• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מי הזיז את הטרור שלי?

איכשהו, יש מי שמוצאים דרך להאשים את המוסלמים בנסיבות שהובילו לפיגוע בנורבגיה. בישראל הופך האירוע לכלי ניגוח של השמאל והרוצח – לידיד ישראל. את המגמה הזו מוביל כאן באופן בלתי מפתיע הד"ר גיא בכור
אמנון יובל

על אף שהפיגוע בנורבגיה בוצע בידי אדם לבן המשתייך לשורות הימין הקיצוני, נראה שאין בכך כדי להפריע לריטואל הקבוע של פרשנים מסוימים בישראל ובמקומות אחרים בעולם בעקבות פיגועי טרור. אלה רגילים להשתמש בפיגועים על מנת לקדם משנה איסלאמופובית ו/או ימנית קיצונית, והם לא יתנו לזהות הרוצח לבלבל אותם.

הרוצח אנדרס ברינג ברייויק. על פי גיא בכור מדובר בנורבגי טיפוסי

קחו, למשל, את איש התקשורת האמריקאי גלן בק, מעריץ ותיק של ישראל שביקר בכנסת רק לפני כמה שבועות והתקבל באהבת אין קץ. בק, שעומד לחזור אלינו בקרוב על מנת להוביל צעדה בירושלים, הסביר לאחרונה שמחנה הקיץ שבו בוצע הטבח מזכיר לו את ההיטלריוגנד. מכיוון שהמערב מתחרט עד היום שלא עצר את היטלר ומעריציו בתחילת הדרך, קשה שלא להבין כיצד בק מציע לפרש את הרצח ההמוני בנורבגיה.

אבל עם כל הביקורת על בק, הוא לפחות אומר בדרך כלל את דבריו – קחו, למשל, את הצהרתו על כך שהוא חושב להרוג את הבמאי מייקל מור – באופן ישיר וברור. אחרים, לעומת זאת, מעבירים מסרים דומים באופנים מרומזים ומתוחכמים בהרבה. המאמר שפרסם בעקבות הטבח בנורבגיה ד"ר גיא בכור הוא דוגמה לכך.

בכור, אותו פרשן שנשבע בנקיטת חפץ כאשר התחילו הפגנות המחאה במצרים, וקבע שחוסני מובארק לא יאבד את שלטונו, מציע ניתוח עומק של החברה הנורבגית בעקבות הפיגוע.

הוא מסביר שנורבגיה היא מדינת הגירה מועדפת למוסלמים, מכיוון ש"מפלגת העבודה השלטת בולמת כל חקיקה נגד ההגירה המזורזת" [ההדגשה במקור], בין היתר משום שהיא כוללת "חברים מוסלמים רבים", ומובילה קואליציה אנטי-ישראלית קיצונית, "קואליציית השמאל הקשה ביותר באירופה כולה".

קואליציה זו מתכוונת להעביר, לטענתו, חוקים איסלאמיסטיים כגון "הפרדה בין בנים ובנות בבתי הספר הממלכתיים בזמן שיעורי התעמלות" (כלומר, כמו שנהוג בישראל?) בו בזמן, עקומת הפשע הולכת ועולה, ומי שמוביל אותה הם מוסלמים ש"הפכו את אונס הנשים המקומיות לכמעט שיטה". עד 2045, מסביר בכור, נורבגיה תהיה מדינה מוסלמית.

כנגד כל זה יצא אנדרס ברינג ברייויק. מסתבר שהוא לא היה מטורף שהגשים אידיאולוגיה רצחנית, אלא "נורווגי טיפוסי", ו"הרצח שלו משקף תחושה של איום קיומי מצד נורבגים לא מעטים". האקט שלו, טוען בכור, היה "אמירה" בתוך "ויכוח", ולמעשה "קריאת תגר על הפוליטיקלי קורקט" של חברה צבועה. משהו שמזכיר, נאמר, מחזה טוב של חנוך לוין. כדאי לקרוא את הפיסקה במלואה כדי להבין את מה שבכור מנסה לומר לנו:

הפעם זה לא ויכוח בין האירופיים המקוריים לבין המהגרים, אלא ויכוח פנים-נורווגי, כיצד להתייחס אל המהגרים המוסלמים. אנדרס ומפלגת הקידמה רוצים לסכור את השערים, מפלגת העבודה פותחת אותם כמעט לרווחה. הרצח היה קריאת תגר על הפוליטיקלי קורקט שהשתלט על הפוליטיקה הנורווגית כמו גם האירופית. זו היתה אמירה. כיוון שהימין רק הולך ומתחזק ככל שדרישות המהגרים, שבינתיים התאזרחו, גוברות, קיים סיכוי שהימין יעלה לשלטון, ויבצע מהפך במדינה, אך יש עוד זמן לכך. אם כך יקרה, נורבגיה תשנה לחלוטין את גישתה כלפי ישראל.

הפרשן גיא בכור. הרצח בנורבגיה הוא למעשה לטובת ישראל

פני הדברים ברורים, אם כן: הנורבגים השמאלנים יפי הנפש מתחנפים למוסלמים ושונאים את ישראל. הם בדרך להפוך את נורבגיה למדינה הלכה איסלאמיסטית. לעומת זאת, "אנדרס", כפי שבכור מכנה אותו בחביבות אבהית, וחבריו מבינים שצריך לעצור את ההגירה המוסלמית ולשמור על המורשת האירופית הנאורה. ולא פחות חשוב: הם ידידי ישראל, ואם יצליחו להעלות את הימין לשלטון, ישתנה היחס לישראל מהקצה אל הקצה. לכן ברור לכולנו במי צריך לתמוך ב"ויכוח" הזה.

לבסוף, מעניין לשים לב לטון הניו-אייג'י הנוגה שבו בוחר בכור לסכם את המאמר: "אין בסיפור הזה", הוא כותב, "מנצחים או מנוצחים, צודקים יותר או פחות". אכן, טראגדיה קלאסית שאין בה אשמים. רק כמה מתים אוהבי מוסלמים ונורבגי טיפוסי אחד, ידיד ישראל.

כנראה שיעניין אותך גם: