על חמישה גנרלים אשכנזים

הכרזה הקוראת לשובו של גלעד שליט, מזכירה כמה חסרים פה מנהיגים שלא רואים את המציאות אך ורק מבעד למשקפת הצבאית
אבנר הורביץ

חמישה גברים אשכנזים בגיל העמידה. כולם גנרלים מהוללים יותר או פחות, בעלי עבר ביטחוני עשיר, מישירים מבט אל העוברים ושבים ואומרים שאפשר וצריך להחזיר את גלעד שליט. הם לובשים חולצות כותנה מכופתרות בגוון תכלכל, מגולחים למשעי והבעת פניהם כולה רצינות ואחריות. כל-כך קל להיכנע לדמויות הסמכותיות קרות מזג, מקרינות הביטחון, בעלי חיתוך הדיבור הצבאי שיכולות לתת לנו תשובות קלות לשאלות קשות.

גלעד שליט וסיירת החולצות הכחולות. איפה אנשי הרוח? והנשים? צילום: ת"ר

המודעה הזאת, המתנוססת לראווה ברחובות ישראל, מזכירה את הנוכחות הדומיננטית של האתוס הצבאי בשיח האזרחי כאן.

סוגיית גלעד שליט היא סוגיה ערכית ומוסרית. ברור לכולנו שאפשר להחזיר אותו – השאלה היא כמה אנחנו מוכנים לשלם תמורת זה. לבי יוצא אל גלעד שליט הנמק בכלאו ובני המשפחה שיודעים שיכול היה להיות פה כבר, אבל איננו. אני יכול להבין גם את האחריות הכבדה והשיקולים שעומדים בפני מקבלי ההחלטות והחשש מהדם שקרוב לוודאי עוד יישפך כתוצאה משחרור מחבלים רצחניים.

אבל דעתו של כל אחד מחבורת הגברים הסמכותיים על שלט החוצות, כמוה כדעתו כל אחד ואחד מאיתנו, האזרחים "הפשוטים". עברם הצבאי המפואר איננו תקף לעניין גלעד שליט. הידע הצבאי שלהם אינו רלוונטי לענייננו. הם לא יכולים לחדש לנו שום דבר שאינו ידוע לכל. נהפוך הוא. השנים הרבות שבהם ראו את המציאות מבעד לכוונות הרובה עלולות דווקא להוביל לקיבעון מחשבתי וצרות אופקים.

אני יכול לראות בדמיוני מודעה זהה, אך במקום הדמויות הללו מתנוססות דמויות אחרות: אנשי רוח, שופטים, רבנים, סופרים, אנשי אקדמיה, פילוסופים, אוחזי עט, אנשי חינוך. ונשים, כמובן. נשים שאינן שותפות לאתוס הגברי השוביניסטי שעדיין שולט בחברה שלנו. המודעה הזאת אינה מייצגת את עולם הערכים שלי ואת זה שהייתי רוצה שהמנהיגים שלי יאחזו בו.

הכרזה הזאת מזכירה, כאמור, את הרוח המיליטריסטית שעדיין נושבת אצלנו. ניצנוץ הדרגות קוסם לנו. השתיקות הידעניות מרשימות אותנו. ההיסטוריה הצבאית והקרבות שעברו המצולמים הופכים אותם לברי סמכא ומעניקים תוקף לדבריהם. אנו עומדים מול "הגברים יודע כל" הללו ומתרשמים. הם הרי היו בסיירת. הם פיקדו על אוגדות שלמות, הם עמדו בראש המוסד או השב"כ. הם בטח יודעים על מה הם מדברים. והגנרלים האלה משתחררים מהצבא והופכים לפוליטיקאים ומנהיגים.

אולם למיעוטם יש אכן הכישורים להיות מנהיגים, פוליטיקאים, מובילים חברתיים ומדינאים. רובם, כפי שאנחנו חווים זה שנים, הם אנשי חסרי חזון, בעלי ראייה מדינית מוגבלת ויכולת מועטה ביותר להוביל חברה אזרחית מורכבת כשלנו. אנו זקוקים למנהיגים בעלי שיעור קומה, שיוכלו לראות את המציאות שלא רק מבעד למשקפת הצבאית ויביאו איתם מטען רוחני, תרבותי, חינוכי ומוסרי שכל כך חסר בימים אלו.

הכותב הוא פעיל בלוחמים לשלום

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יסמין

  נו, גם אני ראיתי את המודעה הזאת והבטתי בה בחלחלה. אבל בניגוד אליך לא ראיתי פה דמויות סמכותות קרות מזג, אלא שיבוט מחומש של פושע מסוכן וקר מזג. הדמות הזאת לא נוסכת בי ביטחון וחיתוך הדיבור הצבאי הזה מעורר בי דחייה גופנית ממש וודאות מיידית שמשקרים לי. לא אחריות ולא בטיח, אלא הרפתקנות הרת אסון.
  הקיצור, חביבי, מוטב שתבדוק למה אתה עדיין רואה בהם את כל זה. אולי זה חלק מהבעיה — והפתרון.

 2. איתמר

  תודה אבנר,
  מדבריך הבנתי מה עוד מפריע לי בזה. לכל אלו יש אחריות ישירה על הגישה היום שכן כולם היו חלק עיקרי מעיצוב הגישה הבטחונית-פוליטית בארץ.
  כעת הם מתנערים מאחריותם למצב בהווה עקב תרומתם בעבר, ולא צריכים לקחת אחריות על ההחלטה שכן היא של ראש הממשלה.

 3. רמי

  האשכנזים משתלטים על כל חלקה טובה. אולי יודבק תג מזהה לחולצתם, במידות ודוגמא וצבע מוגדרים. אז נדע מי חבר שלנו ומי סתם רוצה לדפוק אותנו.
  עד כאן עניין האשכנזים. לעניין שליט, הכותב טוען שברור לכל שאפשר להחזיר את שליט והשאלה היא כמה אנו מוכנים לשלם. אז זה בכלל לא כך. הימין אינו מוכן לפדות את שליט מפני שזה יפגע בדימוי של ישראל כמדינה שאינה מתכופפת. ראש הממשלה אינו מוכן לשלם המחיר פשוט כי המחיר היום הוא זה שהיה מן זמן ולא השתנה כלל, אז אם ביבי יסכים היום יאמרו לו למה לא הסכמת קודם. ביבי זקוק להנחה במחיר לצורך הדימוי שלו כמנהיג אפקטיבי וכדי להצליח בבחירות הבאות. כאשר הימין וביבי עושים קולות של לשחרר את גלעד אבל המחיר גבוה ויוצר סיכון בטחוני, אז הקולות הם מזוייפים ושקריים לחלוטין. כאן מתייצבים אנשי צבא מובהקים וחושפים את ערוות הימין וביבי שמצידם היו מאושרים אם הבעיה היתה נפתרת כמו שנפתרה בעית רון ארד… מר הורביץ היקר, אולי תצא כבר מתמימותך ותפסיק כבר עם העדתיות. אתה באמת חושב שאם גלעד היה ספרדי (או איך שקוראים לזה) אז הייתי פחות חרד לחייו? נו באמת.

 4. ג. אביבי

  חמישה מבכירי מנגנוני האופל והצבא של המדינה הציונית מתייצבים כאיש אחד למען בן אחד מהאליטה האשכנזית. למען השבתו של גלעד שליט הם תומכים בשחרור מאות אסירי חמאס כולל ארכי-מרצחים שחלקם בודאי ימשיכו לרצוח לאחר שחרורם. השאלה המתבקשת: מי מהם חשב שהשבת שלושה החטופים המזרחים (שבאותה עת לא ידעו כאן שהם חללים) מהר דוב שווה את המחיר של שחרור עשרות אזרחים לבנונים שרובם כלל לא היו מעורבים בפעולות איבה?
  ע"פ מבחן התוצאה: אף לא אחד. שלשה מזרחים (שני יהודים ומוסלמי אחד) שווים בעיניהם להרבה פחות מאשכנזי אחד.

 5. נועה

  "אנשי רוח, שופטים, רבנים, סופרים, אנשי אקדמיה, פילוסופים, אוחזי עט, אנשי חינוך. ונשים, כמובן."

 6. דרור בל"ד

  סוגיית גלעד שליט היא סוגייה פוליטית בלבד. הנסיון להציגה כערכית וכמוסרית – הצגת מרחב הדיון כעיסוק אך ורק מהו "המחיר אותו אנו מוכנים לשלם" תוך התבססות על הטענה ש"הדם קרוב לוודאי עוד יישפך כתוצאה משחרור מחבלים רצחניים" (להלן: העיסקה) – אינה מעידה אלא על חשיבה צבאית המתאימה לעיתונאי חצר, פרשנינו לענייני בטחון/ערבים וכו'.

  גם התומכים וגם המסרבים לעיסקה זו, מעצם קיום הויכוח ביניהם, אינם עוסקים בשאלה איזו פעולה פוליטית צריכה להנקט כדי שאותם לוחמי חופש המכונים בשיח הציוני מחבלים רצחניים לא ימשיכו להאבק למען שחרור פלסטין. צורת חשיבה כזו ויישומה תביא לשחרור כל החטופים הפלסטינים, רבבת מתנגדים היושבים בבור עופר או בבורות אחרים.

  ומה היה קורה אילו חמאס היה דורש כי גלעד ישוחרר אך לא לתוך שטח ישראל (יחיה בצרפת למשל) פן יחזור ויתגייס לצבא הציוני וימשיך בפעולותיו הרצחניות? הרי גם פגזי טנק הורגים, כפי שיודע היטב פושע המלחמה עמיר פרץ.

  נכון לעכשיו, כאשר התוקפנות הציונית מתקיימת כעובדה קיימת ולא כדבר הראוי לדיון, אנשי רוח, שופטים, רבנים, סופרים, אנשי אקדמיה, פילוסופים, אוחזי עט, אנשי חינוך ונשים, כמו גם כותב המאמר, יודעים פחות, הרבה פחות, מכל גנרל, בין אם תומך ובין אם מתנגד לעיסקה. כל מטרתם של הגנרלים, תומכים ומתנגדים כאחד, מטרתם לקבוע את גבולות השיח בהינתן המשכה של התוקפנות הציונית.

  התוקפנות הציונית תפסיק כאשר פושעי המלחמה ישלמו את המחיר עבור פשעיהם. תנועת לוחמים לשלום מלבינה את פשעי המלחמה של פעיליה ולכן שותפה מלאה לתוקפנות זו.

 7. אשכנזי אחד

  יסמין – נראה לי שלא קראת את הרשימה עד הסוף.
  רמי וג. אביבי – להבנתי אבנר לא כתב שהסיבה לקריאתם של החמישה לשחרור שליט היא אשכנזיותם או אשכנזיותו. הוא פשוט הצביע על הדמיון המובהק בין המאפיינים הסוציו-דמוגרפיים של החמישה, שמתעצם עוד יותר לנוכח הופעתם הסמוכה ולבושם הדומה במודעה.
  גם בי זה עורר סלידה, והאשכנזיות שלהם היא אחד הדברים הראשונים שבלטו לעין במודעה, כנראה לכל מי שקורא 'העוקץ' מספיק בקביעות.
  ועוד לג. אביבי – לעניין אביטן, אברהם וסואעד, זה לא מדויק שלא ידעו על מותם לאחר חטיפתם/שבייתם. בטח שלא ידעו בוודאות שהם מוחזקים בחיים כמו במקרה של שליט. ייתכן שאילו הם היו אשכנזים התגובה הציבורית הייתה שונה, אבל לצורך הדיוק ההיסטורי – היו עדויות שהם נפגעו במהלך הפעולה, שנה לאחר האירוע הם הוכרזו כחללים באופן רשמי, על פי מידע שכנראה היה מצוי כבר קודם לכן. ועוד שני דיוקים: בתמורה לגופותיהם דרש חזבאללה (ובסופו של דבר קיבל) גם פלסטינים,וגם לבנונים, שכן לקחו חלק פעיל בפעולות אלימות. ועוד: העסקה לגביהם נכרכה מתחילתה בהשבתו של אל"מ (מיל') טננבוים – גם איש צבא בכיר וגם אשכנזי.
  ואחרון – אבנר, לצאת נגד האתוס המיליטריסטי זה מצויין, אבל שמת לב מה שמה של התנועה בה אתה פעיל? אתה לא חושב שהשם הזה הוא בדיוק חלק מהתופעה שאתה מבקר?

 8. טגלית

  השאלה היחידה מבחינתי היא אם הם יודעים שנכון ואפשר למה הם אומרים את זה רק עכשיו כשהם עצמם כבר לא רלוונטיים או יכולים להשפיע. ולמה בפרסומת (לא חבל על הכסף…)
  כל אחד מבוגרי הצבא/השבכ/הפוליטקה נהיה מאוד אנושי וחכם כשהוא כבר לא יכול להשפיע באמת. החוכמה והגבורה היא להביע דעות כאלו כשיש מצב שהכסא שמתחתך מתנדד. ולצערי אין כמעט גבר אחד כזה במדינה.

 9. comcirrus

  בהמשך לשאלה של נועה, האם אשה זה מקצוע, ומה הופך עו"ד לבעל ערך מוסרי או הבנה ביטחונית יותר מפועל בנין? כדרכם של מבקרים לשם הביקורת הכותב יוצא מתוך נקודת הנחה של אדם שלכאורה שולל עמדה הנובעת מתוך דעה קדומה ותוך כדי כך הוא חושף את דעותיו הקדומות שלו עצמו.
  אם ובמידה והכותב היה מתייחס לעצם הדיון עצמו, אז השאלה האם לשחרר את גלעד שליט היא איננה שאלה משפטית, או חינוכית וגם לא קשורה בכלום לפמיניזם. זו שאלה של ביטחון ולכן כפי שבמקרה והיה מדובר בסרטן היינו פונים לרופא, כאשר מדובר בביטחון, פונים למי שמקצועו היה חייל. פשוט נכון?

 10. אבנר הורביץ

  יסמין – כמובן שאני לא רואה ב 5 הגנרלים את כל התיאורים שציינתי. זה היה תיאור של מה שהמודעה מנסה לשדר.
  רמי – אני רק מציין שהגנרלים אשכנזים. כמובן שיש פה גם ביקורת חברתית אולם לא בצורה שאתה ציינת. זו הערת שוליים. המאמר הוא כלל לא על הסוגייה העדתית.
  נועה – ציינתי במיוחד את הנשים, כי להדגיש במיוחד את חסרונן.
  אשכנזי אחד – נקודה יפה. אכן יש בעייתיות מה בשם התנועה.
  comcirrus – כפי שהסברתי, לדעתי פרשת גלעד שליט אינה פרשה ביטחונית.

 11. נתן

  ברור שאנשים כמו הורוביץ המודעה הזאת מרגיזה אבל רוב העם (בערך 99 אחוז)איננו כמו הורוביץ ולכן מי שרוצה לשחרר את גלעד שליט וללחוץ על הממשלה לעשות עסקה חייב לפרסם מודעה שתדבר ותשכנע את רוב העם שאין באמת סכנה בטחונית בשחרור מחבלים.

  מדובר בעינין מוסרי. חייל נמא בגיהנום כבר 5 שנים וצריך ללחוץ על השלטון לשחרר אותו – כל ההתעסקות ב"אשכנזים" ,"גנראלים" ושאר המנטרות הריקות מתוכן שחביבות על השמאל האנטי-ציוני מעידות שכותב המאמר כמו חבריו לדעה אולי יודעים לדקלם בעל פה את האינטרנציונל אבל רחוקים מ"הומניזים" ואהבת אדם פשוטה כרחוק מזרח ממערב.

 12. ג. אביבי

  לאשכנזי-1, ברור לי מלכתחילה שאבנר לא כתב שהסיבה היא האשכנזיות. אני גם לא זקוק לשעורים בהבנת הנקרא ובודאי לא ממך. אני הוספתי את הטיעון שלי למרות שהוא לא נאמר, וללא קשר לשאלה אם זה לטעמך או של כותב המאמר. גם אתה טוען ש"ייתכן שאילו הם היו אשכנזים התגובה הציבורית הייתה שונה", מכאן שתגובתי מתבקשת. התגובה הציבורית להחזרת אלדד ורגב ז"ל שנחטפו ביולי 2006 (ללא כל קשר לנוכחות של טננבאום) הייתה אוהדת ומפרגנת ממש כמו במקרה של שליט, למרות שכאן היה ברור מלכתחילה שמדובר בגוויות. כמות המחבלים ששוחררו במקרה של קורבנות הר-דב 2000 היה קטן משמעותית ממה שדורש החמאס היום ובזה תומכים גם 5 הגנראלים. הם גורשו ללבנון ולא לשטחים הכבושים. לא מזמן נתפסו ע"י השב"כ מסמך הנחיות כתובות לפעילי הג'יהאד לחטיפת חיילים ישראלים. ההנחיות כותבות מפורשות שיש להעדיף חייל אשכנזי כי עבורו ישראל תהיה מוכנה לשחרר הרבה יותר אסירים ותיכנע יותר מהר. מכאן שה"ייתכן ש" שלך הוא מיותר.

 13. שון איגלווד

  הגברים הקשישים האלה כבר עברו מזמן את גיל העמידה