השפע נתקל בבטון מזוין

זה לא יעזור כמה תסביר לנו שהצמיחה אמורה לחלחל מהעשירון העליון לעשירונים התחתונים. העובדה היא שזה לא קורה, ביבי, ושחיינו אחרי הפרטות על גבי הפרטות מטעמך הפכו בלתי נסבלים. מכתב לרה"מ
שימי קדוש

לראש הממשלה שלום,

למכתבי הקודם לא ענית, הוא בטח מסתובב בין 22 היועצים שלך שמנסים לנסח תשובה ממלכתית, חבל.

ביבי, אתה אולי שומע, אבל ממש לא מקשיב. במוצאי שבת האחרון יצאו לרחובות 350,000 אנשים בכל רחבי הארץ. רצינו בסך הכל לומר לך שככה אי אפשר להמשיך.

הפגנת הענק בתל אביב 06.08.11. רצינו לומר לך שככה אי אפשר להמשיך. צילום: אקטיבסטילס

פעם, לפני הרבה הרבה הפרטות, כשהיית לוחם צעיר בסיירת מטכ"ל, גם אתה ישנת לא פעם באוהל, גם לך היה חם ולח וקיללת את זה שברא לנו יתושים, אבל המשכת להילחם – כי האמנת שאתה צודק.

ככה גם החבר'ה במאהלים ברוטשילד, בלווינסקי, בתקווה ובשאר הערים והכפרים, מדן ועד אילת. חם לנו, לח ודביק, יתושים בלי עין הרע, אבל אנחנו נלחמים על הצדק – ומי שנלחם על הצדק לא נרתע מחום וגם לא יירתע מהגשם שאליו אתה מתפלל על מנת שיבריח את המאהליסטים וישטוף את המחאה לתוך האדמה.

לו היית במוצ"ש ברחוב קפלן, היית מבין שזה ממש לא חבורת שמאלנים שרוצים להפיל אותך מהשלטון, היו שם כולם: החד הורית שלא יכולה לגמור את החודש, הסטודנט שאחרי יום לימודים באוניברסיטה חייב לדפוק שתי משמרות של עבודה ולגנוב בדרך איזו שעת שינה כי מישהו צריך לשלם את שכר הדירה.

פעם היו כאן מעונות לסטודנטים, היום יש מעון לנשים מוכות (גם אלה בסכנת סגירה) או מעון ראש הממשלה – אתה ביבי, בחרת באפשרות השנייה: נעים יותר, ממוזג יותר ובעיקר לא עולה 4,000 ₪ לחודש שכר דירה.

ביבי, זוכר מתי בפעם האחרונה מילאת דלק ושילמת מכיסך? זה בטח היה לפני עידן ועידנים. אני זוכר שלא מזמן, בקושי לפני ארבע שנים, בשנת 2007 שילמתי 5.8 ₪ לליטר בנזין, היום זה עולה לי 7.22 ₪ לליטר. עלייה "קטנה" של 24% , אבל אני לא זוכר  שמישהו העלה לי את המשכורת מאז, בוודאי לא באחוזים כאלה. אתה, לעומת זאת, רק החודש קיבלת תוספת צנועה של 4,000 ₪ למשכורת עבור ביגוד.

ביבי, אתה מבין שיש אנשים שחיים במשך חודש שלם רק מתוספת הביגוד שלך!

להקת כוורת. מהימים שעוד אפשר היה לקנות במכולת. צילום: יח"צ

פעם, לפני הרבה הרבה הפרטות, הייתה להקה, כוורת. היה להם להיט: "אני זוכר אותה מהמכולת". המכולת ההיא שמכרו בה חלב וקוטג' בפיקוח ובמחיר שפוי. והיום? אין כוורת ואין שפיות. אבל קוטג' דווקא יש – 2.2 דולר לגביע של 250 גרם – הגבינה עם הבית, אלא שלחלקים גדולים בעם שלך אין גבינה ואין בית.

התיאוריה הכלכלית שלך גורסת כי ככל שהצמיחה תנסוק, הציבור ייהנה מזה. הסברת פעם  שכאשר בעלי ההון  ירוויחו יותר, זה יחלחל מטה מהעשירון העליון לשאר העשירונים. ביבי, יש רק בעיה אחת: מי שבנה את התקרה שמפרידה בין העשירון העליון לשאר העשירונים – היה בנאי מעולה – 6 מטר של תקרה יצוקה מבטון מזויין, ככה שכלום לא מחלחל למטה. הכל נשאר שם, מרפד את הרצפה של העשירון העליון.

והשאר? השאר אט אט הופכים מעשירונים לאסירונים – אסירונים של המשכנתא, אסירונים של התשלומים לחינוך "חינם", אסירונים של "הבריאות הציבורית", אסירונים של מחירי הדלק. כן ביבי, בקצב הזה טנק דלק יעלה לנו יותר מטנק מרכבה סימן שלוש.

ביבי, כל מה שביקשנו ממך זה שתקשיב למצוקה, לזעקה, לכאב ולתסכול. בעיקר לתסכול שלנו, המעמד הבינוני שעובד קשה ומנסה להיות אזרח טוב: מתגייס לצבא, הולך למילואים, עומד דום בצפירה ומשלם מיסים כמו שעון שוויצרי.

והמדינה? כן, המדינה הזו שבראשה אתה עומד, מעדיפה לפרגן לאלו שפחות מתגייסים לצבא, פחות הולכים למילואים, פחות עומדים דום בצפירה ופחות משלמים מיסים.

אני בטוח שבליבך פנימה אתה איתנו, קצת קשה לך לבטא את זה בקול רם, כי מי אוהב להודות בטעויות? אבל אם תחליט להישיר אלינו מבט, איך אומרים בסיירת? להסתכל לנו בלבן של העיניים ולומר לנו את האמת שלך אנחנו מבטיחים להקשיב, ואם אתה זקוק  תפאורה הולמת – נארגן לך גם את שלמה ארצי וסינגולדה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אפליפטי

  אם ביבי מיותר להתכתב. צריך להפיל אותו!

 2. תמיר

  שימי,

  גם אם אני שותף לדעת קודמי שביבי לא שם קצוץ על הפוסט שלך או אחרים, עבורנו, הקוראים, מילותיך הם לא פחות מפנינים. החריזה, האנלוגיות והמטאפורות מבריקות, מעוררות השראה ומלהיבות. אנא אל תפסיק לכתוב. תודה עמוקה! מתמיר

 3. פריץ היקה(הצפונבוני)

  נו באמת , נפלתם על הראש? אבל אני מקוה שכל נפגעי מדיניותו יבינו שמקור הרעה הוא א) הקפטיליזם הדורסני של השמרנות האמריקאית/ נפלאות כוחות השוק הנעלמים, ממשרציונלי.
  ) תפישת העולם הלאומניתהמסיטה את מיטב המאמץ הלאומי להמשיך השליטה פלשתינה=א"י השלמה + רמת הגולן הסורית וחיתכל הצעת שלום מתקבלת על הדעת.