בית שאן - סרט מלחמה

ראש עיריית בית שאן ז'קי לוי מפנה את מאהל הדיור "כי המחאה מכוונת נגדו" – קראו את הדיווח של האגודה לזכויות האזרח

אתמול בבוקר פנה עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח במכתבים בהולים אל ראש עיריית בית שאן ז'קי לוי ואל מפקד משטרת בית שאן, והתריע: לראש העירייה אסור לפגוע בחופש המחאה של התושבים, גם אם מחאתם מכוונת נגדו.

גם בבית שאן הוקם מאהל מחאה, אלא שביום שישי האחרון הורה ראש עיריית בית שאן ז'קי לוי על פינויו, ואף קיבל את עזרת המשטרה לצורך זה. כאשר נדרש לוי להסביר מדוע פעל להשתקת המחאה הלגיטימית, השיב כי הסיבה היא שהפעילים נאבקים בו אישית.

ביום שלישי האחרון הקימה קבוצה מתושבי בית שאן מאהל מחאה קטן ברחבת העירייה. משטרת בית שאן, אשר סברה בטעות כי המאהל מצריך אישור משטרתי, נתנה בתחילה אישור ל- 24 שעות, ולאחר מכן פינתה את המאהל. לאחר שמקימי המאהל שבו ופנו למשטרה בסיוע עמותת "שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם", הם זכו לקבל אישור לקיום מחאת אוהלים למשך חודש ימים. משטרת בית שאן הכפיפה את אישורה למקרה שהעירייה תדרוש את פינוי המאהל. ביום שישי מיהר ראש העירייה להוציא מכתב המורה למפגינים לפנות את המאהל, וכשעה לאחר מכן, נשלחו פקחי העירייה כדי לפנות את המאהל ולהחרים ציוד. בתגובה לפנייתה של חברת הכנסת זהבה גלאון, שתהתה על הפינוי, מסר לה לוי כי למקימי המאהל יש עניין פוליטי ואישי נגדו.

לדברי עו"ד אבנר פינצ'וק, ראש תחום חופש הביטוי באגודה לזכויות האזרח, "למרבה הצער, נראה כי מר לוי אינו מבין מהם עקרונות חופש הביטוי. רחבת העירייה, בהיותה שטח ציבורי, מיועדת גם לשימושם של אזרחים המבקשים להביע מחאה, ולראש העירייה אין סמכות להורות כך סתם על פינויים. תמוהה במיוחד המהירות שבה משטרת בית שאן מתגייסת, ולא בפעם הראשונה, כדי לסייע לראש העירייה להשתיק מחאה חשובה ולגיטימית. אם ראש העירייה לא יחזור בו מהחלטתו הפסולה נפעל לביטולה בערכאות משפטיות.

לדברי ליאת זהר, ממארגני המחאה בבית שאן, "גם אצלנו, בחצר האחורית של המדינה, אזרחים סובלים ממצוקת דיור ומצוקת קיום. בכל הארץ ראשי ערים מתגייסים לתמוך במחאה הצודקת, אבל בבית שאן, ראש העיר מנסה לנצל את סמכותו כדי לפגוע בחופש המחאה של התושבים. אנחנו לא מתכוונים לשבת בשקט, אלא להמשיך במאבק."

אל מכתב האגודה לזכויות האזרח לראש עיריית בית שאן, ז'קי לוי.

אל מכתב האגודה למפקד משטרת בית שאן, סנ"צ רן אופיר.

האגודה לזכויות האזרח מפיצה בימים אלה "זכותון למפגין" במאהלי המחאה ברחבי הארץ. הזכותון, המופיע גם באתר האגודה לזכויות האזרח, כולל הסברים: מתי דרוש רישיון להפגנה, מה נדרש כדי מאהל ומהן זכויותיו של מפגין שנעצר.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
  תגובות

   

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. קובי וייס

   למרות הפגנת התמיכה אתמול של כ150 איש כולל נציגי מאהל רוטשילד ומאהל מחוסרי הדיור בירושלים.
   שווה לעכוב אחרי העיר הזאת שהדמוקרטיה לא ממש הגיע אליה.

   "נקיון מתחיל מהפינה הרחוקה"

  2. קובי וייס

   ברגע זה שוב מפנים.
   למרות שאתמול נערכה הפגנת תמיכה גדולה בהשתתפות נציגי מאהל רוטשילד ומאהל מחוסרי הדיור בירושלים.

   זוהי עיר בה הדמוקראטיה לא ממש קיימת. וראש העיר מפעיל מאבקי כח.

   התעוררו: "הנקיון תמיד מתחיל מהפינה הרחוקה"

  3. איתמר

   מוריס אוחנה, שהקים עם ליאת זוהר את המאהל נעצר בעקבות תלונה של הפקח שפינה את המאהל.
   כבר ביום ששי אמר לי מוריס (ורואים שאת בסרט) שאיימו עליו במעצר.

  4. דנה

   אתמול (יום ב') הגישה האגודה לזכויות האזרח עתירה נגד ראש עיריית בית שאן בבית המשפט המחוזי בנצרת. בעקבות העתירה, ועוד לפני הדיון, הודיעה היום (יום ג') העירייה לבית המשפט שהיא מאשרת את הקמת המאהל מחדש, והציוד של המפגינים הוחזר להם.