זו אכן מדינה יהודית

השמאל הישראלי, זה המתעקש עדיין להיאבק על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, רואה בעיניים כלות כיצד הצירוף הזה נותר תלוי על בלימה. בעקבות הצעת החוק לביטולה של השפה הערבית כשפה רשמית בישראל
איתן ברונשטיין

הימין הפוליטי ממשיך בשלו, ועכשיו מונחת לפתחנו הצעת החוק הגזענית התורנית שתבטל את מעמדה של הערבית כשפה רשמית. ללא עכבות ליברליות מיותרות או מזויפות, הימין הפוליטי חושף את פרצופה האמיתי של הציונות המתגלמת במדינת ישראל: כיבוש הארץ וטיהור אתני שלה.

הזרם הקולוניאליסטי המנשל שקיים משחר ימי הציונות הולך ומשתלט על כל חלקה, הן במרחב הפיזי והן במרחב התרבותי. בן גוריון דיבר וביצע מפה עברית של הארץ, כשדאג לתת שם עברי לכל גבעה וגיא, אפילו בשטחים הנידחים של הארץ שחיים בה רק אנשים דוברי ערבית. הוא ידע שכיבוש הארץ התרבותי השפתי לא פחות חשוב מהכיבוש הפיזי, אותו כמעט השלים ב-1948 ויורשיו סיימו ב-1967 עם כיבוש הגדה המערבית ועזה.

בינתיים עוד לא נמחקה מהשילוט. צילום: cc by-maxg

אז השמות הערביים נמחקו מזמן מהמפה וכעת ממשיכי דרכו, "ישראל ביתנו" וחבריהם בממשלה, מוחקים את הערבית משלטי הדרכים ומבטלים את השפה הערבית כשפה רשמית במדינה. בשלטי הדרכים הערבית אינה רק נמחקת אלא נכתבת מחדש כשפתו של הכובש המעוות אותה. אלקודס למשל, שמה של ירושלים, נמחק ובמקומה נכתב אורשלים, מילה שכלל לא קיימת בערבית.

ביטול השפה הערבית כשפה רשמית בישראל מעיד כאלף עדים על האופי הקולוניאליסטי של המדינה. ראשית כבשו אותה, גירשו את רוב תושביה ולבסוף מחקו את שפתה. זה גם משקף היטב את אחד המרכיבים החשובים של הציונות, להקים חיץ קדמי אירופי במזרח התיכון, לא ממש לחיות בו ולהתערות בו.

עיקרי החוק החדש המוצע מבהירים בגלוי, ללא חסמים מיותרים של בושה מפא"יניקית, שמדינת ישראל תוגדר מדינת לאום של העם היהודי, המשפט העברי ישמש השראה לחקיקה בה והיא תפעל להתיישבות יהודית בתחומיה. מכאן לחוקים האפשריים הבאים, שיכוונו לטרנספר של לא יהודים ואיסור מכירת דירות וקרקעות ללא יהודים, הקפיצה כבר לא תהיה גדולה מדי.

השמאל הישראלי, זה המתעקש עדיין להיאבק על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, רואה בעיניים כלות כיצד הצירוף הזה נותר תלוי על בלימה. כלומר תלוי על וו חיבור דקיקה של ה"ודמוקרטית", כשם הקולע לכנס שאורגן על-ידי קואליציית ארגונים לשינוי חברתי וזכויות אדם. אבל חבריי וחברותיי מהשמאל הזה צריכים לדעתי להתפכח מההזיה של החיבור הקלוש הזה של יהודית עם דמוקרטית. אולי יוכלו לעבות קצת את הקשר בין שתי ההגדרות באמצעות הוספת אל"ף לו"ו החיבור לכדי "יהודית או דמוקרטית". או אז תהיה בחירה ברורה בין גישה יהודית אתנוקרטית, גזענית, דוהרת לאפרטהייד, אליה הולכת ישראל ומתגבשת, לבין דמוקרטיה. "מדינה לכולנו" כאחת הסיסמאות הרווחות במחאה כיום.

כשדמוקרטיה תהיה הכלל המארגן המרכזי נוכל (לפחות) לחלום שב"כולנו" יכללו את כל מי שיש לו זיקה לארץ הזו: יהודים ישראלים, פלסטינים החיים בה, פליטים פלסטינים שיהיו מעוניינים לחיות בה ופליטים נוספים שיבחרו בה כארץ מקלטם.

הכותב הוא מייסד ורכז פעילות ציבורית בעמותת זוכרות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גרי רשף

  אני מצטט מדבריך: "ביטול השפה הערבית כשפה רשמית בישראל מעיד כאלף עדים על האופי הקולוניאליסטי של המדינה".

  מכיוון שהערבית הוגדרה ומוגדרת כשפה רישמית במדינת ישראל – האם ניתן ללמוד מכך משהו על האופי הסובלני וההומני של המדינה?

  קשה להאמין אבל המדינה שאתה מקפיד לתאר כדיקטטורה גזענית – היא המדינה היחידה בעולם הערבי בה הם נהנים משיוויון זכויות (כלומר- המדינה אינה חלק מהעולם הערבי אך הערבים הגרים כאן הם ילידים ולא מהגרים והם חלק מהעולם הערבי מבחינה גיאוגרפית), ובנוסף- חרף היותם מיעוט שפתם היא שפה רישמית.

  הצעת החוק הנ"ל שספק אם תעבור ובכל מקרה – טרם עברה, אינה המציאות.
  המציאות היא שהערבית מאז קום המדינה היא שפה רישמית, וזה המצב גם כרגע.

 2. יוסףה

  האם זה במקרה שדמוקרטיות מתדרדרות לפאשיזם? האם זה במקרה שאין דמוקרטיה אחת בעולם שראויה להיקרא דמוקרטית? דמוקרטיה היא אידאל בעיתי, שהנסיונות לכוננו הולידו מדינות עריצות. לא יהודית ולא דמוקרטית, ואולי גם לא מדינה – הגיע הזמן לחשוב על פתרונות טובים יותר.

 3. איתן

  כרגיל יוסףה 🙂 בוא נשמור על היכולת לחשוב על עתיד מעבר למדינה

 4. חשבון פשוט

  אחת פלסטינית והשניה דו-לאומית שהינה גם פלסטינית. זה אכן צדק היסטורי ובעיקר נוסחא שניתן לסחוף אחריה את עם ישראל בהמוניו. אשר לעניין השפה: אכן האיוולת שוברת שיאים והבושה כבר איננה מצרך.