• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מחאה כן, בדרום לא

לפנות בוקר הרסו פקחים את המאהל בגינת לוינסקי, בטענה שבמקום שוהים פליטים סודנים. בעוד עיר האוהלים ברוטשילד גדלה ומתפשטת, בחלונות הגבוהים מסרבים להביט במחאת השכבות המדוכאות ביותר
שולה קשת

אתמול, בחמש אחר הצהריים, הגענו תושבות ותושבים משכונות דרום תל אביב להקים מאהל ולהשמיע את קול מחאתנו – מחאת הדרום. כתושבות/י דרום תל אביב אנחנו סובלות/ים עשרות רבות של שנים מדיכוי והזנחה שיטתית בכל תחומי החיים, הכוללים מִפגעים סביבתיים, מפגעי זיהום, מפגעי רעש וריח, חוסר תשתיות בדיור ומערכת חינוך ותרבות קורסת.

מאהל המחאה בגינת לוינסקי. גטו של מצוקה. צילום: אסנת פריינטה

גם אלה שיש ברשותם דירות בדרום, חייהם הופכים לגיהנום – בין אם שהן/ם מתגוררות/ים בדירות בדמי מפתח, אשר רבים מבעלי הבית מנסים לפנותן/ם בצורה ברוטאלית, או אלה שבתיהן/ם רשומים בטאבו וסביבתן/ם הפכה לבלתי ראויה למגורים – שלא לדבר על הדור השני והשלישי, הצעירות/ים, שבשל היעדר תוכניות לדיור בר השגה, אין להם סיכוי לרכוש דירות בשכונות הדרום.

כך, מצד אחד ישנה הריסה שיטתית של תשתיות, בתי ספר וגנים, ומצד שני הקמה של מטרדים קשים ביותר כמו התחנה המרכזית החדשה המפלצתית – שיצרה פה גטו של זיהום ורעש וגטו של עבריינות.

קשה ביותר מצבן של הנשים אשר רבות מהן גוססות אצלנו ברחובות מסמים וסחר בנשים – ואין שום משאבים שמוקצים להושיע אותן. נשים נוספות המתגוררות בשכונה עוברות תקיפות מיניות וחוששות ללכת ברחובות. קשה במיוחד מצבן עוד יותר של הקשישים והקשישות, החשופות לאלימות יומיומית, חוסר בטחון ופחד להגורר בבתים שלהן עצמן. בשל המצוקות הקשות הלל ורבות אחרות הוקם אתמול מאהל מחאת דרום תל אביב!

המחאה שלנו נמשכת מזה עשרות שנים. אנו מוחות/ים יום יום כחלק ממאבק ההישרדות שלנו, אך עד עתה קולנו לא זכה לתהודה מספקת. כיום, המחאה של השכבות המוחלשות הפכה גם למצוקת המעמד הבינוני, שאינו יכול לאפשר לעצמו לשכור או לקנות דירות במחירים המופקעים של השוק המשתולל.

אתמול הקמנו את אוהל המחאה שלנו בגן לוינסקי, מול התחנה המרכזית החדשה. לאחר שהתקנו את האוהלים הגיעו פקחים של "הסיירת הירוקה" הממוקמת במבנה בגן לוינסקי, שבעבר שימש כגן ילדים של האוכלוסייה באזור. את האוהלים שלנו מיקמנו באיזור בו עמד בעבר בי"ס ביאליק, כאקט סימבולי להריסתו ולהריסת מערכת החינוך בדרום.

פקחי הסיירת הירוקה מבקשים לפרק את המאהל סמוך למועד הקמתו. צילום: אסנת פריינטה

הפקחים הגיעו במטרה להרוס את מאהל המחאה. היינו כמאה בני אדם במאהל ולא אִפשרנו להם לקחת את הציוד והאוהלים. אחרי שעה של איומים מצד הפקחים וטלפונים לחברות מועצה, התרצו הפקחים, אישרו את שהייתנו שם והביעו את תמיכתם בצדקת המחאה. במהלך הערב והלילה הגיעו מאות אנשים אל המאהל – תושבות ותושבים משכונות נוה שאנן, שפירא ופלורנטין, ותיקים וחדשים, פעילות ופעילים מארגונים רבים – ארגוני נשים וארגוני החברה האזרחית ופליטות ופליטים מסודן ואריתריאה.

היום, בארבע וחצי בבוקר, הגיעו למאהל פקחי הסיירת הירוקה מלווים בכעשרים בריונים, והחלו באלימות לתלוש את האוהלים ולהחרים את הציוד, תוך התעלמות מהמחאה וההתנגדות שלנו. לשאלתנו הם טענו כי הסיבה לפירוק והחרמת האוהלים והרכוש, היא משום שפליטים סודנים הצטרפו למאהל. טענה גזענית זו מטרתה להשתיק כל התארגנות של מחאה מהשכבות המדוכאות ביותר. המאבק מול האקט האגרסיבי הזה הוא מאבק על לב ליבה של הדמוקרטיה, אשר הולכת ומתרחקת מאיתנו. זהו חוק החרם נגד השכונות, הניסיון להחרים את המחאה ולהשתיק את קולנו.

המדינה קיבצה את כל הקבוצות המוחלשות ביותר לשכונות הדרום והפכה אותנו לגטו של מצוקה, ללא משאבים וללא תשתיות. בדרך הביתה, בשדרות הר ציון, ראיתי כ-20 פליטים פוליטיים מסודן, יושבים על המדרכה. אלה אנשים ללא קורת גג, אשר חיים ברחובות ללא שום סיוע בסיסי מהמדינה. המאבק והמחאה של אוהלי המחאה של דרום תל-אביב מציף כלפי השלטונות האטומים את שוועתם של המזרחים והמזרחיות תושבי השכונות, של הפליטים והפליטות בדרום תל אביב, של האוכלוסייה הצעירה והקשישה שחיה כאן.

גם את הדבר היחיד שבקושי נותר לנו, קול המחאה, חופש הביטוי והזכות הדמוקרטית למחות  נגד דיכוי – הם רוצים להשתיק! אבל אנחנו לא נוותר!

היום בערב בשעה 19:00 נגיע לרח' לוינסקי פינת שד' הר ציון, בגן לוינסקי נקים מחדש את אוהלי המחאה. אנחנו קוראות וקוראים לכולן/ם לבוא להיות איתנו, ולא לאפשר לדיקטטורה להשתלט עלינו.

הכותבת היא תושבת ופעילה בשכונת נווה שאנן בדרום תל-אביב ומנכ"לית תנועת אחותי – למען נשים בישראל

כנראה שיעניין אותך גם: