• kara w.
  קריטי עד מוות
  מה יהיה על ילדינו השחורים בנערותם?
 • ראפינו
  גול מחאה
  על קולן המהדהד של הקפטן מייגן ראפינו וחברותיה לקבוצה

קוראים לי ט' ואני מכור

בעוד הכנסת דנה בהפסדי הטייקונים, יוסי לוס מציע להם דרך לצאת גדולים
יוסי לוס

כפעיל פוליטי בסוגיות חברתיות מאז אמצע שנות ה-1990 שמוטרד מההשלכות החברתיות, הפסיכולוגיות, התרבותיות, הפוליטיות והכלכליות של מדיניות ממשלות ישראל בעשורים האחרונים, אני כותב לכם כאן כדי לשאול כמה שאלות וכדי להציע לכם לעשות מעשה משמעותי. כל הרפורמות כולן שנעשו בניהול הכלכלה והחברה הישראלית בעשורים האחרונים – הפרטה, קיצוץ במסים פרוגרסיביים והעלאת מסים רגרסיביים, יצירת אבטלה קבועה כדי לפגוע ביכולת המיקוח של העובדים, ביטול סובסידיות וביטול פיקוח על מחירים, ליברליזציה של השוק, העברת כספי הפנסיה לשוק ההון – מילאו את כיסיכם ורוקנו את שלנו.

האם זה הספיק לכם? האם יש לכם מושג מה אתם רוצים לעשות עם כל הכסף שצברתם חוץ מלצבור עוד? לא משעמם לכם? האם אתם יכולים להפסיק מתי שאתם רוצים? האם אתם שולטים בעצמכם או שאתם שוכחים הכל כאשר מזדמנת לידיכם הזדמנות לרווחים נוספים? האם אין בכם תשוקה לשנות את חייכם מן הקצה אל הקצה? התמכרות היא חוסר שליטה. התמכרות היא סבל ומצוקה. אולי נדמה לכם שאתם שולטים בחייהם של רבים, אבל למעשה אתם לא שולטים אפילו בחייכם שלכם.

הנה הצעתי לכם. בהערכה גסה, אתם מחזיקים יחד חלק נכבד מהשוק הישראלי, מעסיקים עשרות-אלפי עובדים באופנים ישירים ומשפיעים על מאות-אלפים באופן עקיף. אתם יכולים, אם תרצו, להביא שינוי דרמטי לחברה הישראלית במהירות רבה ולרשום את שמכם בספרי ההיסטוריה. הסתפקו בהון שצברתם עד כה, ומעתה והלאה ותרו על רווחים נוספים. העלו את משכורות עובדיכם והורידו את מחירי המוצרים שהם מייצרים כך שהעלויות יכוסו ותו לא. פשוט, לא? אתם יכולים להמשיך לחיות כמו מלכים שנולדו להיות מלכים בגלל מתת אל, ובו בזמן, בלי רפורמות ממשלתיות, בלי מהפכות, בלי מכתבים לראש הממשלה, בלי הפגנות ומאבקים, בלי פצועים והרוגים, בלי שביתות רעב, תוכלו להביא שינוי משמעותי לחייהם של אזרחי ישראל, רובם אם לא כולם.

אם תעשו כך, תוכלו גם לוותר על ההשקעה שלכם בפרסום, במיתוג וביחצנות. המחירים הנמוכים והמשכורות הגבוהות יעשו את העבודה טוב יותר. כך, תוכלו להוריד את המחירים עוד יותר. אני מאמין שגם תשנו טוב יותר ותרגישו טוב יותר עם עצמכם. תקבלו הרבה הערכה ואהבה ממקורות בלתי צפויים. ובו בזמן תמשיכו להחזיק במיליארדים שלכם וברכוש העצום שלכם.

אם אני טועה ואתם לא מכורים, הרי שההצעה שלי היא מעשה פשוט ביותר. אולם, אם אני לא טועה ואכן מדובר בהתמכרות, זה עשוי להיות מעשה קשה מאין כמוהו עבורכם. אין לי תשובה פשוטה איך להתגבר על ההתמכרות ואני לא בטוח שיש עבורה קבוצות תמיכה מהסוג של אלכוהוליסטים אנונימיים, אבל אני בטוח שבאמצעות כמה אלפיות האחוז של מה שיש לכם, תוכלו לקבל עצות מהמומחים הטובים ביותר בעולם.

כן. אני שומע את התגובות המזלזלות: אתה תמים. אתה לא מבין. זו השיטה. זה לא אנחנו. אנחנו תורמים כל הזמן למען מטרות חברתיות. הבעיה היא דווקא בעלי המניות הקטנים שדורשים עלייה קבועה במחיר המנייה. אם נוותר על רווחים, ערך מניות החברה יקרוס ומי שיסבול הן קרנות הפנסיה וקופות הגמל שמושקעות בבורסה וכך ייפגעו המשקיעים הקטנים. אנחנו בעצם דואגים להם ועושים ימים כלילות למענם.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. אופנה עילית

  כך מן הסתם הם סבורים. שראשית, הם נידונו לחיי נצח, שנית, שיצאה קונפקצייה חדשה של תכריכים עם מלא כיסים, ושלישית, וזה העיקר: רוב הכסף לא שלהם. הכל וינטלצייה, מינופים (וחיפופים שערורייתיים של הרגולצייה).

 2. אנטי פרזי

  אם יפול הטייקון שלי
  אם יפול הטייקון שלי
  הרבה חברים יעזבו אותי
  במקום בו יפול הטייקון שלי

  —–

  אם טייקון נופל ממעוף באמצע הלילה
  רק אלהוים יכול להרים אותו
  (אבל לא בטוח שהוא רוצה)
  —-

  אם טייקון נופל בלילה ביער ואף אחד לא שומע
  אז הוא נפל או שזה סוג של תספורת
  ?