מה עם ההכנסות?

הקפיטליזם החזירי שנגדו יוצאים בימים אלו, מגיע לצורתו החמורה ביותר כאשר הוא פוגע בעובדים – המשכורות נשחקות, חברות הקבלן מנצלות, הפנסיה נבזזת
עלא ח'טיב

כל מחאה מתחילה בשאלה פשוטה – האמנם צריך לקבל את הקיים? היכולת לשאול ולערער היא המובילה מהפכות ושינויים במציאות שלנו. והיכולת הזאת מדבקת: מספיק אדם אחד שקם ושואל למה כדי להתחיל שרשרת של שינויים, ובהמשך מהפכות. 
כך, למשל, בדצמבר 2010 הצית את עצמו מוחמד בועזיזי, אזרח תוניסאי, בצעד מחאה כנגד השלטון. ספק אם בועזיזי ידע באותו רגע שירה את יריית הפתיחה במערכה רחבת היקף כנגד השלטון בארצו, ואולי אף בעולם. תוך פחות משנה יצאו המונים בארצו ובמדינות ערב במחאה כנגד אוטוקרטיות, עושק ושחיתות, ודרשו שינוי שיביא חופש ודמוקרטיה.

המחאה בישראל כוללת אף היא את הערעור על הסדר הקיים, אך ראשיתה אחרת – מהקטן לגדול. תחילה הופצה היוזמה ברשתות החברתיות (בדיוק כמו במצרים ובסוריה) והתמקדה בקוטג', מוצר בסיסי הנצרך במרבית הבתים בישראל. העם התבקש להחרים, התקשורת ליוותה את החרם, וראו זה פלא: המרי הצליח והמחיר ירד. משם המשיך ליוקר הדיור וליוקר המחייה בכלל, והיד עוד נטויה. 

הקושי להרים את הראש ולתהות אודות הסדר הטבעי משותף למחאות כולן, ודורש אומץ רב. כשמדובר בעובדים הנאבקים על זכויותיהם – הדבר דורש תעצומות נפש של ממש; כי בסופו של דבר האזרח יכול לחיות בלי קוטג' ואפילו לעזוב את הבית ולעבור למאהל. אך מה אלו לעומת אובדן מקור ההכנסה או היעדר היכולת להתפרנס?

הפגנת עובדי קבלן. צילום: אורן זיו / activestills.org

הפגיעה בזכויות עובדים היא תופעה שכיחה ביותר בחברה ובמשק בישראל. אנחנו עדים למדרון חלקלק: בעבר נפגעו זכויותיהם של הקבוצות החלשות בחברה, ובאופן הדרגתי גם זכויות העובדים של מעמד הביניים החלו נפגעות. זה התחיל בחברות הקבלן שנכנסו למקצועות כמו אבטחה וניקיון, כאשר כיום העובדים הסוציאליים והעובדים במקצועות הפרא-רפואיים, ואפילו המורים שמחנכים את ילדינו, עובדים דרך חברות קבלן. זאת בנוסף לתופעה האיומה של הסכמי כבילה המשעבדים עובדים למעסיקיהם. למשל, סטודנטים המנסים להתפרנס וללמוד מוצאים עצמם מנוצלים כטלפנים או פקידים, אשר נאלצים לשלם קנסות מכיסם כאשר מחליטים לעזוב את עבודתם; עובדים זרים שהאשרה שלהם תלויה במעסיקם ועוד צורות רבות ורעות של כבילה.

הקפיטליזם החזירי שנגדו יוצאים בימים אלו, מגיע לצורתו החמורה ביותר כאשר הוא פוגע בעובדים. על מנת להשיג עוד רווח, המעסיקים רומסים את זכויותיהם של העובדים ופוגעים ביכולתם להתפרנס ולחיות כראוי. אבל פגיעה בזכויות עובדים אינה גזירת גורל. מדיניות ממשלתית נכונה יכולה להילחם בתופעה על ידי הגברת האכיפה ומניעת רישיונות ממעסיקים שהינם מפרים סדרתיים של זכויות עובדים. 
המחאה החשובה ביותר היא זו הנעלמת מעינינו כיום אך תשפיע עלינו שנים רבות – כספי הפנסיה שלנו. אלו נבזזים על ידי בעלי ההון בדרכים שונות. דמי הניהול של קרנות אלו גבוהים מאוד, וכל טייקון יכול לפגוע בחסכונות העובדים המפרישים משכר עמל אפם מדי חודש. על הממשלה צריכה להתערב בכספי הפנסיה של כולנו – העובדים קשה וחוסכים שקל לשקל.

הפור כבר נפל: אפשר לשנות. החל כאן תהליך של שינוי חברתי. ההצלחה בהורדת מחירי הקוטג' צריכה לחזק את המוחים על מחירי הדירות ועל נושאים אחרים. אך האתגר האמיתי באמת עבורנו הוא המאבק על זכויותינו כעובדים ועל משכורותינו שנשחקו עם השנים. ההוצאות הן צד אחד של המטבע, הצד השני הוא ההכנסות. שעה זו נראית כשעת כושר להתחיל שינוי רדיקלי באג'נדה החברתית בישראל.

הכותב הוא מנכ"ל קו לעובד

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. אילנה שזור

    מחאת הצרכנים צמחה למימדים מופלאים ועתה הזמן האמיתי להניע את המאבק האמיתי למען המדוכאים והמוחלשים שעקרם עובדים ישירים ועקיפים של המדינה – עובדי הקבלן.

    הלוואי והפעם, בניגוד לפעמים הקודמות, תהיה התגייסות המונית לכך!