תג המחיר של הכובשים

ראשי המתנחלים מצטרפים למאבק תוך ניסיון לפלג את הנהגת המחאה ולהסית את דעת הקהל נגדה. כן, הם יודעים שהשקעה של מאות מיליארדים בפרויקט הנדל"ני הגדול במזרח התיכון מיטלטלת על כף המאזניים
יזהר באר

זאת הייתה רק שאלה של זמן עד שמנהיגי המתנחלים, לאחר שזיהו כי מחאת האוהלים איננה רק התקהלות של מעשני נרגילות וזוללי סושי מפונקים מצפון תל אביב, ינסו להתמזג עימה, להפוך בה, ובסופו של דבר להשתמש בה לצרכיהם. אין להתפלא מכך, שהרי דפוסי הפעולה של הימין הלאומי הפכו לאמנות את היכולת לנכס באופן סלקטיבי ומניפולטיבי את הערכים, את הלשון, את הלוגיקה ואת דרכי פעולה של האבות המייסדים ולגייסם באופן טוטאלי לקידום העניין היחיד החשוב באמת, שהוא ביסוס מפעלו הגדול – מדינה יהודית כהלכה שתשתרע בין הירדן והים.

וכך, מושגים מקוריים של תנועת העבודה, "חלוציות", "הגשמה", "עבודה עברית", "הפרחת השממה", אומצו על-ידו באופן מעוות כדי לנשל, לספח ולמרר את חייהם של הפלסטינים שמעבר לקו הירוק. מכבסת המילים של "הכיבוש הנאור" סייעה בכך רבות.

בדרך, אימץ הימין את שירי ארץ ישראל הוותיקה והסובלנית, "אין לי ארץ אחרת", "כי האדם עץ השדה" ודומיהם, כדי לנכס לעצמו את הישראליות האותנטית, לכאורה, שנוגעת בנימי הרגש של כולם. הוא אף הקים שורה של עמותות ימניות כמשקל נגד לארגונים זכויות האדם והשינוי החברתי, שלא נועדו אלא לרדוף ולסתום את פיותיהם של בעלי הדעה האחרת.

איתמר בן גביר במאהל ברוטשילד. גורל השטחים כבר מזמן אינו רק שאלה מדינית, אלא סוגיה נדל"נית. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

ועתה, באיחור קל, מנסים מנהיגי הימין המתנחלי לעלות על עגלת המחאה החברתית הצוברת תאוצה ופופולאריות. מנכ"ל מועצת יש"ע, שהיה בעבר ראש המטה של נתניהו, וראשי "אם תרצו" מבקשים להצטרף להנהגת המחאה בתנאים שלהם, כלומר, לא לתקוף את ביבי ולגרש חלק ממייסדי המחאה, שלא נראים להם; "אנרכיסטים", "משתמטים", "אנשים שמתנגדים לצה"ל", "אנשים שלא מוכנים לשיר את התקווה" ובכלל, את אלה "שאינם קונצנזוס". אליהם הצטרפו בהמשך המרזלים, הכהניסטים, שהתנחלו בשדרות רוטשילד בתל אביב בטענה שזה גם המאבק שלהם.

"המאבק הוא של כולנו", מכריזים עתה ראשי המתנחלים, אחרי שבמשך שבועיים דיברו כל ראשי הימין בקול אחד בגנות המאבק, ובתוך כך מנסים לפלג את הנהגת המחאה, להסית את דעת הקהל נגדה בנימוקים פטריוטיים, לכאורה, ולהשתלט עליה מבפנים. הם צועקים "העם רוצה צדק ציוני" ו"ביבי העם איתך", כיוון שהם יודעים שהשקעה של מאות מיליארדים מיטלטלת על כף המאזניים.

גופי מחקר שונים, כמו מרכז אדוה ניסו להעריך את מחיר 40 שנות כיבוש ואת השפעתם על רמת החיים, על מעמדה הכלכלי והמדיני של ישראל, את העומס הביטחוני ואת המחיר החברתי שלהן, והגיעו לממצאים מבהילים. העלויות הכוללות את בניית גדר הפרדה ותחזוקתה, מימון המועצה להשכלה גבוהה ביו"ש, אבטחת המתנחלים בשכונות הערביות במזרח ירושלים, מיגון וסבסוד אוטובוסים למתנחלים, פיצוי למפעלים בהתנחלויות על הפסד הקלות המס בשוק האירופאי, סיוע באזורי "עדיפות לאומית" וכל ההשקעות הממלכתיות בכבישים עוקפים, ביטחון ובנדל"ן, מסתכמות בהרבה יותר מ- 50 מיליארד דולר.

העם רוצה צדק ציוני. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

רק פינויים של כ-8,000 המתנחלים מחבל עזה עלה למשלמי המיסים למעלה מ-8 מיליארד שקל, ממוצע של כמיליון שקל לאדם, כולל תינוקות. חלק מהמפונים קיבל קרקעות חלופיות באזור פלמחים וניצנים, סמוך לים, מאזורי הנדל"ן היקרים והמשובחים בישראל. בימים האחרונים הסכימה המדינה להוסיף עוד מאות מיליוני שקלים לפיצוי המפונים.

הקריטריונים שנקבעו יחייבו את מדינת ישראל לתת פיצוי גבוה יותר למפונים משטחי הגדה המערבית, שמצבם הסוציו-אקונומי גבוה יותר. פינוי של 250 אלף תושבים מהגדה יעלה לאזרחי ישראל הרבה יותר מ-250 מיליארד שקל. קל לדמיין אלו בעיות חברתיות אפשר היה לפתור במאות המיליארדים האלה. בנתונים כאלה מתבהרת התמונה – פינוי נוסף של מתנחלים במסגרת הסכם שלום כבר לא אפשרי, ואם הוא ייעשה הרי הוא ישעבד את המעמד הבינוני, שמוחה עכשיו על יוקר המחיה, לדורות.

אין להתפלא, אם כן, שמושגים כמו "פשרה" ו"שלום" יצאו, זה מכבר, מהלקסיקון הפוליטי והציבורי, שהרי גורל השטחים כבר מזמן אינו רק שאלה מדינית, ערכית אלא סוגיה נדל"נית פר-אקסלנס ובכלל, באמת אין להם ארץ אחרת.

מן הטעמים הללו יש לקרוא למנהיגות המחאה בקול גדול – הישמרו מן הפיתוי להתחבר אל הסקטור העיקרי שנהנה מזכויות היתר של מפעל ההתנחלויות. מחאת "העם רוצה צדק חברתי" היא אולי הסיכוי האחרון לשנות את השפה הישראלית שרואה בכיבוש גזרת גורל, ולהציג בפני הציבור את הקשר ההדוק בין מדד יוקר החיים בישראל לבין האינטרסים של טייקוני הכיבוש בפרויקט הנדל"ני הגדול ביותר במזרח התיכון. שאם לא כן, אבוי למחאה ואבוי לנו ולילדינו, שיצטרכו לשלם את תג המחיר על כך.

הכותב הוא מנכ"ל קשב – עמותה הסוקרת את תפקוד התקשורת הישראלית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מחסידי מר"ן שליט"א, הרב דני גוטוויין

  "כסף לשכונות ולא להתנחלויות" היתה אחת מסיסמאות הדגל של שלום עכשיו שנים ארוכות. סיסמת הקרב הזו שיקפה חוסר הבנה עמוק, ניתוק ואי יכולת לפענח את התסבוכת החברתית-פנימית שיצר המפעל ההתנחלותי. למה? כי כסף להנחלויות הוא ועוד איך כסף לשכונות. (עזבו כרגע את ההתנחלויות האידיאולוגיות המובהקות(עפרה/בית/אל/קדומים ואחרות). מי גר בטלמון, באדם, בבית אריה, בבית חורון שלא לדבר על מעלה אדומים ועוד ועוד? פליטי הבלוקים בקטומנים, דור שני לתימנים מיהוד, בקיצור, בני הארץ שביקשו שידרוג לחייהם וזו היתה האופציה היחידה. לכן, פירוק מדינת הרווחה בתוך תחומי הקו הירוק הולך בד בבד עם שיגשוג המפעל ההתנחלותי. דבר נוסף: המתנחלים בהיסטרייה כי סדר היום נשמט מהם. ודבר אחרון: הם לא יצליחו לחבק את המחאה הזו. נשף המסכות נגמר!

 2. מאור

  1. ההתנחלויות עולות 50 מיליארד או 250 מיליארד? בדולרים? בשקלים? היות והמתנחלים לא התנחלו כדי להתפנות, מה ההגיון להאשים אותם בעלות הפינוי?
  2. גם המספר הנמוך של 50 מיליארד מופרך: גדר ההפרדה,למשל, נבנתה למרות המתנחלים ולא בגללם. ומעל הכל, ללא ההתנחלויות המתנחלים לא היו מתפוגגים באוויר גבעות יו"ש אלא חיים בישראל הקטנה, אלא והצפופה. ממילא הם היו צורכים תחבורה,חינוך, בריאות, דיור וכו' שנספרו כ-"מחיר ההתנחלות".

 3. אחד העם 15

  כפי שהדברים נראים כרגע ההסתברות שנקבל נציונל סוציאליזם ולא דמוקרטיה חברתית (במידה והמחאה תתפוס גובה מספיק כדי לערער הסדר הקיים)הם שקולים. אני חושב שהימין ההזוי מודע לתקדימים היסטוריים מתאימים ויפעל בדרכים דומות להשיג היעד המפלצתי הזה. אסור להיות שאננים או שנגלה כי המחאה ברחה למחוזות אפלים.הגיע הזמן לומר ברייש גלי כי המחאה הזאת אינה מתיישבת ולו רק כלכלית עם המשך הכיבוש.

 4. נתן.

  חבל שלא נתתם פה הפנייה למאמר המאלף שפירסמה קרני אלדר ביום חמישי ב"הארץ".

  יש שם משפט מדהים שבתחילה נראה כמו גאונות של סתירה פנימית אבל בחשיבה לעומק הוא בעצם תמצית מפעל ההתנחלויות.

  "מעולם לא האמנתי לשלום עכשין" כותבת קרני " לפי דעתי הם סתם פחדו למות במלחמה".

  ההגיון של המשפט הזה הוא בערך כמו לכתוב:" אני לא מאמין למי שרוצה כסף הוא סתם מפחד להיות עני".

  אבל למעשה זה בעצם תמצית מפעל ההתנחלויות ואולי אפילו מטרתו העליונה -להוביל את כולנו להתאבדות המונית נוסח מצדה כי בשביל מה שווה לחיות אם אי אפשר למות למען איזה מטרה (אלוהים,אדמה, הוסף את המיותר).

 5. נפתלי אור-נר

  אמר האלוקים למשה כאשר התקהלו נגדו קורח ועדתו. זאת אשר חייבים המוחים לעשות למתנחלים המצטרפים להפגנות ע"מ למוססם ביודעם כי יש במחאה בכדי לסכן את המשך הזרמת המיליארדים להתנחלויות

 6. אילן גור

  גדר ההפרדה נבנתה כפי שהיא והתוואי שלה – ברוח מדיניות הכיבוש של ישראל ונוכח הצורך להכניס כמה שיותר התנחלויות לתחומי מדינת ישראל.

 7. תרמו חלקם

  היחסי לנטל המס,או תרמו בכלל ,העלות הבלתי אפשרית של החזקתם חינם הייתה מתפלגת נורמלית כלכלל אוכ' היצרניים-משרתים-קורסים,במדינת החזיר הקפיטליסט,ממערב לקו הירוק.
  אתה תתיתן לעובדות ולמציאות לבלבל אותך ,קמעה?להבין שחור אין-הדיור הלאומי/ציבורי/ שכירותי-מפוקח,הוא השתקפות המראה ההפוכה ,של מדינת הרווחה הכל חינם שהוקמה בשטחים , בעלויות שהיו פותרות את איכות חיי התושבים בא"י למאה השנים הבאות.האין והיש.

 8. חנן שליב

  אל דאגה ,זה כבר ממש לא תלוי בנו.האם מישהו עדיין סבור שמכל תושבי האיזור דווקא תושבי שכם וחברון לא יצאו לרחובות ויסתערו על כל מי שיעמוד בדרכם.ברור לגמרי שמהומת האלוהים (תרתי משמע) הינה בלתי נמנעת וכל שנותר הוא להבין שהמחאה הנוכחית חייבת להיות הבסיס לכיוון בניית החברה החדשה לאחר הנסיגה ו"קיפולו פנימה" של מפעל ההתנחלויות.

 9. משה לופיאנסקי

  כאשר בכירי האוצר אומרים "אין כסף" הם אינם משקרים, אך שיהיה לכולכם ברור: ניתן במאמץ לא גדול להגיע למצב שבו יהיה כסף והרבה כסף. ישראל חייבת לחסל את ההתנחלויות!
  חיסול ההתנחלויות יביא את ישראל למצב של שלום בפועל ולאחר מכן לשלום חוזי עם המדינה הפלסטינאית וגם עם כל שאר המדינות הערביות על פי התוכנית הסעודית.
  הרבה מאד כסף ייחסך ישירות מחסולן של ההתנחלויות, בנוסף לסכום העיקרי שייכנס לקופת המדינה מן הצמצום הדרמטי (לפחות 50%) בתקציב הבטחון בעקבות השלום עם העולם הערבי וצרופה של ישראל לנאטו. האם מישהו מן המפגינים במוצ"ש חשב בכוון הזה?
  מסופקני.
  מסקנתי העצובה: ביבי עלול לנצח את מוחי שדרות רוטשילד!
  .