שיטת הסלאמי של נתניהו

השקרים שפיזר נתניהו בניסיון לשחד את המוחים מדגימים את מטרת העל של הדוגמה הכלכלית: שליזמים יהיה טוב, לא לעם. כך מסרבת הממשלה להכיר באחריותה למימוש הזכות לקורת גג
יריב מוהר

מסיבת העיתונאים שכינס אתמול (שלישי) נתניהו הדגימה את העדפת הממשלה את השוק החופשי, בדרך של הפרטת האחריות על דיור במחיר סביר ל"קבלן משנה" (תרתי משמע). כשלעצמה, זו שיטה לא רעה בעולם שבו גם הסוציאליסטים עברו למודלים מעורבים של שוק ואחריות חברתית, שוק המוכפף למטרות חברתיות שנעשה בו שימוש כל עוד הוא מסייע לקדם מטרות אלו.

אבל בישראל של ימינו, השיטה של שימוש בשוק החופשי למען החברה לא יכולה לעבוד לפני שיתבצע שינוי מעמיק בכל מבנה התמריצים והנאמנויות של הפקידות הממשלתית ושל מנהליה, הפוליטיקאים. באקלים הנוכחי של תרבות המקדשת נתוני מאקרו ושוק נוח ליזמים ולהון, הפרטה של הקרקעות תביא בהכרח להשתלטות של בעלי ההון על הקרקע.

המשמעות הנלווית לכך היא ריכוזיות כמעט בלתי הפיכה במשאב מניב, משאב המאפשר לחזקים לשעתק את כוחם החברתי. לא סתם כמעט כל מהפכה חברתית ראויה, לוותה ברפורמה אגררית, דהיינו רפורמה במשאב שמייצר הון. כעת, כפי שאסביר מייד, מציעים לנו רגרסיה אגררית.

יושבי המאהל צופים בנתניהו מבבל"ת במסיבת העיתונאים, 26.07.11 צילום מסך
החוליה החלשה היא העובדה כי אין קשר בין המכרז או ההסכם בין המדינה ליזם ובין התוצאה הסופית. תנאי המכרז או ההסכם יכולים להישמע מעולים על הנייר, אבל הנייר הוא רק נייר: הטייקונים בהכרח ימצאו דרך לעשות בו מקצה שיפורים לטובתם. את הקרקע הרי לא ילאימו להם. אפשר ללמוד מהעבר הישראלי איך הפרטות של נכסי ציבור כמו כביש האגרה (כביש 6) לוו כמעט תמיד בפתיחת ההסכם מול המדינה, שוב ושוב, וצ'יפור היזם.

גם במקרה הנדיר בו ייפתחו נגד הקבלנים הליכים משפטיים, תבוא לבסוף התגמשות ופשרה שתספק אותם. הם ידרשו 100% ויקבלו 80%. שהרי מטרת העל של המשטר הכלכלי, הדוקטרינה הדתית פה, היא שליזמים יהיה טוב, לא לעם. במילים אחרות: בכל מקרה של קונפליקט אינטרסים המדינה רוצה ומרצה את היזמים, לא את האזרחים: בריחת מוחות? שיהיה. בריחת הון? אסון.

זו גישה כה מושרשת וחזקה שהיא מצדיקה את הנהוג – המעיק לרוב – לחשוד מראש בהצעת מדיניות המבקשת להטיב ולשפר. על אחת כמה וכמה כשמובילה את הרפורמה ממשלה בראשה עומדים סאחבקים ידועים של בעלי ההון: ביבי, שטייניץ, ומעל הכל "הסוציאליסט", ברק. אם כי חייבים להודות כי ליבני – ובהסתכלות לאחור, אולמרט – אינם שונים מהותית, אם בכלל, מהשלטון הנוכחי.

לאור כל זאת, המטרה לא יכולה להיות הפלת הממשלה כשלעצמה. יכולים להירגע הטוקבקיסטים הימניים שלוקחים את רטוריקת ה"מהפיכה" יותר ברצינות מאשר המוחים עצמם. המטרה היא הפלת השיטה והדוקטרינה המקדשות גמישות ותנאים טובים להון על פני רווחה לאזרחים.

דירות גדולות ויקרות. מה שקורה בפועל לא דומה לתנאי המכרז

כל זה מתעצם לאור החלשת מוסדות התכנון, שהרפורמה הוד"לית מחלישה ומסרסת. מוסדות התכנון הם החסם האחרון (והרעוע ממילא) שבין הבעלות על הקרקע לשליטה מוחלטת בה. בתיאוריה, הענקת הבעלות לבעל הון מאן דהוא אינה מעניקה לו שליטה מוחלטת בקרקע – הוא מחוייב, למשל, ל-X מבני ציבור, פיתוח אזורי, ריאות ירוקות וכו'. בפועל, ה"גמישות" במוסדות אלו, שנציגי הציבור בהם מעטים וראשי הערים שולטים בהם, רבה מדי. נחשו לטובת מי פועלת הגמישות הזו.

והכי חשוב, אלו לא מקרים, זו שיטה; שיטת הסלאמי: בהתחלה מפריטים נכס ציבורי בתנאים הטובים לכלל החברה, הכל נראה נהדר והמבקרים מוצגים כלא ראציונלים או סתם קנטרנים. בהמשך, הכוח עובר ליזם, כשהסנקציה היעילה היחידה – הלאמה של הנכס – נמצאת מחוץ לגבולות הלגיטימיות (מה זה פה, רוסיה? מה זה יעשה לדירוג האשראי שלנו?) אז מתגמשים.

כי היזם הרי מאיים לעזוב לחו"ל או מעכב את ביצוע הפרויקט בתואנה של קשיי נזילות עקב אי-כדאיות כלכלית (יעני: אני מפסיד עליכם; לפחות ביחס למה שאני יכול להרוויח באיזו עסקה מזדמנת). אז מה נעשה באמת עם חפירות הכנה לרכבת קלה? ואז, כשהעסק תקוע, משחררים עוד מזומנים או הטבות ליזם על חשבון הציבור. השיטה היא לרצות תמיד את היזמים כדי להציג נתוני צמיחה שמבטאים התעשרות של שכבה צרה.

השיטה לא נובעת רק ממנטליות, מהאופי או מהאידיאולוגיה של שחקן זה או אחר. היא גם לא קשורה לכך שביבי מחבב את תאצ'ר. זהו מבנה תמריצים המושתת על אתוס: כשפקידי ממשל עוברים מייד לאחר העסקתם לעבוד אצל הטייקונים; כשמול סוללת עורכי דין של יזמים עומדים עורכי דין שעובדים מתשע עד חמש בשכר נמוך, בלי תמריץ לחשוף קומבינות על גב הציבור ובלי אידיאלים מספיקים; כשהתרבות הרווחת בפקידות היא של לקק לבוס שמלקק לטייקון; כשאין אתוס חברתי ואין איזונים ובלמים ושקיפות מספקת; כשאין תקופת צינון לפקידים ופוליטיקאים בין השירות הציבורי לשירות הטייקונים; כשכל אלה חסרים, אין באמת סיכוי לרגולציה עם שיניים.

בתנאים הללו הפרטה תחת הסכם או מכרז – ואפילו יהיה זה הסכם טוב על הנייר – דינה לתת כוח כמעט בלתי מוגבל לבעל ההון ולדפוק את הציבור. לכן נתניהו מבבל"ת. ההפרטה היא המהות, ותנאי המכרז הם לכל היותר נקודת פתיחה גמישה, לא סוף פסוק.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן.

  יש במדינה כל מיני חוקים שמפריעים לקבלנים לבנות מהר.

  למשל חובה להתקין לכל בינין נגישות לנכים, חובה לדאוג לאמצעי מילוט מאש,חובה לדאוג לפינוי שפכים מסודר, חובה לבנות בהתאם לתוכנית מתאר וכך לא נקבל בשכונה של בתים נמוכים מפלצת של 50 קומות( מי אמר נוה-צדק?), חובה להתחשב בסביבה, חובה להתחשב בשכנים ועוד הרבה מאד תקנות מעצבנות או כלשון הקבלנים וביבי : "הבירוקרטיה מפריעה לבנות….".

 2. סמולן

  אז כשהממשלה מחלקת באמצעות הפקידות המושחתת בעלות על קרקעות לכל מיני אנשי שלומנו, מושבים, קיבוצים ובעלי הון, זה לא בסדר, וגם כשהיא מנסה לעקוף את הפקידות הזאת ולנטרל אותה אחת ולתמיד, זה לא בסדר.

 3. סמולן

  התגובה למעלה אינה שלי…

 4. יריב מ

  כיוון שהרגולציה לא יכולה לעבוד. את הרגולציה ממילא עושים אותם פקידים שאח"כ עוברים לשירות בעלי ההון. אין לה יכולת, אינטרס, רוח, ואתוס של מאבק למען הציבור. והבעייה היא מבנית. זה לא שהפקידים הם חרא אנשים ורק צריך להחליף אותם.

 5. סמולן

  אין יותר פקידים, אין יותר ועדות, מאשרים (כמעט) את הכל. מה רע בזה? אף אחד לא יקבל העדפה ממשלתית, לא רבקה מקרית שמונה שרוצה לסגור מרפסת ולא עזריאלי שרוצה לבנות מגדלים רבי קומות. שוויון אמיתי. אתה כל כך שונא את הפקידים, אז הנה, חתכו לך אותם מהתמונה.

 6. גיל

  זה נכון שחלק מהסוסים כבר ברחו, אבל לא כולם אבודים. חלק אפשר להלאים מחדש, לפחות למחצה. בוודאי שזה נכו לגבי בריאות וחינוך. עבודה קשה, אבל אפשרית. גם אנגליה הלאימה את הרכבות לאחר שהפריטה אותן, וארה״ב בתכל׳ס הלאימה חברות ותחומים שלמים במשבר האחרון.
  וחלק מהסוסים לא ברחו, הם סתם רועים באחו. את מס החברות השלטון יכול לשנות, גם אם בהדרגה. את ייבוא העבודה הזולה ע״י חברות כוח אדם של מקורבים לשלטון אפשר להפסיק. אפשר להלבין את העובדים הזרים הלא חוקיים ולהתחיל להעלות את עלות ההעסקה של כל העובדים הזרים לזו של הישראלים, תוך אכיפה חמורה על המעסיקים ושמירה על זכויות העובדים. אם המדינה תדאג באופן מסודר לכך שאנשים יוכלו להזדקן בכבוד, לא נזדקק לכל כך הרבה פיליפיניות, אולי התחום היחידי שבו הביקוש לעובדים זרים באמת ״קשיח״ יחסית ועליית המחירים יכולה להשפיע קשה.
  השלטון יכול לאכוף חוקי צינון על פקידי משרד האוצר. לדרוש שקיפות מצה״ל. להפסיק לסבסד הגירה של יהודים אל מעבר לקו הירוק. להתחיל לאכוף את חוקי העבודה. להפסיק לעשות עסקי ציבור עם חברות שאינן משלמות ״שכר מחיה בכבוד״, מדיניות שנאכפת במחוזות שונים בארה״ב כבר זמן מה.

  יש המון מה לעשות גם מבלי להפוך לרוסיה. אני חושב שהאתוס של מדינת רווחה חזק לא פחות בישראל מהאתוס של נתניהו ותאצ׳ר, פשוט אין לו שום ביטוי פוליטי משום שהפוליטיקאים שלנו הפכו אט אט לשליטים שלנו, וברור לפחות לי שכמו שאמר ג׳ורג׳ קרלין בקטע הידוע שלו לגבי השלטון באמריקה, they just don't give a fuck about us.
  אין שום טעם לבקש או לדרוש משהו מנתניהו, לבני, ברק, אולמרט, ליברמן ודומיהם. הם לא דופקים אותנו בטעות כבר כל כך הרבה שנים, הם פשוט נגדנו. זה שנבקש מהם ונדרוש מהם ונסביר להם שהם טועים לא יעזור. רק מעטים בכנסת הנוכחית הם פוליטיקאים שהציבור בכלל מעניין אותם.
  המהפכה הזו, או זו שתבוא אחריה, צריכה להתבגר. דעתי האישית היא שכמעט כל אוסף אקראי של 15 אנשים מרוטשילד או מגינת לוינסקי או מקרית שמונה יתפקדו טוב יותר כממשלה מאשר השליטים הנוכחיים. זה לא שברק ונתניהו לא מוכשרים – שניהם אנשים חכמים. אלא שאת הכשרון שלהם הם מפנים נגדנו, לא לטובתנו.

  אין לנו מבוגרים אחראיים. אין ממי לדרוש. איך שאני רואה את זה, על הרוח המהפכנית הזו להתגבש לכדי מפלגה, או אולי אפילו שתיים או שלוש מפלגות, לפי החלוקה המסורתית של ״שמאל״ ו״ימין״ (למרות שברור שהסוגיות של המחאה הזו ושל ענייני ה״ביטחון הלאומי״ אינן אורתוגונליות). מפלגה עד שלוש שכאלו שתומכות בתוכנית רצינית למדינת רווחה ומורכבות מאנשים שלא הכרנו עד כה ושנראה, בפשטות, ש they give a fuck , לא יהיו חסרות סיכוי בבחירות. שתי מפלגות שונות כאלו יכולות לצמוח ממחאת האוהלים, כאשר מלכתחילה הן חלוקות בענייני ביטחון אולם מאוחדות לפחות לגבי חלק גדול מהמדיניות הכלכלית. אישית, לאורך זמן, אני מאמין שמדיניות רווחה בישראל תשפיע באופן בלתי נמנע גם על יחס האוכלוסיה לסוגיית ה״בטחון הלאומי״, אני מניח שלאנשים שונים רעיונות שונים לאיזה כיוון זה יתפתח.
  שתי מפלגות ינטרלו לגמרי ולמעשה יהפכו על ראשו את הטיעון של הפרופוגנדה השלטונית – ״זו מחאה פוליטית״.

   

 7. שהפלוטרכים הבנו בהגזרה

  כלומר דרך ההפרדה שבמגזריות,בקבוצות,בשמאל -ימין.
  אין עוד צורך ליהבנות מהוכחת קיום השמאל והימין במאבק הזה,לצדק ,חלוקת משאבים הוגנת,הקצאת אמצעי -ייצור ,השבת ההון והעברת הבעלות על כורמי הייצור בהדרגה ,לידי האזרחים,דרך הרווחים מהלאמת המשק ואוצרותיו בחזרה ובראש בראשונה דרך הכללת הציבור תחת מטרייה אחת קיבוצית,שהאג'נדה שלה ,מנוגדת להפרטה.
  עניין ראשי הינו,השבת נכסי-הציבור שהועברו בברוטליות ובמלאכת מחשבת,למעלה משנות דור, במספר שלבים שכוננו תודעה מופרטת,כזו המשוייכת למגזרים,סקטוריאלית,למראיתעין פרטנית ואינדיבידואלית ,אך למעשה,משרתת את פירוק החברה המאוחדת,מוחקת את מטרת העל של היחיד, להנות מרווחי המדינה למען שיפור איכות חייו ,סביבתו וחירותו.
  לא לבטחון-הון-שלטון,לא להבניות סמויות רב מערכתיות של הכרה מבודדת,לא לרשת הממסדית-מערכתית לרבות ההסתדרות ,המשמשות כולן, סוכן פיקוח למשטור ואכיפת ההבנייה המפורקת והתודעה המעמדית הגזורה בנפרד מהזולת.
  100000000000.00 מאה ביליארד הופנו בשלושים השנה האחרוניות לבניית מדינת רווחה בשטחים הכבושים.זה פ ו ל י ט י.
  זה כינון תודה בטחונית במסווה של חברתיות הבאה במקום תודעה מעמדית ,אנושית שיוויונית ופוליטית של קיום הקולקטיב.
  זו הפרדה שליטה והזנחה.
  ברוטליות מחד,של אינוס מדינה אחת שאזרחיה עבדים,עובדים,יצרנים משלמי-מס,למימון,מאידך, מדינת חסרי-אונים, בטלנים, נבערים השורפים את הקרקע שניתנה להם חינם ןמבעירים את אש המלחמה הבאה לטובת אותם טייקונים שמייצרים את חרושת הנשק שלה ועסקאות הספסרות של ניהולה .
  הגירעון נובע מאי היכולת להמשיך לממן שתי מדינות מהכנסות מדינה אחת.
  הכל קורס .גם ההון האנושי שכורע תחת הנטל.חישבו על מפרנס שמשפחתו פוצלה וכעת הוא מפרנס את ההון(מרבית הכנסתו)את משפחתו ואת עצמו.
  משקי המים,הגז, הכימיקלים, הפיננסים, הפנסיות,האוויר,הבריאות,ההשכלה, כולם הופרטו וכעת הקרקע???
  התוצאה עשר משפחות -על, או שמונה עשרה משפחות כלל, השולטות ברגולטור ,מעסיקות אותו וקובעות את סדר היום הפוליטי!!!
  האזרח עשה את שלו ויוחלף בעובד זר שבבוא יומו הקצר יגורש.
  די לסיפורים.
  כן הפיכה.כן פוליטי.כן קולקטיב .כן הלאמה ,
  שהרי בסיפור המשק המופרט והעם/מים דלי- האמצעים היינו והוא הוביל את העם ההוא והעמים ההם להוביל אותנו לאושוויץ!
  . לאחר שהעולם השמיד את עצמו פעם אחר פעם, אכזרית מקודמתה ,בידי בעלי- ההון הקיסרים ,האדונים ,הפריצים המלכים ,האצולה ,במלחמה עם התושבים ,העובדים הווסלים ,הם פנו והשמידו עמים וכך הושמדו בעצמם.המספרין האיומים של עשרות רבבות מיליונים ידועים לכל.זו תוצאת השפלת האדם המופרט.זה לא חדש.הפיאודל נגד האריס.
  זה כל הסיפור.
  מדינת רווחה היא הרפואה שבאה לאחר ההשמדה.כדי שהאדם וכבודו ויחרותו והגנתו יהיו מושא עליון ונעלה על פני העניין של מיעוט פלוטרכי שולט.

 8. ...........

  להלאים, לשלם לקרן איפקס מה ששילמה פחות מה שהחברה גנבה מהאזרחים, לפרק את תנובה ליחידות קטנות ואז למכור אותן. ככה ייוצר שוק תחרותי.

  לא ייתכן שתנובה תמשיך לשלוט בשוק שלם ולהשחית אותו בשם הקפיטליזם.

  וצריך מיד ועדת חקירה ממשלתית שתחקור את כל הקרטלים ותוכל להגיש כתבי אישום ולהכניס אנשים לכלא. מה שקורה כאן הוא ונדליזם ולא קפיטליזם.

  וביבי, אתה חייב לעשות את הצעדים האלה דווקא כדי להציל את התורה שלך עצמיך.