• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

ביבי, תאצ'ריזם זה פאסה

רה"מ מרמז על קיצוץ במשרדים, אך זה לא הפתרון. במקום ללמוד ממדינות שבהן יש צדק חברתי גבוה, כאן מתעקשים על הטבות מס במיליארדים לבעלי ההון ועל השקעה חברתית מהנמוכות בעולם
איציק ספורטא

עכשיו, לאחר ההפגנות המרשימות בערים רבים בארץ, ייקבע הכיוון שאליו צועדת החברה בישראל. ברור לכל מי שעיניו בראשו שהממשלה והעומד בראשה יודעים שהם צריכים לעשות משהו, גם בעלי ההון הבינו את אותו דבר, אבל כדרכם בקודש כל אלה ינסו לשמר את כוחם ואת האידיאולוגיה הקלוקלת שלהם. ההצעות שעולות מכיוונם אינן מהוות חידוש, הן למעשה בגדר יישון.

מפגינים נגד המשטר הכלכלי בירושלים, 30.07.11. צילום: טס שפלן / אקטיבסטילס

כמו שהמשבר הכלכלי בעולם לא הביא בינתיים שום שינוי בדרך בה מתנהלת המערכת הכלכלית, ואפילו חיזק את ההון ושמר על מעמדו של שוק ההון שהביא אותנו עד הלום, כך צריך להיזהר שתוצאות המחאה לא תהוונה חיזוק לשיטה הקיימת. מדינות השקיעו טריליונים בהצלתו של הסקטור הזה ולעומתו נטשו את האזרחים לאנחות ולכוחו הפרוע של השוק, שאכזב אותם גם לפני כן.

באמצעות שליחים, שמענו שראש הממשלה שוקל להפחית את המס שמשלם המעמד הבינוני וכדי לעשות זאת ינקטו בקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. באיזה משרדים למשל? אולי בבריאות, כי כידוע מצב עובדי הרפואה ונהדר ויש עודף רב של מיטות, או אולי ברווחה, כי שם כידוע העניים חוגגים כי הקצבאות גבוהות ומאפשרות חיים בכבוד, אולי בשיכון? כי לכולם יש דיור. אבל רגע, האם לא המחסור בתקציבים הוא הגורם המרכזי למצבו הנוכחי של המעמד הבינוני? ולא רק הבינוני, כי כידוע בישראל אי השוויון גבוה, והעוני מרקיע שחקים. 36.3% מן הילדים עניים. שיעור שאין לו אח ורע במדינות המפותחות, אפילו לא בארה"ב.

ראש הממשלה שתפישתו הכלכלית מקובעת בשנות השמונים של המאה העשרים, תקופת הזוהר של רונלד ריגן ותאצ'ר, אינו מוכן אלא להקטין את מעורבות הממשלה במשק באמצעות הקטנת תקציבים בעיקר חברתיים, ולהקטין את שיעורי המס. אם עד עתה הנהנים העיקריים מהפחתת המס היו השכירים העשירים והחברות העשירות, כעת הוא מבקש להרחיב את הנהנים, למראית עין, גם למעמד הבינוני.

מרגרט תאצ'ר. תוצאות המדיניות ההרסנית שלה ניכרות בבריטניה. למה ללמוד מהגרועים ביותר? צילום: cc by-derwinmch

יש לזכור כבר עכשיו, כי ההוצאה החברתית בישראל, כלומר ההשקעה באזרחים, היא השלישית מלמטה בהשוואה למדינות המפותחות, בדומה להוצאה החברתית בארה"ב (כאחוז מהתוצר). ההוצאה החברתית בישראל רחוקה בכארבעים מיליארד שקל מהממוצע באירופה ובכמאה מיליארד מהמדינות שבהם ההשקעה הזאת היא הגבוהה ביותר בין אותן מדינות. כך שלא צריך לקצץ, אלא להרחיב ובהרבה את ההשקעה הזאת. ולהבין שהשוק יצר את הבעיה הקיימת והוא לא הפיתרון, הפיתרון הוא מעורבות ישירה ואקטיבית של הממשלה כדי לממש זכויות יסוד של אזרחים, דיור, חינוך, בריאות ועבודה.

מדינת ישראל ויתרה על מעל ל-30 מיליארד שקל במיסים, שרובם הלכו לא לעניים ביותר וגם לא למעמד הבינוני אלא לעשירים ביותר ולחברת מצליחות. כאשר מס החברות הוא 24% אבל המס האמיתי הממוצע שחברות משלמות הוא 20%, אנחנו מבינים שמשהו לא תקין. כאשר חברות ענק כמו טבע והחברה לישראל נהנות מהטבות מס במיליארדים, ברור שמשהו בהחלט לא תקין.

פרשנים ודוברים למיניהם התחילו שוב לדבר על צפון קוריאה ורוסיה, כאילו שמה שנעשה כאן, הוא האופציה הריאלית היחידה והאלטרנטיבה היא קומוניזם. אבל מבט קצר על המדינות שלא נפגעו מהמשבר הכלכלי מראה, שדווקא אלו שבהן יש צדק חברתי סביר הן אילו שנפגעו פחות מהמשבר הכלכלי, מדינות צפון אירופה וסקנדינביה. והמדינות שנפגעו הן אלו המשמשות לנו דוגמה, אנגליה, ארה"ב ואפילו אירלנד. למזלנו, מדינת ישראל נפגעה פחות כיוון שלא הספיקה לתת לשוק ההון להשתלט על הכלכלה.

בואו לא נתבלבל ממסך העשן

המחאה הנוכחית קובעת שקולם של אזרחיות ואזרחים בישראל ושיתופם בקבלת החלטות כלכליות הוא חובה. המשחק שבו בעלי ההון והממשלה, באמצעות מומחים שבאו מאותו בית ספר, קובעים את כללי המשחק במערכת הכלכלית ובעצם את דמותה של החברה נגמר, כעת נוצרת חברה אזרחית אמיתית שלהתעלמות ממנה יהיה מחיר.

אני בטוח שהמוחים והמפגינים יודעים שההצעות הנשמעות היום אינן אלא מסך עשן שנועד לחזק את המערכת הקיימת ולהחליש את האזרחים. הקריאה, העם בעד צדק חברתי, מבטאת את התפישה הזאת. פחות חשוב כרגע במה תהייה ההשקעה הראשונית, אבל חשוב מאוד לא לוותר על צדק חברתי כעיקרון המוביל.

כדי לחדש אמון בפוליטיקאים על אלו להוכיח שמעשיהם אינם המשך הקיים. למשל, הכרזה מידית של חינוך חינם מגיל שלוש בשנה הקרובה ותוך שלוש שנים חינוך חינם מגיל שנה. בנוסף, פיתרון אמיתי לבעיותיה של מערכת הבריאות ותוכנית להשקעה מסיבית בשיפורה, וזו תהיה רק ההתחלה. בלי זה יהיה ברור שהממשלה אינה קשובה לרצונם של האזרחים וממשיכה לאחוז בקרנות המזבח של אמונתה המוטעית. כל עוד זה קורה, צריכה המחאה להימשך וביתר שאת.

כנראה שיעניין אותך גם: