כן, הזמנו סודנים ונרקומנים

אדם מוחה דמעה, לוגם מהבירה ושואל את עצמו: למה זה לא יכול תמיד להיות ככה? רשמים ממחאה שחורגת מ"המקום שהוקצה לה בשדרות רוטשילד", כפי שהסבירו פקחי עיריית תל אביב
מתן קמינר

זה כמעט שבועיים שמאהלים צצים בכל הארץ, בתנועת המחאה החברתית הגדולה שנראתה כאן בשנות דור. המלה "מהפכה" כבר תלויה באוויר כחשרה עבה, עמוסת תקוות וחששות. אך גם בעלי הניסיון המועט בינינו יודעים שיש דרך אחת לזהות מאבק חברתי המסכן באמת את הסדר הקיים: הוא זוכה לדיכוי. כל עוד המחאה שומרת על כללי המשחק, הממסד יכול להתיר אותה, ואף להתגאות בה בצביעותו. ברגע שהיא מאיימת על ההגמוניה יוצא המרצע מן השק.

בגינת לוינסקי (הקווקזים) שבדרום תל אביב כבר יצא המרצע. מאז הוקם המאהל ביום א', באים לילה לילה פקחי העירייה והורסים את מה שבנינו. מדוע ולמה? צריך רק להצליב את התשובות החלקיות שקיבלנו לשאלה זו מהפקחים עצמם ומדוברות העירייה הרשמית, כדי להגיע לאמת הברוטאלית והמלאה.

המאהל בלווינסקי, 26.07.11. המחאה מאופשרת כל עוד היא בתוך גבולותיו החברתיים של הקולקטיב היהודי-ישראלי בעל זכות הדיבור. צילום: קרן מנור / אקטיבסטילס

בליל הפינוי הראשון, כשאחד הפעילים שאל את הפקח מדוע חזרה בה העירייה מהבטחתה לאפשר את המאהל, ענה זה שאנחנו הפרנו את ההסכם בכך שהזמנו "סודאנים ונרקומנים" להתארח באוהלינו. תגובת העירייה הרשמית היתה יותר תקינה פוליטית, אך לא פחות שקופה: "עיריית תל-אביב-יפו מכבדת ומאפשרת את מחאת האוהלים. המקום שהוקצה לכך הוא בשדרות רוטשילד וכך הוסבר גם למוחים בגן לוינסקי".

במלים אחרות, וברורות כשמש: המחאה מכובדת ומאופשרת כל עוד היא מוכלת בתוך גבולותיה הגיאוגרפיים של "העיר הלבנה", ולא פחות חשוב, בתוך גבולותיו החברתיים של הקולקטיב היהודי-ישראלי בעל זכות הדיבור; כל עוד הממסד יכול לשגות באשליות שהוא זה ש"מאפשר" אותה ו"מקצה" לה מקום. דרומים מזרחים מוחים?  את זה אולי, איכשהו, עוד אפשר לבלוע. אבל מאהל שמקבל בזרועות פתוחות יהודים, ערבים, פליטים, מהגרי עבודה, נרקומנים, נשים בזנות, אמהות חד-הוריות, צעירים "מוזרים" ואחרים שרק רוצים לחיות חיים נורמליים? אמות הספים מתחילות לרעוד. את זה אי אפשר לאפשר.

אתמול בעשר וחצי בלילה, הגיעה אל המאהל משלחת שיצאה מרוטשילד ובה נציגים ממאהלי אשדוד, באר שבע ודימונה. המפגש בינה לבין הקהל השוהה כבר במאהל, כמאה נפשות, התפרץ השמימה לצלילי הפיוט "דרור ייקרא". אזי החל ג'אם סשן חד-פעמי שבו השתתפו ראפרים, זמרים, נגנים ומתופפים לעת מצוא לצד מוזיקאים מקצועיים. שמענו שירה בעברית, ערבית, הינדי, נפאלית, וטיגריניה. היה זה אחד הרגעים הנדירים הללו בחיים שאדם מוחה דמעה, לוגם מהבירה ושואל את עצמו: למה זה לא יכול תמיד להיות ככה?

לפנות בוקר באו שוב הפקחים.

אבל אנחנו לא הולכים לשום מקום. שאגת הדרום נשמעה, גליה מגיעים רחוק ומתגברים ומתנפצים אל חומות ה"ככה זה" וה"אין מה לעשות". ההגמוניה כבר נסדקת, והפקחים עושים את עבודתם ככפויי שד, בידם אגרות האדון ובפיהם דברי הזדהות וחיזוק. בואו, הצטרפו אלינו כבר הערב, היו חלק מהרגע הזה. כדי שמה שהחל כאן יגדל וייגע במה שהחל במקומות אחרים, והעולם האחר שנולד פה לרגע אחד גם ישרוד. זה ייתכן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. תום

  רק היום נודע ששירות הביטחון של המשטרה בנורבגיה גילתה כבר בחודש מרס שהחשוד בביצוע הפיגוע באוסלו והטבח באי אוטויה, אנדרס ברינג ברייויק, רכש את החומר ששימש אותו לייצור פצצה, אך לא היו בידיהם מספיק ראיות להמשיך ולחקור אותו.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4100034,00.html

 2. הדר

  "המילה מהפכה תלויה כחשרה עבה". הממ…הלכתי למילון. חשרה במילון היא 1. ערמה, ציבור, ריבוי או 2. היערמות, התעבות, מעבה. אז מה קמינר, האם המהפכה תלויה באוויר כהתעבות עבה או שמא כערימה עבה?
  דברים כגון זה גורמים לי להתגעגע להגמוניה.

 3. כרמלה

  זה שלא ידעת מהי חשרה – מילא. אבל להתגעגע להגמוניה בגלל שמישהו אחר יודע להשתמש בשפה העברית?

  עכשיו באמת הפרזת. או שמא הגזמת, בכל זאת – אני לא רוצה לגרום לך געגועים להגמוניה. היא הרי לא הלכה לשום מקום.

 4. מעל לראש הפלוטרכיה וה(איסדר-)החברתי

  בלי הסתדרות,היא מלאת עניין בהפרטות כשיטה למשטור ההכרה וכמכשיר פיקוח על המחאה "הלגיטימית" של המפריטים המאפיוזים.
  מהפכה היא פוליטית.כל עוד לא נאמרת המילה ברורות התודעה אינה שם,לא המעמדית,לא הקיבוצית,לא האנטי -הגמונית מפריטנית המפרידה ןמושלת במגזרים כדרך להסוות את המשותף ואת הקיפוח והעוול הכלכלי שנוצר לאותם מגזרים שההון יצר.זה משחק מלוכלך סמוי רב גונים בה חברו כל גורמי ההון-שלטון בהבניית תודעה מופרטת מושלית תת סיפית וכרגע לא נראה שציבור המוחים מבין את קצה קצהו של הליך ההפרטה במובן האפיסטמולוגי שלו מאז 1980 ועד היום.
  הכוח בידי העובד .

 5. נתן.

  רוב המחאות החברתיות עד היום נכשלו בעודן באיבן בגלל שיטת ההפרד ומשול שלעיתים באה מתוך המוחים עצמם.

  שמאל נגד ימין, אשכנזים נגד מזרחיים,יהודים נגד ערבים, תושבי פרפריה נגד תושבי גוש דן,דתיים נגד חילונים וכו.

  במחאה הזאת לראשונה יש רושם שששיטת ההפרד ומשול הפכה לסחורה שכבר אין בה שימוש, בהתחלה אמנם היה ניסיון להציג את המוחים כ"שמאלנים" ,"אשכנזים","תל-אביבים" וכו' ,אבל זה פשוט לא תפס , ולכם גם ההצלחה הגדולה ויותר מכך הפחד האמיתי שהיא מכניסה אצל השלטון ואצל ביבי שנזרק כבר פעמיים מהשלטון ולא רוצה שזה יקרה פעם שלישית.

 6. שפתי כהן-יגאל כהן

  המשטר מרשה להומלסים בכאילו להפגין אבל לא לאלה שבאמת ישנים ברחובות, זה רק הפגנה לא באמת באמת דאגה לחסרי הבית.

 7. דני-דין

  יש לומר "חשרת עבים" – כלומר, חשיכה הנגרמת מריבוי עננים

 8. אורי וייס

  מאוד חשוב שהמחאה לא תפסח על הזכויות החברתיות-כלכליות של ה"אחרים"

 9. נועם א"ס

  נא להירשם להפגנה בבית שאן היום בשעה 18:30. מי-ם נצא בשעה 16:00 במאהל אין ברירה בגן העצמאות. מת"א נצא בשעה 15:30 מתחנת רכבת הצפון.