כזה אחד מהאמצע

לא יודע מה איתך, אבל הסדר יום שלי מורכב מבוקר עד לילה לפרנס את החברים שלך. רוצה פירוט? מכתב לביבי
שימי קדוש

לכבוד ראש הממשלה שלי,

ביבי ערב טוב,

כותב לך אחד, סתם אזרח, לא מהטייקונים וגם לא אחד שזקוק לקצבה. כזה אחד מהאמצע, קם בבוקר, עובד קשה, מתפרנס יפה, משלם 2,500 שקל על הגן של הבת שלי שהיא בת שנתיים וחצי, אשתי מורה, מרוויחה בסדר – אין תלונות.

לא יודע מה איתך, אבל הסדר יום שלי מורכב מבוקר עד לילה לפרנס את החברים שלך. אני מתעורר בדרך כלל בסביבות שש וחצי, כמו כולם: קפה קטן שמשלשל כמה שקלים לקופה הרושמת של משפחת שטראוס עלית. תוך כדי קפה מעיין בידיעות אחרונות שזרקו לי ליד הדלת ואספו את הכסף על המנוי ישירות למשפחת מוזס. אחר כך אני בודק מיילים ונפרד מעוד כמה שקלים לכיסו של נוחי דנקנר תוך כדי התחברות לנטוויז'ן ספקית האינטרנט שלי.

בלית ברירה אני נכנס לאוטו בכדי לעבוד ולהתפרנס (כן ביבי, יש כאלה שלא חיים באוהלה של תורה, אלא באוהל של רוטשילד – קצת פחות מכניס, קצת יותר לח אבל אלו החיים) השעון של הדלק צועק "הצילו" ואני עוצר בתחנת הדלק הקרובה בכדי לעשות את הסיפתח בקופה הרושמת של תשובה, כן כן ההוא מהחתונה של השמונה מיליון שמבקש ממך כעת כל מיני מחיקות והקלות.

תצלום: עמוד המאבק של "ב' זה אוהל"

בכניסה לעבודה אני נזכר שצריך להעביר לצילה מהוועד 50 שקל לקנות מתנה לדינה שילדה במזל טוב אז אני עוצר בכספומט. לא משנה בכספומט של איזה בנק אני עוצר, ממילא העמלה תגיע ישירות לכיס של ברונפמן, אריסון או צדיק בינו.

הנה התחיל לו עוד יום עבודה שגרתי, רק שמונה בבוקר וכבר מימנתי את משפחות שטראוס, מוזס, תשובה, דנקנר, ברונפמן, אריסון ובינו.

בתשע אני נזכר לשלוח אס-אם-אס לאשתי האהובה ונוחי דנקנר מחייך אליי ממכשיר הסלקום ואומר: "תודה שאתה מתחשב ועוזר לי לגמור את החודש". עשר וחצי זו השעה בה כולנו עושים הפסקת עשר קצרה – בדרך כלל זה בורקס עם רסק עגבניות ומלח – כן מלח ממפעלי ים המלח של משפחות עופר ודנקנר, ושותים קולה קרה שבשביל מוזי ורטהיים, מנכ"ל החברה הישראלית למשקאות היא ממש "טעם החיים".

כעת נגמר לי הנייר במדפסת והנה שוב דנקנר מנייר חדרה מחייך כל הדרך אל הבנק (הבנק של שרי). אשתי חוזרת אלי מטלפון של בזק כי הסלולרי עלול לסרטן, כשהיא אומרת בזק, שאול אלוביץ מפעיל את המונה שלו.

ככה עובר עלי כל היום. תוך כדי עבודה אני מוצא את עצמי עסוק בלפרנס את 19 החברים שלך, ביבי, בחמש וחצי אני יוצא לכיוון הבית, בדרך אשתי מחייגת מהאורנג' שלה (כן בן דב – גם לך מגיע קצת בחגיגה) ומבקשת שאעצור בסופר כי נגמר הקורנפלקס. אני עוצר בשופרסל ונזכר בפרסומת שלהם: "בשופרסל הכסף שלך קונה יותר" ומוסיף לעצמי: עוד פעם דנקנר? אני איש עקרונות, יוצא מהשופרסל ואומר – לא עוד דנקנר! עוצר ב-AMPM ודודי ויסמן מחייך אליי ומסנן: "טוב שיש תחרות במשק הישראלי".

אחרי יום שלם שעבדתי עבור כל הטייקונים, ואת המעט שנשאר לי בכיס תרמתי בעל כורחי לאלה באוהל של התורה (דרך המתרים הלאומי: ביטוח לאומי שלוקח ממני "מעשר" בגובה של 16% ומס הכנסה שמארגן לך את המשכורת – מר ביבי, חותך לי עוד כ-40%) אני שוכב לי בסלון מביט בערוץ 2 של מוזי ורטהיים לראות מי הכוכב הנולד הבא.

וככה, רגע לפני שאני הולך לישון, מצחצח שיניים מול המראה במקלחת, ופתאום מן המראה מחייכת אליי שרי (הכל מתחיל מבפנים) אריסון בשיניה הצחורות ומסבירה לי כמה טוב שאני משתמש במים מותפלים.

ואני ככה במיטה לא מצליח להירדם מהיום העמוס בו מימנתי את החברים שלך, אדוני ראש הממשלה, מתפלל את תפילת המעמד הבינוני.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יריב

  למיטב ידיעתי מפעלי ים המלח מעולם לא ייצרו מלח בישול או מלח שולחן (זה זול מדי בהשוואה לדשנים שהם מפיקים מהמלח).

 2. אלי

  פניייה לאיציק לאור הפצצת הרשת במידע מוטעה של האוצר
  לגבי מדרגות מס, מעמ מס רגרסיבי וכו'
  האם אתה יכול לכתוב מאמר שיבהיר את רשימת הדרישות של המאהלים בהיבט התקציבי?

 3. סמדר לביא

  אני קוראת את המאמר הרהוט הזה בחצי מסך, ובחצי השני רואה את המשפט של מובאראכ בשידור חי. הלוואי ויגיע היום ואותה החבורה אותה אתה מזכיר במאמרך הרהוט הזה תשב בכלוב ותישפט על שחיתויותיה. הלוואי ויגיע היום ומערכת המשפט בישראל תתפקד עבור כלל ישראל, המממן אותה ממיסיו, ולא תשרת את האליטה הכלכלית, כשם שהיא עושה מזה שנים רבות באין מפריע..

 4. איריס חפץ

  מאמר טוב, שימי, אבל זו בעיה לשים את כל הטייקונים האלו עם החרדים. הטייקונים הם אנשים פרטיים ולא קבוצה אחת. לעיתים יש להם אינטרסים מנוגדים והם מתחרים זה בזה.
  החרדים לא עשירים כמוהם (אחרת איך היתה ירושלים נהיית לעיר העניה בישראל? או בני ברק?), אלא מאורגנים יותר. זה מה שמנסה המעמד הבינוני לעשות בימים אלו וזה מצויין.