אוהבים אותך אצלנו, יולדת

מה יולדות רוצות? זו ממש לא השאלה המנחה את המדינה בקביעתה את החוקים למתן מענקים ליולדות. המאבק המתמשך למימון לידות בית אמור ליצור את הסדק הראשון בשרשרת הניצול
אומי לייסנר

בשבוע שעבר נמסר לי כי הפסדתי בתביעה שהגשתי נגד המוסד לביטוח לאומי. מדובר בתביעה לקבלת מענק לידה וכן מענק האשפוז, וליתר דיוק כיסוי ההוצאות הרפואיות של הלידה. הכספים האלה לא שולמו במקרה שלי מכיוון שלא אושפזתי – ילדתי בבית בסיוע מיילדת. על פניו מדובר בתבוסה אישית, מקסימום של איזו קבוצה אזוטרית של יולדות בית. למעשה, השלכותיה נוגעות לכלל היולדות בישראל.

נתחיל בשאלה: "מה יולדות רוצות?" החל משנות השמונים הקימו מדינות רבות ועדות ממלכתיות בניסיון לענות על השאלה הזאת, בעיקר בעקבות מחאת נשים נגד התנאים  השכיחים דאז – לידה בבתי חולים דמויי בתי חרושת, רווית התערבויות רפואיות מיותרות ובלתי-אנושיות. הוועדה המפורסמת ביותר בנושא התנהלה בפרלמנט הבריטי, ובשנת 1992 יצא דו"ח מטעמה אשר הדגיש שלושה ממצאים: רצונן של יולדות לבחור בסוג הטיפול שיינתן להן במהלך הלידה ובמקום התרחשותה; זכותן לשלוט בגוף שלהן לאורך ההריון והלידה; והצורך שלהן בהמשכיות הטיפול, לכל הפחות לדעת מי יטפל בהן במהלך הלידה. בהמשך, הונהגו שורה של רפורמות בנושא זה באנגליה, בדומה לארצות רבות אחרות כמו ניו זילנד, קנדה, גרמניה ועוד.

בישראל, עד היום, לא הוקמה ועדה כזאת. מסתבר כי המדינה מכרה כבר מזמן את יולדותיה ולא מתכוונת לחזור בה מן העסקה. בבסיס אותה עסקה עומדת הוראת חוק הביטוח הלאומי משנת 1953, לפיה רק נשים שמתאשפזות לצורך לידה זכאיות לקבל מן המדינה כיסוי של הוצאות הלידה שלהן (מענק אשפוז), וכן קצת כסף לצורך רכישת מצרכים בסיסיים עבור הרך הנולד (מענק לידה). מענק האשפוז הלך וגדל עם השנים – כיום מדובר בכ-10,500 שקלים, בעוד מענק הלידה הניתן ליולדת, הלך והצטמק. כיום מוענקים כ-1,600 שקלים עבור הילד הראשון, ומהילד השלישי והלאה, כ-500 שקלים בלבד.

לכאורה החוק הוא סוף פסוק, אך בפועל מצא המוסד דרכים להתגמש בכל הקשור ליישומו. כך, נהוג כי יולדת שמגיעה לבית החולים תוך 24 שעות מהלידה מקבלת את מענק הלידה, ואילו בית החולים מקבל את מענק האשפוז. באחרונה, הכיר סוף-סוף המוסד לביטוח לאומי ב"מגמה הגוברת והולכת של נשים היולדות בבית," והחליט להתאים את עצמו למצב החדש. באתר המוסד פורסם תזכיר חוק לפיו מענק הלידה יינתן לאשה שילדה בבית, בתנאי שהיא ותינוקה הגיעו לבית חולים תוך 36 שעות מהלידה ונבדקו על-ידי רופא. לדברי מנכ"ל הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני, תיקון חוק זה "שומר על האיזון בין החירות של האשה ללדת כרצונה לבין חובת המדינה לשמור על בריאות הציבור, וגם יביא לכך שזכויותיהן של היולדות בבית יושוו לאלה של היולדות בבית החולים".

הבעיה העיקרית בתיקון החוק המוצע, למעט הכורח להגיע עם התינוק/ת לבית החולים, היא שהוא עוסק במתן מענק הלידה בלבד ובכך משאיר על כנו את המצב בו המוסד לביטוח לאומי מממן את הוצאות הלידה של יולדות בית חולים בלבד (למרות שלידת בית זולה בהרבה). אם כן, כלל לא מדובר בתיקון חוק שיביא לידי שוויון בזכויותיהן של היולדות בבית והיולדות בבית חולים.

צילום: cc by-goldberg

מאז תחילת שנות השמונים החלו לחדור אל תוך חדרי הלידה שורה של מכשירים וטכנולוגיות, לרוב על חשבון תקנים למיילדות בשר ודם. בהתאם לכך, עלתה רמת ההתערבויות המיותרות בלידה, כולל ניתוחים קיסריים אשר מבוצעים כיום בעשרים אחוז מלידות בממוצע. הרופאים, מצדם, מסבירים את הסטטיסטיקה הזאת כתוצר של "רפואה הגנתית", היינו, הפחד מתביעות פיצויים. נשים המבקשות בחירה, שליטה והמשכיות הטיפול בכל הקשור בלידה, יכלו למלא את צרכיהן רק בלידת בית בסיוע מקצועי שמומן באופן פרטי. במשך שנים נעשו ניסיונות לשנות מציאות משפטית זו, אך כולם נכשלו בעקבות ההתנגדות העקבית של הממסד הרפואי, ובתמיכתו המלאה של משרד הבריאות. מסתבר שמימון לידת בית חולים משתלם יותר.

קחו למשל את העובדה כי מענק האשפוז מהווה סכום קבוע שניתן לבית החולים עבור כל לידה, ללא קשר לטיפול שניתן ליולדת בפועל. מכאן שבמקרה של לידה רגילה, לא מנוצל הסכום המלא והיתרה מועברת אל קופת בית החולים ומשמשת, בין השאר, לכיסוי העלייה האמורה בניתוחים קיסריים. הסדר זה מובן ואף מוצדק, אבל רק בתנאי שמדובר ביולדות הרוצות ללדת בבית החולים (מחד, והרוצות ללדת בניתוח קיסרי, מאידך); אחרת, לפנינו לא פחות מסחר בנשים יולדות.

תחושת הניצול גוברת כשמסתכלים על מגוון ההטבות שהחלו בתי חולים רבים להציע ליולדות בשנים האחרונות, שוב לאור הצורך שלהן בבחירה, שליטה והמשכיות הטיפול. כיום אפשר לשכור רופא פרטי, ללון במלונית ואף ללדת במרכזים ללידה טבעית שממוקמים ליד מחלקות היולדות ומנוהלים על-ידן. היתרון: שם ניתן לזכות במעט גמישות בנהלי ההתערבות הרפואית הרוטינית בלידה רגילה.

אולם בעבור כל השירותים הנלווים האלה, צריכות היולדות לשלם אלפי שקלים – בנוסף לאותם 10,500 שקלים אותם מקבל בית החולים בתור מענק אשפוז. כך שנשאלת השאלה: האם אחת הסיבות שרמת ההתערבות הרפואית בלידות רגילות ממשיכה לעלות במחלקות היולדות הרגילות, נעוצה בכך שזוהי אחת הדרכים לשמור על "הלידה הטבעית" כמוצר אותו ניתן למכור כהטבה ליולדות שידן משגת?

תלדי באיזו תנוחה שאת רוצה - אבל אצלנו

באחרונה אף התבשרנו על מאמציו של ח"כ דני דנון להכריח כל אם טרייה שמבקשת להאכיל את תינוקה בתחליף חלב, לחתום על טופס הסכמה מפורט בחדר הילודים. בעיני רבים נתפסת ההצעה כהתערבות בוטה למדי בחיי הפרט. למעשה, התערבות מן הסוג הזה בהחלטות הבסיסיות ביותר בחיים, המגיעות עד לשימוש בגופנו עצמנו, אינה נדירה כלל ככל שמדובר באמהות.

כך או כך, ברור כי מימון לידה מחוץ לבתי החולים לא משתלם – לא לבתי החולים ולא לממשלה, שהיא הבעלים של רבים מבתי החולים ואחראית על השאר. בנסיבות אלה, המאבק המתמשך למימון לידות בית אמור ליצור את הסדק הראשון בשרשרת הניצול הקיימת בכל הקשור לטיפול ביולדות בישראל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עדי בן יעקב

  זה מאד פשוט. המדינה נותנת שירותים וזכותו של אדם (עד גבול מסוים) לא לקבל אותם. אין שום חובה למדינה ולחברה לממן את הפעילות הפרטית הזאת.
  תפיסת העולם הזאת שלך (הסופר ימנית יש לציין) מאפשרת לי להגיד למשל אני לא נוסע בכביש לחיפה אבקש לקבל את חלקי היחסי בעליות הבניה שלו, או אין לי ילדים תעבירו אלי בבקשה את העלויות שהיו נחסכות אלי.
  התפיסה הזאת אגב גם אנטי חברתית במידה כמעט בלתי נסבלת מפני שהיא מאפשרת את החופש הזה לעשירים בלבד כמובן. וכל הבוכלטירות שאת תעשי כאן לא ישנו את העובדה הזאת.

  אגב אני אגלה לך סוד ברוב הלידות בתי החולים מרוויחים המון כסף על עלות האמיתית שלהם. אבל רק ברוב. מפני שישנן לידות שבהן חלה הסתבכות ואז התמונה מתהפכת ולהזכיר לך ניתוח קיסרי שלא כשמו אינו רק פרוצדורה אלקטיבית לנשים שאינן רוצה ללדת אלא פרוצדורה מצילה חיים בהרבה מאד מקרים ובהרבה מאד מקרים ההבדל בין קבר או שניים לביםן משפחה מאושרת.

  כלומר את באה למערכת ומבקשת תחזיקו בית חולים שלם בכוננות למקרה שלידת הבית שלי תשתבש אבל את הכסף אני אקבל. אל תעשו בתי ספר תני לי את הכסף שלי.

  זכותך לשלוט בגופך זכותך לעשות מה שאת רוצה . לטעמי לא רק שאין חובה לממן את זה אלא יש חובה שלא לממן את זה. זה בדיוק כמו חינוך פרטי ללא חינוך ציבורי.
  ובקשר לתלונתך "סחר ביולדות" סליחה אבל הדבר נכון לגבי כל המחלקות עלותם של המאושפזים "הרגילים" היא נמוכה ביותר עד שמגיע חולה שדורש שלושה ניתוחי חרום וחדר טיפול נמרץ עם תרופות יקרות ואז לכאורה כל החולים הרגילים "משלמים" בעבורו את הטיפול.
  העברה של התשלום בעבור יולדת לבית חולים היא שום דבר חוץ מבוכלטריה של מנהלי חשבונות שמנסים לברר איך לתקצב את בית החלוים.
  ההצעה שלך היא כל כך מחוצפת ואנטי חברתית שהיום? היא עוד יותר מעצבנת, אבל באמת לא הייתי מתעצבן כל כך לולא פסק הדין של העליון שלשום שמרחיב את הזכות של משפחות נומרטיביות לנצל נשים אחרות בצורה של פומדקאות שזה רק חלק מסימפטום שהצעה שלך גם היא חלק מממנו של איזה שהיא התיחסות להולדה כאיזה הליך הוליסטי שאמור להיות מחוץ לכל שיקול ואו בחינה ענינית.

 2. לירי

  האם אישה שילדה בדרך לבית חולים זכאית למענק האשפוז?
  במידה וכן מה הבעיה פשוט לא לומר שהלידה בבית היתה מתוכננת?

 3. א

  אולי הסיבה שמנסים להכריח נשים ללדת בבית חולים היא שאם משהו מסתבך אז בבית החולים יש יותר זמינות של רופאים / אחיות / ומה שצריך כדי שלא ייגרם אסון?

 4. מאור

  מבחינת הכותבת, התקנות של שנות ה-50' הן מיושנות ומנצלות. אנשי מערכת הבריאות מזהירים:
  – מפני לידות בית ללא סיוע רפואי מתאים.
  – מפני רמאויות (רישום ילד כבן אישה שאינה אימו)
  http://www.leida.co.il/page.asp?id=20014
  ראוי היה להתייחס לטענות האלו. איני יודע כמה הן מבוססות. נניח ומענק האשפוז יינתן ליולדת. האם מופרך שבחברה חרדית, למשל, יהיה לחץ על היולדת ללדת במוסד של הקהילה שלה, גם אם רמתו הרפואית נחותה לעומת בי"ח? האם מוצדק לשפר את חוויית הלידה של אלפי נשים, במחיר של כמה מיקרי מוות ונכות?

 5. אומי

  נתחיל עם הנקודה החשובה מכל – לידה איננה מחלה אלא תהליך טבעי ומעולם לא הוכח כי ניהולו בבית חולים, על-פי כל מיני פרוטוקולים שנקבעו בעיקר כדי לשמור על כיס בית החולים מפני תביעות אפשרויות, מטיב עמה.
  אם כן, אין הצדקה להכריח נשים להתאשפז לצורך לידה. אדרבא, מדובר בהפרת זכות היסוד של האשה.
  אם כן, נראה כי הסיבה האמיתית לאשפוז היולדות, לפחות היולדות הסיכון נמוך, היא כי מועבר על חשבונן המון כסף מהביטוח הלאומי אל בתי החולים — ז"א סחר בנשים.
  וכן כדי לוודא רישום נכון – אבל שוב, יש דרכים אחרות לוודא רישום נכון, שאינן כרוכות בהפרת זכויות היסוד של היולדת.
  ושימו לב, לידת בית עולה לא יותר מחצי של הסכום הניתן בתור מענק האשפוז. (יצוין שלטעמי, היולדת בית לא צריכה לקבל לידיה את מלוא הסכום, אלא רק כיסוי ההוצאות שהיו לה בפועל. ואת יתרת הסכום, יש לתת לביטוח לאומי להעניק ליולדות בית אחרות בהחלט, בדומה למה שקורה בבתי חולים, ובתנאי שהיולדות מתאשפזות מרצון.)
  ובאשר לטענה שיש כאן דרישה למשהו אנטי-חברתי, הרי המצב היום הוא שלידה שלא בבית חולים היא אפשרות רק לנשים שידן משגת!
  ובקשר להגעה תוך 24 שעות, הרי במקרה כזה, אמנם היולדת מקבלת את מענק הלידה אבל מענק האשפוז עדיין ניתן לבית חולים, אפילו כשהיא לא ידלה שם!

 6. מילים: יהושע סובול

  הברירה הטבעית כבר נמכרה למרבה במחיר – לעמותה הפשיסטית אל"עד. גם סובול מכר את עצמו כשכתב ספר על עמיר פרץ לפני הבחירות, והשית עלינו שר ביטחון שהיה השר במלחמה על לבנון…

  אבל את השיר עוד נזכור, כי לשיר חיים משלו. והחיים לא תלויים בשלמה בר או בסובול – ועכשיו השיר הפך מאוד ארקואלי עם "הפגנות האוהלים".

  תביאו שניים תביאו שלושה
  תביאו ארבעה ילדים
  תקבלו שיכונים עם כניסה ומטבח
  ושני חדרים קטנים
  תביאו ארבעה תביאו חמישה
  תביאו ששה ילדים
  תקבלו הנאה וכבוד מקרובים
  אתם אוהבים ילדים

  ילדים זה שמחה
  ילדים זה ברכה
  ולכם יש לב של זהב
  כתוב בתורה
  אולי בגמרא
  לכו תשאלו את הרב

  תביאו ששה תביאו שבעה
  תביאו שמונה ילדים
  זאת לא בדיחה
  הארץ צריכה הרבה צעירים נחמדים

  תביאו תריסר ולמה לא חי?
  תביאו עשרים ילדים
  אלוהים כבר יתן
  הסעד גם כן
  מה שצריכים ילדים

  אלוהים הוא גדול
  קשה לו לסבול
  שאחד יקבל את הכל
  לאחד הוא דוחף כסף, כח וכיף
  ולכם הוא נותן ילדים

 7. יניב ר"א

  אומי, מצטער לשמוע שהפסדת בתביעתך. אולי את יכולה להתנחם בכך שספק אם ההודעה לעיתונות שקישרת אליה ברשימה הייתה קורית לולא התביעה שלך.

 8. אסף

  המאבק צריך להתחיל בשינוי תפיסת הלידה בבית החולים עצמו – כמו באנגליה. מיילדות ולא רופאים, המשכיות, קורסי הכנה ללידה, ועידוד לידה טבעית. בסך הכל זה אינטרס של בתי החולים עצמם כי ניתוח קיסרי זה יקר. חדר לידה טבעית הוא זול יותר מחדר ניתוח ולשם צריך להתכוון.

  בשלב השני הם כבר יבינו לבד שאם לידה טבעית מתרחשת בבית החולים, אפילו זול יותר לעשות אותה בבית…

 9. רות

  אבל די בטוחה שיום אחד טקסט התסיעה שלך יהיה טקסט מכונן בלימודי – הנשים שנאבקו על להחזיר את גופן לעצמן או משהו כזה 🙂

 10. אומי

  העניין הכספי מסובך אצלנו. ז"א לידת בית תעלה פחות למדינה ככלל, אבל בנתיים עיקר התקציב בא מהביטוח לאומי כך שאין לממשלה ממש אינסנטיב לעשות משהו בהקשר זה!