכוי שהיא ערכה ועורכת לכלכלה הפלסטינית, כמו גם למוחלשים מתוך החברה הישראלית, יש לומר בקול ברור שהאשמים העיקריים במצב המדיני והכלכלי אינם המתנחלים. האשם הוא בממשלות ישראל לדורותיהן, על מדיניות הדיכוי והכיבוש שלהן, השלובה מזה שנים בכלכלה הקפיטליסטית.

אשמה גם רוח הדיכוי והגזענות השולטת על רוב החברה היהודית בישראל, ולא רק בצד אחד של הקו הירוק. ואשמה בעיקר האדישות של רוב מי שאינם חיים בהתנחלויות, החושבים שהכיבוש הוא סיפור שהמתנחלים יצטרכו לפתור עם שכניהם, ולא הסיפור שלהם, ושחושבים שאין קשר בין משטר הדיכוי הכלכלי, עמו הם משתפים פעולה או תחתיו הם כורעים, לבין משטר הכיבוש.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ברוריה

  אחלה מאמר

 2. בעז

  מאמר יפה אבל צדק והכללות גסות מתקשים מאוד לחלוק את אותו דף.

  כבר יותר מ- 30 שנה שהימין הכלכלי והפוליטי אינו שייך לאשכנזים מגוש דן ועדיין חוזרות טענות מסוג זה. אולי די.

 3. מאור

  בינתיים נראה שהסדר אפשרי יכלול פינוי רוב התנחלויות גב ההר- גם אלו שעל קרקע מדינה. ישובים כמו בית-אל, עופרה, עלי, ק. ארבע וכו'. אלו לא רוב המתנחלים, אך זו עדיין כמות מכובדת שתשלם מחיר אישי כבד.

 4. כפיר אזולאי

  הרעיון הכללי נכון, גבולות פלסטין וישראל צריכים להיות משורטטים בהגיון דמוגרפי, היסטורי ועל פי עקרונות צדק ובוודאי שפרופ' שטרנהל למשל יאלץ לפצות את הפלסטינים שגורשו מאדמתם בקטמון עליהם הקים את ביתו, ואין סיבה שהמזרחי מאדם או אריאל שלא נישל איש ישלם את העוול ששטרנהל ודומיו ביצעו. אלא שהחרם הוא בדיוק האקט שמחדד את טקס הטהרה בו הגמוניה ישראלית מבקשת גם להחליש את המתנחלים והפלסטינים יחד וגם לחוש צודקת ומוסרית. לא סתם אמנים מזרחיים לא הצטרפו לחרמות הללו ואף הופיעו במופגן באריאל. מנכדיהם של גוזזי הפאות, מגרשי הפלסטינים ונצלני העולים איני לומד מוסר מהו

 5. פרידמנית

  לשיטתך אלמוג, אם המתנחלים לא אשמים ומי שקוטף את פירות הכיבוש הוא האשכנזים (ההימנעות שלך מלקרוא להגמון בשמו לא עזרה, כפי שאתה רואה מתהגובה למעלה), הרי שלא צריך להחרים תוצרת התנחלויות, אלא כל תוצרת ישראלית.
  ישראלים שלא גרים בשטחים יכולים להחרים תוצרת התנחלויות בלבד, מי שיכול צריך להחרים תוצרת ישראלית בכלל, כולל חרם תרבותי ואקדמי.

 6. נפתלי אור-נר

  המתנחלים, כגוף קיבוצי, הינה האוכלוסיה הקיצונית ביותר המכתיבה את מדיניות החוץ והפנים של הממשלה מזה שנים רבות. אלמלא לחצם הנמשך יתכן וישראל הייתה מגיעה לשלום עם הפלשתינאים, בפרט, ועם מדינות ערב בכלל. השאלה אינה רק כלכלית – כטענת המאמר – , היא גם פוליטית. המתנחלים דואגים לכך שמדיניותה של ישראל תוכוון להמשך הכיבוש ומפעל ההתנחלויות ולמניעת הסכמי שלום שיאלצו אותם לוותר על חייהם הנוחים בהתנחלויות. ואחרי כל זאת "לא במתנחלים האשם"? תמהני

 7. נתן.

  חכו, חכו, יום יבוא ודם אשכנזי יותז ברחובות…

  פתטי.

 8. א' (אשכנזיה)

  ומה יעלה בגורל המזרחיים שגרים במנשיה? האם תפנה אותם לטובת אחינו הפלסטינים?

 9. יהושע רוזין

  הם לא הסבה היחדה לעוולות השיבון בתוך ישראל, אבל יש לזכור: ההתנחלויות כולן בלתי חוקיות לפי החוק הבינלאומי. הן אינן נמצאות בתוך הגבולות המוכרים זמנית ( הקו הירוק) ע"י הקהילה הבינלאומית והוקמו מתוך מטרה ברורה לטרפד כל הסדר שלום אפשרי עם הפלסטינים. כל האדמות עליהן הן יושבות נשדדו מהפלסטינים בין אם זה רכוש פרטי, או אדמות צבוריות. אכן יש רבים אחרים המתעשרים מהכיבוש.ויש מתנחלינוחיות רבים המנצלים את העובד שהם מקבלים דיור זול ואיכות בגלל שוד האדמה וכספי מיסינו הרבים שהם נהנים מהם. הסרוב להסתלק מהשטחים הכבושים הוא גם הסבה לתקציבי הענק של הצבא. בודאי שממשלות ישראל נושאות באחריות עליונה למצב.

 10. יריב מ

  אחד החדים שקראתי בנושא

 11. כפיר אזולאי

  נכון שזה לא כיף כמקטלגים אותך קולקטיבית? אבל זה מה שהשמאל האשכנזי עושה כבר ארבעה עשורים. מקטלג כל ילדה בת ארבע בישוב ביו"ש כמסוכנת, כסרטן, ככזו שבגללה אין שלום, רוצחת רבין, אשמה בשדידת קרקעות, בעוולות, בשפל של העולם המוסלמי ובחום ביולי אוגוסט

  ולא נשכח-חרם על מתנחלים הוא אקט גזעני כמו החרם על יהודי הרייך השלישי בשנות השלושים

 12. עופר נ.

  אולי בשיח המקומי זה נראה כפי שאתה מתאר.

  קמפיין החרם העולמי, חרם מוסדי על ישראל וכלכלתה, מתקרב הרבה יותר לשורשי הבעיות.

  האתר של הקבוצה הישראלית:
  http://boycottisrael.info/

 13. אשכנזיה לכפיר

  למי