ביבי, תאצ'ריזם זה פאסה

רה"מ מרמז על קיצוץ במשרדים, אך זה לא הפתרון. במקום ללמוד ממדינות שבהן יש צדק חברתי גבוה, כאן מתעקשים על הטבות מס במיליארדים לבעלי ההון ועל השקעה חברתית מהנמוכות בעולם
איציק ספורטא

עכשיו, לאחר ההפגנות המרשימות בערים רבים בארץ, ייקבע הכיוון שאליו צועדת החברה בישראל. ברור לכל מי שעיניו בראשו שהממשלה והעומד בראשה יודעים שהם צריכים לעשות משהו, גם בעלי ההון הבינו את אותו דבר, אבל כדרכם בקודש כל אלה ינסו לשמר את כוחם ואת האידיאולוגיה הקלוקלת שלהם. ההצעות שעולות מכיוונם אינן מהוות חידוש, הן למעשה בגדר יישון.

מפגינים נגד המשטר הכלכלי בירושלים, 30.07.11. צילום: טס שפלן / אקטיבסטילס

כמו שהמשבר הכלכלי בעולם לא הביא בינתיים שום שינוי בדרך בה מתנהלת המערכת הכלכלית, ואפילו חיזק את ההון ושמר על מעמדו של שוק ההון שהביא אותנו עד הלום, כך צריך להיזהר שתוצאות המחאה לא תהוונה חיזוק לשיטה הקיימת. מדינות השקיעו טריליונים בהצלתו של הסקטור הזה ולעומתו נטשו את האזרחים לאנחות ולכוחו הפרוע של השוק, שאכזב אותם גם לפני כן.

באמצעות שליחים, שמענו שראש הממשלה שוקל להפחית את המס שמשלם המעמד הבינוני וכדי לעשות זאת ינקטו בקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. באיזה משרדים למשל? אולי בבריאות, כי כידוע מצב עובדי הרפואה ונהדר ויש עודף רב של מיטות, או אולי ברווחה, כי שם כידוע העניים חוגגים כי הקצבאות גבוהות ומאפשרות חיים בכבוד, אולי בשיכון? כי לכולם יש דיור. אבל רגע, האם לא המחסור בתקציבים הוא הגורם המרכזי למצבו הנוכחי של המעמד הבינוני? ולא רק הבינוני, כי כידוע בישראל אי השוויון גבוה, והעוני מרקיע שחקים. 36.3% מן הילדים עניים. שיעור שאין לו אח ורע במדינות המפותחות, אפילו לא בארה"ב.

ראש הממשלה שתפישתו הכלכלית מקובעת בשנות השמונים של המאה העשרים, תקופת הזוהר של רונלד ריגן ותאצ'ר, אינו מוכן אלא להקטין את מעורבות הממשלה במשק באמצעות הקטנת תקציבים בעיקר חברתיים, ולהקטין את שיעורי המס. אם עד עתה הנהנים העיקריים מהפחתת המס היו השכירים העשירים והחברות העשירות, כעת הוא מבקש להרחיב את הנהנים, למראית עין, גם למעמד הבינוני.

מרגרט תאצ'ר. תוצאות המדיניות ההרסנית שלה ניכרות בבריטניה. למה ללמוד מהגרועים ביותר? צילום: cc by-derwinmch

יש לזכור כבר עכשיו, כי ההוצאה החברתית בישראל, כלומר ההשקעה באזרחים, היא השלישית מלמטה בהשוואה למדינות המפותחות, בדומה להוצאה החברתית בארה"ב (כאחוז מהתוצר). ההוצאה החברתית בישראל רחוקה בכארבעים מיליארד שקל מהממוצע באירופה ובכמאה מיליארד מהמדינות שבהם ההשקעה הזאת היא הגבוהה ביותר בין אותן מדינות. כך שלא צריך לקצץ, אלא להרחיב ובהרבה את ההשקעה הזאת. ולהבין שהשוק יצר את הבעיה הקיימת והוא לא הפיתרון, הפיתרון הוא מעורבות ישירה ואקטיבית של הממשלה כדי לממש זכויות יסוד של אזרחים, דיור, חינוך, בריאות ועבודה.

מדינת ישראל ויתרה על מעל ל-30 מיליארד שקל במיסים, שרובם הלכו לא לעניים ביותר וגם לא למעמד הבינוני אלא לעשירים ביותר ולחברת מצליחות. כאשר מס החברות הוא 24% אבל המס האמיתי הממוצע שחברות משלמות הוא 20%, אנחנו מבינים שמשהו לא תקין. כאשר חברות ענק כמו טבע והחברה לישראל נהנות מהטבות מס במיליארדים, ברור שמשהו בהחלט לא תקין.

פרשנים ודוברים למיניהם התחילו שוב לדבר על צפון קוריאה ורוסיה, כאילו שמה שנעשה כאן, הוא האופציה הריאלית היחידה והאלטרנטיבה היא קומוניזם. אבל מבט קצר על המדינות שלא נפגעו מהמשבר הכלכלי מראה, שדווקא אלו שבהן יש צדק חברתי סביר הן אילו שנפגעו פחות מהמשבר הכלכלי, מדינות צפון אירופה וסקנדינביה. והמדינות שנפגעו הן אלו המשמשות לנו דוגמה, אנגליה, ארה"ב ואפילו אירלנד. למזלנו, מדינת ישראל נפגעה פחות כיוון שלא הספיקה לתת לשוק ההון להשתלט על הכלכלה.

בואו לא נתבלבל ממסך העשן

המחאה הנוכחית קובעת שקולם של אזרחיות ואזרחים בישראל ושיתופם בקבלת החלטות כלכליות הוא חובה. המשחק שבו בעלי ההון והממשלה, באמצעות מומחים שבאו מאותו בית ספר, קובעים את כללי המשחק במערכת הכלכלית ובעצם את דמותה של החברה נגמר, כעת נוצרת חברה אזרחית אמיתית שלהתעלמות ממנה יהיה מחיר.

אני בטוח שהמוחים והמפגינים יודעים שההצעות הנשמעות היום אינן אלא מסך עשן שנועד לחזק את המערכת הקיימת ולהחליש את האזרחים. הקריאה, העם בעד צדק חברתי, מבטאת את התפישה הזאת. פחות חשוב כרגע במה תהייה ההשקעה הראשונית, אבל חשוב מאוד לא לוותר על צדק חברתי כעיקרון המוביל.

כדי לחדש אמון בפוליטיקאים על אלו להוכיח שמעשיהם אינם המשך הקיים. למשל, הכרזה מידית של חינוך חינם מגיל שלוש בשנה הקרובה ותוך שלוש שנים חינוך חינם מגיל שנה. בנוסף, פיתרון אמיתי לבעיותיה של מערכת הבריאות ותוכנית להשקעה מסיבית בשיפורה, וזו תהיה רק ההתחלה. בלי זה יהיה ברור שהממשלה אינה קשובה לרצונם של האזרחים וממשיכה לאחוז בקרנות המזבח של אמונתה המוטעית. כל עוד זה קורה, צריכה המחאה להימשך וביתר שאת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נועם א"ס

  נא להירשם להפגנה בבית שאן היום בשעה 18:30. מי-ם נצא בשעה 16:00 במאהל אין ברירה בגן העצמאות. מת"א נצא בשעה 15:30 מתחנת רכבת הצפון.

 2. אבנר

  אחרי כל השנים שבהם האתר המעולה הזה הביע ביקורת ברורה, הגיעה הזדמנות להציע תוכנית שלמה, מאלף עד תו, למבנה חברתי וכלכלי חדש. הידע, הכלים, הנתונים והאפשרויות ידועים לרבים מכם. הציגו תוכנית, השפיעו על סדר היום.

 3. אמיר פכר

  קל לזרוק ססמאות
  יותר קשה לקרוא עד הסוף

  אפילו בפוסט הזה יש הצאות ממשיות
  "… למשל, הכרזה מידית של חינוך חינם מגיל שלוש בשנה הקרובה ותוך שלוש שנים חינוך חינם מגיל שנה…"

  וגם בהרבה מקומות אחרים.

 4. עמית

  זה לא להציע שינוי. השינוי יבוא מאיפה שמכניסים את הכסף.

  אפשר להמשיך לדבר באופן כללי על הצורך בהורדת מיסים עקיפים והעלאת ישירים וכו'. אך בכל זאת, אם באמת תורכב תוכנית כוללת אלטרנטיבית למצב הנוכחי, שבו כל שקל חדש בצד של ההוצאות (למשל – "חינוך חינם מגיל 3 ") תלווה בשקל נוסף בצד ההכנסות – זה יוכל לתרום רבות למחאה הזו. המפגינים יוכלו לשאת את התכנית הזו כדגל כלפי כל מי שטוענים שאי אפשר אחרת.

 5. נפתלי אור-נר

  על מנת שהמחאה החברתית תישא מסר ברור ותשיג תוצאות של ממש עליה להפנות את האצבע למקום עליו "שופכת" המדינה מיליארדים של ש"ח: אחזקת הכיבוש וההתנחלויות. מכיוון שישראל אינה מוכנה לוותר על השטחים ועל ההתנחלויות נאלצת היא להמשיך ולהזדיין "עד שיניה" בכלי הנשק החדישים והיקרים ביותר תוך קיומו של מתח בטחוני מפחיד (ראו את פניקת הטילים והמטה להגנת העורף בניצוחו של ס/ השר מתן וילנאי).
  על תנועת המחאה לדרוש, ישירות, את שינוי הכיוון המדיני לכיוון של מדיניות של שלום. השלום יאפשר הפניית המשאבים היקרים להשקעה בתוך ישראל בגבולות הק-הירוק. יתכן, ובעשותה זאת, תאבד המחאה חלק מתומכיה. להערכתי, יהא זה חלק קטן. מיקוד המחאה תוך הדרישה לשינוי מדיניות יאפשר לציבור הרחב לבחור בין רווחה לבין השקעה במלחמה

 6. גילי

  לכל מי שמחפש תוכנית כלכלית חברתית שתשנה את הפרדיגמה הקיימת.
  כזו שדואגת לאזרחים ולצמיחה כלכלית מוזמן לחפש בפייסבוק
  נייר הלקמוס

  ממש מעניין ומקיף

 7. נתן.

  חלק גדול מהתקפת הנגד של נתניהו בידי נציגיו השונים כפי שראינו אתמול בכלי התקשורת מסתובבת סביב הנושא "כולם רוצים אבל לא אומרים מאיפה יבוא הכסף".

  למה זה דומה?

  לאדם שבא לחנות לקנות טלויזיה, משלם כסף , בעל החנות יוצא עם הכסף לחופשה, וכשהאדם מבקש את הטלויזיה אומר לו בעל החנות:" אבל מאיפה יבוא הכסף???"

  צריך להגיד ברור:
  לא מעניין אותי מאיפה תביאו כסף ,אני משלם מיסים למדינה מגיל 0 .אני רוצה תמורה, אתם לא מסוגלים לספק ,לכו הביתה.