את הגזענות תשאירו בבית

בחסות אידיאולוגיית החיבוקי, נתבקשו השמאלנים ש"לא לעורר פרובוקציה" מול ברוך מרזל ואיתמר בן דביר שנחתו במאהל ברוטשילד. אבל אם קבוצה שקוראת ל"תל אביב יהודית בלבד" לא פוגעת במחאה – כנראה שזו לא המחאה שלי
דנה רוטשילד

ההקפדה על מחאה א-פוליטית ועיקרון ההכלה בשיטת החיבוקי הובילו את גל המחאה הנוכחי לצומת דרכים מסוכן, עם הצטרפותם של חברי תנועת כהנא חי למאהל בשדרות רוטשילד. לאורך גל המחאה הנוכחי נעשתה המילה "כיבוש" למוקצית מחמת מיאוס במאהל, והמארגנים ביקשו להשתיק כל דיון בנושא באצטלת ה"א-פוליטיות" המקודשת. ולא בכדי. ההתעלמות מהכיבוש כאחד הגורמים העיקריים לקריסת מדינת הרווחה ונסיקת עלויות המחייה בתוך גבולות ישראל היא מחיר שהמארגנים היו נכונים לשלם, ובלבד שציבור מצביעי הימין יוכל להרגיש במחאה הזאת בבית.

כדרכו של השמאל, הוא תמיד ביקש לחבב עצמו על כווולם, ובמובנים רבים – בפרט לאור הלוקאליזציה של מחאת האוהלים ברחבי הארץ – היה משהו נכון ב"א-פוליטיוּת" הזאת. העמימות פיצתה על עצמה בדמוקרטיה הישירה, בלוקאליות. שותפות של ממש בין תושבי אותה שכונה, עיר, או אזור. כאשר תושבי נתניה, למשל, יוצאים למחות על יוקר המחייה ועל ההקלות למשקיעי החוץ שהובילו אותם אל מחוץ לעיר שלהם, הפערים בין העמדות המדיניות של המפגינים רלוונטיות פחות משותפות הגורל ביניהם.

כל עוד נשמרה הלוקאליות הזאת, הדחקת הכיבוש היתה עוד איכשהו נסבלת. אולם מרגע שסומן המאהל ברוטשילד כמאהל העיקרי, נדחקו ממנה גורמים לוקאליים (איפה החרדים מהשכונה ששהו במאהל בשבועיים הראשונים?) והגיעו אליה כל מיני בעלי אינטרסים שביקשו לנצל את הפלטפורמה החברתית לקידום ענייניהם המדיניים.

כהנא חי ברוטשילד. ברוטליות חסרת בושה. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

וברגע שאלו הגיעו, הדיסוננס הקוגניטיבי שבהשתקת הכיבוש הפך לצורם. שלא לומר לא מוסרי. ברוך מרזל ואיתמר בן גביר, שזה אך סיימו את מסע ההסתה שלהם נגד מצעד הגאווה בירושלים בשבוע שעבר, הצטרפו למאהל ברוטשילד ועמם נוער הגבעות, כשהם חמושים בחולצות "תל אביב ליהודים". אל תטעו, אין המדובר במזרוחניקים (בני הציונות הדתית) או בצעירים מהקן המקומי של בני עקיבא – מה שהיה עומד בקנה אחד עם עיקרון הלוקאליות, ומאפשר איזשהו שיח או דיון מסקרן. הו לא.

אגלה לכם את הפאנץ' ליין: כמה מדרי המאחז החדש סיפרו לי בצד שזו אחת הפעמים הראשונות שלהם בתל אביב. ברור שבמגרון וביצהר אין אוכלוסייה מעורבת. אבל הברוטליות חסרת הבושה שמאפשרת לקוזאקים האלו להגיע לבית שלי, לשכונה שלי – במימון עקיף של משלמי המסים – ולהכריז על כוונתם לטיהור אתני, תוך שהם מטרידים פליטים עוברי אורח בצעקות "כושים הביתה" ומתריסים מול הפרצוף של האוהל היהודי-ערבי, מעיד על נחיצותם של קווים אדומים. פוליטיים ומדיניים. אלא מה, שבשם הא-פוליטיות המקודשת התנדבו כל מיני נציגים מטעם עצמם של מטה המאבק "לפשר" בין קבוצת שמאלנים שדרשו מהכהניסטים לסלק את השלטים הגזעניים שלהם.

כך, בחסות אידיאולוגיית החיבוקי, נתבקשו דווקא השמאלנים ש"לא לעורר פרובוקציה", ו"לא לפגוע באחדות". ובכן, אם קבוצה שקוראת ל"תל אביב יהודית בלבד" לא פוגעת במחאה – כנראה שזו לא המחאה שלי.

הדיסוננס הקוגניטיבי שבהשתקת הכיבוש הפך לצורם. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

אם הייתי רוצה לגור בגטו הייתי עוברת לאחד. אבל אני רוצה לגור בסמוך לחרדים, וחילונים, וערבים, והומואים, וזקנים, ואנשים שלא עושים צבא, ונכים, ופליטים (כמו סבתא שלי. וכמו יוצאי דרפור), ועניים, וילדים. תל אביב לא תהיה יהודית בלבד. היא העיר העברית הראשונה, והיא הבית שלי, ויש בה פלסטינים, רוסיות, סודנים ופיליפיניות שנושאים בנטל השכירות כמו כולנו.

ביום שישי נדרוש מהם שיעיפו את השלטים הגזעניים. האנשים מוזמנים להישאר, אבל את האידיאולוגיה הגזענית הם ייאלצו, הפעם, להשאיר בבית. כי אין מקום לקריאה ל"תל אביב יהודית בלבד". מעבר לכך, החברים מהגבעות מוזמנים להסתובב עם כל השלטים שבא להם, כולל קריאה לבנייה ביהודה ושומרון. ברם, תשוקתם לטיהורים אתניים מול הפרצוף שלי, מציבה אותי בעמדה שבה לא לצאת נגד הטיהורים משדר הסכמה שבשתיקה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נעמה נגר

  הסיבה שלא הצטרפתי לקבוצת הפייסבוק למיגור הכהניזם, היא הניסוח הבעייתי אודות "בגבעות בחיפוי צה"ל אולי זה הולך. לא אצלנו." במלים אחרות לכו להיות גזענים על פלסטינים. אני יודעת שזו לא הכוונה ושמי שהקימו את הקבוצה הזו נלחמים בכיבוש בכל מקום אבל שלא יווצר רושם שזה בסדר להמשיך להניף את הגזענות במקומות אחרים.

  יש סתירה פנימית בהפגנה נגד הכהניסטים בתל אביב. אתן אומרות, תניפו שלטים על בנייה בשטחים, זה בסדר, אבל לא שלטים של תל אביב ליהודים בלבד. ומה ההבדל, בניה בשטחים זה לא נישול גזעני? זה כן. אפרטהייד פחות חמור מחולצה ברוטשילד?

  אז במקום להגיד – בואו תדברו איתנו על סדרי עדיפויות אבל בשפה יפה – עדיף ללכת ראש בראש עם כל מפעל ההתנחלות.

 2. רפאל

  זה נשמע ברגע הראשון כמו פתרון יפה לחוסר הנוחות הזאת שכל בר דעת מרגיש כשהוא נמצא באותו צד של המתרס עם בן גביר, מרזל, ושאר גזענים.
  אבל בעצם הרעיון הזה, ששלטים בעד תל-אביב ליהודים לא, אבל שלטים בעד שכם ליהודים כן, רק מפקירה עוד קבוצה שלא יכולה להגיע למאהל (כי היא נעצרת במחסום) לחסדי הכוחנות של הממשלה, וממשיכה לשמר את הבדלנות התל-אביבית. כי אם המאבק הזה רוצה להיות באמת חברתי – לא פוליטי, רק חברתי – הוא צריך לעמוד מאחורי הדרישה שלכל אחד יש זכות לגור ברווחה בביתו. לא רק ליהודים, ולא רק בתל-אביב.
  כל אחד מוזמן לבוא להשתתף במחאה, אבל כמו שהמנהיגות המאולתרת של ההפגנה דחתה את חוק הווד"לים, היא צריכה לדחות פתרונות של בניה ליהודים בלבד.

 3. יואב

  זו המחאה של כולם!
  זו המחאה של כל מי שרוצה להצטרף אליה. הנה הסדר החדש מאותגר ברצינות בפעם הראשונה, וכבר השמאל חוזר לסתימת הפיות של כל מי שאינו ליברל נאור. והרי אם יש אפשרות לערער על הסדר הישן היא רק בהפנמה של העובדה שאין יותר "הבית שלי", אלא שזהו הבית של כולם, והשמאל הרדיקלי והימין הרדיקלי צריכים לגור בו יחדיו ולדבר.
  כשאנשים גרים באוהלים אין יותר קניין פרטי, לא הון כלכלי ואפילו לא הון סמלי. אז זו לא המחאה של אף אחד, אלא של כל אחד. בואו מרזלים! בואו לרוטשילד ונדבר אתכם!

 4. עידו

  אז אולי – אולי – היה על מה לדבר. כלומר, סובלנות לגזענות בוודאי שלא, אבל לאנשים אולי. מכיוון שבעליל ברור שלא מדובר בדבר חוץ מאשר נעיצה מכוונת של אצבע בעין של המחאה הזאת, שמאיימת כמעט על כל ערך שמקודש לכהניסטים, יש לכל מאן דבעי לגיטימציה מלאה להעיף את האנשים האלה משם גם אם יקפלו את השלטים שקוראים לטיהור אתני. פוליטיקה, להבדיל מניו אייג', היא גם סימון גבולות, ולענייננו הגבול עובר באלנבי פינת רוטשילד. ברור, אגב, שזה בדיוק מה שהם רוצים – אבל אין סיבה למנוע זאת מהם. כל האמצעים (החוקיים) כשרים.

 5. יואב

  כשכתבת "המחאה הזאת, שמאיימת כמעט על כל ערך שמקודש לכהניסטים".
  טעות נפוצה בקרב השמאל.
  לכן זה מובן שאתה מציב את הגבולות למחאה החברתית, שעוברת לכל רוחב מעמד הביניים (אפילו הכהניסטים שבהם!), בגבולות הליברליזם.
  אגב, פוליטיקה היא גם לדעת להקים קואליציה זמנית עם מי שאינו חביב עליך למען מטרה משותפת. הטיהורים הפוליטיים בשמאל תמיד היו בעוכריו, ומצער לגלות שהם הגיעו גם לרוטשילד.

 6. יונתן

  בן גביר וחבר מרעיו הם פרובוקטורים מקצועיים,כשאתם "מגיבים" להם אתם עוזרים להסיט את מחאה מהנושא החברתי לנושאים שמאז ומתמיד משמשים להסחת דעת בישראל.

 7. yosefa

  כנראה שאין לה לחוצפה ולעזות המצח גבול.עועומד לו מתנחל בשדרות רוטשילד וומכריז שאין לו בעיה עם המוחים אבל לאישב או ימחה עם האנרכיסטים שלא משרתים בצבא ומקללים את חיילי מעניןלא? מי ירק קלל הרביץ שפך צבע וחומצה ועןד מריעין ובישין אם לא הם ?מי שואב מליוני שקלים מהמדינה עבור התנחלות בשטחים לא לנו? אז באמת שיעופו.

 8. עידו

  צריך מאוד להזהר לא להתבלבל, ולא לוותר – בשם השאיפה החשובה לנצל הזדמנות מאוד נדירה ליצירת חזית רחבה – על התשתית שעליה חזית כזאת יכולה להתבסס. יש במחאה הזאת היבטים רבים שהם לא ליברלים, אפילו אנטי-ליברלים (כשליברליזם = מילטון פרידמן וסביבתו הרעיונית). דנה תיארה היטב את ההיבט הלוקלי שבמחאה הזאת, שממילא כולל – בפועל ועוד יותר מזה בכוח (שאי"ה עוד יבוא לידי ביטוי בפועל) גם הרבה קבוצות שאין להן שום שייכות עם הליברליזם כרעיון וכהוויה. אבל בין הרצון לקואליציה רחבה והגישה האנטי-ליברלית לבין נכונות לשתף פעולה עם כל כוח ורעיון אנטי-ליברליים – לענייננו, פשיזם וגזענות אידיאולוגית של אשכנזים שבעים – עדיין יש מרחק.

  ובכל זאת, במחשבה שנייה, אולי באמת עדיף להתעלם מהם. רק כדי לא לתת להם לפצל את הקואליציה שכבר מתהווה, כמו שהם חולמים לעשות.

 9. יונתן

  למחאה הזאת יש כוח כל היא מונעת ע"י מעמד הביניים שכולל גם "אשכנזים שבעים",מחאה של מסכנים או מחאה מהסוג של מפגינים מקצועיים משמאל תרד תוך יום מסדר היום הציבורי.

 10. מישהי

  מבקרת כל יום במהאל ומצטרפת לכל ההפגנות להפגנה הזאת לא אגיע ולא אבקר במאהל עד שלא יוקעו הכהניםים.שהרי אין איזה מין צדק חברתי הוא זה שמחבק פאשיזם,גזענות וקבוצה שפועלת כל יום באלימות ובקור רוח נגד ערבים,מהגרי עבודה,נגד חילונים ו ו ו
  אז אני אפילן לא מאחלת בהצלחה עד שלא יוגדר קו אדום המוקיע כוחות פאשיסטים אנטי דמוקרטים.
  גם בגרמניה של שנות ה-30 לחמו,יעני,בעד צדק חברתי.
  מאוד מקווה שיתחדדו החושים ויזוהו כל הסוסים הטרויאנים הקופצים על עגלת הצדק החברתי

 11. משפחתי נגרע מכם.

  היודונאצים כמו הנאצים ערב פרוץ צלחמת העולם השנייה,גורמים,מייצרים ומשמרים את האש למלחמה הבאה.במודע.במכוון.מתוך אופורטוניזם של סיקריק שכל רצונו ההיסטורי מתבטא ביכולתו לדקור את אחיו היהודי, שואף השלום והפשרה,למוות.
  אינכם מבינם,או אינכם רוצים להבין וזה חמור יותר,או שפשוט אינכם מודעים וזה מה שחותם את הגולל על "מאבק לשיוויוניות",שהידונאצים-הימין הקיצון הרצחן,הימין הניאוליברלי,הפלוטרכיה שמקבלת כוח ולגיטימציה מהליסטים הללו,כוח פוליטי,כוח כלכלי,אמיתי ,לא כמו שלכם ,ראשי הממשלה הפושעים הרקובים שגזלו כל סיכוי לצדק חברתי,החל בשרון וכלה בביב,הלאומניים,הדובר-ליברמנים,הפאינות,האולמרטים והשטיינמיצים,המנגנון הנאלח כולו,הוא עסקת חבילה .הכל כרוך.אלו ששורפים חלקות המפרנסות עוללים,הרוצחים ר"מ גיבור בישראל,ההטובחים בנערה בבר על שום אהבתה לחברתה,אלו המקבלים מכם,ממיסיכם ,מעבודתכםמהגנתכם,מדינת רווחה שעלתה לכם ולנו מאה ביליארד $,1000000000000.00$!!!
  אלו חלק הארי של עסקת החבילה שפלוטרכית הימין הלאומני-דתי -יודוניצי,רקחו .
  את התוצאה תרגישו בעוד דור או פחות .כשלא תוכלו לנשום מפאת מחנק כלכלי ,כשתהיו עבדים ללא חופש מחאה,כשתהיו בוגדים על פי חוק שייזמו אלו שארחתם במאהל,וכמיטב המסורת הבדווית,או הסיקריית (אבות אבותינו גם במצדה)הגרועה,ידקרכום לממות בפגיון החבוי תחת גלימתם התנ"כית.רצח רצח תרדוף.

 12. יוני סילבר

  דנה,
  תשני את היום לשישי, כפי ששונה בפייסבוק

 13. דוב

  בל נשלה את עצמנו. אלו לא באו להצטרף למחאה הם באו לחסל אותה. המתנחלים נהנים ממדינת רווחה מושלמת על חשבון כל השאר לכן הם מעוניינים שהמצב לא ישתנה.
  הם הגיעו לרוטשילד כדי לעשות פרובוקציה לאנשים שמאליים שלא יהיו מוכנים לסבול גזענות בוטה מול הפרצוף שלהם וכך תתחולל מהומה ואלימות שהם כל כך מתמחים בה, בדומה לתפקיד שה-ס.א מילא ברפובליקת וימר
  עכשיו הכל תלוי ברוב שמתנגד לפוליטיזציה (שמאלית מן הסתם). אם לא יתעשת ויעיף משם את הגזענים גורלה של המחאה נחרץ.

 14. שוטר חרש

  חברים, קור רוח, שיוויון נפש, ריסון והעדר היסטרייה, עוד לא הזיקו לאיש. המחאה מלחיצה את השלטון וזרועותיו, קל וחומר, את הימין שהשליטה בסדר היום נחטפה ממנו לפתע. ועל-כן, המתנחלים וגורמי ימין אחרים, יינסו ללא הרף לחבק את המחאה (עד שישמעו את הקנאק של שבירתה), השלטון יעשה הפרד ומשול בכל מיני צורות. אלא שהזעקה היא אותנטית ורחבה והנסיון לעשות דה-פוליטיזציה שלה הוא אינפנטיליזצייה של הפוליטיקה. הכל פוליטיקה ואין עוד מפלט משאלות מחלוקתיות. הצעתי למוחים ולמנהיגותיהן: בלי לחץ, תלמדו גם לישון, לא להכנס להיפר מאניה, לנסות לשמור על איזון נפשי וקור רוח. להאמין שהמחאה ומקורותיה קצת יותר חזקים מברוך מרזל ושות' (וגם מכל מיני רדיקליות טוטאליות וטהרניות משמאל שכבר ממהרות להיפרע מכם.

  בהצלחה

 15. פוגש את העיתונות

  מישהו זוכר את הקמפיין הפרסומיהישן : "תסתכלו מה קורה במעריב". אז באמת תסתכלו ותבינו מה משמעות כניסתו של נוחי דנקנר ל"מעריב" ונסיונו לקעקע את המחאה באמצעות העיתון שרכש: שתי ידיעות בולטות בעמוד השער של n.r.g, שתיים ובו זמנית, עוסקות ב"פעילים במחאה: נתק בין ההנהגה לאוהלים" והידיעה השנייה: "סערה בויקיפדייה: האם להדיח את דפני ליף, מנהיגת המחאה". זו הרי אותה ידיעה ואותה מגמה. (מה עושים: בטח שלא רונים מעריב, לא שופר סל ולא סלקום (וגם לא קצת מלט לשבת מנשר)

 16. יניב אידלשטיין

  אבל הם לא השאירו אותה בבית. הם הביאו את הגזענות שלהם ישר אל מפתן ביתך. במקום להיות גזענים מחוץ לגבולות הקו הירוק ומעבר להרי החושך, הם באים להיות גזענים אצלך בשכונה ולהזכיר לך שהם קיימים במציאות.
  ומה את רוצה לעשות? לסתום להם את הפה. סליחה שאני משתמש בביטוי הבוטה הזה, אבל אין לזה באמת שם אחר. וזה צורם לי לא פחות כשזה בא מהצד הזה של המפה.
  הנכונות שלנו לקבל את האחר היא חוזק, לא חולשה. האיפוק שלנו מול הפרובוקציה הזאת תהיה מפגן של כוח. התלהמות וירידה לרמה שלהם תהיה מצערת.

 17. יוסי לוס

  ערבים באופן לגיטימי למאבק. יש גם ערבים אזרחי ישראל וגם הם זכאים לשוויון זכויות שלא ממומש באופן שונה וייחודי מזה של היהודים. כדי להתמודד עם הגזענות של מרזל ושות' לא צריך להביא את הכיבוש. די להביא את זכויותיהם של הערבים אזרחי ישראל.
  קצת סבלנות. זהו מאבק על המאבק. רק צפוי שיבוא ויימשך כל עוד המאבק נמשך. אם אתם מושכים את ידיהם ממנו, אתם מותירים אותו לאחרים שיהרסו אותו.
  אל תהרסו אותו רק כדי להיפטר ממרזל ושות' ואל תוותרו עליו בשם עמדה טהרנית. חייבים להישאר ולהיאבק לא רק על מדינת הרווחה אלא גם על המאבק. ככה זה במלחמת מעמדות מול אויבים רבי כוח.

 18. יוסי לוס

  אחרי הרבה שנים של התנגדות נחרצת להתנחלויות וכישלון מוחץ להביא לשינוי דעת הקהל בישראל, אולי במקום ללעוג ל"אידיאולוגיית החיבוקי" אולי כדאי לנסות משהו אחר. להפסיד ולהיכשל אנחנו יודעים. אולי נפתח קצת את הראש ונרגיע את הלב, וננסה לתת לאחרים שבינתיים הצליחו לא רע. אמנם, אין מדובר רק באישיות של דפני ליף או באופן שבו היא ניסחה את הדברים, אלא גם תוצאה של עבודה רבת שנים של שורה ארוכה של ארגוני שמאל שלא עסקו רק בכיבוש כמו הקשת, כוח לעובדים, רבנים לזכויות אדם, המכללה החברתית כלכלית, עיר לכולנו ועוד רבים וטובים. אולם, יש לזקוף לזכותם גם של דפני ליף ולחברותיה וחבריה את המחאה העכשווית. אולי ניתן להם לנסות להתמודד עם האתגר הזה במקום להידחף ולדחוף את הגישות שכבר נכשלו בעבר? אולי נגלה הערכה במקום לעג למי שהצליח לעשות משהו מדהים ומעורר השראה בכל הארץ?

 19. ניר

  דנה,
  מה ש"שוטר חרש" אמר…
  כל מי שעיניו בראשו מבין שלנוכחותם של המרזלים והבן-גבירים במאהל מטרה אחת: חבלה במאבק. העניין שלהם במחאה נובע מאימה שרק הולכת וגוברת מהשלכותיה על המפעל הנפסד שלהם. אני מזדהה לחלוטין עם שאט הנפש שלך, אבל מציע להיות חכמים ולא לתת להם את העימות הישיר. תסמכי עליהם שהם יידעו לגזור מעימות כזה שלל קופונים ולהסית את הדיון הציבורי. למה צריך להעניק להם מקום במהדורת שישי? צריך למצוא איזושהי דרך להכיל את הנוכחות שלהם – זו הדרך הכי בטוחה לקצר אותה.

 20. גם בית"ר וגם ערבים

  אף פעם השמאל לא בקש להתחבב על כולם. את מתכוונת שהוא ימין כמו כולם והוא ביקש להתחבב על אותם שכבות צרות שפרס וברק מרגישים נוח לשרת. אנשים עניים מכירים שמאל שרק סובב להם את הגב והסתכל עליהם בתור נחותים. לך אין מושג מה עושה החיבוקי לאנשים שתמיד שמים עליהם פס, ובטח שאין לך מושג למה עניים פונים לימין, שכן משחק אותה מחבק אותם.

  אנשים כמוך צריכים לסתום את הפה. נמאס שכל מיני כאלו שבאו מכסף ומעמד יטיפו מה ואיך צריך להיות. זה לא המאבק שלכם, בעלי היומרות והפריבילגיות, זה קודם כל המאבק שנותן קול למושתקים שלא מצליחים לקיים את החיים. זה המאבק של השכבות הנלחצות שילמדו את עצמן איך לעשות שיתוף פעולה עם בעלי אינטרסים קרובים אליהם, משהו שלשמאל הישראלי על כל גווניו – במיוחד הרדיקלי שאוהב לחשוב את עצמו – אין מושג איך עושים. זה פטתי במיוחד לזרוק חרדים, פליטים, שכונות כשהפערים בינך ובינם נשמרים באדיקות.

 21. ש.כ

  כל מטרתם לפלג בינינו, אל תפלו לידיים שלהם. בדיוק בשביל זה הם באו, כדי להרחיק ולפלג אותנו מבפנים.
  אל תתנו להם!

 22. תמרה

  אכן נפתחה במחאה זו אופציה לשיח כלכלי – חברתי פוליטי שלא הייתה קודם לכן.
  וזו כבר חדשה משמחת ומרגשת.
  יש לי 2 שאלות:
  1. האם מעמד הבינייים רוצה מדינת רווחה? כזו שיש בה שירותי חינוך ציבורי,שירותי בריאות ציבוריים, תחבורה ציבורית, וכד? האם יסכים לשלם את מחירם של אלו?
  2.יש סיכוי שמישהו יחשוב לפצוח במיני מלחמה, כדי להחזיר את העם לשיח הבטחוניסטי המיין סטרימי?
  (כי זה מה שקרה בפעם שעברה כשאמיר פרץ איים בפופולאריות שלו..לפני שקלקל..)

 23. יואב

  הרי הם, כיאה לבני קיבוצים, גם הם גזענים ולא יתנו לערבים לגור אצלם או לעבור סלקציה במועדונים שלהם. נגד חוק ועדות הקבלה המחאה הזאת לא יוצאת, וזה חוק שגם תורם לעליית מחיר הדירות.

  המטרה העיקרית של טיהור כיכר העיר מהמרזלים היא לייצר אשליה שפתאום עם ישראל אינו גזעני, ושהמרחב הציבורי אינו מלא גזענים מכל הסוגים. לערבים במאהל אין אשליות, עם ישראל הוא גזעני, והמרחב מלא בגזענים סמויים ולא רק גלויים. אבל העם יוצא לרחובות להפגין על המצב הכלכלי.

  בואו הגזענים מכל הסוגים לרוטשילד. בואו המרזלים ובואו הרוטשילדים שמדברים על "השכונה שלי" שהפכה זה מכבר לעיר אוהלים פתוחה לכל, בואו הקיבוצניקים האשכנזים ובואו אוהדי בית"ר. בואו נשב כולם באוהלים, בואו ונדבר!

 24. טלי

  מוסרית את צודקת לחלוטין אבל אם נעבור לדיון לא מוסרי אלא טקטי על הצלחת המאבק וצמצום הפערים החברתיים – שזוהי הדרך היחידה להילחם באמת בגזענות-יכול להיות שאת טועה, אפשר להשוות עם שמוחה על הגזירות הכלכליות לאיגוד מקצועי שנלחם בגזירות בעל המפעל, האם איגוד מקצועי היה מחליט שחלק שהמאוגדים תחתיו מסולקים מהאיגוד בגלל גזענותם כלפי חברים מסויימים בו בזמן מאבק על תנאים? חובה להילחם בנסיון של הימין הקיצוני להדיר מהמחאה ערבים אבל זאת טעות לעשות זאת על ידי הדרתם שלהם עצמם מהמאבק שגם להם יש חלק בו הדבר האידיאלי הוא להיאחז באותן הסכמות חלקיות בכל הכוח על מנת להישאר מאוחדים- ערבים יהודים טפשים וחכמים וגזענים ולהמשיך במאבק

 25. נפתלי אור-נר

  די כרגיל טחו עיניהם של אנשי השמאל והמרכז מלראות כי בשל הרכרוריות שלהם הימין הגזעני, למרות נחיתותו המספרית, יגבר עליהם

 26. יורם גת

  מיוצג לפי חלקו באוכלוסיה. במקום לנסות להשתיק את הכהניסטים לחלוטין ובכך ליצור מצג שווא שהם אינם קיימים, יש לוודא שהשפעתם אינה עולה על מה שמספרם מצדיק.

  הסתלקות מהשתתפות מצד מתנגדיהם של הכהניסטים מגדילה את כוחם היחסי של הכהניסטים ובכך מאפשרת ומצדיקה את הגדלת השפעתם של הכהניסטים על הפעילות. נדמה שזהו ההיפך המוחלט של מה שאותם מתנגדים שואפים להשיג.

 27. נתן

  מחאה שמדובר בה על צדק חברתי לא יכולה שיונפו בה כרזות "סודנים לסודן".

  מי שמפחד להתמודד עם הגזענות פנים אל פנים (אחזקת ידיים במעגל כמו שמציעים פה כמה הזויים היא לא התמודדות) יכשל בכל המאבק כולו כי אין מאבק בלי מוכנות גם "ללכלך את הידיים" בדברים שהם מעבר לסיסמאות ודיבורים.

 28. אור שחר

  המרזלים חיים ונושמים פרובוקציות. הם היו זקוקים לכך שיתקיפו אותם כמו למים, על מנת שיוכלו להגיד: "הנה, המחאה הזו היא של כמה שמאלנים תל אביבים הזויים שמגרשים אותנו רק כי דיברנו על יהודים". בדיוק כפי שהם ניסו להשיג כאשר שילמו לעובדים זרים בשביל להיכנס לבריכת גורדון.

  נכון להיום, הם מיעוט קטן וצווחני שאפילו ביש"ע סולדים ממנו. רוצים לבוא לצעוק קשקושים? שיצעקו, הם רק הופכים עצמם למגוחכים עוד יותר.

 29. בילי

  נכון, התפיסה הכהניסטית היא מחוץ לחוק.
  אולם, כל דעה ליברלית עשויה להכיל בתוכה גם דעות סותרות. אם הדמוקרטיה מספיק חזקה, מיעוט שולי לא יחליש אותה. אנו רואים בתמונה נוער צעיר מאד. אדרבא, במקום להחרים יש להדבר, להסביר, לשכנע אולי יצאו מפקפקים באמיתות בהן דבקו. חרם רק יחזק אותם בעמדותיהם.