הגיע הזמן למהפכה

נסתפק, אפוא, בסימולקרה
היד הנעלמה

"ממעמד – לעם!", הכריז דוד בן גוריון כשניסח את עקרונותיה של מדינת ישראל בקוממיותה.

אנו, קבוצת אמנים, יוצרים, אינטלקטואלים ואנשי רוח פועלים בהשראת ניתוחו של דוד בן גוריון את לידתו המחודשת של עם ישראל בארץ ישראל.

אנחנו אכן מעמד – מעמד הביניים. אנחנו אנשי היי-טק וצלמים, מורים במערכת החינוך ומבקרי תרבות, אנשי שיווק, מתמטיקאים ואמני מדיה חברתית. אנחנו גרים במרכז ובפריפריה; אנחנו הורים, אנחנו זוגות צעירים, ואנחנו רווקים וגרושות. ואנחנו עובדים קשה, קשה מדי. ובניגוד לכל הגיון בריא, אנחנו רק הולכים ונעשים עניים יותר.

מדוע? משום שמדינת ישראל ממשיכה ונוגסת בעוד ועוד נתחים מהמשכורות הממוצעות שלנו ובכך דוחקת אותנו אל מעבר לקו העוני. הכלכלה הישראלית, לעומת זאת, עולה כפורחת. מהי אותה כלכלה ישראלית, עם אותה "יד הנעלמה" ו"שוק חופשי"? הכלכלה הישראלית הזו היא פרי עבודת האלילים של חסידי הניאו-ליברליזם – אותה תיאוריה כלכלית שקורסת כעת ברחבי העולם. "השוק החופשי" ו"היד הנעלמה" הפכו לאלים החדשים של עם ישראל, בעבורם אנחנו ממשכנים את עתידנו ומקריבים את חיינו על מזבח טבלאות אקסל שאין להן אחיזה במציאות – הלוא רק היום נמחקו כ-6 מיליארד שקל ממניות הטייקונים. אלו 6 מיליארד שקל שלנו! והם נגזלו מאיתנו בידי ממשלה עובדת אלילים כדי שישמשו אותה כזבח בפולחן השוק החופשי.

הגיליוטינה בשדרות רוטשילד. אינה אלא סמל לקריאת התיגר שלנו על השליטים. צילום: שחף הבר
בעבור "השוק החופשי" ו"היד הנעלמה" אנחנו מקריבים את חיינו על מזבח טבלאות אקסל. צילום: שחף הבר

"מדינת ישראל תיבחן לא בעושר, לא בצבא ולא בטכניקה, אלא בדמותה המוסרית ובערכיה האנושיים. מולדת אי אפשר לקנות בכסף או לכבוש בחרב. צריך אתה ליצור אותה בזעת אפיך", אמר בן גוריון. ואכן, אנחנו עושים כל מה שאמרו לנו: למדנו מקצוע, עבדנו קשה. אנחנו זיעת אפה של המולדת. ואולם, ישראל של היום לוקחת שיעור מס חסר תקדים מכבשת הרש שלנו, ומעבירה את כספנו דווקא לספסרי הכסף ולאוחזים בחרב:

שרי הביטחון עושקים מאיתנו את מיטב שנותינו וגם את הנתח הגדול ביותר מתקציב המדינה, תוך שבכירי הבטחוניסטים חיים חיים נטולי דאגות כלכליות בתנאים שאנחנו לא יכולים אפילו לדמיין. יומיים אחרי ט' באב, אנחנו מקשים: עד מתי "טוֹבִים הָיוּ חַלְלֵי-חֶרֶב מֵחַלְלֵי רָעָב (איכה, ד')"?

שרי האוצר של המדינה אינם אלא שָׂרֵי המִסִּים של המעמד שלנו, והם הכבידו עלינו את נטל המס ויוקר המחייה עד אשר זעקנו ועלתה שוועתנו מן הכיכרות, והרחובות, והאוהלים, והצמתים החסומים ובתי התמחוי ומגדלי המשרדים – הלוא איש מאיתנו לא גומר את החודש. אבל נערי האוצר ונסיכם הקשו ליבם והעלו את מחיר החשמל ב-10%.

איזה תוקף מוסרי יש להם בכלל בלעדינו, האזרחים?!

שער מעריב, 11.08.11. צילום: ת"ר

הלוא בן גוריון אמר כי "ההיסטוריה נעשית בידי העם לא בידי אנשים, מנהיג הוא משרת הכלל, משרת האידיאה; רוב המנהיגים המובילים שואבים את כוחם מהתמיכה וההיענות שהציבור מעניק להם".

אנחנו משחזרים בזאת את מהלכו של בן גוריון:

ממעמד – לעם! ממעמד הביניים המפולג, המנוצל והמסוכסך בידי אצולת הטייקונים והמסדר הבטחוניסטי, אנחנו מתנערים בזאת מהפיאודליזם האלילי שדבק במדינת ישראל, ומבקשים בזאת להכריז על הרפובליקה העברית! זו תכלול גם אותנו, השכירים, הבורגנים, הפועלים. עם ישראל. הגיליוטינה (המאובטחת היטב; אי אפשר להיפצע ממנה) אינה אלא סמל לקריאת התיגר שלנו על השליטים: רע לנו! אתם עובדים בשבילנו, אז אנא התחילו לשפר את תנאי המחייה שלנו.

אין אנו יעקובינים וגם לא חברי המסדר הבטחוניסטי, כי אם אנשים פשוטים עם מעט מאוד זמן, והרבה מאוד אמפתיה. לפיכך, אנחנו מתנגדים לאלימות ולכל מה שהיא מסמלת. למורת רוחם של המלעיזים, במחאה האמנותית שלנו אין דבר וחצי דבר עם קריאה לאלימות. ההיפך! זוהי קריאה לכל חברי המעמד הבינוני, התחתון, הצדדי והאדומי לחופש,שוויון ואחווה!

לכשייפסק פולחן אלילי שוק ההון יהפכו שרים וראשי ממשלות לחלק מאיתנו – אזרחי המדינה הכורעים תחת הנטל – נקבלם באחווה ובסולידריות.

* קצת נתונים: נטל המס (הישיר והעקיף) על מעמדות הביניים רק עולה ועולה. במקביל, ממשלות ישראל מפחיתות עוד ועוד במס החברות והתאגידים. ב-1988 עמד מס החברות על 61%, ואילו כיום מדובר ב-24%. כשנתניהו מדבר על הורדת המסים, הוא מתכוון להחלטתו להוריד את מס החברות ל-18%.

קבוצת "היד הנעלמה" היא התארגנות חד-פעמית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פוגש את העיתונות

  זה כלל ועיקר אינו מקרה ש"מעריב" התנפל כמוצא שלל רב על מיצג הגיליוטינה.

  לאחרונה רכש את העיתון נוחי דנקנר – באמצעות כל מיני מחיקות והלוואות שערורייתיות מבנק הפועלים (הקשר לפועלים נותק זה מכבר). נוחי הוא מעמודי התווך של הקלקלה הישראלית. ידו בכל – גם פיננסים וגם קמאונאות, גם סללולר וגם מונופול על מלט, בקיצור, גם וגם וגם.

  לא בכדי רכש עיתון שכל שורה בו מזוהמת אפריורי באינטרס נסתר ו/או גלוי של הבעלים. לא להתרגש.

  מי שרוצה להחזיר לו: יכול לעזוב את סלקום, להמנע מרכישות בשופר-סל, להמנע ממגע עם דסק"ש השקעות, לא לרכוש פוליסות בכלל ביטוח, והעיקר, לא לשלם על "מעריב".

 2. דוד

  בלי שום קשר לכמה המניפסט הזה צודק או לא צודק, וכמה נוחי דנקנר רשע או לא רשע, וכמה הטייקונים גונבים או לא גונבים- להציב כלי רצח ברחוב והרמזים (האומנותיים, ברור) העולים ממנו זה פשוט מטומטם, מגעיל, דוחה, ומגעיל. אבל העיקר שאתם "אנשי רוח" הא? זה הכי חשוב.

 3. מחקר השוואתי

  אדם סמית הוא פילוסוף סקוטי בן המאה ה-18 שעסק בעיקר בסוגיות מוסריות.

  צירוף המילים שטבע : "היד הנעלמה", עברה כל כך הרבה מניפולציות שלו היה סמית חי כיום, לא מן הנמנע שהיה חוזר בו מן הביטוי ואף מתנער בשטא נפש ממחוללי זכרו ומורשתו המתהדרים כביכול בשמו.

  יש לזכור שמדובר קודם כל בפילוסוף, איש של רעיונות.
  בתימצות ובפישוט, אומר זאת כך: סמית צייר עולם היפותטי שבו כביכול הכל מתחילים מאותה נקודה (חומרית), שם דגש חזק על החירות ושיוויון ההזדמנויות, או אז טען שהכלכלה תוכל לפעול כמו "יד נעלמה". אינני מחסידיו, אולם אני מתעב את המניפולצייה שעשו מהגותו.

  אשר לנוחי, (קצת מביך לכתוב עליו אחריי אדם סמית), מדובר בעו"ד, לא אורקל משפטי, שזנח את עיסוקו כעו"ד, הביא קצת הון עצמי (ששושלת של פרדנסים ובעלי תעשיות מלח בעתלית (היו קצת זלוטי), כנראה עם זיקה ל"חרות". לא חשוב.

  את התנופה הוא מקבל, באורח טרגי ופרדוכסאלי, דווקא מ"מבטחים" שהיתה תחת שליטת ההסתדרות הכללית ובניהול שמוליק אביטל (ובידיעת ובחסות עמיר פרץ למצער). 50 מיליון דולר (הלוואה).
  ואז הוא מתחיל קנות בלי הכרה מכל ליד. היום הוא מה שמכונה קרטליסט, מונופוליסט (בתחומים מסויימים), קצת גמבלר ובעיקר ממונף עד צוואר. מדובר בסמיטרלר שעומד על רגלי גוגמנית כחושות. ומי מממן גבורות והרפתקאות נוחי? אתם! "דוס איז דגנצ'ה מעיס'ה". זה עיקר המעשייה. שבת שלום.

 4. מיכאל

  את המהפכה אתם רוצים לבסס על אדם כזה?

  אדם שלא בחל ברצח, שהשליט פה שלטון צבאי 18 שנה על אזרחיה הערבים של המדינה?

  בפירוש רציתם להביא עלינו אלימות גיליוטינה היא מכשיר לביצוע הוצאה להורג לא ברור מה גרוע יותר עצם השימוש בגיליוטינה במיצג או הנסיון להחיות מחדש מי שחיבר דת למדינה, והיה האיש שיצר את החונטה הצבאית ששולטת בנו עד עצם היום הזה ואליבא לכמה היסטוריונים גם היה מראשוני האנשים שהכניסו לכאן את הקאפטליזם.

  הקול הוא קול ה"שמאל הלאומי" או מפא"י אנחנו לא מתגעגעים לא למפא"י ולא לבן גוריון, את כלי ההרג שלכם תשמרו לסיוטים שלכם.

  זאת המהפכה?

  מפא"י שדיכאה את הערבים ואת המיזרחים והנהיגה כאן פנקסים למקורביה זו התפנית?

 5. עדי בן יעקב

  גיליוטינה? דווקא בממשלה הכי חברתית שהיתה לנו? ביבי כבר דואג שנתים לדיור וחוב מה אפשר לעשות נגד הטיקונים ואתם? כפויי טובה! הנה אקוניס ודאום מסבירים לכם שהכל טוב. קובי אריאלי הסביר שהכל עוד יותר טוב ואתם מאימים? כאילו שצריך כוח בארץ יש פה הכל הכל אתם שומעים אל תאימו רק אל תאיימו…..

  אגב תודה לכם על הכל . ואם אפשר בפעם הבאה שישראל כץ מגיע למאהל תארחו אותו ליד הגיליוטינה ותבקשו ממנו אם אפשר לבדוק אם הצוואר שלו נכנס או שצריך גליוטיינה אקסרא לארג' בעבורו…

  ניראה לי רעיון לא רע הגליוטינה הזאת

 6. יעל

  זו צריכה להיות המחאה החדשה. להפסיק לקנות מוצרים הקשורים אליו או לכל טייקון אחר. נקנה ממשקים קטנים או תוצרת חוץ.

 7. עודד גלעד

  לאחר הרהור עמוק על הקשר האומנותי בין המסר שבמניפסט לגיליוטינה אני מגיע לחוט מחשבה כזה:
  הגיליוטינה היא אמצעי לעריפת הראש. ואכן – העומדים בראש המדינה לא מייצגים אותנו נאמנה ולא ראויים להיות שם. בהחלט צריך, כמאמר הביטוי, "להחליף ראש".
  אבל הגיליוטינה היא אמצעי הרג סופני מדי, אלים מדי, אין בו מקום לרחמים או למחילה. הוא אמצעי של המון שטוף חימה ואימה, הוא ברברי. מבחיל. הצבת הסמל הזה בשדרות רוטשילד היא אמירה מוגזמת שפוגעת בלגיטימיות של תנועת המחאה והמסר שלה.

 8. ג. אביבי

  ראשית, לייחס לב"ג את הגרעין המוסרי שבשמו באים להצליף במשטר הקפיטליסטי ולהזהירו, זה בדיחה עצובה.
  בן גוריון הגה והוביל את המדיניות החברתית שיצרה כאן אי-צדק חברתי בכוונה תחילה. ב"ג הקים כאן מדינה המושתתת על מעמד גזע. מדינה בה האשכנזי אמור להגשים את עצמו בתנאים הקיומיים האופטימליים וכל השאר – מזרחים ופלסטינים – אמורים לשרת את המטרה הזאת ולשאץ על גבם את כל אי הצדק הציוני. ישראל הלכה למעשה, ע"פ החזון של ב"ג היא מדינת הצלבנים השלישית. סופה של השיטה הבנגוריונית היא לפגוע בסופו של דבר גם במי שאמורים להנות ממנה – בני המעמד הבינוני גבוה האשכנזי ברובו.
  בנוסף, אם כבר גיליוטינה, ללא כוונות פיסיולוגיות (על גוף האדם), כסמל למאבק חברתי ולצדק – מה יותר פשוט מלהגדיר אותה כעורפת ראשים במובן הפוליטי, המוסרי?

 9. יוסי

  מדוע אתם טוענים שהמיצג שלכם הוא לא אלים. אתם כנראה לא סתם לא הכי חכמים אלא גם צבועים ומיתממים.

 10. שאול סלע

  אין לי כבר מה לאמר ,בבחירות 2009 הצבעתי לחד"ש,היום אני כבר לא צריך להסביר למה. משום שבפוסט הזה הוזכר שמו של בן גוריון ,אני מדבר על נזק בלתי הפיך ועל חלב שנשפך.

  בן גוריון היה מנהיג שמורשתו היא הציונות. יצחק שמיר שיכלל את המורשת הזו וביקש מהקונגרס האמריקאי לחסום את הגירתם של תושבי ברה"מ לישראל.

  עד ההגירה מברה"מ היו 22000 מקבלי הבטחת הכנסה. ההגירה מברה"מ הקפיצה בצורה חדה את התקציב הנדרש לתשלומי העברה. המדינה קיצצה את תשלומי ההעברה ולגהינום נסחפו גם המהגרים וגם הותיקים.

  אני לא הזכרתי את בן גוריון אבל בן גוריון זה אידיאולוגיה ציונית.

  והמבין יבין

 11. איתי

  הגיליוטינה סרת הטעם הוסרה. האם בכוונתך לפנות לעירית ת"א כנגד חניון השריון או להסיר את המרגמה מככר הדוידקה?

 12. אריה המפא"יניק

  אלא אידיאולוג ציוני שניתן לסמוך עליו. חדלו מלהלעיז עליו. אחרת ה"מאבק" שלכם ייגמר בפטפטת ללא מעשים.
  ככה זה. כשעושים משהו, תמיד ישנם מלעיזים ומבקרים. כשלא עושים כלום כולם מבסוטים ממך…

 13. פריץ היקה(הצפונבוני)

  בשנות ה50המוקדמות הייתי מפאיני"ק,,טוב" מה שלא היה כתוב ב,,דבר" לא היה .רק הרבה זמן אח"כ הבנתי עד כמה שיקרו אותי.

 14. עדה

  ברור שמורידים מיסי חברות ומיסי טייקונים הרי הם התורמים הגדולים של שרי הממשלה אז צריך לתגמל אותם חזרה ולטפח אותם. גם לאפשר להם הלוואות בנקאיות בסכומים מספריים שקשה להבין ולשמוט את החוב כשקשה לחברה בע"מ בעוד הטייקון נשאר עם כל כספו בידו ולגמלאים אין איך להתחיל את החודש ולשלם עבור התרופות. למי מכל מתגוררי האוהלים מאפשרים לקחת משכנתאות לדירה (דירת 3 חדרים) ולשמוט את חובו כשהוא מפוטר מעבודתו? וכאן מדובר על סכומים קטנים, יחסית לטייקונים. הלוואי שנחזיק מעמד במחאה ולא ניפול למלחמה שתיזום הממשלה כדי "ללכד מחדש את העם" כדי להוריד את העול החברתי מצווארה.