מי הזיז את הטרור שלי?

איכשהו, יש מי שמוצאים דרך להאשים את המוסלמים בנסיבות שהובילו לפיגוע בנורבגיה. בישראל הופך האירוע לכלי ניגוח של השמאל והרוצח – לידיד ישראל. את המגמה הזו מוביל כאן באופן בלתי מפתיע הד"ר גיא בכור
אמנון יובל

על אף שהפיגוע בנורבגיה בוצע בידי אדם לבן המשתייך לשורות הימין הקיצוני, נראה שאין בכך כדי להפריע לריטואל הקבוע של פרשנים מסוימים בישראל ובמקומות אחרים בעולם בעקבות פיגועי טרור. אלה רגילים להשתמש בפיגועים על מנת לקדם משנה איסלאמופובית ו/או ימנית קיצונית, והם לא יתנו לזהות הרוצח לבלבל אותם.

הרוצח אנדרס ברינג ברייויק. על פי גיא בכור מדובר בנורבגי טיפוסי

קחו, למשל, את איש התקשורת האמריקאי גלן בק, מעריץ ותיק של ישראל שביקר בכנסת רק לפני כמה שבועות והתקבל באהבת אין קץ. בק, שעומד לחזור אלינו בקרוב על מנת להוביל צעדה בירושלים, הסביר לאחרונה שמחנה הקיץ שבו בוצע הטבח מזכיר לו את ההיטלריוגנד. מכיוון שהמערב מתחרט עד היום שלא עצר את היטלר ומעריציו בתחילת הדרך, קשה שלא להבין כיצד בק מציע לפרש את הרצח ההמוני בנורבגיה.

אבל עם כל הביקורת על בק, הוא לפחות אומר בדרך כלל את דבריו – קחו, למשל, את הצהרתו על כך שהוא חושב להרוג את הבמאי מייקל מור – באופן ישיר וברור. אחרים, לעומת זאת, מעבירים מסרים דומים באופנים מרומזים ומתוחכמים בהרבה. המאמר שפרסם בעקבות הטבח בנורבגיה ד"ר גיא בכור הוא דוגמה לכך.

בכור, אותו פרשן שנשבע בנקיטת חפץ כאשר התחילו הפגנות המחאה במצרים, וקבע שחוסני מובארק לא יאבד את שלטונו, מציע ניתוח עומק של החברה הנורבגית בעקבות הפיגוע.

הוא מסביר שנורבגיה היא מדינת הגירה מועדפת למוסלמים, מכיוון ש"מפלגת העבודה השלטת בולמת כל חקיקה נגד ההגירה המזורזת" [ההדגשה במקור], בין היתר משום שהיא כוללת "חברים מוסלמים רבים", ומובילה קואליציה אנטי-ישראלית קיצונית, "קואליציית השמאל הקשה ביותר באירופה כולה".

קואליציה זו מתכוונת להעביר, לטענתו, חוקים איסלאמיסטיים כגון "הפרדה בין בנים ובנות בבתי הספר הממלכתיים בזמן שיעורי התעמלות" (כלומר, כמו שנהוג בישראל?) בו בזמן, עקומת הפשע הולכת ועולה, ומי שמוביל אותה הם מוסלמים ש"הפכו את אונס הנשים המקומיות לכמעט שיטה". עד 2045, מסביר בכור, נורבגיה תהיה מדינה מוסלמית.

כנגד כל זה יצא אנדרס ברינג ברייויק. מסתבר שהוא לא היה מטורף שהגשים אידיאולוגיה רצחנית, אלא "נורווגי טיפוסי", ו"הרצח שלו משקף תחושה של איום קיומי מצד נורבגים לא מעטים". האקט שלו, טוען בכור, היה "אמירה" בתוך "ויכוח", ולמעשה "קריאת תגר על הפוליטיקלי קורקט" של חברה צבועה. משהו שמזכיר, נאמר, מחזה טוב של חנוך לוין. כדאי לקרוא את הפיסקה במלואה כדי להבין את מה שבכור מנסה לומר לנו:

הפעם זה לא ויכוח בין האירופיים המקוריים לבין המהגרים, אלא ויכוח פנים-נורווגי, כיצד להתייחס אל המהגרים המוסלמים. אנדרס ומפלגת הקידמה רוצים לסכור את השערים, מפלגת העבודה פותחת אותם כמעט לרווחה. הרצח היה קריאת תגר על הפוליטיקלי קורקט שהשתלט על הפוליטיקה הנורווגית כמו גם האירופית. זו היתה אמירה. כיוון שהימין רק הולך ומתחזק ככל שדרישות המהגרים, שבינתיים התאזרחו, גוברות, קיים סיכוי שהימין יעלה לשלטון, ויבצע מהפך במדינה, אך יש עוד זמן לכך. אם כך יקרה, נורבגיה תשנה לחלוטין את גישתה כלפי ישראל.

הפרשן גיא בכור. הרצח בנורבגיה הוא למעשה לטובת ישראל

פני הדברים ברורים, אם כן: הנורבגים השמאלנים יפי הנפש מתחנפים למוסלמים ושונאים את ישראל. הם בדרך להפוך את נורבגיה למדינה הלכה איסלאמיסטית. לעומת זאת, "אנדרס", כפי שבכור מכנה אותו בחביבות אבהית, וחבריו מבינים שצריך לעצור את ההגירה המוסלמית ולשמור על המורשת האירופית הנאורה. ולא פחות חשוב: הם ידידי ישראל, ואם יצליחו להעלות את הימין לשלטון, ישתנה היחס לישראל מהקצה אל הקצה. לכן ברור לכולנו במי צריך לתמוך ב"ויכוח" הזה.

לבסוף, מעניין לשים לב לטון הניו-אייג'י הנוגה שבו בוחר בכור לסכם את המאמר: "אין בסיפור הזה", הוא כותב, "מנצחים או מנוצחים, צודקים יותר או פחות". אכן, טראגדיה קלאסית שאין בה אשמים. רק כמה מתים אוהבי מוסלמים ונורבגי טיפוסי אחד, ידיד ישראל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יונתם

  כאשר נרצחים אשרחים ישראלים בפיגועי טרור, מבקשים הרדיקלים משמאל, ואתם בתוכם, להבין כי הרוצחים פעלו בגלל "הכיבוש", "התעמרות", "גזילה" ועוד כהנה וכהנה תירוצים לרצחנותם של הפלסטינים.

  לדוגמא: "אבל ברור לכולנו שאודי פוגל נרצח כי יש כיבוש", מתוך מאמרה של נורית פלד אלחנן "תראו כמה אנחנו בסדר" מיום 10.5.11, הדברים הגיעו עד כדי כך שבעקבות הרצח השפל באיתמר, אפילו אצלכם נשמעה קריאה נגד הבנת הרוצחים ע"י אישי שמאל: "כאן ניתן היה לשמוע הצדקה כללית של אלימות נגד אזרחים במאבק לאומי, בהסתמכות על ציטוטים משז"ל (שמאלנים זכרונם לברכה) כמו פרנץ פאנון ומאו צה-טונג; וכמובן תגובות לגבי המקרה הספציפי, החל מהתרעמות על כך שאינני מגלה הבנה, כביכול, להתעללות שעוברים פלסטינים מידי מתנחלים בכלל ואנשי איתמר בפרט, וכלה בצידוקים בוטים לפגיעה באזרחים: "המתנחלים לא באמת אזרחים", "בילדים אסור לפגוע אבל במתנחלים מבוגרים כן"" (מתוך: אלימות פלסטינית והשמאל הרדיקלי)
  ואלו רק על קצה המזלג מהאתר שלכם.
  גינוי, יחד עם הבנה לפסטיניים ש"נדחפים" לביצוע מעשי רצח.

  אז אולי לגבי נורווגיה אתם צריכים להבין שמדובר באדם שראה את מדינתו נכבשת ע"י זרים שמתיישבים בה, מסרבים לקבל את אופיה הליברלי, משחיתים אותה ופוגעים בערכים האירופאים?

  או שכרגיל, ההבנה נגמרת בעוקץ כשהמפגע אינו ערבי?

 2. גועל נפש

  מכיוון שאתה כל כך רגיש למצוקתם של הניאו-נאצים האירופאים, למה שלא תרחיב את האמפטיה לעוד כמה גזענים יז"ל (ימנים זכרונם לברכה) כמו אדולף היטלר למשל, ותבין שהשואה הייתה בסה"כ תגובה למצוקה הקשה של בני הגזע הארי, שחששו מהשתלטות היהודים על אירופה, מנישואי תערובת, ומהלוואות בריבית.

  התגובה הגועלית והמפחידה שלך רק מדגישה עד כמה המאמר של אמנון יובל נכון וחשוב.

 3. ייי

  אתר העוקץ, כמו אתרים אנטי ציוניים רבים נותן הסברים אמפאטיים ואחרים לרצחנותם של המפגעים הפלסטינים – עד כן צדקת.
  כאן בהחלט נדשת התגוננות מהצד האנטי ציוני, שבוודאי יצקצק בלשונו ויגיד שהשואל אינו לגיטימי (הוא הרי ציוני עלוב, לא?) והמדינה שבה הוא עושה זאת לא לגיטימית, ויפסול את השאלה תוך הבלחת קללה אנטי ציונית טיפוסית.

  אבל, וזה אבל גדול, אין זה ולו בקצת בכדי להצדיק הרצח המזעזע והמבחיל של הקצב הנורווגי, לא משנה מה היו כוונותיו – הוא רצח נערים ונערות, וביצע פיגוע טרור פר-אקלאנס. דינו כדין אחרון מפגעי החמאס העלובים, אולי אפילו גרוע יותר.
  אוי לי ואוי לי אם אלו נקראים ידידי.

 4. שמאלן שפוי

  תלמד קצת חוקי שריעה והיסטוריה מוסלמית (בהודו נרצחו בין 70-80 מיליון מוסלמים בג'יהאד) ואז תבין איך האסלאם הפוליטי(איסלמיזם) "מטיל את מרותו" על לא-מוסלמים ומוסלמים.

  הבעיה היא לא עם האסלאם כדת המתנהלת באופן פרט, לכן אני מפריד בין אסלאם לאיסלמיזם.

  "הבעיה" מהגרים איסלמיסטים
  השואפים להפוך את אירופה
  ליבשת מוסלמית: נשים ולא מוסלמים יופלו לרעה יתר על המידה, הוצאות להורג של הומואים ולסביות בכיכר העיר, עונש מוות למי שעוזב את האסלאם וכיו"ב.

  המאמר הזה מרמז בפעם המי יודע כמה ש"לירבלים" כמוך עדיין שבויים בקונספציה האווילית הזאת של
  "הפוליטיקלי קורקט"
  הזורעים חול כאילו עליית האסלאם באירופה זה משהו שלא צריך להדיר שינה מאנשים המעוניינים בהמשכיות הציבליזציה המערבית אשר טובה עשרות מונים בהרבה אספקטים של החיים ובמיוחד לגבי זכויות-אדם מהציביליזציה המוסלמית הנשלטת במס' מקומות ע"י מערכת חוקים ברברית, אכזרית, אנטיתיזה מוחלטת לחופש הפרט.

  נאורות זה לא עיוורון ו/או התפלספות סרק מבלי לרדת לשורש העניין.

  אף אחד לא באמת רואה ברוצח המתועב הזה "ידיד ישראל".השמאל האירופי ברובו המכריע הוא טיפש ופחדן לא רק בגלל שהוא אנטי-ישראלי קיצוני אלא בגלל שהוא מתנהג כמו כלבלב צייתן של מהגרים מוסלמים קיצוניים ומוכר את הציבילזציה הנשגבת שלו ממניעים אופרטוניסטיים גרידא שבהמשך יתנקמו בו בכזה בום שהוא לא ידע מאיפה זה יבוא לו.

  הנתונים שד"ר בכור הביא הם כנראה מדוייקים, הוא מומחה בעל שיעור קומה.

 5. נפתלי אור-נר

  כן, גם אצל דוקטורים

 6. אלי א.

  גם אני שמתי לב לאמירה הזו בסוף שבסיפור הזה "אין טובים ורעים". אכן קשה לקבוע כאן מי צודק ומי טועה, איש ימין קיצוני שטבח עשרות אנשים, או בני נוער התומכים בהגירה.

 7. אהוד גרשוני

  "דוקטור" גיא בכור, ה"מומחה" לכל דבר ולאמיתו של דבר מומחה מובהק לשום דבר, הוא גורנישט ימני, גרפומן חסר תקנה, ורדוד כשלולית דלוחה של מי שפכין. מעבר לכך אין הוא ראוי להתייחסות.

 8. אורי איש-עשיר

  אפרופו גיא בכור, מן הראוי להזכיר כי הברברן הזה הכריז קבע בעת ההפגנות ההמוניות בכיכר תחריר בקאהיר כי לא צפויה כל סכנה לחוסני מובארכ ולמשטרו, וכי יציבותם לא תעורער. אכן, פרשן שראוי להקשיב לו!…

 9. נמרוד

  אין מה לעשות יש נביא בעירו וגיא בכור פוגע ופוגע וחד כמו סכין.
  האליטה הלבנה המתנשלת אט אט מתחלחלת – אחד משלה (אמנם כהה)בוגר גלי צהל והפקולטה למשפטים בתל אביב עבר כמו יובל שטייניץ ורבים אחרים לצד המציאות ועכשיו חושף את ערוותכם בציבור ולכן הוא״שנוי במחלוקת״ אמנון – אכלת אותה הטיעונים שלך לא מחזיקים מים ולא אוויר ואני חושב שאתה קצת מקנא בדר מהרוארד ששבר אותכם בשיטה שלכם – מילים